ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Μπράβο !!Πολύ ωραίες φωτογραφίες και το βιντεάκι απο το Saks τέλειο!
Μου θύμισες τα Χριστούγεννα που είχα κανει στην ΝΥ πριν χρόνια ,με πολλές βόλτες και πολλά ψώνια στο Saks Fifth Avenue.Ειχα ξεχάσει πόσο ωραία ειναι η NY και γενικά όλη η Αμερική.Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι άλλους προορισμούς ,πιο" περίεργους "και"εξωτικους". Η ιστορία σου μου ξύπνησε ωραίες αναμνήσεις .Την πρώτη φορά που πήγα NY ,από Παρίσι ,πρώτη φορά και στις δυο πόλεις ,ζαλίστηκα...Με το που φτάσαμε κατεβήκαμε αμέσως βόλτα στην Τimes square και στους δρόμους του Broadway.Κοιταζα ψηλά και ζαλιζομουν απο τους ουρανοξύστες ,κοίταζα κάτω και τα πεζοδρόμια γυάλιζαν λες και είχαν χρυσόσκονη .Σ´ευχαριστώ που μου τα θύμισες.Περιμενω την συνέχεια.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπράβο !!Πολύ ωραίες φωτογραφίες και το βιντεάκι απο το Saks τέλειο!
Μου θύμισες τα Χριστούγεννα που είχα κανει στην ΝΥ πριν χρόνια ,με πολλές βόλτες και πολλά ψώνια στο Saks Fifth Avenue.Ειχα ξεχάσει πόσο ωραία ειναι η NY και γενικά όλη η Αμερική.Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι άλλους προορισμούς ,πιο" περίεργους "και"εξωτικους". Η ιστορία σου μου ξύπνησε ωραίες αναμνήσεις .Την πρώτη φορά που πήγα NY ,από Παρίσι ,πρώτη φορά και στις δυο πόλεις ,ζαλίστηκα...Με το που φτάσαμε κατεβήκαμε αμέσως βόλτα στην Τimes square και στους δρόμους του Broadway.Κοιταζα ψηλά και ζαλιζομουν απο τους ουρανοξύστες ,κοίταζα κάτω και τα πεζοδρόμια γυάλιζαν λες και είχαν χρυσόσκονη .Σ´ευχαριστώ που μου τα θύμισες.Περιμενω την συνέχεια.
Χαίρομαι που σου ξύπνησα ωραίες αναμνήσεις! Η ΝΥ είναι τόσο εντυπωσιακή, είναι λογικό να μας μένει αξέχαστη..
Η συνέχεια θα έρθει σύντομα..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Την επόμενη μέρα (24/12) ήθελα να πάμε στην Washington square γιατί θα είχε χριστουγεννιάτικα κάλαντα.. Είχα δει στο ίντερνετ ότι η εκδήλωση θα'ναι 5-7 το απόγευμα. Στο κέντρο πήγαμε το μεσημέρι και αρχικά επισκεφτήκαμε το στολισμένο πολυκατάστημα Macy's για να χαζέψουμε.. Είχε εντυπωσιακές βιτρίνες και απίστευτο κόσμο..

Μέσα στο Macy's


Βιτρίνα


Η ώρα πέρασε χωρίς να το καταλάβουμε και φτάσαμε στην Washington square στις 6.. Όμως παρόλο που το πρόγραμμα έλεγε 5-7 τα κάλαντα είχαν σταματήσει.. Είχε βέβαια ακόμα πολύ κόσμο συγκεντρωμένο και θαυμάσαμε την αψίδα και το χριστουγεννιάτικο δέντρο..





Και επειδή είμασταν αρκετά κοντά είπαμε να δούμε κάποια πολύ γνωστά κτίρια.. Σας θυμίζει κάτι;
Ο κακός νυχτερινός φωτισμός και η σκαλωσιά δε βοηθάνε..



Είναι το κτίριο που έδειχναν στα "φιλαράκια" στο οποίο υποτίθεται ότι ήταν τα διαμερίσματά τους (90 Bedford Street).. Το γνωστό μας Central perk είναι στη πραγματικότητα το bar restaurant "the little owl"..
Μετά από εκεί είδαμε άλλο ένα γνωστό σπίτι, ή μάλλον μερικά γνωστά σκαλοπάτια..



Για τους fans του "sex and the city" είναι ένα πολύ οικείο σημείο.. Τα σκαλιά έξω από το διαμέρισμα της Carrie Bradshaw.. Tην ώρα που πήγαμε εμείς δεν είχε ψυχή εκεί (66 perry st.).
Στη συνέχεια subway και βρεθήκαμε στο Columbus circle.. Εκεί είχε άλλη μια χριστουγεννιάτικη αγορά που έκλεινε σιγά σιγά..





USS Maine National Monument


Time Warner Center


Μπήκαμε στο mall του Columbus circle που είχε πανέμορφο στολισμό με μεγάλα αστέρια που άλλαζαν χρώματα..



Και ένα περίεργο άγαλμα..


Η ώρα είχε περάσει αρκετά οπότε παίρνουμε το τρένο της επιστροφής. Είμασταν πολύ κουρασμένοι και μας πήρε ο ύπνος (αυτό το κούνημα του τρένου είναι τόσο νανουριστικο!). Κάπου στα μέσα της διαδρομής ξυπνάω από το κρύο που ένιωσα.. Είχε ανοίξει η πόρτα σε κάποιο σταθμό και έμπαινε μέσα χιόνι! Κοιτάω απ'το παράθυρο και το'χε στρώσει για τα καλά! Μισή ωρα πριν που μπήκαμε στο τρένο δεν είχε ρίξει ούτε νιφάδα και τόσο σύντομα είχε καλύψει τα πάντα και χιόνιζε δυνατα.. Ο καιρός στη Νέα Υόρκη είναι ο πιο απρόβλεπτος που έχω συναντήσει.. Στις 22/12 που φτάσαμε είχε 16 με 22 (!) βαθμούς κελσίου! Ζέστη δηλαδή! Την επόμενη που έβρεχε είχε το μεσημέρι 18 βαθμούς, και μια μέρα μετά (τη μέρα που περιγράφω παραπάνω) έπεσε στους -3 και χιόνισε...
Το σπίτι ήταν 10 λεπτά με το αμάξι απ'το σταθμό του τρένου. Ήρθαν να μας πάρουν και σ'αυτή τη σύντομη διαδρομή δε χόρταινα να κοιτάω τα πανέμορφα στολισμένα σπίτια με τα πολύχρωμα φωτάκια που ήταν πλέον ντυμένα στα άσπρα.. Πάντα ζήλευα (με την καλή έννοια) τις αμερικάνικες γειτονιές όπως τις έβλεπα στις ταινίες με τα όμορφα σπίτια και τους μεγάλους κήπους, και μου φαινόταν τόσο γραφικά κυρίως τα Χριστούγεννα. Και τώρα ήμουν εκεί.. Νομίζω πως αυτή η εικόνα με κέρδισε περισσότερο από τους ουρανοξύστες του Μανχάταν..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Την επόμενη μέρα που ήταν η μέρα των Χριστουγέννων είπαμε να μείνουμε σπίτι και να γιορτάσουμε οικογενειακά.. Ήταν πολύ καλή ευκαιρία να περάσουμε χρόνο όλοι μαζί και περάσαμε τέλεια!
Το χιόνι κράταγε ακόμα αλλά στη πορεία έβγαλε ήλιο και μέχρι την επόμενη το είχε λιώσει.. Βέβαια προς το τέλος των διακοπών μας είχε χιονοθύελλα και 30 πόντους χιόνι οπότε το χαρήκαμε τότε..

Στις 26/12 είπαμε να πάμε πρώτη φορά για ψώνια.. Στο Long Island έχει πολύ καλά outlets και οι τιμές που είδαμε εκεί δεν έχουν καμία σχέση με τα καταστήματα στο Μανχάταν. Δε πήγαμε στο Woodburry's και δε μπορώ να συγκρίνω αλλά αν κάποιος βρεθεί στο L.I. το Tanger outlet στο Riverhead είναι must με πολλά και καλά μαγαζιά!
Εκείνη τη μέρα όμως δε πήγαμε για ψώνια στο tanger αλλά στο Century 21 (cortlandt 22) στο lower Manhattan (έχει κι άλλο κοντά στη Linkoln square αλλά το πρώτο μας άρεσε πολύ περισσότερο).
Είχα διαβάσει πολλά στο φόρουμ για το συγκεκριμένο πολυκατάστημα και όντως ήταν πολύ καλό! Είχε μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές και είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που δε θέλει να βγει εκτός Μανχάταν για ψώνια. Στα αντρικά πάντως βρήκαμε καλύτερες ευκαιρίες σε επώνυμα είδη απ'οτι στα γυναικεία. O άντρας μου βρήκε Ralph Lauren πόλο μπλουζάκια με 15$, και hoodies με 30$,επώνυμα jeans από 25$, και τεράστια συλλογή από πουκάμισα boss, dkny, R.L., Hilfiger και ένα σωρό άλλα από 15$, δηλαδή πιο φτηνά απ'ότι τα βρήκαμε στα outlets τις επόμενες μέρες.

Κατά τις 7 παρά φύγαμε απ'το century 21 και πήγαμε να προμηθευτούμε visitor passes (20 Vesey St.) για να δούμε το memorial της 9/11 στο Ground Zero που ήταν εκεί κοντά. Eίχα διαβάσει πως έκλεινε στις 8 αλλά όταν πήγαμε ήταν ήδη κλειστό, μετά διάβασα πως είχε last entry στις 7..
Οπότε πήραμε το μετρό και πήγαμε βόλτα στην 5th avenue και μετά στον St Patrick's Cathedral.
Τις προηγούμενες μέρες δε κάναμε πολλές διαδρομές με μετρό και βγάζαμε μεμονωμένα εισητήρια (γύρω στα 2.5$ η διαδρομή) αλλά εκείνη τη μέρα είπαμε να βγάλουμε εβδομαδιαία metrocard (31$) η οποία μας βόλεψε πολύ και συνέφερε αρκετά.. Να πω επίσης για το μετρό ότι σε πάει πραγματικά παντού και παρόλο που ο χάρτης είναι τεράστιος με αμέτρητες γραμμές, βγάζεις γρήγορα άκρη.

Θέλει όμως και προσοχή.. Δε θα το έπαιρνα αργά τη νύχτα ούτε θα έμπαινα σε άδειο βαγόνι. Μας έτυχε περιστατικό με έναν τρελό και φοβήθηκα αρκετά.. Το βαγόνι ήταν ευτυχώς γεμάτο, ένας άντρας (γύρω στα 40, σκουρόχρωμος, με περίεργη προφορά στα αγγλικά) κάθεται και ακούει μουσική από ακουστικά.. Μια κοπέλα κρατιέται από την κολώνα ακριβώς μπροστά του. Και της λέει ήρεμα στην αρχή να κάνει πιο κει.. Αυτή δε φάνηκε να κατάλαβε, και αυτός άρχισε να φωνάζει πως στέκεται πολύ κοντά του και τον ενοχλεί.. Η κοπέλα πήγε παραπέρα φοβισμένη και αυτός άρχισε να τη βρίζει δυνατά με τα πιο αισχρά λόγια! Μετά άρχισε να βρίζει πρόστυχα όλες τις γυναίκες.. Όσοι ήταν εκεί κοντά απομακρύνθηκαν, και φυσικά κανείς δεν του είπε τίποτα.. Φαινόταν επικίνδυνος.. Δε θα θελα να συμβεί αυτό και να'μαι μόνη μου εκεί μέσα..

Οι photos της ημέρας..

St. Paul's Chapel










O St Patrick's Cathedral ήταν εντυπωσιακός αλλά ήταν γεμάτος σκαλωσιές.. Δεν εχω δει περισσότερες σκαλωσιές σε μνημείο.. Αλλά βλέποντας μέσα είχε πολλές όμορφες γωνιές..

















Βγαίνοντας απ'τον ναό βλέπεις της είσοδο του Rockefeller Center με το άγαλμα του Άτλαντα..
Και αμέτρητα ταξί στην πέμπτη λεωφόρο!


Penn station, L.I.R.R. και επιστροφή (με πολλές σακούλες αγκαλιά)!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Βέβαια προς το τέλος των διακοπών μας είχε χιονοθύελλα και 30 πόντους χιόνι οπότε το χαρήκαμε τότε..
Χιόνι, λοιπόν!!!!!!!!!!!!
Ελπίζω να δούμε και φωτογραφίες από τη χιονισμένη Ν. Υόρκη.:)
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ ωραία περιγραφή! θα σε "μαλώσω¨ μόνο γιατί το ''περίεργο'' 'αγαλμα ειναι Botero!
χαχαχαχα ok δε το ήξερα!! "περίεργο" πάντως δε σημαίνει απαραίτητα άσχημο.. Απλά ήταν λίγο "παράταιρο" στον συγκεκριμένο χώρο και το μόριο του αγάλματος είχε κυριολεκτικά αλλάξει χρώμα (φαίνεται και στη φώτο) από τους shoppers και τους τουρίστες που το έπιαναν για να βγουν φωτογραφία..

P.s. είδα τώρα ότι πρόκειται για τον Αδάμ, εμένα πιο πολύ σε παλαιστή του σούμο μου έμοιαζε :) (διάβασα πως υπάρχει και η Εύα στο συγκεκριμένο mall αλλά δε την είδα..)

Χιόνι, λοιπόν!!!!!!!!!!!!
Ελπίζω να δούμε και φωτογραφίες από τη χιονισμένη Ν. Υόρκη.:)
Περιμένουμε τη συνέχεια.
Βέβαια θα ανεβάσω, αλλά μη φανταστείς ότι στο κέντρο ήταν ωραία με χιόνι.. Ήταν αυτό το μαύρο πατημένο χιόνι που δε μπορείς να περπατήσεις.. Μόνο στο central park ήταν ωραία και βέβαια εκεί που μέναμε που ήταν απάτητο και αφράτο! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
27/12 και η βόλτα μας ξεκινάει από την Times Square για να τη δούμε και με το φως της μέρας..







Ο spiderman ήταν λίγο αποτυχία :p


Mετά από εκεί πήγαμε στο Bryant park. Eίχε Χριστουγεννιάτικη αγορά (η οποία έμενε ανοιχτή και μετά την Πρωτοχρονιά), παγοδρόμιο και στολισμένο δέντρο..










Φεύγοντας από το Bryant park πήγαμε στην Νew York public Library.. Πέρα από τις πολλές αίθουσες με αμετρητα βιβλία, είχε ειδικούς χώρους για τα παιδιά και όμορφα στολισμένη είσοδο..







Φύγαμε βιαστικά γιατί είχαμε κλείσει εισητήρια στο Top of the Rock για τις 3.45.. Νύχτωνε γύρω στις 5 οπότε θέλαμε να δούμε από ψηλά το ηλιοβασίλεμα και μετα την πόλη φωτισμένη.. Η θέα ήταν εκπληκτική! Από το υψηλότερο επίπεδο που δεν έχει τζάμι μπορείς να βγάλεις τις καλύτερες φωτογραφίες προς κάθε κατεύθυνση.. Είχε απίστευτο κρύο εκεί πάνω αλλά ήταν τόσο όμορφα που κάτσαμε πάνω από μία ώρα..
Η διαδικασία για όσους είχαν προαγοράσει εισητήρια ήταν απλή και αρκετά γρήγορη (παρόλο που είχε πολύ κόσμο)! Όταν φτάσει η ώρα που γράφει το εισητήριο σου σε αφήνουν να μπεις στο κτίριο. Περνάς ένα σύντομο έλεγχο (τύπου αεροδρομίου) και μετά πας στο χώρο αναμονής που χωρίζεται σε 3 "ουρές".Έχει μεγάλη οθόνη που παίζει βίντεο με την ιστορία του Rockefeller Center και του δέντρου για να βλέπεις όσο περιμένεις. Το προσωπικό οδηγεί μία μία κάθε "ουρά" στα ασανσέρ τα οποία έχουν γυάλινη οροφή και βλέπεις πόσο γρήγορα ανεβαίνεις.. Όλη η διαδικασία μέχρι να ανέβουμε πήρε γύρω στα 20-25 λεπτά.








































Κατεβήκαμε ενθουσιασμένοι από τις εικόνες που είχαμε δει, αλλά είχαμε πεινάσει οπότε μετρό και Chinatown.. Φάγαμε στο "Excellent dumpling house" βραστά dumplings θαλασσινών, noodles με γαρίδες, και κοτοπουλο teriyaki, όλα πεντανόστιμα!
Μετά ήθελα και γλυκο! Είχα διαβάσει πως το Eileen's cheesecake είναι από τα καλύτερα της Nέας Υόρκης και μιας και ήταν σχετικά κοντά, πήγαμε.. Είναι ένα πολύ μικρό μαγαζάκι το οποίο ήταν γεμάτο, και είχε ουρά για να πληρώσεις.. Ο άντρας μου δε τρελαίνεται για cheesecake οπότε πήρε μόνο για μένα ένα με φράουλα.. Βγαίνουμε έξω, δοκιμάζει λίγο απ'το δικό μου και ξαναμπαίνει μέσα να περιμένει πάλι στην ουρά για να πάρει και αυτός! Ήταν πραγματικά τέλειο, το πιο ωραίο cheesecake που έχω δοκιμάσει!



Μετά πήγαμε σε ένα μαγαζάκι με cupcakes (που επίσης είχα διαβάσει σε κριτικές ότι είναι πολύ καλό) για να πάρουμε για το σπίτι.. Είχε τα αγαπημένα μου red velvet και επίσης blue velvet .. Φρεσκότατα και νόστιμα και αυτά..



Ήταν μια πολύ όμορφη μέρα γεμάτη εικόνες..
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπράβο ξενύχτισσα μου echo, ήξερα ότι θα εμφανιστείς τέτοια ώρα. Εκπληκτικές οι φώτος από το top of the rock....με κατέστρεψες με το cheesecake και τα cupcakes, πήγα και τσάκισα ένα muffin. :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom