#icantbreathe

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Εμενα δε, που με εχουν κυνηγησει 1 φορα στο κλιμακοστασιο της πολυκατοικιας μου, 1 φορα στον δρομο, 2 φορες καταδιωξη με το αυτοκινητο και 1 φορα εχουν κανει αποπειρα να μπουν νυχτα στο δωματιο του ξενοδοχειου οπου κοιμομουν (ως solo traveller) πρεπει να εχω σπασει ολα τα στατιστικα ρεκορ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμενα δε, που με εχουν κυνηγησει 1 φορα στο κλιμακοστασιο της πολυκατοικιας μου, 1 φορα στον δρομο, 2 φορες καταδιωξη με το αυτοκινητο και 1 φορα εχουν κανει αποπειρα να μπουν νυχτα στο δωματιο του ξενοδοχειου οπου κοιμομουν (ως solo traveller) πρεπει να εχω σπασει ολα τα στατιστικα ρεκορ
Δεν διάβασες τα red flags μάλλον. 🤷🏻‍♀️
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φυσικα και προβλεπεται. Και φαινεται. Λεγεται red flags. Δεν ειμαστε ανηλικα να αιτουμαστε εναν κοσμο αγγελων.
.
Και δεν αποδεχομαι το αιτημα των γυναικων να επιστρεψουν σε μια παιδικη αφελεια που ολοι ειναι καλοσυνατοι και κανεις ψυχοπαθης η μλκς για να μη φοβουνται ποτε σε κανενα δωματιο.
Εδω γυναικες κανουνε αντισταση σε πολεμους, ανασταινουν μονες παιδια, ψωνιζουν 10 παντελονια σε 5 λεπτα στο ΖΑΡΑ και οκ δεν ξεχωριζουν τον μλκ στο δωματιο.
Οκ, προφανως δεν θα μου ξαναμιλησει γυναικα στο φορουμ, αλλα πιστευω σε πιο ενδυναμωτικο φεμινισμο απο αυτον που το αιτημα ειναι να ξαναγινουμε ανηλικα.
Βαζω στοπ εδω, ξεφυγαμε εξαλλου.
Πόσο victim blaming κανεις βρε γλυκιά μου και δε το καταλαβαίνεις κι όλας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Επειδή εγώ όμως που κυκλοφορώ (ή μάλλον κυκλοφορούσα) αργά τη νύχτα μόνη και έχω πάθει δίπλα στο σπίτι μου, επίτρεψέ μου να είμαι φοβική και "χιονοστιβάδα".
Όσες είστε τόσο άνετες και αλάνια κάντε ωτοστόπ μόνες στις ερημιές τα βράδια, κάντε couchsurfing σε σπίτια άγνωστών σας αντρών και αφήστε εμάς τις ξενερωτες να λέμε ότι κάποια πράγματα είναι επικίνδυνα, μπας και αποτρέψουμε να συμβεί έστω σε ένα κορίτσι που θα μας διαβάσει κάτι πολύ πολύ άσχημο.
Νομιζω καμια σχεση με αλανι. Πριν 1 χρονο επρεπε να πιασω δουλεια Κ. Πατησια πριν ξημερωσει. Δεν συνηθιζω να παραιτουμαι απο δουλεια γιατι φοβαμαι. Η πραγματικοτητα ειναι πως συναντησα κυριως καθαριστριες φορτοεκφορτωτες. Επισης μαζευτηκαμε κυριως γυναικες γιατι ετσι γινεται στα σχολεια και οι περισσοτερες δεν παραιτηθηκαν απο το κσθηκον τους γιατι φοβηθηκαν. Ηπιαμε καφε σε ξενυχταδικη καφετερια ενω χαραζε.
Στο παρελθον επρεπε να φευγω απο το σπιτι στις 4, το πιο ακραιο που εχω κανει για δουλεια. Για 7 μηνες. Ε, το εκανα. Γενικα τα ξημερωματα συναντας πολλες καθαριστριες.
Πόσο victim blaming κανεις βρε γλυκιά μου και δε το καταλαβαίνεις κι όλας.
Το περιμενα οτι η απορριψη της γυναικειας ανηλικιοτητας ενω ειναι ενηλικη θα δημιουργουσε δυσαρεσκεια.
Φυσικα με passive aggressive τροπο, που ταιριαζει.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μπουλσιτ ολκής , λυπάμαι πολύ για σένα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχει πάρα πολλά χρόνια η τελευταία φορά που με απασχόλησε να μαζέψω λεφτά για καλοκαιρινές διακοπές.

Ο υπαρκτός κίνδυνος που υπάρχει κυρίως για τις γυναίκες φαίνεται και στο γεγονός πως οι συγκοινωνίες αρκετών μεγάλων πόλεων αναγκάστηκαν να πάρουν μέτρα για την ασφαλή μεταφορά των γυναικών. Πάρα πολλές γυναίκες αλλά και αρκετοί άντρες ή διαφόρων φύλων άνθρωποι παρενοχλούνται ή και κακοποιούνται σε όλα τα μέσα μεταφοράς. Προσωπικά έχω παρενοχληθεί σε ταξί στην Αθήνα και στο funiculaire στη Μονμάρτρη. Δεν θεωρώ το ωτοστόπ πιο επικίνδυνο αλλά ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ασφάλεια του και την ψυχική του ηρεμία, οπότε καλά κάνουν και δεν το χρησιμοποιούν όσοι το φοβούνται.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Εμενα δε, που με εχουν κυνηγησει 1 φορα στο κλιμακοστασιο της πολυκατοικιας μου, 1 φορα στον δρομο, 2 φορες καταδιωξη με το αυτοκινητο και 1 φορα εχουν κανει αποπειρα να μπουν νυχτα στο δωματιο του ξενοδοχειου οπου κοιμομουν (ως solo traveller) πρεπει να εχω σπασει ολα τα στατιστικα ρεκορ
Η καταδιωξη με αυτοκινητο πως; Εμενα επειδη τολμησα να πατησω κορνα οταν πεταχτηκε απο στοπ.

Και βεβαια το πιο κλασσικο για οσες χρησιμοποιουν συγκοινωνια, ο τυπος που θα κατσει διπλα σου κ θα ανοιξει το παντελονι κ θα κανει αυτο που νομιζετε. Οταν μου ειχε συμβει (μεσημερι, αναμονη πατφορμας μετρο Κατεχακη, 19 ετων) ειχα παει να το αναφερω πανω στον υπευθυνο που κοιταει απο τις καμερες, μου ειχε πει αν θελω να παω να το αναφερω στα κεντρικα στο Συνταγμα...σκοτιστηκε. Κ το αλλο κλασσικο στα ΜΜΜ, αυτος που θα σε σταμπαρει κ θα σε ακολουθει μετα οπου πας. Ας μη μιλησω να εχεις μεινει μονη βραδυ στο λεωφορειο.

Οσο για τα red flags αρχικα υπαρχουν λογοι που πολλες γυναικες δεν τα βλεπουν ή τα βλεπουν κ μενουν κ δεν φταινε, ειναι ο τροπος που εχουν μεγαλωσει. Χρειαζεται εκπαιδευση για να μπορεις να τα δεις, ανεξαρτησια, αυτονομια, μορφωση, καλες επιρροες, δεν τα εχουν πολλες γυναικες αυτα, δεν φταινε. Αν ειχαν γεννηθει σε αλλη οικογενεια, αλλη εποχη, αλλη πολη ενδεχομενως να τα ειχαν. Ευτυχως αυτο αλλαζει. Δευτερον, οχι δεν φαινονται παντα τα red flags. Ή εμφανιζονται πολυ καιρο μετα. Ποσοι δεν ειχαμε καποιον πολυ καλο φιλο κ αργοτερα μαθαμε τερατα για αυτον. Οι τεχνικες που εφαρμοζουν για να χειραγωγησουν ειναι απιστευτα αποτελεσματικες μολις μυριστουν την παραμικρη αδυναμια χαρακτηρα. Αυτη την αδυναμια παμε να εκπαιδευσουμε τις γυναικες να μην εχουν (δεν φταινε που την εχουν) κ αυτο απαιτει αναδιαρθωση κοινωνιας. Σε αυτο τα social εχουν κανει αρκετο καλο. Γυναικες, LGBTQI+, ατομα με αναπηριες, ειναι θυματα κ στοχος ειναι η ενδυναμωση τους και ταυτοχρονα η εκπαιδευση των αντρων να μην κακοποιουν γιατι ουτε αυτοι φταινε (δεν αφαιρω ευθυνη απλα θελω να δειξω τις συνεπειες της ανατροφης και του περιβαλλοντος), δεν γεννιουνται κακοποιητες, γινονται.

Ας πανε ισως σε ανεξαρτητο θεμα ολα τα τελευταια σχολια, ειναι οφφτοπικ αλλα θεωρω πρεπει να μεινουν καπου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Η καταδιωξη με αυτοκινητο πως; Εμενα επειδη τολμησα να πατησω κορνα οταν πεταχτηκε απο στοπ.
Την μια φορα απλα ο μαμικουλας θεωρησε οτι επρεπε να του δωσω την προτεραιοτητα που δεν ειχε επειδη ηταν αντρας κ με καταδιωξε, με εφτασε, με σκυλοβρισε κ μου χαραξε το αμαξι.

Την 2η φορα μου την επεφταν 3 τυποι ενω οδηγουσα, αυτοι απο το δικο τους αυτοκινητο. Σε ενα κοκκινο φαναρι ο ενας κατεβηκε κ ηρθε τσαμπουκα να ανοιξει την πορτα του συνοδηγου κ να μπει στο αυτοκινητο μου ενω οι 2 φιλοι του γελουσαν. Επειδη η πορτα ηταν κλειδωμενη κ δεν του ανοιξα το αποτελεσμα ηταν οτι οταν αναψε το πρασινο τα πισω αυτοκινητα πηγαν να τον πατησουν, οποτε αυτος κ οι φιλοι του θυμωσαν και αρχισαν να με καταδιωκουν βριζοντας με χυδαια.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Τι να πω, σε χειροτερα στα 14 πηρα τις πινακιδες, πηγαμε αστυνομια, εκανα μηνυση, τον συνελαβαν, στα 15 κατεθεσα στο δικαστηριο και εφαγε 3 μηνες φυλακη.
Ειλικρινής απορία off topic: πώς γκέγκεν αυτό; Εγώ έκανα μήνυση το 2018 κι ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει...μόνο ταλαιπωρία κι έξοδα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Ειλικρινής απορία off topic: πώς γκέγκεν αυτό; Εγώ έκανα μήνυση το 2018 κι ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει...μόνο ταλαιπωρία κι έξοδα...
Οπως διαπιστωσα ανετεθη σε Εισαγγελεα μεσω της Ασφαλειας και συνεληφθη στα πλαισια του Αυτοφωρου. Δεν κανεις εξοδα γιατι τη διωξη την κανει ο Εισαγγελεας.
Χρειαστηκε και δευτερη φορα προσφατα για παρενοχληση δικου μου ατομου και τα εμαθα καλα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και βεβαια το πιο κλασσικο για οσες χρησιμοποιουν συγκοινωνια, ο τυπος που θα κατσει διπλα σου κ θα ανοιξει το παντελονι κ θα κανει αυτο που νομιζετε. Οταν μου ειχε συμβει (μεσημερι, αναμονη πατφορμας μετρο Κατεχακη, 19 ετων) ειχα παει να το αναφερω πανω στον υπευθυνο που κοιταει απο τις καμερες, μου ειχε πει αν θελω να παω να το αναφερω στα κεντρικα στο Συνταγμα...σκοτιστηκε. Κ το αλλο κλασσικο στα ΜΜΜ, αυτος που θα σε σταμπαρει κ θα σε ακολουθει μετα οπου πας. Ας μη μιλησω να εχεις μεινει μονη βραδυ στο λεωφορειο.
Τα ΜΜΜ είναι πραγματικά μια πονεμένη ιστορία.
Ειλικρινά μου έχουν συμβεί τα άπειρα εκεί μέσα. Από ένα σημείο και μετά δρω τελείως μηχανικά. Αν κάτσει άνδρας δίπλα μου σε λεωφορείο άδειο ή σχεδόν άδειο πχ, δεν περιμένω να δω τι θα γίνει (συνήθως ξέρουμε τι γίνεται), σηκώνομαι κατευθείαν και πηγαίνω και κάθομαι κοντά στον οδηγό.

Το καλό με τα ΜΜΜ είναι ότι μπορείς (συνήθως) να αντιδράσεις και να μην κινδυνέψεις, ακριβώς επειδή είναι *μαζικής* μεταφοράς, υπάρχει κόσμος, οδηγός κλπ κλπ. Όχι ότι η παρενόχληση γίνεται λιγότερο ενοχλητική, αλλά συνήθως δεν παίζει άμεσος κίνδυνος.

Στο ωτοστόπ και στον έρημο δρόμο όταν περπατάς μόνη είναι πολύ πολύ πιο δύσκολο.
Όσες έχουμε γεννηθεί τη δεκαετία του '80 (και οι μεγαλύτερες φυσικά) θυμόμαστε πόσα σκηνικά συνέβαιναν και με τα ταξί παλαιότερα. Πόσο άξεστοι και παρενοχλητικοι ήταν οι ταξιτζήδες (μαζί με τα χίλια άλλα που έκαναν). Από τότε που βγήκαν τα app όλα αναβαθμίστηκαν. Για μένα είναι τρομερή δικλείδα ασφαλείας. Τα χρησιμοποιώ πιστά και Ελλάδα και εξωτερικό. Επίσης για μένα μεγάλη δικλείδα ασφαλείας είναι και οι γυναικείοι κοιτώνες στα hostel. Όσες φορές έχω μείνει σε dorm είναι πάντα σε γυναικείο κοιτώνα.

Όταν είχα κάνει couchsurfing σε δύο πόλεις στο Ιράν μου είχαν στείλει άπειρα άτομα, μεταξύ των οποίων single άντρες (ένας εκ των οποίων μου πρότεινε στη μούρη σεξ-φιλοξενια με ανταλλαγή), ενώ ένα ζευγάρι μου πρότεινε τρίο. Επέλεξα να μείνω με οικογένειες με παιδιά και τις υπόλοιπες μέρες ξενοδοχείο.

Για κάποιες-ους ίσως να μην είμαι αρκετά αλάνι. Εγώ θεωρώ ότι απλά ακολουθώ κοινή λογική και προφυλάξεις.

By the way και ωτοστόπ θα κάνω, αλλά *ποτέ* μόνη πια. Κυρίως με σύντροφο. Όπως αντίστοιχα με σύντροφο θα πάρουμε και άτομα που κάνουν ωτοστόπ τα ίδια, αφού όμως τα "κόψουμε" (προσωπικά νιώθω πιο άνετα με γυναίκες).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom