Κροατία Hvala ne! Στην Κροατία… με τον ακατανόμαστο!

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ένα ωραίο καλοκαιρινό ταξίδι στην κεντρική Δαλματία θα ήταν: Σπλιτ, Μακάρσκα, Όμις, νησιά Brac, Hvar και Vis, εθνικό πάρκο Krka, Σιμπένικ και Ζανταρ.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις, Γιάννη. Άντε να μπορούμε σύντομα να βάλουμε σε μια σειρά και τα επόμενα ταξίδια.

Αθήνα-Σπλιτ φέτος πετούσε απευθείας και η Volotea. Τα εισιτήρια ήταν σε λογικές τιμές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πραγματοποιήθηκαν τελικά οι πτήσεις λόγω του ιού.

Πολύ ωραίο το Ζαγκρεμπάκι!

Επειδή συζητείται η ιδέα χειμωνιάτικου ταξιδιού, να πω ότι ένας σχετικά οικονομικός τρόπος μετάβασης είναι πτήση προς Βουδαπέστη ή Βιέννη και από εκεί λεωφορείο ιδανικά νυχτερινής διαδρομής. Αν μάλιστα το λεωφορείο αναχωρεί απευθείας από το αεροδρόμιο ή επιστρέφει εκεί, ακόμα καλύτερα. Εκτός από το flixbus υπάρχουν και τοπικές εταιρείες. Τα γράφει στο RometoRio.

Τον χειμώνα παραλίγο να έκανα το παραπάνω πρόγραμμα ξεκινώντας και επιστρέφοντας στο αεροδρόμιο της Βιέννης, αλλά τελικά επέλεξα το Γκρατς αντί του Ζάγκρεμπ. Επειδή όμως το έψαξα λίγο, ακριβώς πάνω από την πόλη του Ζάγκρεμπ απλώνονται πυκνά δάση και φαίνονται πολύ ωραία για πεζοπορία. Σε πολύ εντυπωσιακή τοποθεσία μέσα στο δάσος βρίσκεται και το κάστρο Medvedgrad.

Θέτω κι εγώ ένα δίλημμα τώρα. Σου άρεσε περισσότερο το Ζάγκρεμπ ή η Λιουμπλιάνα; Εμένα μου είχε αρέσει περισσότερο το Ζάγκρεμπ. Σίγουρα πρέπει να επιστρέψω και στις δύο πόλεις, γιατί τις είχα δει αρκετά βιαστικά, αλλά νομίζω ότι η προτίμηση δεν θα αλλάξει. Από τη Λιουμπλιάνα βέβαια μπορείς να δεις όλη τη Σλοβενία. Ένα τέτοιο ταξίδι θα μου άρεσε περισσότερο από ένα city break στο Ζάγκρεμπ, αλλά για να σε προλάβω επισημαίνω ότι το ερώτημά μου αφορά αυστηρά τις πόλεις. :bleh:
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Όντως υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι μετάβασης αλλά θέλουν ψάξιμο. Και από Βουδαπέστη ή Βιέννη όπως είπες ή από Βελιγράδι που είναι γύρω στις 5 ώρες οδικώς. Υπάρχουν απευθείας αεροπορικές συνδέσεις με το Βελιγράδι αλλά υπάρχει και μια πιο οικονομική λύση. Οδικώς μέχρι το Βελιγράδι με λεωφορείο κι από κει με λεωφορείο για Ζάγκρεμπ. Όλη η διαδρομή με επιστροφή θα βγει 130 ευρώ (80+50). Το θέμα είναι πως μάλλον θα χρειαστεί μια διανυκτέρευση στο Βελιγράδι. Εγώ παλιά πάντως με αυτόν τον τρόπο σκεφτόμουν τη μετάβαση στο Ζάγκρεμπ.

Μωρέ η Volotea είχε υποτίθεται απευθείας πτήσεις φέτος από Αθήνα αλλά δεν ξέρω ποιες τελικά πραγματοποίησε. Μη ξεχνάς και την ακυρωμένη μου πτήση Αθήνα-Ντουμπρόβνικ :icon_evil:

Θέτω κι εγώ ένα δίλημμα τώρα. Σου άρεσε περισσότερο το Ζάγκρεμπ ή η Λιουμπλιάνα; Εμένα μου είχε αρέσει περισσότερο το Ζάγκρεμπ. Σίγουρα πρέπει να επιστρέψω και στις δύο πόλεις, γιατί τις είχα δει αρκετά βιαστικά, αλλά νομίζω ότι η προτίμηση δεν θα αλλάξει. Από τη Λιουμπλιάνα βέβαια μπορείς να δεις όλη τη Σλοβενία. Ένα τέτοιο ταξίδι θα μου άρεσε περισσότερο από ένα city break στο Ζάγκρεμπ, αλλά για να σε προλάβω επισημαίνω ότι το ερώτημά μου αφορά αυστηρά τις πόλεις.
Δύσκολη επιλογή. Η Λιουμπλιάνα μου άρεσε υπερβολικά αλλά είναι πολύ μικρούλα. Είναι πανέμορφη ειδικά γύρω από το ποτάμι. Αλλά μέσα σε λίγες ώρες έχει δει όλα τα σημεία ενδιαφέροντος. Το Ζάγκρεμπ είναι πολύ πιο μεγάλη και απλωμένη πολη με πολλά περισσότερα να δεις και να κάνεις. Όντως σε κοντινή απόσταση από το Ζάγκρεμπ απλώνονται δάση με πολλές πεζοπορικές επιλογές. Από την άλλη κοντά στη Λιουμπλιάνα είναι τα πάντα όπως σπήλαια, λίμνες, πανέμορφες πόλεις. Αλλά αν είναι να επιλέξω ανάμεσα στις πρωτεύουσες χωρίς εξορμήσεις, νομίζω θα προτιμήσω το Ζάγκρεμπ. Σίγουρα πάντως και οι δύο είναι ιδανικές για ένα city break.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αναχώρηση: Δυο πτήσεις και negative test result for COVID-19!

Η μέρα θα είναι μεγάλη και ίσως πολύπλοκη. Αποχωριζόμαστε το δωμάτιο μας και από την πλατεία Republike παίρνουμε το τραμ που μας πάει ως το τέρμα στην πλατεία Kvaternikov. Εκεί είναι η αφετηρία για το αστικό 290 που θα μας πάει στο αεροδρόμιο. Είναι το αστικό της γραμμής Zagreb (Kvaternikov trg) - Zračna luka - Velika Gorica που κάνει στάση στο αεροδρόμιο και συνεχίζει το δρομολόγιο του. Για τη διαδρομή αυτή αρκεί ένα εισιτήριο των 30λεπτών με 4kn αλλά επειδή η διαδρομή είναι οριακά στα 25-30 λεπτά καλύτερα ένα εισιτήριο των 60 λεπτών με 7kn. Εδώ να πω πως υπάρχει και ένα λεωφορείο της Croatia Airlines pleso prijevoz για το αεροδρόμιο που ξεκινά από τον κεντρικό σταθμό λεωφορείων, το εισιτήριο μονής διαδρομής κοστίζει 30kn, και μπορεί να αγοραστεί και από τον οδηγό του λεωφορείου. www.plesoprijevoz.hr Για μένα όμως δεν υπάρχει λόγος να επιλέξεις το shuttle bus γιατί το αστικό 290 είναι πολύ φτηνότερο και ο χρόνος του δρομολογίου λίγο πολύ είναι ίδιος.

Το φουτουριστικό αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ, Zračna luka Franjo Tuđman
Croatia 2020-1436.jpg


Το κτίριο του τερματικού σταθμού είναι ολοκαίνουριο και άνοιξε για το κοινό στις 28 Μαρτίου 2017. Μπαίνοντας μέσα αντικρίσαμε ένα σχεδόν άδειο αεροδρόμιο λες και υπολειτουργούσε. Περάσαμε πολύ γρήγορα τον έλεγχο και πήγαμε στην πύλη αναχώρησης μας η οποία είχε πολύ λίγο κόσμο.

Croatia 2020-1437.jpg


Κι εκεί που χαζεύαμε στο ίντερνετ να περάσει η ώρα, από τα μεγάφωνα του αεροδρομίου, ακούμε
''ο κύρος Giannis και Rose να προσέλθουν στην πύλη αναχώρησης της πτήσης LO612 για Βαρσοβία''. Κατευθείαν άγχος! Η υπάλληλος που ήδη είχε πάρει θέση στην πύλη μας φώναξε να μας ζητήσει τα PLF μας για Ελλάδα γιατί διαφορετικά δεν θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε στη Βαρσοβία! Ορίστε καλή μας κυρία, είμαστε νόμιμοι και εντάξει στα καθήκοντα μας. Η κοπέλα ανακουφισμένη μας είπε πως όλα είναι οκ και είμαστε έτοιμοι για επιβίβαση. Το αεροσκάφος της LOT αναχώρησε στις 12:05 και μετά από μια ήρεμη πτήση με πληρότητα γύρω στο 50% φτάσαμε στο αεροδρόμιο FREDERIC CHOPIN της Βαρσοβίας στις 13:40.

Croatia 2020-1439.jpg


Το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας είχε πάρα πολύ κόσμο. Καμία σχέση με του Ζάγκρεμπ και όλα θύμιζαν μια φυσιολογική εποχή και όχι αυτή που διανύουμε! Αφού περάσαμε πρώτα για τον έλεγχο των ταυτοτήτων μας αφού η Κροατία δεν είναι στη ζώνη Σένγκεν, πήγαμε κατευθείαν στις αναχωρήσεις για να πάρουμε τα εισιτήρια μας. Για την πτήση αυτή δεν προβλεπόταν ηλεκτρονικό boarding pass μέσω του site της LOT αλλά μόνο ηλεκτρονικό check in. Ο υπάλληλος αφού πρώτα ζήτησε να δει τα PLF, μας έδωσε τα εισιτήρια μας. Πλέον ένοιωθα ανακουφισμένος που όλες οι διαδικασίες είχαν τελειώσει και ήμασταν έτοιμοι για την επιστροφή μας στη Θεσσαλονίκη.

Η πτήση LO8537 αναχώρησε στις 16:15 με πληρότητα σχεδόν στον 100%!
Croatia 2020-1441.jpg


Στις 19:35 προσγειωθήκαμε στη Θεσσαλονίκη. Επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο το οποίο μας άφησε στο νέο τέρμιναλ του Αεροδρόμιου Μακεδονία. Είχα ένα όχι ακριβώς άγχος, αλλά μια μικρή ανυπομονησία να περάσουμε και το τελευταίο στάδιο ελέγχου, το πιο σημαντικό ίσως! Έξω από το νέο τέρμιναλ, δυο αστυνομικοί έλεγχαν τα PLF των επιβατών της πτήσης μας. Από τη μια ήθελα να μας πούνε οκ είστε ελεύθεροι, από την άλλη ήθελα να μας στείλουν για τεστ! Κι ενώ σχεδόν όλους τους επιβάτες τους έλεγαν οκ βγείτε από την έξοδο κανονικά, όταν ήρθε η σειρά μου και έδειξα το PLF, ο αστυνόμος μου είπε ‘’ θα περάσετε μέσα για τεστ’’… το ίδιο φυσικά και ο Rose. Να πω την αλήθεια λίγο με τάραξε αυτό. Όχι γιατί φοβόμουν μη βγει θετικό αλλά γιατί είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση η οποία θα μας έβαζε σε μια 24ωρη αναμονή. Περάσαμε μέσα στην ειδική μονάδα λήψης δειγμάτων εντός του αεροδρομίου και δυο γιατροί έπαιρναν τα δείγματα. Με αναμονή λιγότερη από ένα λεπτό ήρθε η σειρά μας, μας πήραν δείγμα από το φάρυγγα με στειλεό που μοιάζει με μακριά μπατονέτα (μέθοδος PCR - λήψη στοματοφαρυγγικού επιχρίσματος) και μας είπαν πως το τεστ μοριακής ανίχνευσης του κορωνοϊού θα βγει εντός 24 ωρών και μόνο αν είναι θετικό θα μας ενημερώσουν τηλεφωνικά.

Θα ήταν ψέμα να πω πως αυτές τις 24 ώρες δεν είχαμε μια μικρή ανησυχία και δεν το σκεφτόμασταν! Μέχρι τις 19:30 της επόμενης μέρας, σε κάθε χτύπο του κινητού μας, και οι δυο είχαμε μια μικρή ταραχή. Όχι από φόβο αλλά για την όλη διαδικασία της καραντίνας, την αποκοπή από την οικογένεια και όλα όσα θα ακολουθούσαν αν το δείγμα έβγαινε θετικό. Νοιώθαμε τέλεια και σωματικά και ψυχολογικά και δεν θα δεχόμασταν κανέναν ακατανόμαστο να μας το χαλάσει!

19:30 κι ούτε ένα τηλεφώνημα και ναι το ταξίδι έφτασε και τυπικά στο τέλος του με Happy End! Ένα υπέροχο ταξίδι, σε μια πανέμορφη χώρα, σ’αυτή την τόσο περίεργη και άγρια χρονιά που διανύουμε έχει μεγαλύτερη αξία και θα έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου!
Hrvatska hvala!

Κλείνω ζωηρά και χαρούμενα με το είδωλο Indira! Ο ύμνος του ταξιδιού μας :lol:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Μέχρι κι εγώ αγχώθηκα στο τέλος ρε Γιάννη! Ευτυχώς όλα σας πήγαν καλά! Αλλά αλήθεια σας φώναξαν Giannis και Rose; Χα χα, τέλειο :)
Άντε και στα επόμενα, χωρίς άγχος ελπίζω (και χωρίς κορωνοϊό).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μέχρι κι εγώ αγχώθηκα στο τέλος ρε Γιάννη! Ευτυχώς όλα σας πήγαν καλά! Αλλά αλήθεια σας φώναξαν Giannis και Rose; Χα χα, τέλειο :)
Άντε και στα επόμενα, χωρίς άγχος ελπίζω (και χωρίς κορωνοϊό).
χαχαχα όχι εντάξει μας φώναξαν όπως είναι στην ταυτότητα μας :p
Ήταν η πιο ιδιαίτερη επιστροφή μας αναμφίβολα. Ακόμα και με αυτές τις διαδικασίες πριν και μετά το ταξίδι, άξιζε με χίλια όλη αυτή η προετοιμασία και το μικρό άγχος για να γίνει το ταξίδι. Και αν μπορέσω θα το επαναλάβω μέσα στο 2020 για άλλον προορισμό!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ακόμα και με αυτές τις διαδικασίες πριν και μετά το ταξίδι, άξιζε με χίλια όλη αυτή η προετοιμασία και το μικρό άγχος για να γίνει το ταξίδι.
Να επαναλάβω ότι είστε πολύ τυχεροί που πήγαν όλα καλά και είδατε όσα είδατε απροβλημάτιστα, χωρίς πολύ κόσμο μάλιστα; :)
Για να το συνδυάσω μέ όσα συζητάτε με τον @Eurotraveler πιο πάνω, είναι εποχή μεγάλου ρίσκου για πολύπλοκες εκδρομές, καθώς μπορεί να μπλοκάρεις οπουδήποτε. Νομίζω είναι πιο ασφαλές μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση να διαλέγεις ένα προορισμό απευθείας στη τη χώρα που θέλεις να πας και πάλι παίζεις με τη τύχη σου. Προσωπικά το φοβάμαι, γιατί μία στις χίλιες να συμβεί κάτι στην είσοδο κάποιας χώρας έμπλεξες...
Και αν μπορέσω θα το επαναλάβω μέσα στο 2020 για άλλον προορισμό!
Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά, χαίρομαι και για την αισιοδοξία σου, είναι κάτι που έχει λείψει στα γραφόμενα των περισσοτέρων.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Για να το συνδυάσω μέ όσα συζητάτε με τον @Eurotraveler πιο πάνω, είναι εποχή μεγάλου ρίσκου για πολύπλοκες εκδρομές, καθώς μπορεί να μπλοκάρεις οπουδήποτε. Νομίζω είναι πιο ασφαλές μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση να διαλέγεις ένα προορισμό απευθείας στη τη χώρα που θέλεις να πας και πάλι παίζεις με τη τύχη σου. Προσωπικά το φοβάμαι, γιατί μία στις χίλιες να συμβεί κάτι στην είσοδο κάποιας χώρας έμπλεξες...
Θα συμφωνήσω πως δεν είναι να μπλέκεις με πολλούς προορισμούς, οδικές διελεύσεις συνόρων και πολλά αεροδρόμια. Από την άλλη εφόσον έχεις έναν απευθείας προορισμό γιατί παίζεις με την τύχη σου? Θέλει τεστ? Θα το κάνεις. Θέλει PLF? Θα το συμπληρώσεις. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Προφανώς πρέπει να επιλέξεις μια χώρα που δεν θέλει πολλές διαδικασίες και δεν έχει πολλούς περιορισμούς. Η Αυστρία και η Γερμανία είναι από αυτές αυτή τη στιγμή τουλάχιστον. Μετά τις διαδικασίες για την Κροατία δεν μου φαίνονται βουνό όλα αυτά. Έναν καλό προγραμματισμό θέλει και ενημέρωση από τα επίσημα site της κάθε χώρας.

Ζήτω που καήκαμε αν περιμένουμε το 2021 ή το 2022! Δύσκολα ή όχι η Ευρώπη είναι ανοιχτή και ο καθένας επιλέγει αν θα τολμήσει να βγει έξω... εγώ όμως θα ξαναπώ...

MeekConstantKodiakbear-size_restricted.gif


:haha: :haha: :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Από την άλλη εφόσον έχεις έναν απευθείας προορισμό γιατί παίζεις με την τύχη σου? Θέλει τεστ? Θα το κάνεις. Θέλει PLF? Θα το συμπληρώσεις. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Προφανώς πρέπει να επιλέξεις μια χώρα που δεν θέλει πολλές διαδικασίες και δεν έχει πολλούς περιορισμούς.
Τραγικά δεν είναι, δύσκολα είναι σίγουρα.
Τι γίνεται στη περίπτωση που βρεθείς θετικός, που είσαι ασυμπτωματικός και κατα τον έλεγχο εμφανιστεί; Πόσο καιρό μπορείς να κάτσεις σε καραντίνα σε ξένη χώρα; Αντίστοιχα, ποιος μπορεί να μείνει σε καραντίνα κατά την είσοδο του στην Ελλάδα 14 μέρες, όταν τρέχουν δουλειές και υποχρεώσεις;
Όσο για το προγραμματισμό συμφωνώ ας μη ξεχνάμε όμως ότι τα πράγματα αλλάζουν καθημερινά και μπορεί να πάει έυκολα περίπατο.
Έχεις απόλυτο δίκιο, δε μπορούμε να λειτουργήσουμε υπό καθεστώς φόβου και να περιμένουμε ένα και δύο χρόνια, τα πράγματα όμως είναι ρευστά χωρίς να υπάρχουν κάποιες στάνταρ απαιτήσεις και διαδικασίες που θα διευκόλυναν την όλη κατάσταση.

(Συγγνώμη για το off topic εντός της ιστορίας σου Γιάννη :rolleyes:, απλά είναι η εποχή που πραγματοποιήθηκε τέτοια ώστε ευλογα να γεννά συζητήσεις. Υπόσχομαι να μη το συνεχίσω)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η ιστορία τελείωσε οπότε ελεύθερα μπορεί να συζητηθεί το θέμα.

Εγώ συμφωνώ σε αυτά που λες. Εννοείται τα πράγματα αλλάζουν από στιγμη σε στιγμή. Απλά κλείνεις ένα φτηνό αεροπορικό για προορισμό που έχει τις λιγότερες διαδικασίες και το ελέγχεις. Ουσιαστικά κι εγώ αυτό έκανα. Όμως πως θα βρεθείς θετικός στην ξένη χώρα αφού θα έχεις κάνει το τεστ 48 ώρες πριν ταξιδέψεις. Στην επιστροφή σου στην Ελλάδα ναι θα μπορούσε να είναι ένα θέμα εφόσον βρεθείς θετικός. Αλλά θα είσαι εδώ τουλάχιστον. Όπως και να έχει συμφωνώ πως είναι μανούρα η υπόθεση αλλά όχι τόσο πολύπλοκη. Το σίγουρο είναι πως οι προγραμματισμοί πρέπει πλέον να γίνονται τελευταία στιγμή.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Πολύ ωραία ιστορία Γιάννη πραγματικά μας ταξίδεψες και θυμήθηκα μέρη που είχα επισκεφτεί πριν λίγα χρόνια και μάλιστα είχα πιει μπυριτσα κροατική στο ίδιο μαγαζί που άραξε και ο τριανταφυλος.! Σχετικά με τις λίμνες πλιτβιτσε οι φώτο δεν μπορούν να αποτυπώσουν την ομορφιά και την ευφορία που νιώθεις περπατώντας στα μονοπάτια, τους καταρράκτες και τις λίμνες που συναντάς. Για όσους σκέφτονται να επισκεφτούν την περιοχή αλλά και για μελλοντικό σου ταξίδι αξίζει το κομμάτι της χερσονήσου με το πόρετς το ροβινι και τη πούλα που συνδυάζονται με κοπερ Τεργέστη, καθώς και το ζαντάρ που προσωπικά μου άφησε όμορφες εντυπώσεις. Γενικά πάντως για 3 ημέρες η περιοχή δεν αξίζει, δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα και το πρόβλημα της βολικης κ οικονομικής προσβασης με πτήση από Θεσσαλονίκη ισχύει. Ευχαριστούμε για τον κόπο σου κ το χρόνο που έχασες να γράψεις την κορονο-ιστορια που από ότι φαίνεται έπιασε τόπο.....
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Ίσως η μόνη φράση που θυμάμαι ακόμα στα κροάτικα είναι το vidimo se (εις το επανιδείν).
Πες, λοιπόν, vidimo se σε Ζάγκρεμπ, Σπλιτ και στα άλλα μέρη της Κροατίας που αγάπησες. Ελπίζω να γίνει όπως ακριβώς θα το σχεδιάσεις (και να έρθεις να μας τα πεις μετά, ε; )!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ ωραία ιστορία Γιάννη πραγματικά μας ταξίδεψες και θυμήθηκα μέρη που είχα επισκεφτεί πριν λίγα χρόνια και μάλιστα είχα πιει μπυριτσα κροατική στο ίδιο μαγαζί που άραξε και ο τριανταφυλος.! Σχετικά με τις λίμνες πλιτβιτσε οι φώτο δεν μπορούν να αποτυπώσουν την ομορφιά και την ευφορία που νιώθεις περπατώντας στα μονοπάτια, τους καταρράκτες και τις λίμνες που συναντάς. Για όσους σκέφτονται να επισκεφτούν την περιοχή αλλά και για μελλοντικό σου ταξίδι αξίζει το κομμάτι της χερσονήσου με το πόρετς το ροβινι και τη πούλα που συνδυάζονται με κοπερ Τεργέστη, καθώς και το ζαντάρ που προσωπικά μου άφησε όμορφες εντυπώσεις. Γενικά πάντως για 3 ημέρες η περιοχή δεν αξίζει, δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα και το πρόβλημα της βολικης κ οικονομικής προσβασης με πτήση από Θεσσαλονίκη ισχύει. Ευχαριστούμε για τον κόπο σου κ το χρόνο που έχασες να γράψεις την κορονο-ιστορια που από ότι φαίνεται έπιασε τόπο.....
Είναι ξεκάθαρο πως μόνο αν επισκεφτείς από κοντα τις λίμνες Πλίτβιτσε μπορείς να νοιώσεις την απίστευτη φύση και όλη αυτή την ομορφιά που στις φωτό δεν μπορεί να αποτυπωθεί.

Πολύ ωραία τα μέρη που προτείνεις. Η Ίστρια είναι εξαιρετική. Ριέκα, Πούλα, Ροβινι και το εθνικό πάρκο στα νησάκια απέναντι. Και συνδυάζονται όπως είπες με Τεργέστη και λίγη Σλοβενία. Αλλά αυτό είναι ένα ξεχωριστό ταξίδι αρκετών ημερών.

Hvala και πάλι. Ευχαριστώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom