Ταϊλάνδη Koh Samui Ταϋλάνδη

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
γενικά, όπου έχει φθηνά ταξί δε λέει το αυτοκίνητο, το οποίο είναι ένα μεγάλο έξοδο σε κάθε ταξίδι (~50 ευρώ την ημέρα, με φουλ ασφάλιση).
Παντως η ενοικιαση αυτοκινητου στην Ταυλάνδη συμφέρει αρκετα! Απο 500 εως 1500 baht αναλογα το αυτοκινητο! Για τα νησια που θες ομως οντως δεν θα σου χρειαστει!
Οσον αφορα τα ταξι στην Μπανγκοκ να τα προτιμησεις απο τα τουκ τουκ ειναι πιο φθηνα και εχουν και a/c, αρκει να επιλεξεις με ταξιμετρο γιατι πολλα δεν εχουν!
Στα νησια δυστυχως θα αρκεστεις στα τουκ τουκ γιατι τα ταξι ειναι ελαχιστα και χωρις ταξιμετρο!Φροντισε να χεις κερματα μαζι σου γιατι οταν βλεπουν χαρτονομισμα κατι παθαινουν! Ή καλυτερα κανονισε την τιμη απο πριν!
Υ.Γ. Σας βλέπω να κάνετε τρομερό δίδυμο για Ταϋλάνδη:haha:
Λες gts?:haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμειs ειχαμε νοικιασει μηχανακι στο Πουκετ για μια εβδομαδα και αν και δεν ειχαμε προβλημα , ειδαμε μερικα ατυχηματα η αληθεια ειναι. Θελει προσοχη σιγουρα..οχι μονο για τα ατυχηματα , αλλα πανω σε ενα παπι για καμποση ωρα με τον ηλιο να βαραει αλυπητα , ενα εγκαυμα το επαθα :shock:.
Στο Κο Σαμουι γυρισαμε λιγο με τουκ τουκ και λιγο με νοικιασμενο τζιπ γιατι ειχε βρεξει , οι δρομοι ηταν χαλια και οι πιο πολλοι χωματοδρομοι - τοτε , τωρα δεν ξερω αν εχει ασφαλτο παντου- οποτε επιβαλλοταν το τζιπ.
Στο Κο Ταο η λεξη ασφαλτοs ηταν αγνωστη. Υπηρχε μονο εναs χωματοδρομοs χαλια.Το καλυτερο ηταν να γυρναs με βαρκα κι εμενα μου αρεσει αυτο το στυλ.

Τωρα που το σκεφτομαι , ολη η πλακα ειναι τα τουκ τουκ! Ποιοs βιαζεται στον παραδεισο (καλα και στην κολαση ;)). Αυτο ειναι το ωραιο , η ντοπια συγκοινωνια , βαρκεs , τουκτουκ , γκουαγκουα (στο Δομηνικο:haha:) και οπωs αλλιωs λεγονται σε διαφορεs χωρεs.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Παντως η ενοικιαση αυτοκινητου στην Ταυλάνδη συμφέρει αρκετα! Απο 500 εως 1500 baht αναλογα το αυτοκινητο! Για τα νησια που θες ομως οντως δεν θα σου χρειαστει!
Οσον αφορα τα ταξι στην Μπανγκοκ να τα προτιμησεις απο τα τουκ τουκ ειναι πιο φθηνα και εχουν και a/c, αρκει να επιλεξεις με ταξιμετρο γιατι πολλα δεν εχουν!
Στα νησια δυστυχως θα αρκεστεις στα τουκ τουκ γιατι τα ταξι ειναι ελαχιστα και χωρις ταξιμετρο!Φροντισε να χεις κερματα μαζι σου γιατι οταν βλεπουν χαρτονομισμα κατι παθαινουν! Ή καλυτερα κανονισε την τιμη απο πριν!

Λες gts?:haha:
Κοίτα, η τιμή των 1500Baht που λες, προφανώς ΔΕΝ περιλαμβάνει μεικτή ασφάλιση...οπότε, ό,τι ζημιά πάθει το αυτοκίνητο την πληρώνεις από τη τσέπη σου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται!

Αυτοκίνητο θα νοίκιαζα στον Αγ. Δομίνικο, επειδή θα κάναμε μεγάλες αποστάσεις στο νησί (είναι και μεγάλο το άτιμο). Στα νησάκια τύπου Πανγκάν και Τάο τώρα, δε είναι αναγκαίο κατά τη γνώμη μου. Θα πάω βέβαια και θα σας πω από πρώτο χέρι.

Μπανγκόκ δε θα μείνω καθόλου, θα πετάξω κατευθείαν για Σαμούι...

Υ.Γ. Ω ναι, λέω. Θα κάναμε ίσως και καλό τρίδυμο, αλλά πού....:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Έχει κανείς γνώστης να προτείνει παραλία για διαμονή στο Κο Τάο?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χιχιχι να'μαι παλι :bleh:.
Δεν εχω ιδεα τι να σου πω , γιατι μαλλον τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ απ'οταν πηγα. Εγω για παραδειγμα βρηκα το νησι - ακομα και τη γνωστη παραλια Σαι Ρι - πολυ ησυχο ενω τωρα διαβαζω οτι κοντευει να γινει Chaweng!

Μπορω να σου πω οτι στο Ταο προτιμησα να μεινω σε αυτα τα μπανγκαλοουζ που ειναι τοποθετημενα σε πασαλουs πανω σε γρανιτενια βραχια. Δεν εχουν παραλια αλλα βουταs κατευθειαν στα βαθια πανεμορφα τυρκουαζ νερα. Δεν ειχαν ρευμα κλπ ανεσειs αλλα η θεα και η ηρεμια το βραδυ ηταν απιστευτα.
Μονοι στην ακρη του κοσμου. Ενα δυο εστιατορια εκει κοντα ηταν κι αυτα πανω στουs βραχουs και το φαγητο παμφθηνο και φοβερο. Δεν ξερω που εμεινα :D γιατι με πηγαν με βαρκα - τωρα νομιζω πηγαινει δρομοs :(- αλλα υποθετω οτι ηταν ο κολποs Ao Hin Wong αφου το Mango bay ηταν αρκετα πιο βορεια με τη βαρκα καθ'οδον για το Κο Νανγιουαν.

Επειδη οπωs ειπα και πριν τα πραγματα εχουν αλλαξει αρκετα , ελπιζω να βρεθει καποιοs που εχει παει πιο προσφατα να βοηθησει.
Παντωs το να μεινειs σε καλυβα πανω στα βραχια ειναι μοναδικη εμπειρια , κυριωs αφου θα εχειs μεινει σε τοσα αλλα μερη πανω σε παραλια :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Χιχιχι να'μαι παλι :bleh:.
Δεν εχω ιδεα τι να σου πω , γιατι μαλλον τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ απ'οταν πηγα. Εγω για παραδειγμα βρηκα το νησι - ακομα και τη γνωστη παραλια Σαι Ρι - πολυ ησυχο ενω τωρα διαβαζω οτι κοντευει να γινει Chaweng!

Μπορω να σου πω οτι στο Ταο προτιμησα να μεινω σε αυτα τα μπανγκαλοουζ που ειναι τοποθετημενα σε πασαλουs πανω σε γρανιτενια βραχια. Δεν εχουν παραλια αλλα βουταs κατευθειαν στα βαθια πανεμορφα τυρκουαζ νερα. Δεν ειχαν ρευμα κλπ ανεσειs αλλα η θεα και η ηρεμια το βραδυ ηταν απιστευτα.
Μονοι στην ακρη του κοσμου. Ενα δυο εστιατορια εκει κοντα ηταν κι αυτα πανω στουs βραχουs και το φαγητο παμφθηνο και φοβερο. Δεν ξερω που εμεινα :D γιατι με πηγαν με βαρκα - τωρα νομιζω πηγαινει δρομοs :(- αλλα υποθετω οτι ηταν ο κολποs Ao Hin Wong αφου το Mango bay ηταν αρκετα πιο βορεια με τη βαρκα καθ'οδον για το Κο Νανγιουαν.

Επειδη οπωs ειπα και πριν τα πραγματα εχουν αλλαξει αρκετα , ελπιζω να βρεθει καποιοs που εχει παει πιο προσφατα να βοηθησει.
Παντωs το να μεινειs σε καλυβα πανω στα βραχια ειναι μοναδικη εμπειρια , κυριωs αφου θα εχειs μεινει σε τοσα αλλα μερη πανω σε παραλια :)
Συμφωνώ μαζί σου για τη διαμονή στα βράχια....θα το κοιτάξω για το Ao Hin Wong, το οποίο είναι στα ανατολικά του νησιού, οπότε αν έβλεπες καρφί την ανατολή το πρωϊ, μάλλον εκεί ήσουν!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι εβλεπα καρφι την ανατολη και βουταγα :clap:.
Μου αρεσει αυτο...http://www.sawadee.com/hotel/kohtao/saithong/pictures.html
Οχι σαν την καλυβα μου βεβαια , αλλα αν θελειs κατι πιο ανετο λεμε τωρα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ναι εβλεπα καρφι την ανατολη και βουταγα :clap:.
Μου αρεσει αυτο...http://www.sawadee.com/hotel/kohtao/saithong/pictures.html
Οχι σαν την καλυβα μου βεβαια , αλλα αν θελειs κατι πιο ανετο λεμε τωρα
Το έχω δει και αυτό...αν διαβάσεις βέβαια τα reviews, δε το κολακεύουν το μέρος....τώρα κάνουν εργασίες βέβαια, οπότε είναι σε μαύρα χάλια

Αφού τη ξέρουμε τη δουλειά, θα φτάσουμε στο Τάο πρωϊ και θα μας τη πέσουν οι ιθαγενείς για διαμονή! Θα έχω βέβαια 2-3 μέρη στο νου μου, αλλά όπου κάτσει πάμε:D Προϋπολογίζω 2.5 μέρες στο Τάο διότι μετά έχει Περχέντιαν και scuba lessons!!!:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Το έχω δει και αυτό...αν διαβάσεις βέβαια τα reviews, δε το κολακεύουν το μέρος....τώρα κάνουν εργασίες βέβαια, οπότε είναι σε μαύρα χάλια

Αφού τη ξέρουμε τη δουλειά, θα φτάσουμε στο Τάο πρωϊ και θα μας τη πέσουν οι ιθαγενείς για διαμονή! Θα έχω βέβαια 2-3 μέρη στο νου μου, αλλά όπου κάτσει πάμε:D Προϋπολογίζω 2.5 μέρες στο Τάο διότι μετά έχει Περχέντιαν και scuba lessons!!!:clap:
Παντως πολυς λαος πηγαινε για scuba diving και τα συναφη στο κο ταο.Ισως να μην του αξιζουνε 2.5 μερες.
Ριξε μια ματια στο kohtaoonline.com
Το σιγουρο ειναι οτι εχει καταπληκτικο βυθο.:roll:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Συμφωνώ ότι δε του αξίζουνε οι 2.5 μέρες, αλλά σε 20 μέρες θέλω να πάω Σαμούι-Πανγκάν-Τάο, μετά Μαλαισία στα Περχέντιαν και στο Ταμάν Νεγκάρα ώστε να καταλήξω Κουάλα Λουμπούρ για την αναχώρηση.

Τα βάζω κάτω και βγαίνω ίσα-ίσα:roll: Αλλά φυσικά δε με χαλάει:D
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Κοίτα, η τιμή των 1500Baht που λες, προφανώς ΔΕΝ περιλαμβάνει μεικτή ασφάλιση...οπότε, ό,τι ζημιά πάθει το αυτοκίνητο την πληρώνεις από τη τσέπη σου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται!
Σωστα, γνωστος μου πληρωσε 500 μπατ για σημαδι στο καπο!Αστειο το ποσο βεβαια απλα το αναφερω για να σε επαληθευσω! Προσωπικα πηρα το ρισκο!
Στα νησάκια τύπου Πανγκάν και Τάο τώρα, δε είναι αναγκαίο κατά τη γνώμη μου.
Συμφωνω!
Μπανγκόκ δε θα μείνω καθόλου, θα πετάξω κατευθείαν για Σαμούι...
Aν και ειναι δικο σου θεμα,απλα θα πω τη γνωμη μου!
Θα ταξιδεψεις στην αλλη ακρη της γης και δεν θα μεινεις εστω 1-2 μερουλες στη χαοτικη Μπανγκοκ? Ειναι μοναδικη πόλη!
Ω ναι, λέω. Θα κάναμε ίσως και καλό τρίδυμο, αλλά πού....
ποτέ μη λές ποτέ....:haha:
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
GTS, μιας και θα πάς και στο taman negara,΄γνωρίζεις εάν χρειάζεται να κάνεις κάνα εμβόλιο? Εχω ένα συνάδελφο, ο οποίος θα πάει στην αρχή Βόρεια Ινδία (Δελχί, Τζαιπούρ κλπ) και μετά θα πάει από Μαλαισία για να πάει στο taman. Θα ταξιδέψει στύλ backpacker και έχει αγχωθεί για τα εμβόλια. Πήρε τηλ. κάποια πρακτορεία και του είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα. Επιβεβαιώνεις?Εσύ έχεις κάνει τίποτα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom