Πολωνία Katowice (Κατοβιτσε) διαμονή-Μεταφορά από/προς Αεροδρόμιο

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Προλαβαίνεις να κάνεις μια βόλτα στο κέντρο της πόλης και να δεις και ένα-δυο αξιοθέατα ή να κάτσεις για καφέ ή φαγητό. Δες τα δρομολόγια για να ξέρεις πότε θα γυρίσεις, και αν ζοριστείς χρονικά, υπάρχει η λύση του ταξί. Ακόμη και μια μικρή βόλτα για μένα είναι πιο πρόσχαρη από την πολύωρη αναμονή στο αεροδρόμιο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μπορείς να κανεις μια βόλτα στο κέντρο αλλά δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο να δεις. Μπορείς να περπατήσεις γύρω από τον κεντρικό σταθμό όπου έχει πεζόδρομο και πολλά μαγαζιά, και από εκεί να φτασεις στο στάδιο Spodek, διασχίζοντας ετσι μέρος της πόλης και βλέποντας τους μεγάλους αυτοκινητοδρόμους. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω, μια μέρα έμεινα εκεί αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχουν και πολλά αξιοθέατα :p
 

coconnal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μπορείς να κανεις μια βόλτα στο κέντρο αλλά δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο να δεις. Μπορείς να περπατήσεις γύρω από τον κεντρικό σταθμό όπου έχει πεζόδρομο και πολλά μαγαζιά, και από εκεί να φτασεις στο στάδιο Spodek, διασχίζοντας ετσι μέρος της πόλης και βλέποντας τους μεγάλους αυτοκινητοδρόμους. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω, μια μέρα έμεινα εκεί αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχουν και πολλά αξιοθέατα :p
ΜΜΜ αρα προλαβαινω εστω για μια βολτα, γνωριζουμε εαν ειναι μακρια το αεροδρομιο απο το κεντρο?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το Κατοβίτσε, ως Κατοβίτσε (GOP) είναι αρκετά μεγάλο. Άμα είστε 2 άτομα συμφέρει ταξί μέσω application (mytaxi) μιας και είναι καθορισμένη η ταρίφα στα 97 ζλότυ.

Τώρα, 6 ώρες είναι οι καθαρές, ή μικτές μαζί με αναμονή πριν την πτήση;
 

coconnal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το Κατοβίτσε, ως Κατοβίτσε (GOP) είναι αρκετά μεγάλο. Άμα είστε 2 άτομα συμφέρει ταξί μέσω application (mytaxi) μιας και είναι καθορισμένη η ταρίφα στα 97 ζλότυ.

Τώρα, 6 ώρες είναι οι καθαρές, ή μικτές μαζί με αναμονή πριν την πτήση;
Συγκεριμενα λοιπον, 11:55 φθανω στο αεροδρομιο και 6:30 είναι η πτήση μου. Τωρα, για ταξι δυσκολο καθως θα ειμαι μονη μου. Οποτε σκεφτομουν να παρω καποιο μεσο συγκοινωνιας αλλα δεν γνωριζω εαν θα παρει αρκετη ωρα. :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Άρα 4 ώρες μεταξύ προγειώσης και να είσαι 2 ώρες πριν. Θέλει κάνα 30 λεπτό με το λεωφορείο, άρα θα σου μείνει λίγος χρόνος για το κέντρο (Spodek) φαγητό στο Zurownia.

Άλλη επιλογή είναι το Business Lounge στο αεροδρόμιο τους Κατοβίτσε
https://www.katowice-airport.com/en/passenger/parkings-reservation/businesslounge

με λιγότερο από 20 ευρώ.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Υπάρχει και το λεωφορείο AP3 που συνδέει το αεροδρόμιο με την πόλη, καθώς και το λεωφορείο AP2. Και στα δύο το εισιτήριο κοστίζει 14 ζλότι.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Καταχράζομαι το ποστ εδώ,καθώς θα είμαι Πολώνία 2-6 ιανουαρίου(2 ζευγάρια). Θα μείνουμε Κρακοβία όλες τις ημέρες εκτός από το τελευταίο βράδυ που θα μείνουμε στο Κατοβίτσε. Παρόλο που το ψάχνω,μπορει κάποιος να με κατατοπίσει ποιος είναι ο πιο value for money τροπος να παμε απ'ευθείας απ το αεροδρόμιο του Κατοβίσε στην Κρακοβία?
απορία δεύτερη: Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να μετακινηθούμε εντός της Κρακοβίας; ΜΜΜ(υπάρχει κάρτα για 3-4 ημέρες;), hop on η κάτι άλλο?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καταχράζομαι το ποστ εδώ,καθώς θα είμαι Πολώνία 2-6 ιανουαρίου(2 ζευγάρια). Θα μείνουμε Κρακοβία όλες τις ημέρες εκτός από το τελευταίο βράδυ που θα μείνουμε στο Κατοβίτσε. Παρόλο που το ψάχνω,μπορει κάποιος να με κατατοπίσει ποιος είναι ο πιο value for money τροπος να παμε απ'ευθείας απ το αεροδρόμιο του Κατοβίσε στην Κρακοβία?
απορία δεύτερη: Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να μετακινηθούμε εντός της Κρακοβίας; ΜΜΜ(υπάρχει κάρτα για 3-4 ημέρες;), hop on η κάτι άλλο?
Στην προηγούμενη σελίδα έχει κάποια λινκ, άνοιξε τα και θα σου λυθούν οι απορίες ως προς τη μεταφορά απ'το αεροδρόμιο.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Στην προηγούμενη σελίδα έχει κάποια λινκ, άνοιξε τα και θα σου λυθούν οι απορίες ως προς τη μεταφορά απ'το αεροδρόμιο.
τα είδα τα λινκ, απλά ελεγα μηπως κάποιος άλλος μετακινήθηκε αλλιώς και βόλεψε καλύτερα.
Uber υπάρχει στη χώρα; Μηπως γνωρίζεις αν υπάρχει πολυήμερη κάρτα για τα ΜΜΜ?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
τα είδα τα λινκ, απλά ελεγα μηπως κάποιος άλλος μετακινήθηκε αλλιώς και βόλεψε καλύτερα.
Uber υπάρχει στη χώρα; Μηπως γνωρίζεις αν υπάρχει πολυήμερη κάρτα για τα ΜΜΜ?
Εμεις είχαμε χρησιμοποιήσει ένα από τα λινκ στην πρώτη σελίδα, μια χαρά βόλεψε. Uber υπάρχει και συμφέρει πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom