#icantbreathe

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
. Αλλά ας μας πουν οι άντρες που ξέρουν καλύτερα …
Μα φυσικά οι άνδρες ξέρουν καλύτερα, τι εννοείς κι εσύ;
Αν δεν ξέρουν οι άνδρες για όσα μας αφορουν ποιος θα το ξέρει; Εμείς που τα έχουμε ζήσει και μιλάει το θυμικό μας; 😛
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Ειδικά την ανασφάλεια του να είσαι κάπου ολομόναχη με έναν άγνωστο την ξέρουν από πρώτο χέρι. Μη μιλήσω για το να περπατάς βράδυ σε ερημική περιοχή.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το ότι κάποιοι το κάνουν ευρέως και στην Ελλάδα είμαστε κατσαπλιάδες κι άσχετοι που δεν το εφαρμόζουμε, δε σημαίνει καθόλου ότι δεν είναι επικίνδυνο, Ποσο μάλλον για γυναίκες. Αλλά ας μας πουν οι άντρες που ξέρουν καλύτερα …
Μα φυσικά οι άνδρες ξέρουν καλύτερα, τι εννοείς κι εσύ;
Αν δεν ξέρουν οι άνδρες για όσα μας αφορουν ποιος θα το ξέρει; Εμείς που τα έχουμε ζήσει και μιλάει το θυμικό μας; 😛

Άλλο και τούτο πάλι.. Τι παραλήρημα είναι ξαφνικά αυτό; Είπα κάπου ότι ξέρω καλύτερα από μια γυναίκα τους παραπάνω κινδύνους που ελλοχεύουν..;

Για το ωτοστοπ μίλησα γενικά ότι είναι ένα θέμα ταμπού όπως και το χόστελ. Παρότι είμαστε ένας λαός που θεωρείται φιλόξενος, στο κομμάτι sharing είμαστε κάμποσα έτη φωτός πίσω. Όπως δε κάνουμε εύκολα συγκατοίκηση με έναν άγνωστο, έτσι ούτε μένουμε σε ένα δωμάτιο με κάποιον που δε ξέρουμε και επίσης δε μπαίνουμε στο αμάξι ενός αγνώστου. Κατα γενικήν ομολογία λέω, δε μιλάω ούτε προσωπικά για τη Φένια, για το Κώστα, για τη Σύλβια κλπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.096
1. Ειδικά την ανασφάλεια του να είσαι κάπου ολομόναχη με έναν άγνωστο την ξέρουν από πρώτο χέρι.
2. Μη μιλήσω για το να περπατάς βράδυ σε ερημική περιοχή.
Δεν ξερω, ισως εγω να ξερω μονο φοβιτσιαρηδες, αλλα η εκτιμηση μου ειναι οτι οι αντρες φοβουνται το ιδιο αλλα ντρεπονται να το εκφρασουν.
Επισης επειδη εχω κανει αμετρητες φορες διαδρομη αγρια χαραματα σε ερημικη και καποτε και σε "κακοφημη" περιοχη για να παω για δουλεια, ο φοβος ειναι πολυτελεια οταν υπαρχει α ν α γ κ η.
Περι αγνωστων, απο τοτε που γλιτωσα πηδωντας σε καροτσα φορτηγου αγνωστου για να ησυχασω απο την πιεση γνωστου και με πηγε σπιτι με ασφαλεια, κι αλλη μια που σταματησα αγνωστο με μηχανακι γιατι φοβηθηκα σε ενα στενο ισως δικαια ισως αδικα και του ειπα να με παει σπιτι, εννοειται οτι με πηγε με ασφαλεια στην πορτα μου, λεω πως δεν ειναι παντα ασπρο μαυρο ολα και γενικα με εχει σωσει η καλοσυνη των ξενων απο την κακια των ξενων :).
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Δεν ξερω, ισως εγω να ξερω μονο φοβιτσιαρηδες, αλλα η εκτιμηση μου ειναι οτι οι αντρες φοβουνται το ιδιο αλλα ντρεπονται να το εκφρασουν.
Επισης επειδη εχω κανει αμετρητες φορες διαδρομη αγρια χαραματα σε ερημικη και καποτε και σε "κακοφημη" περιοχη για να παω για δουλεια, ο φοβος ειναι πολυτελεια οταν υπαρχει α ν α γ κ η.
Περι αγνωστων, απο τοτε που γλιτωσα πηδωντας σε καροτσα φορτηγου αγνωστου για να ησυχασω απο την πιεση γνωστου και με πηγε σπιτι με ασφαλεια, κι αλλη μια που σταματησα αγνωστο με μηχανακι γιατι φοβηθηκα σε ενα στενο ισως δικαια ισως αδικα και του ειπα να με παει σπιτι, εννοειται οτι με πηγε με ασφαλεια στην πορτα μου, λεω πως δεν ειναι παντα ασπρο μαυρο ολα και γενικα με εχει σωσει η καλοσυνη των ξενων απο την κακια των ξενων :).
Ήμουν 14 ετών όταν γυρνώντας από το σχολείο με ακολούθησε μηχανάκι με ένα σκουπίδι να μου λέει αηδιες κ να μη σταματά να με ακολουθεί κ να λέει αηδιες ως ότου βρέθηκα σε ένα πάρκο κ έτρεξα στη μέση του να καλέσω τηλ τον μπαμπά μου να έρθει να με πάρει.

Ο φόβος δεν είναι και ποτέ δεν θα είναι πολυτέλεια. Τον έχουμε μέσα μας οι πιο πολλές γιατί οι πιο πολλές έχουμε έρθει σε επαφή από μικρή ηλικία με ένα σωρό περιστατικά σαν αυτό που είπα κ πολύ πολύ χειρότερα.

Τότε ακόμα δεν καταλάβαινα γιατί ο γυμναστής του σχολείου μου μιλάει για το σώμα μου και το τι πρέπει να φοράω για να μη με κοιτάνε τα αγόρια. Και να μη σκύβω για να μη με κοιτάνε. Ένιωθα περίεργα αλλά ήμουν πολύ μικρή για να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά. Όπως και αργότερα οταν καθηγητής μου έδωσε το κινητό του σε χαρτάκι σαν ραβασάκι. Ή όταν η φίλη μου παρενοχληθηκε από τον καθηγητή που της έκανε ιδιαίτερο. Ή όταν καθηγητές που έκαναν σε μένα ιδιαίτερο ένιωθα να μου μιλάνε με ύποπτη οικειότητα.

Οπότε και γνωστοί κ άγνωστοι είναι δυστυχώς κίνδυνος και το αντιλαμβανόμαστε από μικρές, ο φόβος ξεκινάει από πολύ νωρίς.

Κ όταν είναι γύρω σου συνέχεια, άντε μπες εσύ τώρα στο ωτοστόπ σε ένα μέσο που δεν μπορείς ούτε να τρέξεις, όπως μπορούσα εγώ να κάνω με το μηχανάκι.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.096
Ήμουν 14 ετών όταν γυρνώντας από το σχολείο με ακολούθησε μηχανάκι με ένα σκουπίδι να μου λέει αηδιες κ να μη σταματά να με ακολουθεί κ να λέει αηδιες ως ότου βρέθηκα σε ένα πάρκο κ έτρεξα στη μέση του να καλέσω τηλ τον μπαμπά μου να έρθει να με πάρει.

Ο φόβος δεν είναι και ποτέ δεν θα είναι πολυτέλεια. Τον έχουμε μέσα μας οι πιο πολλές γιατί οι πιο πολλές έχουμε έρθει σε επαφή από μικρή ηλικία με ένα σωρό περιστατικά σαν αυτό που είπα κ πολύ πολύ χειρότερα.

Κ όταν είναι γύρω σου συνέχεια, άντε μπες εσύ τώρα στο ωτοστόπ σε ένα μέσο που δεν μπορείς ούτε να τρέξεις, όπως μπορούσα εγώ να κάνω με το μηχανάκι.
Τι να πω, σε χειροτερα στα 14 πηρα τις πινακιδες, πηγαμε αστυνομια, εκανα μηνυση, τον συνελαβαν, στα 15 κατεθεσα στο δικαστηριο και εφαγε 3 μηνες φυλακη.
Γενικα δεν πολυφοβαμαι γιατι εμαθα απο τα 14 οτι τους γ7μ%ς το σπιτακι αλλιως αν σε ζορισουν. Δεν πιστευω στις γενικευσεις περι γυναικειου φοβου, σορι, ουτε οτι ειμαστε αδυναμες χιονονιφαδες.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Τι να πω, σε χειροτερα στα 14 πηρα τις πινακιδες, πηγαμε αστυνομια, εκανα μηνυση, τον συνελαβαν, στα 15 κατεθεσα στο δικαστηριο και εφαγε 3 μηνες φυλακη.
Γενικα δεν πολυφοβαμαι γιατι εμαθα απο τα 14 οτι τους γ7μ%ς το σπιτακι αλλιως αν σε ζορισουν. Δεν πιστευω στις γενικευσεις περι γυναικειου φοβου, σορι, ουτε οτι ειμαστε αδυναμες χιονονιφαδες.
Αμα βρεθεις μονη με επικινδυνο τυπο, δεν νομιζω οτι σε σωζει καπου οτι τους γ#€@ το σπιτι. Εκτος αν εχεις τη δυνατοτητα να τον κερδισεις με σωματικη δυναμη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.096
Αμα βρεθεις με καποιον μονη καπου με επικινδυνο τυπο, δεν νομιζω οτι σε σωζει καπου οτι τους γ#€@ το σπιτι. Εκτος αν εχεις τη δυνατοτητα να τον κερδισεις με σωματικη δυναμη.
Το ιδιο δεν ισχυει και για αντρες λοιπον; Αν βρεθουν μονοι με επικινδυνο τυπο;.
Στατιστικα οι πιθανοτητες να παθει μια γυναικα κατι σε ενα ερημο σκοτεινο στενο ειναι απειροελαχιστες. Ομως ο φοβος δηλητηριαζει τις γυναικες λες και ειναι ο κανονας. Γι αυτο και κυκλοφορω αργα τη νυχτα και μονη και ως τωρα δεν εχω παθει τιποτε. Γιατι στατιστικα ειναι σπανιο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Το ιδιο δεν ισχυει και για αντρες λοιπον; Αν βρεθουν μονοι με επικινδυνο τυπο;.
Στατιστικα οι πιθανοτητες να παθει μια γυναικα κατι σε ενα ερημο σκοτεινο στενο ειναι απειροελαχιστες. Ομως ο φοβος δηλητηριαζει τις γυναικες λες και ειναι ο κανονας. Γι αυτο και κυκλοφορω αργα τη νυχτα και μονη και ως τωρα δεν εχω παθει τιποτε. Γιατι στατιστικα ειναι σπανιο.
Και για τους αντρες ομως με τη γυναικα ειναι πολυ πιθανο να βρεθει με επικινδυνο σε δωματιο μονη, δεν μιλαω για στενα κ περπατημα τη νυχτα.
Κ αυτο δεν το προβλεπεις, δεν φαινεται παντα. Και δεν θα πρεπε κιολας γιατι θα πρεπε να ζουμε χωρις φοβο σε αυτον τομεα. Αλλα δεν δυστυχως δεν συμβαινει.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
Πάντως τα νυχτοπερπατήματα και οι φοβίες είναι εκτός θέματος. Ίσως αν άνοιγε μια συζήτηση
στο social.
Edit
οκ μεταφέρθηκε.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.096
Και για τους αντρες ομως με τη γυναικα ειναι πολυ πιθανο να βρεθει με επικινδυνο σε δωματιο μονη, δεν μιλαω για στενα κ περπατημα τη νυχτα.
Κ αυτο δεν το προβλεπεις, δεν φαινεται παντα. Και δεν θα πρεπε κιολας γιατι θα πρεπε να ζουμε χωρις φοβο σε αυτον τομεα. Αλλα δεν δυστυχως δεν συμβαινει.
Φυσικα και προβλεπεται. Και φαινεται. Λεγεται red flags. Δεν ειμαστε ανηλικα να αιτουμαστε εναν κοσμο αγγελων.
.
Και δεν αποδεχομαι το αιτημα των γυναικων να επιστρεψουν σε μια παιδικη αφελεια που ολοι ειναι καλοσυνατοι και κανεις ψυχοπαθης η μλκς για να μη φοβουνται ποτε σε κανενα δωματιο.
Εδω γυναικες κανουνε αντισταση σε πολεμους, ανασταινουν μονες παιδια, ψωνιζουν 10 παντελονια σε 5 λεπτα στο ΖΑΡΑ και οκ δεν ξεχωριζουν τον μλκ στο δωματιο.
Οκ, προφανως δεν θα μου ξαναμιλησει γυναικα στο φορουμ, αλλα πιστευω σε πιο ενδυναμωτικο φεμινισμο απο αυτον που το αιτημα ειναι να ξαναγινουμε ανηλικα.
Βαζω στοπ εδω, ξεφυγαμε εξαλλου.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το ιδιο δεν ισχυει και για αντρες λοιπον; Αν βρεθουν μονοι με επικινδυνο τυπο;.
Στατιστικα οι πιθανοτητες να παθει μια γυναικα κατι σε ενα ερημο σκοτεινο στενο ειναι απειροελαχιστες. Ομως ο φοβος δηλητηριαζει τις γυναικες λες και ειναι ο κανονας. Γι αυτο και κυκλοφορω αργα τη νυχτα και μονη και ως τωρα δεν εχω παθει τιποτε. Γιατι στατιστικα ειναι σπανιο.
Επειδή εγώ όμως που κυκλοφορώ (ή μάλλον κυκλοφορούσα) αργά τη νύχτα μόνη και έχω πάθει δίπλα στο σπίτι μου, επίτρεψέ μου να είμαι φοβική και "χιονοστιβάδα".
Όσες είστε τόσο άνετες και αλάνια κάντε ωτοστόπ μόνες στις ερημιές τα βράδια, κάντε couchsurfing σε σπίτια άγνωστών σας αντρών και αφήστε εμάς τις ξενερωτες να λέμε ότι κάποια πράγματα είναι επικίνδυνα, μπας και αποτρέψουμε να συμβεί έστω σε ένα κορίτσι που θα μας διαβάσει κάτι πολύ πολύ άσχημο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom