Μεξικό HOLA MEXICO!! VAMOS να ανακαλύψουμε όσες περισσότερες γωνιές μπορούμε από αυτόν τον εξωτικό τόπο.

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωραίο κλείσιμο του ταξιδιού! Μετά από τόση χαλάρωση και ρηλάξ, μπήκατε και πάλι στο κλίμα :haha:
Εγώ από Μεξικό γύρισα χωρίς βαλίτσες πάντως, έπαθα κάτι ανάλογο με εσάς και έμειναν κάπου στη Μαδρίτη :confused:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ωραίο κλείσιμο του ταξιδιού! Μετά από τόση χαλάρωση και ρηλάξ, μπήκατε και πάλι στο κλίμα :haha:
Εγώ από Μεξικό γύρισα χωρίς βαλίτσες πάντως, έπαθα κάτι ανάλογο με εσάς και έμειναν κάπου στη Μαδρίτη :confused:
Και μετά λέμε για την ανοργανωσιά την δική μας. Αυτοί εκεί με τόσο κόσμο από τόσες καθυστερημένες πτήσεις όχι μόνο δεν έβαλαν παραπάνω προσωπικό, αλλά ήθελαν και διάλειμμα ενώ οι ουρές ήταν ατελείωτες και ο κόσμος πανικόβλητος δεν ήξερε αν θα προλάβει το αεροπλάνο του. Τελικά τι έγινε με τις βαλίτσες σου?
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Επίλογος
Γενικές εντυπώσεις και οικονομικά στοιχεία

Μας εντυπωσίασε η καλοσύνη και η φιλικότητα όλων των ανθρώπων. Πάντα χαμογελαστοί και πρόθυμοι να μας βοηθήσουν σε ότι χρειαζόμασταν.
Παντού νοιώσαμε ασφαλείς ακόμα και αργά το βράδυ που περπατούσαμε ή μπαίναμε στα λεωφορεία.

Καθαριότητα και τάξη επικρατούσε παντού. Σε δρόμους, σε παραλίες, σε εμπορικά κέντρα, σε δημόσιες τουαλέτες.

Το νερό της βρύσης δεν πίνεται και μάλιστα είχα διαβάσει ότι ούτε τα δόντια δεν πρέπει να πλένονται με αυτό αλλά στο Cancun τα μεγάλα ξενοδοχεία έχουν συστήματα φιλτραρίσματος οπότε για πλύσιμο δοντιών είναι ασφαλές.
Στην Playa del Carmen υπήρχε ανάρτηση στο ξενοδοχείο να μην πίνουμε το νερό της βρύσης οπότε εκεί χρησιμοποιούσαμε εμφιαλωμένο ακόμα και για τα δόντια.
Με τα παγάκια στα ποτά ή αναψυκτικά επίσης δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.

Δεν συναντήσαμε σε καμία περιοχή ούτε έναν ζητιάνο.

Μπορείς να κινηθείς άνετα με τα λεωφορεία, τα οποία στο Cancun κινούνται 24 ώρες, με δρομολόγια ανά λεπτό την ημέρα θα έλεγα, και ανά πεντάλεπτο το βράδυ.
Επίσης τα ταξί είναι ένας ακόμη οικονομικότατος τρόπος μετακίνησης καθώς οι τιμές τους δεν έχουν καμία σχέση με τις Ελληνικές τιμές, αρκεί να συμφωνήσετε το ποσόν από πριν και να κάνετε και κανένα παζάρι γιατί το δέχονται και μειώνουν τις απαιτήσεις τους.

Οι τιμές στα super market των φαγητών και ροφημάτων θα σας προκαλέσουν ίλιγγο καθώς είναι κάτω από τη μισή τιμή των δικών μας προϊόντων ενώ στα εστιατόρια πληρώναμε το πολύ 45-50 ευρώ τα 3 άτομα με το tip το οποίο χρεώνεται χωριστά. Η μπύρα για παράδειγμα έκανε 2 ευρώ σερβιρισμένη στο τραπέζι σου. Κρασί δεν πήραμε οπότε δεν ξέρω τιμές για το μπουκάλι.
Εκείνα που μας φάνηκαν λίγο τσιμπημένα ήταν τα σουβενίρ, ακόμα και στο Mercado 28 που υποτίθεται ότι είναι local οικονομική αγορά και όχι τόσο τουριστική όσο στα εμπορικά κέντρα.

Με τη γλώσσα επίσης δεν προέκυψε καμία δυσκολία καθώς όλοι μιλούν λίγο-πολύ Αγγλικά, ακόμη και οι οδηγοί λεωφορείων και ταξί.

Ο καιρός τώρα ήταν πολύ ζεστός και υγρός. Οι πετσέτες και τα μαγιό δεν στέγνωναν με τίποτα ούτε έξω στο μπαλκόνι, ούτε μέσα με το air condition.
Πάντως ούτε και τροπική βροχή συναντήσαμε.

Η ισοτιμία ευρώ - πέσος την περίοδο του δικού μας ταξιδιού ήταν 1 ευρώ 19,5 πέσος. Είχαμε πάρει από Ελλάδα κάποια πέσος και δολάρια για τα πρώτα έξοδα και αλλάξαμε τα υπόλοιπα χρήματα σε τραπεζικό κιόσκι ανταλλακτήριο στο La Isla στο Cancun και σε τράπεζα στην Playa del Carmen.
Δέχονται δολάρια και πέσος παντού και μάλιστα οι τιμές είναι γραμμένες και με τα δύο νομίσματα. Σπάνια είδαμε τιμές και σε ευρώ.
Κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να γίνεται η πληρωμή σε πέσος και όχι σε δολάρια. Αν πληρωθούν σε δολάρια τα ρέστα θα είναι σε πέσος οπότε εκεί σίγουρα χάνει ο πελάτης στην μετατροπή. Επίσης τα ανταλλακτήρια και οι τράπεζες δεν αλλάζουν ευρώ σε δολάρια αλλά μόνο σε πέσος.


Τιμές για 3 άτομα

ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ:

Αθήνα-Ρώμη 550 ευρώ με αποσκευές
Ρώμη-Cancun 1600 ευρώ

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ:

Cancun 870 με φόρους και Φ.Π.Α
Playa 306 " "


Οι εκδρομές κλείστηκαν από Ελλάδα ως εξής:

Xcaret plus από το επίσημο site 21 μέρες in advance με έκπτωση -15% από την αρχική τιμή και κάποιο κουπόνι που βρήκαμε στο internet, σύνολο 276 ευρώ.

Λόγω του ότι κλείσαμε τα εισιτήρια για το Xcaret μας έκαναν προσφορά για να κλείσουμε μαζί τους και την εκδρομή στο Chichen Itza με 150 ευρώ, ενώ εμείς την βρίσκαμε γύρω στα 200 ευρώ με άλλο γραφείο και μας έκαναν δώρο τα εισιτήρια για το Scenic Tower Cancun τα οποία κοστίζουν γύρω στα 50 ευρώ.

Το snorkeling στο MUSA κόστισε 105$ δίνοντας προκαταβολή 45$ κατά την κράτηση και τα υπόλοιπα 60$ στο γραφείο την ημέρα του tour.

To Private jeep tour Cozumel κόστισε 207$ δίνοντας προκαταβολή 57$ κατά την κράτηση και τα υπόλοιπα 150$ εκεί. Βέβαια επειδή δεν ήταν συνεπείς στο πρόγραμμά τους και κάναμε διαμαρτυρία μας επέστρεψαν την προκαταβολή.

Το ταξί από Cancun για Playa μας πήρε 750 pesos και από Playa για αεροδρόμιο 600 pesos με παζάρια με τους ταξιτζήδες.

Το φέρρυ από Puerto juares για Isla Mujeres κόστιζε 146 pesos round trip το άτομο ενώ από Playa Tortugas κόστιζε 19$ το άτομο, one way.
Από Playa για Cozumel κόστιζε 326 pesos round trip το άτομο.

Το εισιτήριο στα λεωφορεία στο Cancun είχε 0,50 με 0,60 λεπτά το άτομο ενώ τα λεωφορεία της εταιρείας ADO που εκτελούν δρομολόγια για όλες τις περιοχές είχαν για Tulum που πήγαμε εμείς 62 pesos one way το άτομο.

Έλληνες δεν συναντήσαμε πουθενά και οι ντόπιοι έμεναν έκπληκτοι στο άκουσμα της χώρας μας. Την γνώριζαν όλοι και τους έκανε εντύπωση πως κάναμε ένα τόσο μακρινό ταξίδι.


Ελπίζω η ιστορία μου να σας άρεσε και μακάρι να βοηθήσει και άλλους ταξιδιώτες να οργανώσουν ένα παρόμοιο ταξίδι σ' αυτήν την πραγματικά υπέροχη χώρα.
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τα ξενοδοχεία σας ποια ήταν??? Ωραία η ιστορία σου και ευχαριστούμε για τις χρησιμες πληροφορίες!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τα ξενοδοχεία σας ποια ήταν??? Ωραία η ιστορία σου και ευχαριστούμε για τις χρησιμες πληροφορίες!!
Ευχαριστώ πολύ. Αναφέρω τα ξενοδοχεία αναλυτικα στην αρχή της ιστορίας και έχω φωτογραφίες και από τα δωμάτια και από τους εξωτερικούς χώρους.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πάρα πολύ ωραία ιστορία και με υπέροχες φωτο και λεπτομέρειες! Ευχαριστούμε πολύ που δε μας ξέχασες :) Με το καλό και σε επόμενα ταξίδια :xalara:
Εν τω μεταξύ, πριν από ακριβώς 10 :eek: χρόνια, Ιούνιο του 2006 ήμουν εκεί! Πότε πέρασαν 10 χρόνια βρε παιδί μου..
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.561
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Πολύ ωραία ιστορία. Ευχαριστούμε.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πάρα πολύ ωραία ιστορία και με υπέροχες φωτο και λεπτομέρειες! Ευχαριστούμε πολύ που δε μας ξέχασες :) Με το καλό και σε επόμενα ταξίδια :xalara:
Εν τω μεταξύ, πριν από ακριβώς 10 :eek: χρόνια, Ιούνιο του 2006 ήμουν εκεί! Πότε πέρασαν 10 χρόνια βρε παιδί μου..
Χαίρομαι πολύ που η ιστορία μου αποτέλεσε ευκαιρία να ξαναζήσεις και το δικό σου ταξίδι και μάλιστα στην δέκατη επέτειο. Εύχομαι καλό καλοκαίρι, υγεία και πολλά πολλά ταξίδια.
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ας μεταφερθεί στις ολοκληρωμένες ιστορίες να έχουμε άλλο ένα κόσμημα από τους αγίους τόπους!
 
Μηνύματα
16
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Γη
Φεύγω για Μεξικό την ερχόμενη Πεμπτη!! Λόγω περιορισμένου χρόνου θα πάω με οργανωμένο γκρουπ. Αλλά όσο μπορώ θα τριγυρίσω και μόνη μου. Τι έχετε να προτείνετε για MEXICO CITY, OAXACA, TAXCO,CANCUN; Ποια είναι τα καλύτερα μέρη για να συναναστραφώ με ντόπιους, να δω τις καθημερινές τους συνήθεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom