Κροατία Hvala ne! Στην Κροατία… με τον ακατανόμαστο!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Θεϊκή μέρα, αφού φάγατε και καλά :xalara:.
Θεική δεν θα πει τίποτα! Αφού βλέπω τις φωτογραφίες και είναι σαν να είμαι πάλι εκεί! Εντωμεταξύ μπορεί το site του πάρκου να γράφει ότι κάθε εποχή είναι ιδανική για επίσκεψη αλλά δεν θα συμφωνήσω. Πραγματικά έκανε εξαιρετικό καιρό και πιστεύω πως μόνο με ηλιοφάνεια αναδεικνύεται η απίστευτη ομορφιά του μέρους. Δεν μπορώ να φανταστώ τι νεύρα θα είχα αν έβρεχε! Το χειμώνα με παγωμένες τις λίμνες και ίσως με χιόνια θα είναι μια διαφορετική εμπειρία αλλά και πάλι δεν θα άλλαζα αυτόν τον καταπληκτικό καιρό!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θεική δεν θα πει τίποτα! Αφού βλέπω τις φωτογραφίες και είναι σαν να είμαι πάλι εκεί! Εντωμεταξύ μπορεί το site του πάρκου να γράφει ότι κάθε εποχή είναι ιδανική για επίσκεψη αλλά δεν θα συμφωνήσω. Πραγματικά έκανε εξαιρετικό καιρό και πιστεύω πως μόνο με ηλιοφάνεια αναδεικνύεται η απίστευτη ομορφιά του μέρους. Δεν μπορώ να φανταστώ τι νεύρα θα είχα αν έβρεχε! Το χειμώνα με παγωμένες τις λίμνες και ίσως με χιόνια θα είναι μια διαφορετική εμπειρία αλλά και πάλι δεν θα άλλαζα αυτόν τον καταπληκτικό καιρό!
Ε ναι. Με χιόνια μπορεί να ήταν ωραία, αλλά δεν θα κάνατε τις διαδρομές που θέλατε. Με βροχή δεν το συζητάμε καν. Και αντίο χρώματα.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πώπω τι ωραίο το Χβαρ! Θα ήθελα να πάω αύριο κιόλας. Και το Σπλιτ τι όμορφο και το βράδυ!

Στην Κροατία ταξίδεψα το 2011. Το Ντουμπρόβνικ μου είχε φανεί λίγο βαρετό. Αντίθετα, το Σπλιτ με είχε ενθουσιάσει και το Ζάγκρεμπ ήξερα από πριν ότι θα το αγαπήσω-και έτσι έγινε. Συνολικά όμως δεν θα έλεγα ότι η Κροατία είναι από τις αγαπημένες μου χώρες των Βαλκανίων. Ίσως ο λόγος είναι ότι είναι η λιγότερο ανεξερεύνητη στη γειτονιά της. Θα ήθελα ωστόσο οπωσδήποτε να επιστρέψω με περισσότερα και πιο επικεντρωμένα ταξίδια. Από καιρό θέλω να γυρίσω ένα καλοκαίρι την Ίστρια και να περάσω ένα χειμωνιάτικο ΣΚ στο Ζάγκρεμπ. Τώρα που διάβασα στην ιστορία σου για το Χβαρ και το Σπλιτ βάζω και την κεντρική Δαλματία στο πρόγραμμα.

Ευχαριστούμε Γιάννη που μας ταξιδεύεις ξανά (και αγαπάμε τις φαντασμαγορικές σου εισαγωγές)!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πώπω τι ωραίο το Χβαρ! Θα ήθελα να πάω αύριο κιόλας. Και το Σπλιτ τι όμορφο και το βράδυ!

Στην Κροατία ταξίδεψα το 2011. Το Ντουμπρόβνικ μου είχε φανεί λίγο βαρετό. Αντίθετα, το Σπλιτ με είχε ενθουσιάσει και το Ζάγκρεμπ ήξερα από πριν ότι θα το αγαπήσω-και έτσι έγινε. Συνολικά όμως δεν θα έλεγα ότι η Κροατία είναι από τις αγαπημένες μου χώρες των Βαλκανίων. Ίσως ο λόγος είναι ότι είναι η λιγότερο ανεξερεύνητη στη γειτονιά της. Θα ήθελα ωστόσο οπωσδήποτε να επιστρέψω με περισσότερα και πιο επικεντρωμένα ταξίδια. Από καιρό θέλω να γυρίσω ένα καλοκαίρι την Ίστρια και να περάσω ένα χειμωνιάτικο ΣΚ στο Ζάγκρεμπ. Τώρα που διάβασα στην ιστορία σου για το Χβαρ και το Σπλιτ βάζω και την κεντρική Δαλματία στο πρόγραμμα.
Καταλαβαίνω από ποια σκοπιά το βλέπεις και συμφωνώ εν μέρη. Όσοι είμαστε λάτρεις των Βαλκανίων ψάχνουμε κάτι πιο εναλλακτικό, πιο αυθεντικό πιο... βαλκανικό. Γι'αυτό και αγαπήσαμε τόσο το Ζάγκρεμπ. Από την άλλη κατά μήκος των δαλματικών ακτών έχει αμέτρητα εξαιρετικά μέρη, πόλεις, παραλίες, νησιά που θέλει βδομάδες για να τα δεις. Δηλαδή σαν χώρα έχει ποικιλία. Αλλά ναι δεν είναι Βοσνία ή Αλβανία που θα ζήσεις μια πιο αυθεντική εμπειρία σε ένα ταξίδι. Όμως θεωρώ την Κροατία κλάσεις ανώτερη από τη Σερβία κι ας είναι πιο Βαλκανική! Η Κροατία και η Σλοβενία δεν είναι οι τυπικές βαλκανικές χώρες και σίγουρα ένα ταξίδι εκεί δεν θα θυμίσει και πολύ πως είσαι στα Βαλκάνια αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να τις αγαπήσω

Πω πω ένα χειμωνιάτικο ΣΚ στο Ζάγκρεμπ! Με ξεσήκωσες. Θα το ήθελα κι εγώ πάρα πολύ. Ένα ωραίο καλοκαιρινό ταξίδι στην κεντρική Δαλματία θα ήταν: Σπλιτ, Μακάρσκα, Όμις, νησιά Brac, Hvar και Vis, εθνικό πάρκο Krka, Σιμπένικ και Ζανταρ. Αλλά και ένα τουρ στην Ίστρια θα ήταν εξαιρετικό!

Ευχαριστούμε Γιάννη που μας ταξιδεύεις ξανά (και αγαπάμε τις φαντασμαγορικές σου εισαγωγές)!
Δική μου ευχαρίστηση :D Ναι λέω να καθιερώσω τις γκιφο-εισαγωγές χαχαχα Αν και πρέπει να ταιριάζει στην περίσταση. Μετά την ιστορία της Πράγας, και το ταξίδι της Κροατίας ήθελε μια περιγραφή γκιφο-γραφημένη!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Άφιξη στο Ζάγκρεμπ!

Λίγο πριν βραδιάσει, στις 8 παρά φτάσαμε στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων του Ζάγκρεμπ. Αγοράσαμε ένα εισιτήριο των 30 λεπτών με 4 Kuna (0,50€) και πήγαμε στη στάση Autobusni kol. ακριβώς απέναντι από τον σταθμό.

Croatia 2020-1141.jpg


Croatia 2020-1142.jpg


Πήραμε το τραμ 2 από τον σταθμό λεωφορείων και κατεβήκαμε στη στάση Adžijina. Από εκεί σε 3 λεπτά φτάσαμε στο Sia Downtown Apartments στην οδό Ul. Vjekoslava Klaica 32 πολύ κοντά στο Εθνικό Θέατρο του Ζάγκρεμπ, γύρω στα 18 λεπτά περπάτημα για την κεντρική πλατεία Ban Josip Jelačić. Το κατάλυμα του Ζάγκρεμπ ήταν το μοναδικό που είχα κλείσει από τη Hotels, για να εξαργυρώσω μια διανυκτέρευση που είχα στο πρόγραμμα Rewards. Έτσι οι δυο διανυκτερεύεις κόστισαν συνολικά μόνο 38€. https://el.hotels.com/ho1545658976/?display=description

Όσο ήμασταν καθ' οδόν για το Ζάγκρεμπ, μιλήσαμε με την οικοδέσποινα του καταλύματος μας ή οποία με τρελό κέφι, μπρίο και φιλικότητα μας είπε να την πάρουμε τηλέφωνο όταν φτάσουμε στο διαμέρισμα για να μας εξηγήσει τηλεφωνικά πως θα βρούμε το κλειδί και πως θα ανοίξουμε! Και μου έλειψαν αυτές οι συνεννοήσεις! Για άλλη μια φορά ο Rose ανέλαβε αυτόν το ρόλο και την πήρε τηλέφωνο. Η κεντρική πόρτα του κτιρίου στην οδό Ul. Vjekoslava Klaica 32 ήταν ανοιχτή και ανεβήκαμε στον πρώτο όροφο χωρίς πρόβλημα. Στη συνέχεια όμως υπήρξε θέμα στις οδηγίες που μας έδινε γιατί δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε που είναι το περιβόητο κουτί που μας περιγράφει και η κοπέλα απορούσε γιατί δυσκολευόμαστε. Βέβαια η Σία μια χαρά μας τα περιέγραφε, εμείς είχαμε το θέμα. Γιατί πολύ απλά το διαμέρισμα δεν ήταν στον πρώτο όροφο που ψάχναμε εμείς αλλά στον δεύτερο! Ανεβήκαμε λοιπόν στον δεύτερο όροφο κι εκεί βρήκαμε εύκολα το μαύρο κουτί και με τις οδηγίες της εύκολα το ανοίξαμε και πήραμε το κλειδί. Την οικοδέσποινα μας δεν την είδαμε ποτέ αλλά μας είπε για ότι χρειαστούμε να την πάρουμε τηλέφωνο όποτε θέλουμε. Άλλωστε ήταν εξοφλημένο εδώ και μήνες. Το διαμέρισμα ήταν πιο απλό σε σχέση με του Ντουμπρόβνικ και του Σπλιτ, αλλά καθαρό, καινούριο με κουζίνα και ωραίο μπάνιο.

Croatia 2020-1143.jpg


Παρ’ όλο που είχαμε συσσωρευμένη κούραση από την μεγάλη πεζοπορία στις λίμνες και όλων των προηγούμενων ημερών, η άφιξη στο Ζάγκρεμπ μας βρήκε ανανεωμένους και ορεξάτους να γνωρίσουμε την κροατική πρωτεύουσα. Το Ζάγκρεμπ διαφέρει από τις φωτογενείς πόλεις των δαλματικών ακτών και νοιώθαμε πως το ταξίδι ξεκινάει από την αρχή. Όταν ένα ταξίδι περιλαμβάνει πολλούς προορισμούς είναι το καλύτερό μου, ειδικά όταν τα μέρη είναι διαφορετικά μεταξύ τους και προσφέρουν διαφορετικές εικόνες και ξεχωριστά συναισθήματα. Μετά τις ομολογουμένως εντυπωσιακές δαλματικές ακτές και το εκπληκτικό πάρκο Plitvice, το Ζάγκρεμπ θα μας πρόσφερε μια διαφορετική εμπειρία και θα μας θύμιζε πως βρισκόμαστε στα αγαπημένα Βαλκάνια! Για την πρωτεύουσα της Κροατίας δεν είχα ψάξει πολλά πράγματα γιατί το κύριο μέρος του ταξιδιού και αυτό που με ενδιέφερε πραγματικά ήταν οι περιοχές της Δαλματίας. Το Ζάγκρεμπ πιο πολύ το είχα σαν τον τελευταίο σταθμό πριν την επιστροφή, οπότε αυτή η πόλη θα είχε το στοιχείο της έκπληξης. Και όπως μου έχει διδάξει το παρελθόν, τις περισσότερες φορές που δεν είχα προσδοκίες από ένα μέρος και δεν γνώριζα πολλά γι’αυτό, πάντα με εξέπληττε ευχάριστα.

Ξεκινήσαμε από την οδό μας Vjekoslava Klaica και λίγα λεπτά μετά ήμασταν στην πλατεία Republike Hrvatske, με το Κροατικό Εθνικό Θέατρο. Ένα από τα ομορφότερα και αριστοκρατικά ιστορικά κτίριο του Ζάγκρεμπ που περιβάλλεται από όμορφα πάρκα και που μου θύμισε λίγο την όπερα του Παρισιού.

Croatia 2020-1145.jpg


Croatia 2020-1146.jpg


Croatia 2020-1148.jpg


Καθώς πλησιάζαμε στο κέντρο περάσαμε από πεζόδρομους και πλατείες με πολλά καφέ και εστιατόρια με ζωντάνια αλλά και ηρεμία ταυτόχρονα. Ήμαστε στην καρδιά της νυχτερινής ζωής του σύγχρονου Ζάγκρεμπ. Περάσαμε με τη σειρά τον πεζόδρομο Preradovićeva που οδηγεί στην πλατεία Petra Preradovića, από εκεί στον δημοφιλή πεζόδρομο της οδού Bogovićeva, στον πεζόδρομο Ul. Frane Petrića που μας έβγαλε στην κεντρική οδό Ilica και την μεγαλύτερη πλατεία του Ζάγκρεμπ, Trg bana Josipa Jelačića.

Μνημείο του Nikola Tesla στον πεζόδρομο της ul. Preradovićeva
Croatia 2020-1149.jpg



Trg Petra Preradovića
Croatia 2020-1150.jpg


Croatia 2020-1151.jpg


Ο ζωντανός πεζόδρομος στην οδό Bogovićeva
Croatia 2020-1152.jpg


Κεντρική οδός Ilica
Croatia 2020-1153.jpg


Croatia 2020-1181.jpg


Η Trg Jelačić, είναι η κεντρική πλατεία της πόλης του Ζάγκρεμπ. Είναι το κέντρο της ‘’Κάτω πόλης’’ Donji grad ή του centar όπως συνηθίζουν να τη λένε οι κάτοικοι. Είναι μια πολύ μεγάλη πλατεία, μέρος της πεζοδρομημένης ζώνης του κέντρου, που δεν είναι προσβάσιμη για τα αυτοκίνητα, αλλά είναι ο κύριος κόμβος για πολλές γραμμές τραμ. Η πλατεία κινούνταν σε χαλαρούς ρυθμούς αλλά ως κέντρο της πόλης είχε την κίνησή του. Το Ζάγκρεμπ σίγουρα δεν είναι η πιο δημοφιλής πόλη της Κροατίας και ειδικά αυτή την περίοδο είναι μάλλον σπάνιο να συναντήσεις κάποιον τουρίστα. Οπότε νοιώθαμε πως είμαστε οι μοναδικοί ξένοι επισκέπτες ανάμεσα στους κατοίκους και αυτό ήταν κάτι που μας άρεσε πάρα πολύ και μας έδεσε με την πόλη.

Croatia 2020-1154.jpg


Croatia 2020-1180.jpg


Croatia 2020-1155.jpg


Croatia 2020-1157.jpg


Η ιστορική κρήνη και πηγή Manduševac, ανατολικά της πλατείας παρείχε πόσιμο νερό στους κατοίκους της πόλης μέχρι τα τέλη του 19ου αιώνα. Σύμφωνα με τον τοπικό μύθο, το Ζάγκρεμπ πήρε το όνομά του από αυτή την πηγή!
Croatia 2020-1158.jpg


Το γλυπτό, ''Το Ζάγκρεμπ σε καλωσορίζει''!
Croatia 2020-1160.jpg


Δεν είχα κάποιο πρόγραμμα στο μυαλό μου. Άλλωστε ήταν μια αναγνωριστική βόλτα για να εξοικειωθούμε με τις γειτονιές του Ζάγκρεμπ και να συνηθίσουμε την ιδιαίτερη ρυμοτομία του. Συνεχίσαμε στη μικρή ανηφόρα που μας έβγαλε στην πλατεία του καθεδρικού ναού Kaptol. Το Κάπτολ είναι κομμάτι της Άνω πόλης Gornji Grad. Η πλατεία με τον επιβλητικό καθεδρικό, με τις οχυρώσεις, τους πύργους και τη στήλη με το Μνημείο της Κοίμησης της Θεοτόκου στο κέντρο της, ήταν έρημη και μυστήρια! Η πλατεία είναι όμορφη αλλά ενδείκνυται μόνο για ένα πέρασμα οπότε σταθήκαμε για λίγα λεπτά και συνεχίσαμε.

Croatia 2020-1163.jpg


Croatia 2020-1164.jpg


Croatia 2020-1166.jpg


Πάνω από τα σκαλιά της αγοράς Dolac είναι μια μικρή πλατεία, σαν ένα μεγάλο μπαλκόνι στην οδό Opatovina με χαλαρές μπυραρίες και κόσμο αραχτό σε μαξιλάρες.
Croatia 2020-1167.jpg


Croatia 2020-1168.jpg


Κάθετα στην οδό Opatovina είναι η δημοφιλής ul. Skalinska
Croatia 2020-1169.jpg


Και φτάνουμε στο πιο ζωντανό μέρος του Ζάγκρεμπ, τον πεζόδρομο Ivana Tkalčića ή απλώς Tkalca όπως τον λένε οι ντόπιοι. Ένας πεζόδρομος περίπου 800 μέτρων που ξεκινά από την κεντρική πλατεία Jelačić, με καφετέριες, εστιατόρια και μικρά καταστήματα και στις δύο πλευρές του δρόμου που στεγάζονται σε μικρά ιστορικά κουκλίστικα σπίτια διαφορετικών χρωμάτων.

Croatia 2020-1170.jpg


Croatia 2020-1172.jpg


Croatia 2020-1173.jpg


Croatia 2020-1174.jpg


Croatia 2020-1175.jpg


Ελληνικό σουβλατζίδικο, EL GRECO
Croatia 2020-1176.jpg


Η ώρα ήταν λίγο πριν τις 11 και ο κόσμος είχε αραιώσει από τον πεζόδρομο. Ένα από τα μαγαζιά που είχα σημειωμένα ήταν η δημοφιλής μπυραρία Mali Medo στον αριθμό 36. Ήταν από τα μαγαζιά που ακόμα είχαν κόσμο και κίνηση. Ο σερβιτόρος ήταν πολύ φιλικός και έδειξε ιδιαίτερη χαρά που είμαστε ξένοι. Αν και μας δελέασαν τα τσεβάπια και άλλοι μεζέδες που είχε ο κατάλογος, πήραμε τελικά την εξαιρετική πίτσα Mali Medo και ήπιαμε τις μπύρες μας πληρώνοντας συνολικά μόνο 85kn δηλαδή 11€.

Croatia 2020-1171.jpg


Η νύχτα έκλεισε με ένα παγωτό στο χέρι στην πλατεία Jelačić. Κατά την επιστροφή μας στο δωμάτιο καθώς πλησιάζαμε στο Εθνικό Θέατρο, ένας κύριος μας σταμάτησε και χαμηλόφωνα μας είπε ευγενικά να περιμένουμε λίγα λεπτά γιατί γινόταν ένα γύρισμα μιας ταινίας. Υπήρχε ένα μεγάλο επιτελείο και βανάκια με κάμερες και εξοπλισμό και στο βάθος είδαμε τους ηθοποιούς που γύριζαν μια σκηνή. Είναι πίσω από το θάμνο 😁

Croatia 2020-1182.jpg


Καθώς μιλούσαμε με τον υπεύθυνο που σταματούσε τον κόσμο για τις ανάγκες των γυρισμάτων, στη συζήτηση μπήκε και ένας κάτοικος του Ζάγκρεμπ. Ένας κύριος γύρω στα 50 με μια ιδιαίτερη φυσιογνωμία που θα μπορούσε να είναι καλλιτέχνης ή ακόμα και άστεγος! Όταν λίγα λεπτά μετά ο υπεύθυνος μας έδωσε το οκ να περάσουμε την πλατεία, ο κύριος αυτός σαν να ήταν φίλος μας, μας ακολούθησε! Ήταν ένας πολύ πρόσχαρος και φιλικός άνθρωπος που ενθουσιάστηκε που μιλούσε με δυο ξένους. Με τα σπαστά αγγλικά του , μας έπιασε συζήτηση και άρχισε να μας λέει για την πόλη του Ζάγκρεμπ, για την ιστορία κάποιων κτιρίων και έδειξε πολύ όρεξη να μας μιλήσει και να μας ξεναγήσει. Εκτίμησα πολύ τη φιλικότητα του αλλά από την άλλη δεν το λες το πιο φυσιολογικό πράγμα να ακολουθείς δυο αγνώστους και να τους μιλάς ακατάπαυστα. Χαμηλόφωνα και διακριτικά το σχολιάσαμε με τον Rose και απορούσαμε τι συμβαίνει και γιατί μας ακολουθεί.

Ήμασταν στην τελική ευθεία για το κατάλυμα μας στη οδό Vjekoslava Klaica και ο άγνωστος φίλος μας, συνέχισε να είναι μαζί μας και να μας αναλύει την ιστορία κάποιων κτιρίων, όπως την Κλινική για παιδιά Klinika za dječje bolesti από την οποία περάσαμε και βρίσκεται λίγα μέτρα πριν το κατάλυμά μας. Η αλήθεια είναι πως κάποιες φορές γίνομαι καχύποπτος με ανθρώπους που δεν ξέρω και σίγουρα μου φάνηκε περίεργο που ένας άγνωστος άνθρωπος σε μια ξένη χώρα μας ακολουθεί, γι’αυτό και δεν ήθελα να δει που μένουμε. Όμως πότε δεν μπορείς να ξέρεις πόση μοναξιά μπορεί να κρύβει ένας άνθρωπος και για ποιο λόγο έχει την ανάγκη να μιλήσει και να γνωρίσει στο δρόμο ανθρώπους. Όταν φτάσαμε έξω από την κεντρική πόρτα του καταλύματός μας τον καληνυχτίσαμε. Μας χαιρέτισε θερμά, μας ευχήθηκε να περάσουμε όμορφα στην πόλη του και να πιούμε πολλές μπύρες!

Πάντως για τους Κροάτες, σε όλες τις πόλεις που πήγαμε μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Εξαιρετικοί όλοι τους, εξωστρεφείς, φιλικοί και χαρούμενοι. Από όλους τους βαλκάνιους, οι Κροάτες είναι αυτοί που μου θύμισαν περισσότερο το ταπεραμέντο των Ελλήνων! Σίγουρα είναι από τους πιο συμπαθητικούς ανθρώπους που έχω συναντήσει στα ταξίδια μου και μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Έτσι ιδιαίτερα, τελείωσε η νύχτα μας στην κροατική πρωτεύουσα.

Από τη βόλτα μας στο κέντρο της κάτω πόλης, το Ζάγκρεμπ μου φάνηκε πολλά υποσχόμενο και δεν είχαμε δει καν το ομορφότερο μέρος της, την Άνω πόλη Gornji Grad. Αύριο τα καλύτερα!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ευγενέστατος ο κύριος αλλά το λες και λίγο creepy το σκηνικό :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευγενέστατος ο κύριος αλλά το λες και λίγο creepy το σκηνικό :)
χαχαα γλυκούλης ήταν ο καημένος. Αλλά δεν θα πω ψέματα ότι δεν ένοιωσα και κάπως άβολα. Σίγουρα δεν φοβήθηκα αλλά στα καλά καθούμενα ένας άγνωστος να γίνεται με το έτσι θέλω το τρίτο μέλος της παρέας δεν είναι και πολύ νορμάλ. Εκτός κι αν ήταν το φάντασμα της Όπερας της Κροατίας απ' όπου και εμφανίστηκε 😁
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Γιάννη, ευχαριστούμε για τη φοβερή περιγραφή και τις απίστευτες φώτο!!!
@georgeant τρέμει η θέση σου!!!:bleh:

Ερώτηση 1: Πάμε:
Ποια κάμερα πήρες; Πήρε το μάτι μου κάποιο λουράκι με Alpha; Άρα, το θέμα είναι ποια Sony;

Ερώτηση 2:
Θα άλλαζες κάτι αν ξαναπήγαινες Plitvice; (Είναι ο μεγάλος μου έρωτας. Το έχω βάλει στο μάτι εδώ και χρόνια!)
Θα ακολουθούσες άλλη διαδρομή; (Π.χ. Αν έκανες τη Β, θα έχανες πολλά που δεν θα έβλεπες το κάτω μέρος του πάρκου; )
Επίσης, πιστεύεις ότι αξίζει να διανυκτερεύσεις εκεί ένα βράδυ για να δεις 2 μέρες το πάρκο; Ή χορταίνεις με τη 1 μέρα;
Μήπως θα άξιζε να κοιμηθείς εκεί το βράδυ για να είσαι στο πάρκο πρωί πρωί;

Ιδανική εποχή όπως το βλέπω θα ήταν και αρχές φθινοπώρου. Ευχάριστος καιρός, κόκκινα φύλλα...

Ερώτηση 3:
Όταν μου κατέβει, θα σου πω. :haha:
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@PhysioDuck άσε ήσυχο το Γιώργο 😁 . Δεν θέλω και δεν μπορώ να του πάρω την πρωτιά!
Ευχαριστώ όμως:). Η αλήθεια είναι πως με την αλλαγή μηχανής είδα διαφορά και έχω ακόμα να μάθω. Έκανα κάποια λαθάκια στις ρυθμίσεις των νυχτερινών λήψεων. Την άλλη φορά καλύτερα.

Λοιπόν, η μηχανή είναι η ξακουστή mirrorless SONY a6000 με φακό Carl Zeiss 16-70 f4.
Τον Kit φακό 16-50 OSS f3.5-5.6 δεν τον χρησιμοποίησα καθόλου.
Σχεδόν όλες είναι από αυτή τη μηχανή αλλά μέσα στην ιστορία έχω βάλει και ελάχιστες από το κινητό και λίγες από την βοηθητική μηχανή Sony Nex-5N.

Για τις λίμνες τώρα. Δεν θα άλλαζα ΤΙΠΟΤΑ. Είχα μελετήσει πολύ καλά τις διαδρομές και θεωρώ πως με την C είσαι καλυμμένος. Για μένα είναι η πιο ιδανική και ολοκληρωμένη. Από την άλλη όπως ανέλυσα, τελειώνοντας το πρώτο σκέλος με το καραβάκι ήδη νοιώθεις πλήρης από την πεζοπορία και αυτά που βλέπεις και αρχίζει η κούραση. Αν και πλέον ξέρω, πάλι να σου πω την αλήθεια εγώ σαν Γιάννης που μου αρέσουν τα δύσκολα πάλι θα επέλεγα το C. Αλλά Δεν θα πω ότι χάνεις πολλά αν δεν δεις τις Άνω λίμνες (το πρόγραμμα Β περιλαμβάνει τις Κάτω). Για κάποιον που θέλει να πάρει μια καλή γεύση και να μη ψοφήσει είναι μια χαρά η διαδρομή Β. Γιατί άλλο 4 χλμ. άλλο 8 χλμ. πεζοπορίας.

Για τη διανυκτέρευση εκεί, εγώ δεν θα το επέλεγα. Θεωρώ too much να διαθέσεις δυο μέρες στις λίμνες και να τη στερήσεις από το Ζάγκρεμπ! Ξεκάθαρα χορταίνεις με τη μια μέρα ακόμα και τα 4χλμ. να κάνεις. Να μείνεις εκεί για να ξεκινήσεις από πολύ πρωί ναι αυτό δεν είναι άσχημη ιδέα. Αυτό βέβαια σε περίπτωση που επιστρέψει η κανονικότητα γιατί οι ώρες αιχμής κανονικά είναι 10:00 με 14:00. Τώρα όμως δεν έχει νόημα γιατί όλη τη μέρα η επισκεψιμότητα είναι πολύ φυσιολογική χωρίς πολύ κόσμο. Από την άλλη αν έχετε αυτοκίνητο καλή ιδέα είναι να πας μετά τις 16:00 που έχει φτηνότερο εισιτήριο. Αλλά σ'αυτή την περίπτωση πρέπει να επιλέξεις ξεκάθαρα τη διαδρομή Β λόγω χρόνου.

Εννοείται ιδανική εποχή Άνοιξη, Καλοκαίρι και αρχές φθινοπώρου αλλά να έχει ΗΛΙΟ! Το φθινόπωρο πρέπει να είναι μαγεία εκεί με τα χώματα των φύλλων. Η αλήθεια είναι πως θα είναι καλύτερα με 15 βαθμούς παρά με 30+ του καλοκαιριού. Αλλά δεν μπορώ να πω πως η ζέστη μας ζόρισε. Έχει σκιά στο μεγαλύτερο μέρος.

Αυτά. Αν σου έρθει κάτι άλλο εδώ είμαι :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.413
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom