ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπράβο ξενύχτισσα μου echo, ήξερα ότι θα εμφανιστείς τέτοια ώρα. Εκπληκτικές οι φώτος από το top of the rock....με κατέστρεψες με το cheesecake και τα cupcakes, πήγα και τσάκισα ένα muffin. :p
Ξέρεις τι ώρες χτυπάω!χαχαχα! Εγώ να δεις πως καταστράφηκα που τα θυμήθηκα και δεν έχω κανένα γλυκό της προκοπής σπίτι.. :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κοντεύω να γίνω καταθλιπτός που τα βλέπω. Όνειρο ζωής Χριστούγεννα στην Νέα Υόρκη!
Μπράβο echo για την ιστορία.
Ταξίδεψες μας!
Σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις σύντομα το όνειρο σου! 'Οταν επιστρέφεις βέβαια είναι απότομη η "προσγείωση" από το όνειρο και σκέφτεσαι αν το έζησες στ'αλήθεια και πότε θα ξαναπάς!!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Σε ευχαριστώ πολύ.
Έχω προγραμματίσει NY για το φθινόπωρο. Δε θα είναι Χριστούγεννιάτικα στολισμένα αλλά είμαι ικανοποιημένος έστω και έτσι.
Περιμένω την συνέχεια της ιστορίας σου όπως και διάφορα tips.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε ευχαριστώ πολύ.
Έχω προγραμματίσει NY για το φθινόπωρο. Δε θα είναι Χριστούγεννιάτικα στολισμένα αλλά είμαι ικανοποιημένος έστω και έτσι.
Περιμένω την συνέχεια της ιστορίας σου όπως και διάφορα tips.
Τέλεια, ζηλεύω! Και το φθινόπωρο πολύ ωραία θα είναι σίγουρα! Κανένα Halloween ή Thanksgiving θα πετύχεις; Όσα πιο πολλά tips μπορώ θα βάζω μέσα στην ιστορία και ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Tην άλλη μέρα το πρωί ξεκινήσαμε μεγάλη παρέα και πήγαμε με αυτοκίνητα στο Μανχάταν.. Είχε καλό καιρό και ήλιο!
Αρχικά πήγαμε να δούμε ένα διαμέρισμα που θέλανε να νοικιάσουν 3 απ'τα παιδιά στο κέντρο για κάποιους μήνες. Εκεί στην συζήτηση με τον μεσίτη συνειδητοποιήσαμε τις συνθήκες και πόσο ακριβή είναι η ζωή στο Μανχάταν.. Μικρά και παλιά διαμερίσματα νοικιάζονται 3-4 χιλιάρικα/μήνα. Μετά από εκεί πήραμε το μετρό για Brooklyn. Η παρέα ήθελε να περάσουμε απευθείας τη γέφυρα του Brooklyn αλλά εγώ επέμενα πριν πάμε να κάνουμε βόλτα στη Brooklyn heights promenade! Eίχα διαβάσει πως έχει πολύ ωραία θέα στο Manhattan skyline. Όλοι ακολούθησαν και πήγαμε αφού πρώτα περπατήσαμε λίγο στις γειτονιές του DUMBO (από εκείνη τη πλευρά βγήκαμε απ'το μετρό). Για να πας στο πάρκο λίγο πριν κατέβεις και φτάσεις
δίπλα στο νερό περνάς από μια πλατφόρμα, γέφυρα να το πω, που όπως περπατάς κουνάει ολόκληρη.. Αυτή η δόνηση είναι λίγο τρομακτική αλλά φαινόταν ασφαλής γέφυρα..

Η γέφυρα/πλατφόρμα που κουνάει






Και μόλις κατέβεις βλέπεις αυτό!


















Μετά την βόλτα θέλαμε να κάτσουμε κάπου στο Brooklyn για φαγητό.. Τα παιδιά είχαν ακούσει για μια πιτσαρία κοντά στη γέφυρα που φτιάχνει φοβερή pizza και γίνεται χαμός!.. Πήγαμε και όντως γινόταν χαμός! Η ουρά που αντικρύσαμε έξω απ'το μαγαζί ήταν τεράστια.. Θα περιμέναμε 2-3 ώρες για τραπέζι και εννοείται φύγαμε για να πάμε κάπου στο Μανχάταν για φαγητό.

Η ουρά για πίτσα..


Η εμπειρία της διάβασης της γέφυρας ήταν καλή αλλά όχι και αυτό που περίμενα.. Καταρχάς έχει απίστευτα πολύ κόσμο και όλοι πρέπει να στριμώχνονται στη μισή γιατί η άλλη μιση είναι ποδηλατόδρομος.. Δε μπορείς να δεις και πολλά πράγματα απέναντι.. Δε θα πρότεινα σε κάποιον να πάει και να επιστρέψει από τη γέφυρα, μία διαδρομή αρκεί..











Πίσω στο Μανχάταν και στη παρέα προστέθηκε ένας φίλος του άντρα μου που ζει πλέον μόνιμα εκεί.. Για ένα γρήγορο γεύμα στην financial district μας πρότεινε το GRK (η παρέα ήθελε κάτι ελληνικό) οπότε φάγαμε gyros - new york style :) και πήραμε το δρόμο της επιστροφής..
Στο L.I. είχε σε ένα μεγάλο πάρκο Χριστουγεννιάτικο lightshow το οποίο θα έμενε ανοιχτό 2-3 μέρες ακόμα. Οπότε μιας και γυρίσαμε νωρίς είπαμε να πάμε.. Δεν είχα ξαναδει κάτι αντίστοιχο και πρέπει να είχε πολύ δουλειά για να στηθεί. Θα ανεβάσω φώτος αν και αδικούν τη μαγική Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.. Για να καταλάβετε είσαι μέσα στο αμάξι (υποχρεωτικά) με κλειστά τα φώτα και κινείσαι αργά σε μια πορεία όπου δεξιά και αριστερά σου έχει μέσα στα δέντρα διάφορα φωτισμένα χριστουγεννιάτικα θέματα..











Πριν τη βόλτα έδιναν κάτι γυαλιά (σαν 3D) αλλά ήταν χάλια! Με τα γυαλιά τα έβλεπες όλα έτσι (έβγαλα φώτο μπροστά απ'τα γυαλιά):
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα τόσο τέλεια ήταν αυτή η pizza; Τι θα γίνει με εσένα κάθε βράδυ μου ανοίγεις την όρεξη :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μα τόσο τέλεια ήταν αυτή η pizza; Τι θα γίνει με εσένα κάθε βράδυ μου ανοίγεις την όρεξη :p
χαχαχα δε το μάθαμε! Αν περιμέναμε ακόμα εκεί θα είμασταν :p Grimaldi's λέγεται και απ'ότι βλέπω έχει όντως πολύ καλά σχόλια.. Αλλά τόση ώρα για φαγητό δε θα περίμενα!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Οι πανοραμικές φωτογραφίες καταπληκτικές. Βέβαια και οι άλλες στη γέφυρα πολύ ωραίες.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Τέλεια, ζηλεύω! Και το φθινόπωρο πολύ ωραία θα είναι σίγουρα! Κανένα Halloween ή Thanksgiving θα πετύχεις; Όσα πιο πολλά tips μπορώ θα βάζω μέσα στην ιστορία και ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα..
Θα πάω τέλη Σεπτέμβρη οπότε δεν θα πετύχω τίποτα από τα 2. Το θέμα ήταν να πάω Χριστούγεννα αλλά..
Anyway, την επόμενη φορά ίσως. Η φωτογραφίες από το Χριστουγεννιάτικο lightshow είναι φοβερές!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Είναι γεγονός ότι είναι ιδανική εποχή για να γνωρίσεις και να χαρείς την πόλη και γι αυτό και την επέλεξα. Το κρύο που μπορεί να σου κάτσει μέσα στον Δεκέμβρη μπορεί να είναι ενοχλητικό.
Το επόμενο (λέμε τώρα..) θα είναι σίγουρα Χριστούγεννα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom