last minute offer η very early booking?

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Ελα ρε! υπάρχουν πολλά.

Απο καθαρά προαωπική εμπειρία:
-το www.venere.com ποτέ δεν χρεώνει εκ των προτέρων την κάρτα σου. Πάντα πληρώνεις στο ξενοδοχείο στο τέλος της διαμονής σου. Την κάρτα την θέλει για περίπτωση no-show. Αν δηλαδή αδιαφορήσεις τελείως (και δεν τους ειδοποιήσεις μία μέρα νωρίτερα, ότι ακυρώνεις) για την κράτηση που έκανες.
"Venere.com does not debit your credit card for your reservations. "
επίσης δεν σου δίνει δωρο για την επόμενη κράτηση αλλά σου κάνει έκπτωση αμέσως 4% αν του βάλεις σαν discount code το BGQK7EN
-το www.priceline.com τις περισσότερες φορές όπως το venere.
-το www.booking.com (sponsor του travelstories) αναφέρει ρητά πότε σε χρεώνει non-refundable και πότε μπορείς να κάνεις ακύρωση μέχρι και την προηγούμενη μέρα απο την άφιξη.

Σχετικά με τις τιμές, ίσως βρείς καλύτερη σε site που χρεώνουν non-refundable. Αλλά αυτό είναι και το ρίσκο σου. Διαλέγεις και παίρνεις. Πολλές φορές το venere είχε καλύτερες τιμές απο τα άλλα. Ειδικά στην Ιταλία, δεν θέλουν να δυσαρεστήσουν πελάτη του venere. Για πολλά άλλα site αδιαφορούν η ακόμη και δεν αναγνωρίζουν κράτηση ! (έχει συμβεί!).
ΟK.ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου. Το www.booking.com ηξερα μονο, αλλα δεν το χω χρησιμοποιησει. Απλα τωρα που θυμηθηκα περισυ χρησιμοποιησα το www.hostelword.com για καποια ταξιδια σε Ευρωπη. Προπληρωνεις το 10%, αλλα δεν θυμαμαι σε περιπτωση ακυρωσης τη τελευταια στιγμη τι γινεται.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
τα site που σου ανέφερα είναι σοβαρά (υπάρχουν και μερικά που δεν είναι!). Και πάντα αναφέρουν πως γίνεται η ακύρωση, συνήθως 1 μέρα πριν την άφθξη δεν έχεις έξοδα, πάντως κοίτα τις λεπτομέρειες για κάθε ξενοδοχείο. Την τελευταία στιγμή (μέρα άφιξης) είναι λογικό να μην δέχονται ανέξοδη ακύρωση. Το προσπάθησα επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν θα προλάβω σε connection πτήσης. Φυσικά μου απάντησαν ότι είναι πολύ αργά να τους ειδοποιήσω την ίδια μέρα της άφιξης.

Υπάρχουν πολλά site που σε χρεώνουν, και δεν ειδοποιούν το ξενοδοχείο παρά 2 μέρες πριν την άφιξη. Ετσι δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις την κράτηση απο το ίδιο το ξενοδοχείο. Ψάξε κάθε site πότε ειδοποιεί το ξενοδοχείο (αμέσως με τη κράτηση, η λίγο πριν την άφιξη). Οταν επιβεβαιώσεις την κράτηση με το ξενοδοχείο είσαι πιο σίγουρος ότι έχει πράγματι γίνει κράτηση. Και φυσικά μπορείς να ζητήσεις και άλλες αξυπηρετήσεις, πρωινό στο δωμάτιο κλπ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Επίσης...εγώ χρησιμοποίησα για το ερχόμενο ταξίδι μου το www.easytobook.com ...όπου επίσης μπορείς να βρεις κάποιες καλές προσφορές. Όσο για την αξιοπιστία της σελίδας..ελπίζω να είναι αξιόπιστο αφού είναι η πρώτη φορά που την χρησιμοποιώ.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Επίσης...εγώ χρησιμοποίησα για το ερχόμενο ταξίδι μου το www.easytobook.com ...όπου επίσης μπορείς να βρεις κάποιες καλές προσφορές. Όσο για την αξιοπιστία της σελίδας..ελπίζω να είναι αξιόπιστο αφού είναι η πρώτη φορά που την χρησιμοποιώ.
σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου και τον χρονο σου
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ελα ρε! υπάρχουν πολλά.

Απο καθαρά προαωπική εμπειρία:
-το www.venere.com ποτέ δεν χρεώνει εκ των προτέρων την κάρτα σου. Πάντα πληρώνεις στο ξενοδοχείο στο τέλος της διαμονής σου. Την κάρτα την θέλει για περίπτωση no-show. Αν δηλαδή αδιαφορήσεις τελείως (και δεν τους ειδοποιήσεις μία μέρα νωρίτερα, ότι ακυρώνεις) για την κράτηση που έκανες.
"Venere.com does not debit your credit card for your reservations. "
επίσης δεν σου δίνει δωρο για την επόμενη κράτηση αλλά σου κάνει έκπτωση αμέσως 4% αν του βάλεις σαν discount code το BGQK7EN
Αυτός ο κωδικός δεν είναι προσωπικός; Εννοώ αν τον βάλω εγώ θα τον λάβουν υπόψιν ή όταν πάω στο ξενοδοχείο θα μου πουν οτι είμαι απατεώνας και θα μου ζητάνε να πληρώσω κανονικά την διαμονή χωρίς την έκπτωση;:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε
-το www.booking.com (sponsor του travelstories) αναφέρει ρητά πότε σε χρεώνει non-refundable και πότε μπορείς να κάνεις ακύρωση μέχρι και την προηγούμενη μέρα απο την άφιξη.

Μια διόρθωση μόνο, το booking.com δεν είναι σπόνσορας του travelstories, είναι ένας απλός συνεργάτης που μας δίνει τη δυνατότητα μέσω της μηχανής του να κλείνουμε ξενοδοχεία. Το travelstories δεν έχει σπόνσορα. ;)
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
fotiny80 said:
Εννοώ αν τον βάλω εγώ θα τον λάβουν υπόψιν
Στο venere.com, η έκπτωση γίνεται αμέσως (πριν τη κράτηση). Το νέο ποσό που θα εμφανιστεί, θα είναι το ποσό της συμφωνημένης κράτησης, και το ξενοδοχείο θα ξέρει αυτό το (νέο) ποσό. Το έχω εφορμόσει στην πράξη.

ΟΚ Defkalion για το booking.com. Δεν έχει σπόνσορα, αλλά έχει διαφημιστές (αυτό δεν είναι επιλήψιμο, ούτως η άλλως, αρκεί να μην είναι πολύ ενοχλητικοί, όπως σε άλλα site).
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
παρ'ολο που αλλαξε καπως το θεμα(σωστα βεβαια ολα αυτα που ειπατε και χρησιμα)να σας ενημερωσω οτι ενω ειχα αποφασισει να περιμενω ως την τελευταια στιγμη τελικα βρηκα μετα απο 2-3 μερες super προσφορα -50% στο marriot κι ετσι τα εκλεισα ηδη
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
στο expedia εκει που ηδη εψαχνα,εβγαλε προσφορα και τι τυχη η προσφορα μονο για τις ημερομηνιες που ενδιαφερομουν!!!
να σας πω και τιμη γιατι ειναι σοκ!!! αεροπορικα los angeles->las vegas με επιστροφη και 4 νυχτες ξενοδοχειο las vegas marriot suites 570 2 ατομα!!!τελειο?νομιζω δεν αξιζε να περιμενω,τι καλυτερο?
 

preacher

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Υπαρχει καποιος που εχει πετυχει καλυτερη τιμη την τελευταια στιγμη?Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση στις αεροπορικες να πεσουν τις τελευταιες μερες οι τιμες?Γιατι εχω κλεισει για λονδινο σε 2 εβδομαδες και θα ηθελα να κανω καποιες μικρο-αλλαγες:) στο προγραμμα, αλλα οι τιμες (για θεσσαλονικη) τις καθιστουν, προς το παρον, απαγορευτικες...:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom