#icantbreathe

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προσωπικά δεν με σόκαρε η γυναικοκτονία. Αν κι αυτό με τρομάζει λίγο, έχω συνειδητοποιήσει πλέον πως η χώρα δεν έχει καμία τύχη να γίνει ευρωπαϊκό κράτος. Δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε δεν έχει σημασία.

Εκείνο που με σοκάρει είναι πως στη χώρα κινδυνεύεις ακόμη και δίπλα από φυλάκιο αστυνομικού τμήματος. Όταν ταξιδεύουμε σε επικίνδυνες πόλεις νιώθουμε μία μεγαλύτερη ασφάλεια περνώντας έξω από αστυνομικά τμήματα ή όταν συναντούμε αστυνομία. Στην Ελλάδα δεν θα μπορούμε να τη νιώσουμε ξανά. Αφού και να τους παρακαλάς τους μπάτσους δεν θα έρθουν να βοηθήσουν αν είσαι σε ανάγκη.

Τέλος πάντων ο καθένας μας είναι μαζί σε όλη του τη ζωή με τη συνείδηση του. Με αυτήν κοιμάται και ξυπνάει και πράττει όπως του λέει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι, έχω ακούσει ότι σου κόβουν τα πόδια οι οδηγοί που σε παίρνουν. Τι άλλο θα διαβάσουμε πιά… Έχω γνωρίσει αρκετούς που ταξιδεύουν έτσι, όλοι τους με 100% σωματική ακεραιότητα ήταν.
Εγώ πάλι -που ως φοιτήτρια έκανα συνέχεια επειδή είχα άγνοια κινδύνου- έχω βιώσει παρενόχληση (όπως και οι περισσότερες κοπέλες που το έχουν κάνει και το έχουμε συζητήσει).
Δε λέμε ότι είναι ο κανόνας (έχω γνωρίσει πολύ φιλικούς ανθρώπους), αλλά ούτε ότι είναι καμία φοβερή εξαίρεση.
Δεν είναι όλα τα άτομα που ταξιδεύουν άνδρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάλι -που ως φοιτήτρια έκανα συνέχεια επειδή είχα άγνοια κινδύνου- έχω βιώσει παρενόχληση (όπως και οι περισσότερες κοπέλες που το έχουν κάνει και το έχουμε συζητήσει).
Δε λέμε ότι είναι ο κανόνας (έχω γνωρίσει πολύ φιλικούς ανθρώπους), αλλά ούτε ότι είναι καμία φοβερή εξαίρεση.
Δεν είναι όλα τα άτομα που ταξιδεύουν άνδρες.
Ποιός δήλωσε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος; Η σωματική σου ακεραιότητα δεν κινδύνεψε πάντως.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
593
Likes
2.393
Ότι παρενοχληθηκε δηλαδή είναι οκ, αρκεί που δεν την σκότωσε κάποιος.

Οτι το ωτοστόπ, άσχετα αν ο κύκλος κάποιου δεν αντιμετώπισε πρόβλημα (σιγά το δείγμα) είναι κάτι εγγενώς ασφαλές, ιδίως για τη γυναίκα.

Δεν είμαστε καθόλου καλά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ποιός δήλωσε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος; Η σωματική σου ακεραιότητα δεν κινδύνεψε πάντως.
Πριν έγραψες αυτό:
Ναι, έχω ακούσει ότι σου κόβουν τα πόδια οι οδηγοί που σε παίρνουν. Τι άλλο θα διαβάσουμε πιά…
Δεν είναι υποτίμηση κινδύνου αυτό;
Και το ότι ήμουν τυχερή, κατέβηκα κλπ δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσε να κινδυνέψει η σωματική μου ακεραιότητα.
Ρε συ ταβερ το σκέφτηκες πριν το γράψεις; Αν δε μας δολοφονήσουν δηλ όλα κομπλέ;
Παραδεχτείτε βρε παιδιά ότι είπατε μ*****α όταν συμβεί, δεν είναι ντροπή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πριν έγραψες αυτό:

Δεν είναι υποτίμηση κινδύνου αυτό;
Και το ότι ήμουν τυχερή, κατέβηκα κλπ δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσε να κινδυνέψει η σωματική μου ακεραιότητα.
Ρε συ ταβερ το σκέφτηκες πριν το γράψεις; Αν δε μας δολοφονήσουν δηλ όλα κομπλέ;
Παραδεχτείτε βρε παιδιά ότι είπατε μ*****α όταν συμβεί, δεν είναι ντροπή.
Μάθετε Ελληνικά. Η σωματική ακεραιότητα είναι πολύ συγκεκριμένο πράγμα. Το ότι δεν κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα, ΔΕ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ σε "κανένας κίνδυνος, όλα καλά". Γκέγκε;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
593
Likes
2.393
Ποπώ μιλάμε για προβληματάρα. Πως ακριβώς συνδέεται το πως/που ταξιδεύει κάποιος με το πόσο "γαμάτος" είναι? Ποιός και που τα συνέδεσε;
Μάλλον άλλο φόρουμ διαβάζουμε κ σε άλλο κόσμο ζούμε.

Προβλήματαρα έχεις εσύ που απαντάς σε ποστ που αναφέρει παρενόχληση με τόσο αηδιαστικό τρόπο (ότι αφού επιβίωσε οκ)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το να αναφέρεται ότι το οτοστοπ είναι ό,τι πιο επικίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα, μέχρι το ότι είναι τελείως ακίνδυνο, δεν ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Σίγουρα για μια γυναίκα που ταξιδεύει μόνη της, οι κίνδυνοι είναι περισσότεροι, είναι όμως το οτοστοπ μια μέθοδος που χρησιμοποιείται χρόνια, αλλά στην Ελλάδα είναι τόσο ταμπού συζήτηση όσο το "τι πας και κάνεις στα χόστελ; Δε φοβάσαι μήπως σου κλέψουν το νεφρό" .
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
593
Likes
2.393
Δεν νομίζω ότι εχει νοημα να μιλαμε για επικινυνδο κ ακινδυνο, ουτε στατιστικες υπαρχουν oυτε και συγκρινεται με χοστελ οπου μενεις σε μια επιχειρηση με πολλα ακομα ατομα κ δεν εισαι μονος σε ενα οχημα με εναν αγνωστο που εχει απολυτο ελεγχο.
Ειναι ενα ρισκο που οποιος θελει το παιρνει οποιος θελει δεν το παιρνει αλλα να μιλαμε προτεινοντας το ως φουλ ασφαλες, ειδικα για γυναικες, καταλαβαινετε ποσο ατοπο ειναι (ή ισως οχι, αντρες μονο μιλατε για την ασφαλεια του τροπου αυτου μετακινησης).
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Στη Νότιο Αφρική κάνουν πάρα πολλοί οτοστόπ και μάλιστα γράφουν που θέλουν να πάνε και κρατάνε χαρτονομίσματα στο χέρι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σίγουρα για μια γυναίκα που ταξιδεύει μόνη της, οι κίνδυνοι είναι περισσότεροι, είναι όμως το οτοστοπ μια μέθοδος που χρησιμοποιείται χρόνια, αλλά στην Ελλάδα είναι τόσο ταμπού συζήτηση όσο το "τι πας και κάνεις στα χόστελ; Δε φοβάσαι μήπως σου κλέψουν το νεφρό" .
Πού κολλάει η αντιστοιχία με τα χόστελ ρε συ Ορέστη;
Ότι δηλ το ωτοστόπ είναι επικίνδυνο για μια γυναίκα είναι ίδια κατηγορία με το "οι Έλληνες είναι μικροαστοί και φοβούνται τα χόστελ";
Ότι αυτό που περιγράφουμε σαν fact, σαν κάτι που μας έχει συμβεί, σαν γεγονός είναι το ίδιο με μια αυθαίρετη πεποίθηση που έχει ένα μέρος των Ελλήνων;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το ότι κάποιοι το κάνουν ευρέως και στην Ελλάδα είμαστε κατσαπλιάδες κι άσχετοι που δεν το εφαρμόζουμε, δε σημαίνει καθόλου ότι δεν είναι επικίνδυνο, Ποσο μάλλον για γυναίκες. Αλλά ας μας πουν οι άντρες που ξέρουν καλύτερα …
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom