ΗΠΑ Kαλως σας βρηκα - info για ΗΠΑ

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Για την βιζα

Αν καταλαβα καλα, αυτη την παπαρια το DS-156
1.το συμπληρωνουμε ηλεκτρονικα και το στελνουμε μεσω ιντερνετ ΠΡΙΝ παμε στην Πρεσβεια
2. Το εκτυπωνουμε και το εχουμε μαζι μας οταν παμε για συεντευξη
3. Εμεις οι αντρες συμπληρωνουμε ΚΑΙ το DS-157 που αποτι ειδα κατι λεει για στρατο(προφανως για να μην λιποτακτησει καποιος). Να ρωτησω κατι?Πρεπει να βαλουμε ακριβως τον βαθμο μας? Δηλαδη εγω που ημουν Εφ.Λχιας τι βαζω?Να βαλω σκετο Private δεν παιζει, τι διαολο και θα ριξουμε τον βαθμο μας ΚΑΙ δεν θα βαλουμε ακριβως τι ημασταν:)

Γενικα αν το επιασα θελει
1. Τραπεζα Πειραιως για παραβολο (αφου βγαλω διαβατηριο)
2. Συμπληρωση+Αποστολη+Εκτυπωση του DS156 και για τους δυο και του DS157 για μενα
3. Να κλεισουμε ραντεβου με την Πρεσβεια(ΠΩΣ?Τους παιρνουμε τηλεφωνο?)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μήτσο για τη βίζα έχουμε ξεχωριστό θέμα εδώ. Τσέκαρε εκεί.
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
1. Διαβατήρια checked
2. Ραντεβου για visa checked
3. Επανερχομαι στο θεμα "Ξενοδοχειο Νεα Υορκη"
Καποιος ελεγε για το Hotel in Rivington και οτι ειναι τρελαμενος κτλ
ΤΟ ξενοδοχειακι ΣΠΕΡΝΕΙ και η τιμη ειναι μεσα στο μπατζετ μου=1700-1900Ευρωπουλα
Το μονο θεμα...ειναι κατω δεξια(νοτιοανατολικα) στο Μανχαταν και με αγχωνουν 2 πραγματα
Α. Συγκοινωνια/μετκαινησεις
Β. Ακομα και αν εχει μετρο απεξω, ρε παιδια μηπως ειναι επικινδυνα το βραδυ?

(Αυτο το ξενοδοχειο με αυτες τις τιμες, το κλεινω ΕΠΙΤΟΠΟΥ αν ηταν κοντα στην Times Square)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Xτύπα το in Rivington τώρα γιατί θα σε χτυπήσω... συγκοινωνία έχει παντού στην Ν.Υ... τι πρόβλημα να έχεις δηλαδή... κι αν ένα βράδυ μείνεις κάπου μέχρι αργά παίρνεις κι ένα ταξί... πόσα θα δώσεις δηλαδή??

Για το Θεό μην αρχίσετε πάλι με ασφάλεια και τέτοιες παπαριές... ούτε πλάκα δεν μπορώ να κάνω πια...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θέμα ασφάλειας δεν τίθεται ρε συ Μήτσο. Το πολύ πολύ άμα σε τρομάξει το μετρό τη νύχτα το κόβεις ποδαράτο, η πόλη θα σε αποζημιώσει, προσφέρεται εξάλλου για ατελείωτο περπάτημα.
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Γαμωτο...με μπριζωνετε ασχημα.
Λοιπον, το προβλημα ποιο ειναι, ειναι non-refundable που σημαινει οτι καλο θα ηταν να το κλεισω στις 16 που περναμε την συνεντευξη για την visa,νταξ, δεν θα παιξει προβλημα αλλα ας περιμενω λιγες μερες, δεν λεει οτι ειναι προσφορα

Για την ασφαλεια: Παιδια εσεις ξέρετε γιατι εχετε παει, εμεις εχουμε δει την ΝΥ μονο απο αστυνομικες ταινιες. Ειναι λογικο να ανησυχει καποιος αν μενει μακρια απο το κεντρο αν καμια βραδια μεινει αργα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Xτύπα το in Rivington τώρα γιατί θα σε χτυπήσω... συγκοινωνία έχει παντού στην Ν.Υ... τι πρόβλημα να έχεις δηλαδή... κι αν ένα βράδυ μείνεις κάπου μέχρι αργά παίρνεις κι ένα ταξί... πόσα θα δώσεις δηλαδή??

Για το Θεό μην αρχίσετε πάλι με ασφάλεια και τέτοιες παπαριές... ούτε πλάκα δεν μπορώ να κάνω πια...
Ειδικά η περιοχή του Rivington έχει πρόβλημα με το subway - δεν υπάρχει σταθμός κοντά. Υπάρχουν βέβαια λεοφωρεία....
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Λοιπον, τωρα που μπηκαμε σε ενα προγραμμα(μαζεψαμε τα εγγραφα για την βιζα και κλεισαμε και ραντεβου) το επομενο βημα ειναι τι κανουμε για το διπλωμα.

Που να ρωτησω τι χρειαζεται για να ισχυει στην Αμερικη?
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Βιζες επιτελους βγαλαμε!

Παμε τωρα για ξενοδοχειακι σε ΛΑ και ΝΥ. Για το διπλωμα δεν μου ειπατε

Ας ξεκινήσουμε για ΛΑ. Αποτι μου'παν ειναι πολυ απλωμένο και εφοσον βρω φτηνα, να παρω αμαξι. Ειμαι μεταξυ 2 προς το παρον

...Αν επιλεξω Beverly
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Re...l_Beverly_Hills-Beverly_Hills_California.html
που βγαινει 898E ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ 2 ΑΤΟΜΑ με το αμαξι για 6 μερες!!
Το θεματακι που έχω εδώ ειναι οτι το expedia μου βγαζει και καποια αλλα δωματια για το συγκεκριμενο που ολα ομως μου φαινονται ιδια(classic queen/king) με κοστος 120-150$ την ημέρα παραπάνω χωρίς να βρισκω τον λογο γιατι
(να το λινκ απο expedia)http://www.expedia.com/pub/agent.dll?qsfr=cmpk&itid=&itty=&itdx=&ecid=&tovr=-1294617294
Δεν μπορω να σκεφτω το γιατι και με αγχωνει γιατι το μονο που μπορει να αλλαζει ειναι η θεση και αυτο που βρηκα να ειναι κανενα ημιυπογειο δωματιο και ξενερώσω.

...Για πολη
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Re..._California_Plaza-Los_Angeles_California.html
Aυτο βγαίνει στα 753Ε (και παλι ΤΕΛΙΚΗ με αμαξι και για τους 2 μας, συνολο για 6 μερες). Το ξενοδοχειακι φαινεται καπως καλυτερο απλά ειναι downtown και οχι Beverly ενω ειναι πιο "κλασικο" (το αλλο το avalon ειναι και καλο retro-hotel στο πνευμα των boutique-hotels που ειναι της μοδας γιαυτο ειναι ακριβοτερο)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
το avalon μου αρεσε.για διπλωμα στην ελπα<εμας δε μας το ζητησε ποτε κανεις>
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
να ρωτησω κατι...μου ειχαν πει οτι για να μεταφερεις φαρμακα μαζι σου οταν πας ΗΠΑ, πρεπει να εχεις συνταγη γιατρου...ισχυει κατι τετοιο;
δηλαδη για να παρω ας πουμε χαπια για διαρροια (που λεει ο λογος) πρεπει να εχω συνταγη γιατρου;;
ή μηπως ειναι φημες;
οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο...μονο για Βιζα κλπ βρηκα...
 

pulsar

Member
Μηνύματα
32
Likes
7
Δύο φορές που μπήκα στις ΗΠΑ, είχα μαζί μου στη χειραποσκευή μερικά φάρμακα που χρειαζόμουν (και η οποία ελέγθηκε επισταμένα) και αρκετά ακόμα μέσα στην μεγάλη αποσκευή, σε περίπτωση που τα χρειαστώ. Κανείς δε με ρώτησε τίποτα για κανένα. Δεν πιστεύω να αντιμετωπίσεις εσύ πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.116
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom