#icantbreathe

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Τα ΜΜΜ είναι πραγματικά μια πονεμένη ιστορία.

Όσες έχουμε γεννηθεί τη δεκαετία του '80 (και οι μεγαλύτερες φυσικά) θυμόμαστε πόσα σκηνικά συνέβαιναν και με τα ταξί παλαιότερα. Πόσο άξεστοι και παρενοχλητικοι ήταν οι ταξιτζήδες (μαζί με τα χίλια άλλα που έκαναν). Από τότε που βγήκαν τα app όλα αναβαθμίστηκαν. Για

By the way και ωτοστόπ θα κάνω, αλλά *ποτέ* μόνη πια. Κυρίως με σύντροφο. Όπως αντίστοιχα με σύντροφο θα πάρουμε και άτομα που κάνουν ωτοστόπ τα ίδια, αφού όμως τα "κόψουμε" (προσωπικά νιώθω πιο άνετα με γυναίκες).
1) ΜΜΕ= η χαρα του εφαψια
2) Ταξιτζης στα 90’s μου ειχε ζητησει να την
«βρουμε» στο Σειχ Σου μιας και αλλαζε βαρδια και ηθελε να χαλαρωσει
3) Ωτοστοπ ειχα κανει στην Χαλκιδικη πριν μου συμβουν ολα αυτα και ειχα αγνοια κινδυνου, ημουν με φιλη και «επιλεξαμε» αυτοκινητο που ειχε και κοπελα και καλα για να νιωθουμε ασφαλεις… αλλα ουτε αυτο αποτελει κριτηριο γιατι οι σατανιστες της Παλληνης κοπελα ειχαν για δολωμα στο αυτοκινητο 😎
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Τα ΜΜΜ είναι πραγματικά μια πονεμένη ιστορία.
Ειλικρινά μου έχουν συμβεί τα άπειρα εκεί μέσα. Από ένα σημείο και μετά δρω τελείως μηχανικά. Αν κάτσει άνδρας δίπλα μου σε λεωφορείο άδειο ή σχεδόν άδειο πχ, δεν περιμένω να δω τι θα γίνει (συνήθως ξέρουμε τι γίνεται), σηκώνομαι κατευθείαν και πηγαίνω και κάθομαι κοντά στον οδηγό.

Το καλό με τα ΜΜΜ είναι ότι μπορείς (συνήθως) να αντιδράσεις και να μην κινδυνέψεις, ακριβώς επειδή είναι *μαζικής* μεταφοράς, υπάρχει κόσμος, οδηγός κλπ κλπ. Όχι ότι η παρενόχληση γίνεται λιγότερο ενοχλητική, αλλά συνήθως δεν παίζει άμεσος κίνδυνος.

Στο ωτοστόπ και στον έρημο δρόμο όταν περπατάς μόνη είναι πολύ πολύ πιο δύσκολο.
Όσες έχουμε γεννηθεί τη δεκαετία του '80 (και οι μεγαλύτερες φυσικά) θυμόμαστε πόσα σκηνικά συνέβαιναν και με τα ταξί παλαιότερα. Πόσο άξεστοι και παρενοχλητικοι ήταν οι ταξιτζήδες (μαζί με τα χίλια άλλα που έκαναν). Από τότε που βγήκαν τα app όλα αναβαθμίστηκαν. Για μένα είναι τρομερή δικλείδα ασφαλείας. Τα χρησιμοποιώ πιστά και Ελλάδα και εξωτερικό. Επίσης για μένα μεγάλη δικλείδα ασφαλείας είναι και οι γυναικείοι κοιτώνες στα hostel. Όσες φορές έχω μείνει σε dorm είναι πάντα σε γυναικείο κοιτώνα.

Όταν είχα κάνει couchsurfing σε δύο πόλεις στο Ιράν μου είχαν στείλει άπειρα άτομα, μεταξύ των οποίων single άντρες (ένας εκ των οποίων μου πρότεινε στη μούρη σεξ-φιλοξενια με ανταλλαγή), ενώ ένα ζευγάρι μου πρότεινε τρίο. Επέλεξα να μείνω με οικογένειες με παιδιά και τις υπόλοιπες μέρες ξενοδοχείο.

Για κάποιες-ους ίσως να μην είμαι αρκετά αλάνι. Εγώ θεωρώ ότι απλά ακολουθώ κοινή λογική και προφυλάξεις.

By the way και ωτοστόπ θα κάνω, αλλά *ποτέ* μόνη πια. Κυρίως με σύντροφο. Όπως αντίστοιχα με σύντροφο θα πάρουμε και άτομα που κάνουν ωτοστόπ τα ίδια, αφού όμως τα "κόψουμε" (προσωπικά νιώθω πιο άνετα με γυναίκες).
Στα ΜΜΜ αισθάνομαι ανασφάλεια βράδυ αργά σε βαγόνι μετρό που είναι μόνο 1-2 άντρες μέσα ή σε λεωφορείο αργά και ψιλοάδειο έως άδειο (μου χει συμβεί και οδηγός που τον ρώτησα για τη διαδρομή του λεωφορείου, μου πε κάτι μπαρούφες και μου δωσε χαρτάκι με το κινητό του που φυσικά δεν πήρα και μου χει συμβεί να ειναι βραδυ, να ειμαι μονη με εναν αντρα ακομα επιβατη, να κατεβω, να κατεβει κ να με παρει απο πισω και οχι δεν ηταν ιδεα μου).

Και μου χει συμβει και μενα να με βοηθησει αγνωστος δυο φορες. Εκεινη τη στιγμη δεν ξερεις αν ειναι καλη επιλογη αλλα μπροστα στον κινδυνο, εμπιστευεσαι στον αγνωστο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στα ΜΜΜ αισθάνομαι ανασφάλεια βράδυ αργά σε βαγόνι μετρό που είναι μόνο 1-2 άντρες μέσα ή σε λεωφορείο αργά και ψιλοάδειο έως άδειο (μου χει συμβεί και οδηγός που τον ρώτησα για τη διαδρομή του λεωφορείου, μου πε κάτι μπαρούφες και μου δωσε χαρτάκι με το κινητό του που φυσικά δεν πήρα και μου χει συμβεί να ειναι βραδυ, να ειμαι μονη με εναν αντρα ακομα επιβατη, να κατεβω, να κατεβει κ να με παρει απο πισω και οχι δεν ηταν ιδεα μου).
Φυσικά και στα ΜΜΜ μπορούν να συμβούν τέτοιες καταστάσεις κι εννοείται ότι και οι οδηγοί δεν είναι πάντα αγγελούδια.
Αλλά σε γενικές γραμμές είναι ένας από τους πιο ασφαλείς τρόπους μεταφοράς.

Από εκεί και πέρα επειδή το σκηνικό με τον άνδρα που σε ακολούθησε το βράδυ είναι κάτι πολύ συνηθισμένο, αυτό που εγώ κάνω τα τελευταία χρόνια είναι όταν γυρνάω σπίτι μόνη μετά τις 12-12.30 να παίρνω ταξί (είτε από το μέρος που θα είμαι, είτε από το κοντινότερο μετρό).
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Σας έχει τυχει ποτέ να καθίσετε σε ΜΜΜ και η παρουσία ενός άλλου άντρα να σας γλυτώσει από τέτοιες καταστάσεις; Προσωπικά όταν έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση εκτός του ότι είχα πάντα το νου να επέμβω αν χρειαστεί, μου έχει τύχει να αλλάξω θέση και να πλησιάσω μια κοπέλα ώστε να το ξανασκεφτει επίδοξος ανώμαλος που είχε αρχίσει να την παρενοχλεί. Βέβαια το προβλημα είναι βαθιά κοινωνικό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σας έχει τυχει ποτέ να καθίσετε σε ΜΜΜ και η παρουσία ενός άλλου άντρα να σας γλυτώσει από τέτοιες καταστάσεις; Προσωπικά όταν έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση εκτός του ότι είχα πάντα το νου να επέμβω αν χρειαστεί, μου έχει τύχει να αλλάξω θέση και να πλησιάσω μια κοπέλα ώστε να το ξανασκεφτει επίδοξος ανώμαλος που είχε αρχίσει να την παρενοχλεί. Βέβαια το προβλημα είναι βαθιά κοινωνικό.
Έχει τύχει να με ακολουθεί κάποιος από το κέντρο μέχρι πολύ κοντά στο σπιτι μου. Λίγο πριν φτάσω βρήκα έναν άντρα με το σκυλάκι του, κάθισα δίπλα του και του λέω «ο τύπος με ακολουθεί , κάνε ότι με ξέρεις».
Αιφνιδιάστηκε πολύ, δε μπορώ να σου πω ότι έκανε κάτι να με βοηθήσει. Αλλά έχω ακούσει από άλλους άντρες ότι αλλάζουν πεζοδρόμιο το βράδυ προκειμένου να βοηθήσουν άλλες γυναίκες, να μη φοβούνται κλπ.
Ο σύντροφος μου τις προάλλες κατάλαβε ότι μια κοπέλα έχει στοκερ και έκανε κάτι για να τρομάξει τον στοκερ ο οποίος ήταν με παντελόνι μισοκατεβασμενο.
Γενικά δε ξέρουμε από που θα μας έρθει εμείς οι γυναίκες, σε οποιαδήποτε ηλικία και να είμαστε. Έχω δει χυδαία βλέμματα πάνω στην κόρη μου από τότε που έγινε δώδεκα χρόνων. Οι γυναίκες να είμαστε αλερτ αλλά και οι άντρες να μαζευτούν, να δέχονται το όχι και να σέβονται. Έχει καταντήσει αηδία.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Σας έχει τυχει ποτέ να καθίσετε σε ΜΜΜ και η παρουσία ενός άλλου άντρα να σας γλυτώσει από τέτοιες καταστάσεις; Προσωπικά όταν έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση εκτός του ότι είχα πάντα το νου να επέμβω αν χρειαστεί, μου έχει τύχει να αλλάξω θέση και να πλησιάσω μια κοπέλα ώστε να το ξανασκεφτει επίδοξος ανώμαλος που είχε αρχίσει να την παρενοχλεί. Βέβαια το προβλημα είναι βαθιά κοινωνικό.
Moυ εχει τυχει οταν καποιος με ακολουθουσε εντος βαγονιου μετρο (αλλαζα θεση, ερχοταν, αλλαζα θεση, ερχοταν) να το καταλαβει ενας αντρας, να ερθει σε μενα να μου μιλησει, να κατεβει μαζι μου χωρις να ειναι η σταση του, να σιγουρευτει οτι ο ανωμαλος θα φυγει (κατεβηκε κ μετα απο λιγο εφυγε) κ μετα να ξαναμπει στο μετρο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Έχει τύχει να με ακολουθεί κάποιος από το κέντρο μέχρι πολύ κοντά στο σπιτι μου. Λίγο πριν φτάσω βρήκα έναν άντρα με το σκυλάκι του, κάθισα δίπλα του και του λέω «ο τύπος με ακολουθεί , κάνε ότι με ξέρεις».
Αιφνιδιάστηκε πολύ, δε μπορώ να σου πω ότι έκανε κάτι να με βοηθήσει. Αλλά έχω ακούσει από άλλους άντρες ότι αλλάζουν πεζοδρόμιο το βράδυ προκειμένου να βοηθήσουν άλλες γυναίκες, να μη φοβούνται κλπ.
Ο σύντροφος μου τις προάλλες κατάλαβε ότι μια κοπέλα έχει στοκερ και έκανε κάτι για να τρομάξει τον στοκερ ο οποίος ήταν με παντελόνι μισοκατεβασμενο.
Γενικά δε ξέρουμε από που θα μας έρθει εμείς οι γυναίκες, σε οποιαδήποτε ηλικία και να είμαστε. Έχω δει χυδαία βλέμματα πάνω στην κόρη μου από τότε που έγινε δώδεκα χρόνων. Οι γυναίκες να είμαστε αλερτ αλλά και οι άντρες να μαζευτούν, να δέχονται το όχι και να σέβονται. Έχει καταντήσει αηδία.
Καθε φορα που κανω βολτα περπατωντας στη γειτονια μου και τυχει κ περασει καποιο κοριτσακι εκει γυρω στα 12 και πανω, το χυδαιο βλεμμα των διερχομενων (μη μιλησω για catcalling) ειναι στανταρακι. Αηδια ρε γαμωτο. Οι περισσοτεροι κοιτανε χυδαια, κατι 30χρονα σιχαματα ρε. Οχι οτι αν ηταν ενηλικη θα το εκανε λιγοτερο αισχρο αλλα εδω μιλαμε για ΠΑΙΔΙΑ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καθε φορα που κανω βολτα περπατωντας στη γειτονια μου και τυχει κ περασει καποιο κοριτσακι εκει γυρω στα 12 και πανω, το χυδαιο βλεμμα των διερχομενων (μη μιλησω για catcalling) ειναι στανταρακι. Αηδια ρε γαμωτο. Οι περισσοτεροι κοιτανε χυδαια, κατι 30χρονα σιχαματα ρε.
Γι’αυτό κάνουν ουρές άμα βρουν κανέναν να «διευκολύνει» δωδεκαχρονες. Ζουν ανάμεσα μας αυτοί οι άνθρωποι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οχι οτι αν ηταν ενηλικη θα το εκανε λιγοτερο αισχρο αλλα εδω μιλαμε για ΠΑΙΔΙΑ.
Δηλαδή αν ένας ενήλικος κοιτάξει μία ενήλικη είναι αισχρό πράγμα; Εσύ δεν έτυχε να κοιτάξεις κάποιον στο δρόμο επειδή σου άρεσε ή επειδή νόμισες ότι τον γνωρίζεις ή επειδή είδες κάτι περίεργο πάνω του; Θα σου άρεσε να σε πούμε αισχρή ή ότι είχες χυδαία πρόθεση ερμηνεύοντας τη ματιά σου και μόνο; Εκτός κι αν το γεγονός ότι δηλώνεις γυναίκα σε κατατάσσει αυτομάτως σε μια κατηγορία ανθρώπων που επιτρέπεται να κοιτάζει τους άνδρες και η ματιά της να μην παρεξηγείτε. Πραγματικά ή οδεύουμε σε ηλιθιοκρατία ή τα πιστεύετε αυτά που λέτε (κάτι που είναι πιο επικίνδυνο από το πρώτο).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όταν είχα κάνει couchsurfing σε δύο πόλεις στο Ιράν μου είχαν στείλει άπειρα άτομα, μεταξύ των οποίων single άντρες (ένας εκ των οποίων μου πρότεινε στη μούρη σεξ-φιλοξενια με ανταλλαγή), ενώ ένα ζευγάρι μου πρότεινε τρίο. Επέλεξα να μείνω με οικογένειες με παιδιά και τις υπόλοιπες μέρες ξενοδοχείο.
Αυτό δεν το θεωρώ κακό. Ήταν ξεκάθαροι και οι δύο τι θέλουν. Μπορεί να ήθελες κι εσύ. Ούτε να σε φλερτάρει κόσμια κάποιος 'η/και να σου δώσει το τηλέφωνο του ή να σου πει απλά πως του αρέσεις είναι πρόβλημα. Μην είστε τόσο υπερβολικές. Μία πρόταση ή ένα κομπλιμέντο ούτε παρενόχληση είναι, ούτε σε τραυματίζει.

Το πρόβλημα είναι βαθύ κοινωνικό και φταίει όλη η κοινωνία με τα στερεότυπα και αντιλήψεις που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας. Αλλά ο τυπάς που θα σου πει πως του αρέσεις και θα σου δώσει το τηλέφωνο του αν θες να τον καλέσεις δεν φταίει περισσότερο ούτε από εμένα, ούτε από τους γονείς σου, ούτε από τις φίλες σου.

Ας παλέψουμε όλοι να ξεριζώσουμε το πρόβλημα. Έτσι όπως πάει, κι εσείς θα φοβάστε να κάνετε βήμα έξω μόνες σας και τα αγόρια θα φοβούνται ακόμη και να σας κοιτάξουν. Και μια άνοδος της ακροδεξιάς στο μέλλον ίσως βρει πάτημα να σας "προστατέψει" και να σας επιβάλει κανόνες για το "καλό" σας. Ανάλογους με αυτούς αυταρχικών καθεστώτων σε μουσουλμανικές χώρες.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Δηλαδή αν ένας ενήλικος κοιτάξει μία ενήλικη είναι αισχρό πράγμα; Εσύ δεν έτυχε να κοιτάξει κάποιον στο δρόμο επειδή σου άρεσε ή επειδή νόμισες ότι τον γνωρίζεις ή επειδή είδες κάτι περίεργο πάνω του; Θα σου άρεσε να σε πούμε αισχρή ή ότι είχες χυδαία πρόθεση ερμηνεύοντας τη ματιά σου και μόνο; Εκτός κι αν το γεγονός ότι δηλώνεις γυναίκα σε κατατάσσει αυτομάτως σε μια κατηγορία ανθρώπων που επιτρέπεται να κοιτάζει τους άνδρες και η ματιά της να μην παρεξηγείτε. Πραγματικά ή οδεύουμε σε ηλιθιοκρατία ή τα πιστεύετε αυτά που λέτε (κάτι που είναι πιο επικίνδυνο από το πρώτο).
Το κοιταγμα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λεμε.
Μιλαμε για χυδαια παρεμβατικη ματια που δεν σταματα ακομα κ αν δειξεις ενοχληση.
Οχου πια, μιλατε κιολας, δεν εχετε ζησει τιποτα απο οσα λεμε κ πεταγεστε θιγμενοι αμα πουμε για κοιταγματα, καταλαβαινομαστε νομιζω γιατι ειδους κοιταγμα λεμε (σαν τους ανωμαλους που καθονται απεναντι σου στο μετρο κ δαγκωνουν κ το χειλος) ή αυτους που κοιτανε κ φωναζουν απο αμαξια/μηχανακια, ακομα κ πεζοι.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Αυτό δεν το θεωρώ κακό. Ήταν ξεκάθαροι και οι δύο τι θέλουν. Μπορεί να ήθελες κι εσύ. Ούτε να σε φλερτάρει κόσμια κάποιος 'η/και να σου δώσει το τηλέφωνο του ή να σου πει απλά πως του αρέσεις είναι πρόβλημα. Μην είστε τόσο υπερβολικές. Μία πρόταση ή ένα κομπλιμέντο ούτε παρενόχληση είναι, ούτε σε τραυματίζει.

Το πρόβλημα είναι βαθύ κοινωνικό και φταίει όλη η κοινωνία με τα στερεότυπα και αντιλήψεις που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας. Αλλά ο τυπάς που θα σου πει πως του αρέσεις και θα σου δώσει το τηλέφωνο του αν θες να τον καλέσεις δεν φταίει περισσότερο ούτε από εμένα, ούτε από τους γονείς σου, ούτε από τις φίλες σου.

Ας παλέψουμε όλοι να ξεριζώσουμε το πρόβλημα. Έτσι όπως πάει, κι εσείς θα φοβάστε να κάνετε βήμα έξω μόνες σας και τα αγόρια θα φοβούνται ακόμη και να σας κοιτάξουν. Και μια άνοδος της ακροδεξιάς στο μέλλον ίσως βρει πάτημα να σας "προστατέψει" και να σας επιβάλει κανόνες για το "καλό" σας. Ανάλογους με αυτούς αυταρχικών καθεστώτων σε μουσουλμανικές χώρες.
Η @underwater ειπε για Couchsurfing. Εχει πολιτικη κ ορους. Δεν της το προτεινε σε dating app.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.890
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom