ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πλησιάζει το ταξίδι μου στην άλλη όχθη του Ατλαντικού και σήμερα ανακάλυψα το APIS.
http://el.aegeanair.com/taksidepste/eidikes-periptoseis/ptiseis-pros-tis-ipa/
Τι ακριβώς είναι αυτό; Δεν θυμάμαι όταν έκανα την κράτηση των εισιτηρίων, να έδωσα διευθύνσεις διαμονής κτλ; Θα πρέπει να κάνουμε κάτι για να μπορέσουμε να ταξιδεψουμε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Πλησιάζει το ταξίδι μου στην άλλη όχθη του Ατλαντικού και σήμερα ανακάλυψα το APIS.
http://el.aegeanair.com/taksidepste/eidikes-periptoseis/ptiseis-pros-tis-ipa/
Τι ακριβώς είναι αυτό; Δεν θυμάμαι όταν έκανα την κράτηση των εισιτηρίων, να έδωσα διευθύνσεις διαμονής κτλ; Θα πρέπει να κάνουμε κάτι για να μπορέσουμε να ταξιδεψουμε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στο check in σε ρωτανε που θα μεινεις και την διευθυνση που θα μενεις .
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Οπότε να φανταστώ δεν έχουμε να κάνουμε κατι εκ των προτέρων. Όταν έρθει η ώρα να κάνω το ηλεκτρονικό check in, θα συμπληρώσω κάποια στοιχεία παραπάνω ή αυτό θα γίνει την ώρα που θα γίνεται το check in στο αεροδρόμιο.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
παρερ ενα τηλ την εταιρια να σου πει για σιγουρα, εγω δεν ειχα κανει cheack in online και ειχα δωσει τα στοιχεια στο αεροδρομιο δεν ξερω αν στο online check in αλαζει κατι και τα δηλωνεις εκει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πλησιάζει το ταξίδι μου στην άλλη όχθη του Ατλαντικού και σήμερα ανακάλυψα το APIS.
http://el.aegeanair.com/taksidepste/eidikes-periptoseis/ptiseis-pros-tis-ipa/
Τι ακριβώς είναι αυτό; Δεν θυμάμαι όταν έκανα την κράτηση των εισιτηρίων, να έδωσα διευθύνσεις διαμονής κτλ; Θα πρέπει να κάνουμε κάτι για να μπορέσουμε να ταξιδεψουμε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτό πρέπει να είναι το έντυπο,που σου δίνουν να συμπληρώσεις,κατα την διάρκεια της πτήσης προς ΗΠΑ.Εκει πρέπει να γράψεις εκτος απο τα στοιχεία σου και που θα μείνεις,αν έχεις πάνω απο 9.500 δολ.κλπ....

Ετσι,τουλάχιστον ήταν μέχρι τον Νοέμβριο....δεν γνωρίζω αν αυτό έχει αλλάξει και πρέπει να το κάνεις,όπως λέει νωρίτερα...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Οπότε να φανταστώ δεν έχουμε να κάνουμε κατι εκ των προτέρων. Όταν έρθει η ώρα να κάνω το ηλεκτρονικό check in, θα συμπληρώσω κάποια στοιχεία παραπάνω ή αυτό θα γίνει την ώρα που θα γίνεται το check in στο αεροδρόμιο.
Ξεψαχνίζοντας την ιστοσελίδα της Lufthansa και την κράτησή μου, βρήκα ένα πεδίο με την ονομασία "Visa and immigration data" και στο οποίο συμπληρώνεις τα στοιχεία που απαιτούνται για το APIS (Advance Passenger Information System). Περιλαμβάνει ονοματεπώνυμο, ημερομηνία γέννησης, στοιχεία διαβατηρίου και τόπο διαμονής στις ΗΠΑ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε λιγότερο από 2 μήνες θα είμαστε πάλι στην αγαπημένη μας πόλη οπότε είπα να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες ακόμα από το προηγούμενο ταξίδι μας για να το ολοκληρώσω..

Αυτή τη φορά επισκεφτήκαμε το Ground Zero και είδαμε τα μεγάλα συντριβάνια που καλύπτουν τον χώρο όπου βρίσκονταν οι δίδυμοι πύργοι και γράφουν τα ονόματα των θυμάτων...







Αυτό είναι το μοναδικό δέντρο που επιβίωσε, γνωστό ως "the survivor tree", και στέκει εκεί ως σύμβολο αντοχής, επιβίωσης και αναγέννησης.



Ανοιξιάτικη ΝΥ









Mια μπάντα στον δρόμο..



F.R.I.E.N.D.S. house...



Φάγαμε απολαυστικά γλυκάκια απ'το ζαχαροπλαστείο "two little red hens"





Κι άλλες βόλτες...





Χαλάρωση στα δημόσια τραπεζάκια..



Ποζάραμε και στο "love"



Είδαμε και το πιο κουφό παρκάρισμα!



Και μας βρήκε η νύχτα στην Times square



Mια σαυρίτσα



Έξω απ'το studio του late show..









Eκτυφλωτικά φώτα και απίστευτος κόσμος!





Chrysler Building







Και η βόλτα μας τελείωσε στο όμορφο Bryant park





Μετά τα χιόνια και το πράσινο σειρά έχει ο εμπλουτισμός της ιστορίας μου με καλοκαιρινές εικόνες της ΝΥ! :);):)
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μετά τα χιόνια και το πράσινο σειρά έχει ο εμπλουτισμός της ιστορίας μου με καλοκαιρινές εικόνες της ΝΥ! :);):)
Τις περιμένουμε.
Καλά να περάσετε.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σήμερα ξανα έκανα ένα πέρασμα στην όμορφη αυτή ιστορία.... Αν όλα πάνε καλά λέμε να είμαστε εκεί Αύγουστο '17. Μάλλον από 13 και μετά..... Χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα βρήκαν κάποιοι εισιτήρια με αυτές τις τιμές..... Καλά να περάσετε echo! αχχχχ και καλά ψώνια!
 

max1990

Member
Μηνύματα
47
Likes
11
Μέσα από την ιστορία σου μας κάνεις να ανυπομονούμε ακόμα πιο πολύ για την ημέρα που θα κάνουμε το τζεκ ιν για να πάμε Νέα Υόρκη. Αλήθεια με κάνεις να βλέπω κάθε μέρα το email της επιβεβαίωσης της κράτησης μου και να ανυπομονώ ακόμη πιο πολύ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σήμερα ξανα έκανα ένα πέρασμα στην όμορφη αυτή ιστορία.... Αν όλα πάνε καλά λέμε να είμαστε εκεί Αύγουστο '17. Μάλλον από 13 και μετά..... Χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα βρήκαν κάποιοι εισιτήρια με αυτές τις τιμές..... Καλά να περάσετε echo! αχχχχ και καλά ψώνια!
Μέσα από την ιστορία σου μας κάνεις να ανυπομονούμε ακόμα πιο πολύ για την ημέρα που θα κάνουμε το τζεκ ιν για να πάμε Νέα Υόρκη. Αλήθεια με κάνεις να βλέπω κάθε μέρα το email της επιβεβαίωσης της κράτησης μου και να ανυπομονώ ακόμη πιο πολύ.
ευχαριστώ για τα μηνύματα παιδιά :) Ημασταν ΝΥ από μέσα αυγούστου μέχρι πριν 5 μερες γιαυτο άργησα να απαντήσω.. όλα ήταν υπέροχα και σας εύχομαι να περάσετε και εσεις τέλεια! ότι πληροφορίες θέλετε μη διστάσετε! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.776
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom