#icantbreathe

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Άμα δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα βασικά, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε καλή συνέχεια. Έχω μια απορία, πάντα έτσι διαστρεβλώνες λέξεις και εκφράσεις?
Καταλαβες τι σημαινει 'βια απο οπου κι αν προερχεται", βλεπω.
Θα μιλουσαμε Γερμανικα αν το εβλεπαν πολλοι ετσι τοτε.
Εκτιμω το οτι εκανες προσθηκη της σωστης λεξης "αντιδραση" στο ποστ σου, γιατι δεν ειναι δικαιολογημενη βια ουτε αυτοαμυνα καποια πραγματα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@paefstra έδωσα σαφέστατο παράδειγμα, το ότι διαστρεβλώνεις λέξεις είναι ατιμία.

Δυστυχώς μερικοί θέλετε να γράφουμε σεντόνια για να εξηγούμε τα αυτονόητα.

Είναι αυτονόητο ότι όταν μια χώρα σου κηρυξει πόλεμο θα αμυνθείς. Όπως είναι αυτονόητο ότι αν κάποιος σε χτυπήσει θα τον χτυπήσεις.

Εγώ μίλησα ξεκάθαρα "σπανε το μαγαζί του μεροκαματιάρη γιατί ένας αστυνομικός σκότωσε έναν άνθρωπο".
Αυτό είναι λάθος.

Η κουβέντα για εμένα σταματάει εδώ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@paefstra έδωσα σαφέστατο παράδειγμα, το ότι διαστρεβλώνεις λέξεις είναι ατιμία.

Δυστυχώς μερικοί θέλετε να γράφουμε σεντόνια για να εξηγούμε τα αυτονόητα.

Είναι αυτονόητο ότι όταν μια χώρα σου κηρυξει πόλεμο θα αμυνθείς. Όπως είναι αυτονόητο ότι αν κάποιος σε χτυπήσει θα τον χτυπήσεις.
Ξαναδιάβασε το τελευταίο της μήνυμα πιο προσεχτικά και θα καταλάβεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
@paefstra έδωσα σαφέστατο παράδειγμα, το ότι διαστρεβλώνεις λέξεις είναι ατιμία.
Όπως είναι αυτονόητο ότι αν κάποιος σε χτυπήσει θα τον χτυπήσεις.
Νομιζω οτι συμφωνουμε 100%. Ευχαριστο το οτι αλλαζεις το "απο οπου κι αν προερχεται' γιατι το ειχες αναφερει χωρις αστερισκους.
 
  • Like
Reactions: Ntt

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Νομιζω οτι συμφωνουμε 100%. Ευχαριστο το οτι αλλαζεις το "απο οπου κι αν προερχεται' γιατι το ειχες αναφερει χωρις αστερισκους
100% συμφωνούμε :) για αυτό μου έκανε εντύπωση που το έπιασες λέξη λέξη (και ξέρεις πόσο σπάνιο είναι να συμφωνούμε).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
100% συμφωνούμε :) για αυτό μου έκανε εντύπωση που το έπιασες λέξη λέξη (και ξέρεις πόσο σπάνιο είναι να συμφωνούμε).
Βαζε τοτε και κανεναν αστερισκο, αφου το ξερεις οτι δεν θα σε αφησω να ξεφυγεις :p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτά τα νέα παιδιά που τα πιο πολλά έχουν τα μισά μου χρόνια και βρίσκονται γύρω μου, με τα λαμπερά τους μάτια και το χαμόγελο όλο υποσχέσεις, αυτά τα παιδιά είναι η ελπίδα για ένα πιο δίκαιο αύριο.
207705E4-470C-4BFA-AD99-36A13FBF44DD.jpeg
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Νομίζω ότι το θέμα με το ρατσισμό σε μερικές περιπτώσεις ξεφεύγει και από τις 2 πλευρές.

Όπως πολύ σωστά είπε ο @tripakias, η μόνη λύση ενάντια στο ρατσιμό, είναι να τον αποβάλει ο καθένας μας σαν άνθρωπος.

Όμως στις μέρες μας η πρόταση "είσαι ρατσιστής" έχει γίνει καραμέλα.
Και όταν κάτι γίνει καραμέλα, χάνει το νόημα του.

Π.χ. αν έρθει εμένα κάποιος και μου είπε "Είσαι 104 κιλά 1.91 ύψος άρα είσαι χοντρός" δεν είναι ρατσιστής, ρεαλιστής είναι. Όντως πρέπει να χάσω μερικά κιλά.


Έπεσαν οι γυναίκες του φορουμ να φάνε το μέλος @Sassenach77. Φίλε εμείς μαζί σου είμαστε, αλλά από την παντόφλα δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε ;).


Πέρα από την πλάκα αυτό που γράφει έχει βαθμό αλήθειας. Πολλές φορές φτάνουμε στο άλλο άκρο.
Π.χ. αντί να έρθει ισότητα, στο τέλος η γυναίκα υπερτερεί του άνδρα.
Παιδιά συγνώμη αλλά εδώ θα διαφωνήσω. Νομίζω είναι παγκοσμίως γνωστό ότι η γυναίκα δεν υπερτερεί υπέρ του άντρα. Ούτε στις Δυτικές χώρες ούτε πουθενά. Το ότι υπάρχουν περιστατικά αντρικής κακοποίησης δεν σημαίνει ότι η γυναίκα υπερτερεί του άντρα ή ότι θέλει να το κάνει. Γενικά είναι κρίμα να συγκρίνουμε την αντρική κακοποίηση με την γυναικεία, αφού τα ποσοστά δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση. Όχι ότι δεν είναι εξίσου σημαντική η αντρική κακοποίησή.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
It is asked, said Henry Clay, on a memorable occasion, will slavery never come to an end? That question, said he, was asked fifty years ago, and it has been answered by fifty years of unprecedented prosperity. Spite of the eloquence of the earnest Abolitionists,—poured out against slavery during thirty years,—even they must confess, that, in all the probabilities of the case, that system of barbarism would have continued its horrors far beyond the limits of the nineteenth century but for the Rebellion, and perhaps only have disappeared at last in a fiery conflict, even more fierce and bloody than that which has now been suppressed.

It is no disparagement to truth, that it can only prevail where reason prevails. War begins where reason ends. The thing worse than rebellion is the thing that causes rebellion.

 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Στο οφφ τοπικ λογικά θα έτρωγα κράξιμο, αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω τη σημερινή δίκη της ΧΑ.
Οι κατηγορίες έχουν ήδη απαγγελθεί, με τα μελη της ΧΑ να κρίνονται ένοχοι για ένταξη σε εγκληματική οργάνωση και συγκεκριμένα οι Μιχαλολιάκος, Κασιδιάρης, Λαγός, Γερμενής, Παναγιώταρος, Παππάς και Ματθαιόπουλος ένοχοι για διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης. Ωστόσο το πιο κρίσιμο σημείο, η συζήτηση για τα ελαφρυντικά, δεν έχει τελειώσει.

Εδώ έχει λάηβ αναμετάδοση
https://thepressproject.gr/i-ora-tis-istorikis-apofasis/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom