Γενικά help wanted!

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
αχ παιδια καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις προτασεις ολων σας. νομιζω οτι οι περισσοτεροι προτεινουν βαρκελωνη αλλα θα ριξω μια ματια και στις πληροφοριες που υπαρχουν για Λισσαβωνα...και φυσικα να δω και τι παιζει απο εισητηρια!αχ μπαινω σε διαδικασια προετιμασιας ταξιδιου και ηδη η διαθεση μου αλλαζει!!:clap:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Πήγαινε κανά Μαρόκο κοπέλα μου που τα χει όλα. Ασφάλεια, οικονομικός προορισμός, ατμόσφαιρα, μαγεία 1000 και 1 νύχτες, πολιτιστικό ενδιαφέρον και τόσα άλλα. Γύρνα την πλάτη στην Ευρώπη (που ούτως ή άλλως πηγαίνεις όποτε θέλεις) και χώσου στα στενοσόκακα της Μεδίνας και αν δεν γυρίσεις ανανεωμένη να μην με λένη Dim Kyr. Eίπα και ελάλησα. Θα πας Μαρόκο. Τέρμα. Κάνε την ανατροπή!!
Για το που θα μείνεις γράψε riad στην αναζήτηση στο google και διάλεξε
Marrakech Travel Guide, Riad Guide Marrakech Morocco
Ψηφίζω Dim Kyr και ξερό ψωμί! Αμάν πια με την Ευρώπη. Ξεκολλάτε! Δίπλα είναι, εύκολη, άνετη, οικεία, προβλέψιμη, την βλέπετε και στα γεράματα σας. Εναλλακτικά για πιο κοντά, μπορεί να παίξει το Κάιρο ή η Ιορδανία. Τώρα που το σκέφτομαι, ένα πενθήμερο στην Πέτρα τον Οκτώβρη είναι ότι πρέπει! Πάτα το λινκ κάτω από την φωτογραφία μπας και πεισθείς.

awww.zyrinis.gr_sites_default_files_images_temp047_2.preview.JPG

Φωτογραφίες Ταξιδιών | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ψηφίζω Dim Kyr και ξερό ψωμί! Αμάν πια με την Ευρώπη. Ξεκολλάτε! Δίπλα είναι, εύκολη, άνετη, οικεία, προβλέψιμη, την βλέπετε και στα γεράματα σας. Εναλλακτικά για πιο κοντά, μπορεί να παίξει το Κάιρο ή η Ιορδανία. Τώρα που το σκέφτομαι, ένα πενθήμερο στην Πέτρα τον Οκτώβρη είναι ότι πρέπει! Πάτα το λινκ κάτω από την φωτογραφία μπας και πεισθείς.
Isabelle, σε αγαπώ, σε εκτιμώ, αλλά εγώ προτιμώ να οργόσω την Ευρώπη πρώτα (ειδικά την Ανατολική που αγαπώ) κι μετά να επεκταθώ προς τα έξω (δε λέμε για παράλια μεσογείου που ελπίζω να τα δω στο κοντινό μέλλον, αλλά για Ταυλάνδη, Ινδία κτλ κτλ) .
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
ThanasisU2 καλά κάνεις κατ' αρχήν κι ακολουθείς τους δρόμους που τραβάει η καρδιά σου. Στην περίπτωσή σου όμως θα επισημάνω ότι κατ' εμέ δεν διαθέτεις το "προφίλ" του συνηθισμένου ευρω-επικεντρωμένου ταξιδιώτη. Έχω μπει στις ιστορίες σου και στο μπλογκ σου και μιλάω μετά λόγου γνώσεως. Στην Ευρώπη ασφαλώς ανήκουν οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ, μιλάμε ωστόσο για μια "άλλη" Ευρώπη, όχι τόσο ταξιδεμένη και - κυρίως - αρκετά διαφορετική πολιτισμικά από τον δυτικό κορμο. (Για να μην μιλήσω για την επίσκεψη σου στην πολύ ιδιαίτερη Λευκορωσία!).

Η γενική μου πάντως προτροπή παραμένει: να σπάσουμε τα στερεότητα. Το Παρίσι, η Ρώμη, η Βαρκελώνη, το Βερολίνο κλπ. είναι ασφαλώς ωραιότατοι προορισμοί αναψυχής, τολμώ όμως να πω ότι δεν είναι ταξίδια με την πλήρη έννοια. Γιατί ταξίδι είναι πάνω απ' όλα η συνάντηση με το πολιτισμικά διαφορετικό και το ανοίκειο. Και η Ευρώπη, η δυτική τουλάχιστον, δεν μπορεί εξ ορισμού να σου το προσφέρει.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η γενική μου πάντως προτροπή παραμένει: να σπάσουμε τα στερεότητα. Το Παρίσι, η Ρώμη, η Βαρκελώνη, το Βερολίνο κλπ. είναι ασφαλώς ωραιότατοι προορισμοί αναψυχής, τολμώ όμως να πω ότι δεν είναι ταξίδια με την πλήρη έννοια. Γιατί ταξίδι είναι πάνω απ' όλα η συνάντηση με το πολιτισμικά διαφορετικό και το ανοίκειο. Και η Ευρώπη, η δυτική τουλάχιστον, δεν μπορεί εξ ορισμού να σου το προσφέρει.
:clap: ακριβώς αυτό.
Γι'αυτό θα πρότεινα χώρες της Βαλτικής. Πχ Εσθονία, Λεττονία που είναι ιδιαίτερες και οικονομικές. Προσφέρονται για νέους και είναι ένα ταξίδι που στο μέλλον θα επιχειρήσω κι εγώ να πραγματοποιήσω μόνη.
Το ίδιο ισχύει φυσικά και για το Μαρόκο . Δε θα δίσταζα να πάω μόνη.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
αυτό ακριβώς αγαπώ κι γω, τα περιέργα (Βαλκάνια, Πρώην Ανατολικό Μπλοκ)

αλλά να πεις στην κοπέλα να πάει Κιέβο/Λβοβ δε το πιστευώ
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Στα Βαλκάνια λέμε ΝΑΙ, και στην Βαλτική λέμε ΝΑΙ.

Θα είχα προτείνει κι εγώ το Ταλίν ή τη Ρίγα, αλλά τέλος Οκτώβρη μπορεί να'χει πιάσει αρκετό κρύο. Έχω βρεθεί στο Ταλίν τέτοια εποχή και το ψιλοδαγκώσαμε. Όχι ότι το μετάνιωσα δηλαδή, αλλά δεν γνωρίζω τις αντοχές της Rena1988 σ' αυτό το ζήτημα.
Αντίθετα για το Μαρόκο, την Ιορδανία ή το Κάιρο ο Οκτώβρης είναι πραγματικά ιδανική εποχή.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συγγνώμη, η κοπέλλα είναι μετά από χωρισμό, θέλει να ταξιδέψει μόνη της και της προτείνετε Κάιρο, Ιορδανία, Μαρόκο και Βαλκάνια? Πιστεύετε ισως ότι δεν έχει τραβήξει αρκετά ή είστε περίεργοι να δείτε ως που φτάνουν οι αντοχές της?
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Yes, indeed, definitely. Εκτός Ευρώπης θα τον ξεχάσει με τη μία. Εγγυημένα πράγματα.

Borealis, θες να πεις ότι στο Μαρόκο που έχεις πάει δεν πέρασες καλά?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για να τον ξεχάσει να πάει στην Ουγγαρία. Μamma mia ! Πέρασε ένα τεκνό και δεν είχα με ποιον να μοιραστώ τη χαρά μου και γυρναω στην κόρη μου : "Κοίτα παιδί μου έναν παίδαρο" ...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Σωστή!!:clap: Όταν λέμε το παιδί ν' αποκτάει ταξιδιωτικές εμπειρίες αυτό ακριβώς εννοούμε!
Τώρα πρόσεξα ότι μετράς αντίστροφα για Στοκχόλμη alone. Ξανά:clap:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φυσικά θα τον ξεχάσει καθώς θα πρέπει να δινει μάχη για να βγάλει ένα απλό εισητήριο τρένου, να σκέφτεται πόσο θα την κλέψει ο ταξιτζής, πόσα ειναι αρκετά να δώσει στο ζητιάνο, πόσο καθαρό είναι το φαγητό ή το νερό, πως θα σκοτώσει τη κατσαρίδα και... οι χώρες που αναφέρετε φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ ενδιαφέρουσες με παρέα όμως και με διάθεση να αντιμετωπισεις μερικά έκτακτα, όπως μια δυσεντερία για παράδειγμα. Για μια κοπέλλα που δεν ξέρουμε καν πόσο χρονών είναι και σε τι είδους ψυχολογική κατάσταση βρίσκεται δεν νομίζω ότι είναι οι κατάλληλες συμβουλές.
Μια Μαδρίτη ή μια Ρώμη (αν και αυτή την πρόλαβε η χωρισμένη Αναστασία) και είναι ταξίδια σε ΑΛΛΟ πολιτισμό και σίγουρα σπουδαιότερες από τα τζαμιά τις καμήλες και τους μουστακαλήδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.194
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom