Ταϊλάνδη Koh Samui Ταϋλάνδη

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Φυσικα και δοκιμαζω xenos , δεν εχει νοημα αλλιωs η επισκεψη σε μια χωρα! Εχω καψει πολλεs φορεs ουρανισκο και λαιμο με ντοπιεs νοστιμιεs αλλα συνεχιζω ακαθεκτη.Και φυσικα ακουω ραδιο απο την καθε χωρα πριν παω , αγοραζω cd οταν ειμαι εκει κλπ..Δουλευουν στο κοκκινο ολεs οι αισθησειs :lol:.
Και γω μια απ τα ιδια.(δεν ακουω ραδιο).Αλλα προσπαθω να εκμεταλλευτω με καθε τροπο καθε στιγμη που βρισκομαι εκει.Και προσπαθω να γυρισω και να γνωρισω οσο γινεται περισσοτερο το μερος-δεν αφηνω πετρα πανω στην αλλη-.Και παντα στο γυρισμο κουβαλαω ενα σωρο αντικειμενα που θα μου θυμιζουν το ταξιδι που εκανα.:lol:
 
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα...
Ταξίδι-Όνειρο
road trip to California
xenos, tha mporouses mipos na mou peis poso peripou kostisan ta isitiria mexri tin bangkok? Giati prospatho na organoso ena taksidi gia kata kei meria, alla den mporo na bgalo akri me ta isitiria. Esy me poia etairia piges?
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
xenos, tha mporouses mipos na mou peis poso peripou kostisan ta isitiria mexri tin bangkok? Giati prospatho na organoso ena taksidi gia kata kei meria, alla den mporo na bgalo akri me ta isitiria. Esy me poia etairia piges?
Απο 600 εως 1000+ ανάλογα την εποχη και την εταιρία φυσικά!
Υπαρχουν και προσφορες βεβαια που & που με 450-500 τελικη τιμη!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχει δικιο ο Doug , η τιμη του εισιτηριου εξαρταται απο την εποχη και απο την εταιρια.
Η Thai βγαζει καποιεs καλεs προσφορεs , εγω (πριν μερικα χρονια) ειχα βρει εισιτηρια μισοτιμηs σε προσφορα για Πουκετ και η φιλη fellow-traveler πηγε πριν 2 χρονια επισηs με Thai στο Πουκετ με εισιτηριο που τηs βρηκα στα 450 τελικη τιμη! Αφου σκεφτομουνα να παω κι εγω μαζι τουs :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
xenos, tha mporouses mipos na mou peis poso peripou kostisan ta isitiria mexri tin bangkok? Giati prospatho na organoso ena taksidi gia kata kei meria, alla den mporo na bgalo akri me ta isitiria. Esy me poia etairia piges?
Cornelia πηγα με την thaiairways και τον φεβρουαριο που μας περασε τα εισητηρια μου κοστισαν 740 ευρω,μεχρι την Μπανγκοκ.Και για Σαμουι +140 ευρω.
Η thai ειναι η μονη που παει απευθειας Μπανγκοκ,και ειναι ακριβοτερη.
Σε ενα τετοιο ταξιδι τα αεροπορικα ειναι και το μεγαλυτερο εξοδο.
Ψαξε και αλλες εταιριες και συγκρινε τιμες πχ.qatar,gulf,emirates,turkish,singapore,κλπ.
Μπες στα σαιτ τους και ψαξε και καλο θαναι να τους παρεις τηλεφωνο.
Παντως για τετοιες προσφορες που λενε τα φιλαρακια πιο πανω ,χλωμο το κοβω,αλλα ποτε δεν ξερεις.
Δυστυχως οι τιμες των καυσιμων απογειωνονται πιο γρηγορα απο τα αεροπλανα...
 
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα...
Ταξίδι-Όνειρο
road trip to California
Σας ευχαριστώ όλους
Όντως από ότι είδα και εγώ το πιο ακριβό από όλα είναι τα εισιτήρια. Τώρα για αυτές τις προσφορές θα το ψάξω. Τι στο καλό άμα το κοιτάξω έναν χρόνο πριν κάτι θα βρω...(ελπίζω)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Βενζινη τελος

Στο Σαμουι η στο Κο πανγκαν δεν υπαρχει προβλημα να μεινεις καπου απο βενζινη.
Βρισκεις και στα πιο απιθανα μερη.
Οι αντλιες τους ειναι μιας αλλης εποχης,αλλα την δουλεια τους την κανουν μια χαρα.Μεχρι και μπουκαλια γεματα βενζινη πουλανε,στην μεση του πουθενα.
Ευτυχως που δεν πουλανε παρομοια μπουκαλια και εδω γιατι η μολοτοφ θα πηγαινε συννεφο.
Αν θυμαμαι καλα περυσι η τιμη λιτρου στο Πουκετ ηταν 0,40 λεπτα.:clap:
 

Attachments

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
καλησπερα και παλι απο μενα ξενε.
σου εχω σπασει τα νευρα.
τελικα εκλεισα για σαμουι στις 13 οκτωβρη.με τον καιρο μαλλον δεν θα εχω προβλημα.πηγα στην πρεσβεια και μου ειπαν οτι τοτε τελειωνουν οι μουσωνες.οποτε μια χαρα.
αν και οταν μπορεσεις θα ηθελα να μου πεις καποια ξενοδοχεια ή διαμερισματα που προτεινεις, και καποια μερη για επισκεψη που δεν θα επρεπε να χασω.
εψαξα για οδηγο για σαμουι αλλα τιποτα.μονο για πουκετ βρηκα και για ολοκληρη την ταυλανδη.

(α!!εμαθα οτι περα απο τις κλασικες προφυλαξεις για την υγεια, δεν χρειαζεται κανενας εμβολιασμος.ισχυει?)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
καλησπερα και παλι απο μενα ξενε.
σου εχω σπασει τα νευρα.
τελικα εκλεισα για σαμουι στις 13 οκτωβρη.με τον καιρο μαλλον δεν θα εχω προβλημα.πηγα στην πρεσβεια και μου ειπαν οτι τοτε τελειωνουν οι μουσωνες.οποτε μια χαρα.
αν και οταν μπορεσεις θα ηθελα να μου πεις καποια ξενοδοχεια ή διαμερισματα που προτεινεις, και καποια μερη για επισκεψη που δεν θα επρεπε να χασω.
εψαξα για οδηγο για σαμουι αλλα τιποτα.μονο για πουκετ βρηκα και για ολοκληρη την ταυλανδη.

(α!!εμαθα οτι περα απο τις κλασικες προφυλαξεις για την υγεια, δεν χρειαζεται κανενας εμβολιασμος.ισχυει?)
Χαιρομαι που τελικα θα πας Σαμουι.Σου στελνω μερικα ξενοδοχεια στην περιοχη που εμεινα.Αν θες αλλη περιοχη ψαξτο.
http://www.sawadee.com/hotel/677419/
http://www.sawadee.com/hotel/677490/
http://www.sawadee.com/hotel/677381/
Εδω τα αντιστοιχα θα ειχαν πανω απο 100ευρω τη μερα.Αν μεινεις πανω απο 5 μερες θα σου κανουν καλυτερη τιμη.
Για πληροφοριες γενικοτερα
http://samui.sawadee.com/

Οσο χρειαζεται εμβολιασμος στην Ελλαδα αλλο τοσο χρειαζεται και εκει.
Μην ξεχνας το Κο Πανγκαν.Ολα τα λεφτα.
Ολα που αξιζουν να δεις τα γραφω στο στορυ.
Οτι αλλο θες ρωτα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
xenos μου γραφεις σε παρακαλώ την αντιστοιχία του νομίσματος της Ταυλανδης με το ευρώ; Κοιτουσα τα ξενοδοχεια και δεν μπορώ να καταλάβω πόσο κοστίζουν....
Σε ευχαριστω πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.423
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom