ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

clairy_s

Member
Μηνύματα
22
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σμύρνη!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!!!
Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά δεν ήξερα που να απευθυνθώ! :)
Λοιπόν εκεί που ξεκίνησα δειλά δειλά να κοιτάω για Νέα Υόρκη από τον Ιανουάριο που μας πέρασε και δεν πολυπίστευα οτι θα ερχόταν η ώρα των εισιτηρίων τώρα προέκυψε ένα "τεράστιο" δίλημμα!! Μετά από επικοινωνία με σόγια στο Σικάγο έχουμε πρόσκληση και για εκεί και αφού ξεπεράστηκε το πρόβλημα των αδειών θα πάμε δυο , ΔΥΟ:clap::xalara:, ολόκληρες εβδομάδες στις ΗΠΑ. Μια εβδομάδα ΝΥ μία Σικάγο.
Το ερώτημα είναι το εξής. Φεύγουμε παραμονή πρωτοχρονιάς δλδ ακόμα (αν δεν κάνω λάθος) θα προλάβουμε χριστουγεννιάτικο κλίμα. Πού να πάμε πρώτα; ΝΥ ή Σικάγο;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά δεν ήξερα που να απευθυνθώ! :)
Λοιπόν εκεί που ξεκίνησα δειλά δειλά να κοιτάω για Νέα Υόρκη από τον Ιανουάριο που μας πέρασε και δεν πολυπίστευα οτι θα ερχόταν η ώρα των εισιτηρίων τώρα προέκυψε ένα "τεράστιο" δίλημμα!! Μετά από επικοινωνία με σόγια στο Σικάγο έχουμε πρόσκληση και για εκεί και αφού ξεπεράστηκε το πρόβλημα των αδειών θα πάμε δυο , ΔΥΟ:clap::xalara:, ολόκληρες εβδομάδες στις ΗΠΑ. Μια εβδομάδα ΝΥ μία Σικάγο.
Το ερώτημα είναι το εξής. Φεύγουμε παραμονή πρωτοχρονιάς δλδ ακόμα (αν δεν κάνω λάθος) θα προλάβουμε χριστουγεννιάτικο κλίμα. Πού να πάμε πρώτα; ΝΥ ή Σικάγο;
Τέλεια! Δε ξέρω να σου πω για Σικάγο αλλά η γιορτινή ατμόσφαιρα στην Ν.Υ. είναι μοναδικη! Η μεγαλούπολη στα καλύτερά της! :)
 

clairy_s

Member
Μηνύματα
22
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σμύρνη!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!!!
Ευχαριστώ πολύ echo 2011 κι εμείς αυτό φανταστήκαμε απλά έχει κάποια διαφορά στα ξενοδοχεία όσο πιο κοντά στην Πρωτοχρονιά τόσο πιο ακριβά και περιορισμένη διαθεσιμότητα οποτε το σκεφτόμαστε λίγο:rolleyes-80: . Στα εισιτήρια δεν υπάρχει διαφορά Θα είμαστε ΗΠΑ 1/1 με 14/1.Μέχρι πότε είναι στολισμένα και έχουν εκπτώσεις :icon_redface: ; Όποια συμβουλή και πρόταση ευπρόσδεκτη! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστώ πολύ echo 2011 κι εμείς αυτό φανταστήκαμε απλά έχει κάποια διαφορά στα ξενοδοχεία όσο πιο κοντά στην Πρωτοχρονιά τόσο πιο ακριβά και περιορισμένη διαθεσιμότητα οποτε το σκεφτόμαστε λίγο:rolleyes-80: . Στα εισιτήρια δεν υπάρχει διαφορά Θα είμαστε ΗΠΑ 1/1 με 14/1.Μέχρι πότε είναι στολισμένα και έχουν εκπτώσεις :icon_redface: ; Όποια συμβουλή και πρόταση ευπρόσδεκτη! :)
Για εκπτώσεις δε θυμάμαι να σου πω γιατί πηγαίναμε σε outlets που έχουν έτσι κι αλλιως μόνιμα χαμηλότερες τιμές και εκπτωτικά κουπόνια.. Πάντως οι στολισμοί σίγουρα ήταν εκεί και την Πρωτοχρονιά.
Τα ξενοδοχεία όντως είναι πρόβλημα.. Εμείς κοιταζαμε εκείνες τις μερες να μείνουμε έστω ένα βραδυ κάπου κεντρικά και τα πιο πολλά ήταν κλεισμένα και οι τιμές απλησίαστες ακόμα και σε κάποια που ήταν χάλια.. Οπότε κλείστε όσο πιο γρήγορα μπορείτε.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τι καλογραμμενη ιστορια! Η ΝΥ ειναι μεσα στους ονειρεμενους μου προορισμους. Ποια νομιζετε πως ειναι η καλυτερη εποχη; Δεν θα ρωτησω οικονομικοτερη γιατι φανταζομαι πως δεν υπαρχει υψηλη και χαμηλη περιοδος, η μηπως οχι;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τι καλογραμμενη ιστορια! Η ΝΥ ειναι μεσα στους ονειρεμενους μου προορισμους. Ποια νομιζετε πως ειναι η καλυτερη εποχη; Δεν θα ρωτησω οικονομικοτερη γιατι φανταζομαι πως δεν υπαρχει υψηλη και χαμηλη περιοδος, η μηπως οχι;
Σ'ευχαριστώ Ντίνα! Θα προσθέσω σύντομα και μερικές καλοκαιρινές φωτογραφίες.. Με βάση την εμπειρία μου πιο οικονομική περίοδος (κυρίως για εισιτήρια, αλλά φαντάζομαι και για ξενοδοχεία) είναι Φλεβάρης-Απρίλης.. Εκεί γύρω στο Πάσχα μπορείς να βρεις οικονομικές πτήσεις ακόμα και απευθείας (delta). Τώρα για το πότε είναι πιο όμορφα σίγουρα τα Χριστούγεννα που είναι στολισμένα.. Αλλά το κρύο ειναι τσουχτερό και γενικά τα καιρικά φαινόμενα μπορεί να περιορίσουν τις δραστηριότητες. Από άποψη καιρού μάλλον άνοιξη θα την απολαύσεις περισσότερο...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Έφτασε λοιπόν και η δίκη μου ώρα γι αυτο το ταξίδι ! Επειδή οχι μονο ειναι το πρώτο μου μακρινό ταξίδι αλλα ειναι και όνειρο ετών θα ήθελα να σας πω το πρόγραμμα που εχω σκεφτεί να μου πείτε τη γνώμη σας :
1η μέρα : φτάνουμε μεσημέρι όποτε το αφήσαμε χαλαρά να κινηθούμε Times Square και βόλτα στα τριγύρω
2η μέρα : ESB ,βόλτα τριγύρω και Moma
3η μέρα : upper east side , Met museum και το απόγευμα εχουμε κλείσει θέατρο
4η μερα: Central Park , μουσείο φυσικής ιστορίας και απόγευμα Top of the Rock
5η μερα : Ellis island - lower Manhattan (9/11, Wall Street ) Brooklyn bridge
6η μερα : China town, little Italy , απόγευμα εχουμε κλείσει όπερα
7η μερα : Woodbury
8η μερα : ειναι thanksgiving όποτε το θα το δουμε τότε
9 ημέρα : Black Friday βόλτα σε μαγαζιά
Απο εκει και μετά εχουμε ακομα 4 μερες αλλα δεν εχουμε βάλει κατι γιατί θα μαστε με παρέα όποτε θα το δουμε και μαζί τους.

Θα αλλάζατε κατι στο πρόγραμμα αυτο αν ναι τι; Γενικά στα πλάνο εχουμε ακομα οπωσδήποτε high line ,Harlem ,Brooklyn. Τι θα προσθέτατε και τι θα αφαιρουσατε;;;; Ευχαριστω εκ των προτέρων !
Καλά να περάσετε. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom