ΗΠΑ Kαλως σας βρηκα - info για ΗΠΑ

pulsar

Member
Μηνύματα
32
Likes
7
Αυγουστος στην Νεα Υορκη δεν πρεπει να ειναι και οτι καλυτερο, λογω ζεστης και υγρασιας
Φυσικά, ο καθένας έχει τα κριτήρια του, αλλά εγώ όταν βρέθηκα στη ΝΥ πέρυσι τον Αύγουστο βρήκα τη ζέστη και την υγρασία πολύ χαμηλότερη από την Ελλάδα, σχεδόν ιδανική.
Τη μέρα με κοντομάνικο και βερμούδα, χωρίς όμως να ιδρώνω και να κολλάω, το βράδυ με ένα λεπτό μακρυμάνικο και βόλτες στην πόλη. Κατά τη γνώμη μου, το μόνο μείον της εποχής είναι η πληθώρα των τουριστών που δημιουργεί μεγάλες ουρές στα (δικαίως ή αδίκως) "must" μέρη, και την οποία δεν συνάντησα τον Φεβρουάριο του 2007 που είχα ξαναβρεθεί εκεί.

Όσον αφορά τ' αεροπορικά και τα ξενοδοχεία, γνώμη μου πως ένας χρόνος πριν είναι υπερβολικά μεγάλο διάστημα, τόσο ώστε μπορεί να πληρώσεις κάτι πιο ακριβά απ' ότι μερικούς μήνες πριν το ταξίδι, αφού οι -όποιες- προσφορές μπορεί να προκύψουν δεν υπάρχουν ούτε σαν ιδέα ακόμα. Πολλές αεροπορικές -κυρίως για τις εσωτερικές πτήσεις- δεν βγάζουν τα εισιτήρια πριν τον νέο χρόνο. Φυσικά, επειδή ο Αύγουστος είναι full season, ούτε η τελευταία στιγμή έχει να προσφέρει κάτι. Παν μέτρον άριστον θα έλεγα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φυσικά, ο καθένας έχει τα κριτήρια του, αλλά εγώ όταν βρέθηκα στη ΝΥ πέρυσι τον Αύγουστο βρήκα τη ζέστη και την υγρασία πολύ χαμηλότερη από την Ελλάδα, σχεδόν ιδανική.
Τη μέρα με κοντομάνικο και βερμούδα, χωρίς όμως να ιδρώνω και να κολλάω, το βράδυ με ένα λεπτό μακρυμάνικο και βόλτες στην πόλη. Κατά τη γνώμη μου, το μόνο μείον της εποχής είναι η πληθώρα των τουριστών που δημιουργεί μεγάλες ουρές στα (δικαίως ή αδίκως) "must" μέρη, και την οποία δεν συνάντησα τον Φεβρουάριο του 2007 που είχα ξαναβρεθεί εκεί.
Κι εγω αρχές Σεπτεμβρίου ακριβώς τα ίδια.
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Παρατηρώ μια δόση υπερβολής σε όλα αυτά ή μου φαίνετε?
Kαμια υπερβολη.
Ευχαριστω ολα τα παιδια εδω μεσα, με εχετε βοηθησει πολυ μεχρι στιγμης αλλα οταν εβρισκα το ξενοδοχειο που ηθελα 1600 στα 24h sales του expedia και εδω και 3 μηνες δεν εχει πεσει το ιδιο δωματιο κατω απο 2500 τοτε λιγο σπαζεσαι
Για τα ξενοδοχεια η αποψη μου ειναι σταθερη. Εαν εχει βρει 1-2 ξενοδοχεια που τα γουσταρει, ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΟΜΩΣ, δηλαδη τα κυνηγαει, περιμενει ποτε θα βγει προσφορα κοκ τοτε να τα κλεισει μολις τα πετυχει, ακομα και ενα χρονο πριν.
Για τα αεροπορικα μαλλον τα εγραψα λαθος και θα του προτινα να περιμενει αλλα να σκεφτει και την κουραση. Πηγα Βερολινο για Φ4, δεν ειχα κλεισει αεροπορικα, ελεγα "θα βρω θα βρω" και τελικα πηρα μην πω τι. Δηλαδη εβρισκα ΕΙΤΕ ακριβα ΕΙΤΕ λογικα αλλα με μεγαλα Transit διαστηματα(τελικα εφαγα 5+7 ωρες πηγαινελα στο Μοναχο). Τεσπα, για τα αεροπορικα μεχρι και last deal και πολλα καλουδια υπαρχουν.

Για τα ξενοδοχεια επιμενω, αν θελει κατι ΚΑΛΟ και το βρει σε προσφορα και το θελει ΑΥΤΟ(οχι κατι σαν και αυτο, ΑΥΤΟ, δλδ να λεει "αυτο με καλυπτει πληρως") οποτε το βρει το χτυπαει
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τώρα κάπως το έσωσες... για τα αεροπορικά το είπες και μόνος σου... είναι κουτό κάποιος να κλείσει ένα αεροπορικό ένα χρόνο πριν... ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει σε ένα χρόνο από τώρα...

Για τα ξενοδοχεία τώρα... πάλι θα πω ότι ένας χρόνος πριν είναι μεγάλο διάστημα... δεν μπορείς να υπολογίσεις τι θα γίνει από τώρα σε ένα χρόνο... ακόμα κι αν βρεις τιμή προσφορά στο ξενοδοχείο που θέλεις θα την βρεις non refundable δηλαδή μια στραβή να σου κάτσει τα έχασες τα όβολα... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κλείνουμε κάτι τόσο νωρίς γιατί υπάρχει περίπτωση εκεί που πάμε για τα πολλά να χάσουμε και τα λίγα... ένα λογικό χρονικό διάστημα για να κλείσουμε εισιτήρια και ξενοδοχεία είναι 3 με 4 μήνες πριν...

Υ.Γ. Για τα αεροπορικά του F4 πότε περίμενες να τα κλείσεις δηλαδή και τι να βρεις? κουκιά μετρημένα ήταν...
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Για το Φ4, 2 μερες πριν τον 4ο αγωνα των 2 ομαδων, βρισκαμε με 250Ε πηγαινελα
Με το που εγινε το 4ο ματς και εγινε τυπικο, το αλλο πρωι απο 400 και πανω
Βεβαια ηταν ειδικη περιπτωση αφου για ενα συγκεκριμενο event αμεσως επεσε περονοσπορος. Απλα το αναφερω, οτι αν εισαι κοντα και τα βρεις σε καλες τιμες, καλο ειναι να τα κλεινεις. Ναι μπορει να πεσει κανενα last minute deal αλλα μπορει και οχι και μετα να τα παρεις ακριβα ή να πρεπει να φας κανα τρελο τρανζιτ
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
2,5 μηνες πέρασαν, να σας ζήσω διοτι παντρευτηκα πριν 2 βδομαδες, οποτε ήρθε η ώρα να κλείσουμε οριστικα.
Έκλεισα ήδη το London West Hollywood The London West Hollywood (West Hollywood, CA) - Hotel Reviews - TripAdvisor
μαζί με αμάξι 1200Ε για 6 μέρες

Μένει η νέα υόρκη, πρεπει να το ψάξω διαθέτω 1,300-1,800Ε για 7 μέρες ΜΟΝΟ για το ξενοδοχείο

Θέλω συμβουλές σε κάτι άλλο. Στις 3 μέρες στο Λας Βέγκας θέλω αμάξι?Γιατι δεν έχω κλείσει. Πως θα πάω από το αεροδρόμιο στο Μπελάτζιο?
Μου ειχατε πει για το Λας Βέγκας να κλείσω από τώρα θεαματα, υπάρχει κανένα ταξιδιωτικό σαιτ?


Επίσης, το Λος Άντζελες-Σαν Φρανσίσκο ποση ώρα είναι με αμαξι και πόσο πάει η βενζίνη στην Αμερική?
Ξέρεις κανείς τι παιζει με Ντίσνευλαντ και Γιουνιβερσαλ Στούντιοζ ως ανεξάρτητως?Διοτι δεν έκλεισα κάτι σε πακετο
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μήτσο να ζήσετε ρε, άντε και μπαμπάς :bounce:

Όχι ρε τι αμάξι για το βέγκας, έχουν βανάκια τα χοτέλς, περνάνε συνέχεια έξω από το αεροδρόμιο και σε κάνουν πάσα στο ξενοδοχείο. Θα πάθεις πλάκα με το μπελάζιο, εγώ που ήμουν και προετοιμασμένος έπεσα κάτω.

Κλείσε να δεις το "O" του cirque du soleil , που είναι μέσα στο θεατρο του bellagio, είναι πολύ ωραίο. Αν μπορέσεις να δεις και τίποτα άλλο σε άλλα καζίνο, βούτα τα οπωσδήποτε, είναι υπερθεάματα. Πιάσε βασικά ένα ένα τα σάιτ των καζίνο, έχουν τα περισσότερα στο σάιτ τους πληροφορίες για τα shows τους.

Το Λα > ΣΦ που έκανα κι'εγώ τον απρίλη είναι κάπου 750 χιλιόμετρα αν πας από τον Ca-1, δηλαδή τον παραλιακό (που είναι και αυτός που αξίζει). Υπολογίζεις κάπου 10 ώρες, εγώ τόσπασα σε 3 μέρες και έμενα στο δρόμο σε κάτι απίθανα μέρη. Αν θες more info σφύρα.

Γιουνιβέρσαλ πήγα και αν μούλεγες να ξαναπάω θάλεγα όχι. Προσωπική μου γνώμη ότι δεν αξίζει. Ντίσνευ νταξ τα σπάει αλλά βγάλε τίκετ από το νετ γιατί έχει κάτι ουρές από δω μέχρι τη σελήνη.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.604
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Βίον ανθόσπαρτον .-Το αυτοκίνητο στο Las Vegas παραπάνω μπελάς θα σου είναι με το παρκάρισμα, παρά εξυπηρέτηση. Θα χρησιμοποιείς ταξί. Εξ άλλου μέσα στην πόλη μόνο για την περιοχή Φρήμοντ στρήτ θα χρειαστείς μεταφ. μέσο, στην περιοχή Στρήπ - όπου το ξενοδοχείο σου – θα κινηθείς με τα πόδια, τουλάχιστον στα γειτονικά ξενοδοχεία. Εάν κλείσεις για τα τουρς σε Γκράν κάνυον ή φράγμα Χούβερ (το τελευταίο δεν έχει και τρομερό ενδιαφέρον για να το συμπεριλάβεις στο πρόγραμμα του γαμήλιου ταξιδιού σου εκτός αν είσαι πολιτικός μηχανικός), θα σε πάρουν με πούλμαν από το ξενοδοχείο σου. Το αεροδρόμιο είναι πολύ κοντά 2-3 km θα πάρεις ταξί ή καλύτερα λιμουζίνα :) μιας και είσαι σε γαμήλιο. Έχε υπʼ όψη σου ότι θα έχει πολύ ζέστη με υγρασία την εποχή που πας.
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Guys βοηθεια γιατι το αγχωνομαι καπως
Βρηκα αυτο AKA Times Square (New York City, NY) - Condominium Reviews - TripAdvisor στα 315 την μερα(ενα ποσο μεσα στο μπατζετ μου).
Το τσεκαρα επισης σε expedia και booking και σε ολους αρεσει

Εχει μηπως κανεις αντιθετη αποψη αλλιως λεω να το κλεισω σημερα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Guys βοηθεια γιατι το αγχωνομαι καπως
Βρηκα αυτο AKA Times Square (New York City, NY) - Condominium Reviews - TripAdvisor στα 315 την μερα(ενα ποσο μεσα στο μπατζετ μου).
Το τσεκαρα επισης σε expedia και booking και σε ολους αρεσει

Εχει μηπως κανεις αντιθετη αποψη αλλιως λεω να το κλεισω σημερα
Εξαιρετικό location. [ Ακριβώς απέναντι είναι κι ένα φοβερό τεξανέζικο εστιατόριο (Virgil's) ].

Αλλά ακόμα καλύτερο location, ένα τετράγωνο πιο κάτω, είναι το Casablanca Hotel (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor (έχω μείνει κι εγώ - τα reviews είναι λίγο υπερβολικά, αλλά είναι καλό).
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Έκλεισα στο ΑΚΑ, μας αρεσε καλυτερα, ευχαριστουμε παντως.
Τελειωσαμε απο κρατησεις, θα επιστρεψω σε κανενα μηνα να ρωτησω για αξιοθεατα
 

panos2080

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
αεροπορικα για αυγουστο απο θεσ/νικη για ΝΥ και επιστροφη μαιαμι θεσνικη 900Ε,καλα ειναι η να περιμενω υπαρχει καμμια περιπτωη να πεσει λιγακι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.280
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom