last minute offer η very early booking?

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πάντα υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο. Εγώ για παράδειγμα, είδα ότι το εισιτήριο που έκλεισα σε πολύ καλή τιμή για την Βαρκελώνη, θα μπορούσα σήμερα να το κλείσω για 1 εβδομάδα αργότερα κατά 20 Ευρώ φθηνότερα, μόλις 102 Ευρώ πήγαινε - έλα με την vueling! Αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο και φυσικά όταν βρίσκεις την Βρκελώνη στα 122 Ευρώ πήγαινε - έλα, δεν την αφήνεις την προσφορά, ε; ;-)
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
κατά 20 Ευρώ φθηνότερα, δεν την αφήνεις την προσφορά, ε; ;-)
Δεν νομίζω ότι η διαφορά των ?20 πρέπει να σε κάνει να αλλάξεις ημερομηνίες. Τις ημερομηνίες τις διαλέγεις σε συνδυασμό με άλλα πρόγραμματα της ζωής. Τα 20? αποτελούν ένα πολύ μικρό ποσοστό στο σύνολο της εκδρομής. Στην πράξη τόσο θέλουν για να μεταφέρουν μια βαλίτσα, όχι να αγοράσεις μια βαλίτσα. Σκέψου αν θα σου έλεγαν ότι θα σου κάνουν έκπτωση 2-3% σε ένα πρακτορείο, αν αλλάξεις τις ημερομηνίες, θα το έκανες; Οταν έχεις σκεφτεί την ημερομηνία σε συνδυασμό με τόσα άλλα πράγματα στη ζωή σου. Κυρίως με ημερομηνία που βολεύει στην παρέα.

Εξ άλλου, 20? μπορεί να είναι η διαφορά ενός γεύματος ενός ατόμου απο εστιατόριο σε εστιατόριο.

Συνεπώς αν βρείς τιμή που νομιζεις ότι σε συμφέρει και μάλλον δεν πρόκειται να πέσει πολύ χαμηλότερα, το κλείνεις. Για αυτό το "πολύ" όμως πρέπει να έχεις και σχετική πείρα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μα...όχι, δεν είπα αυτό! Είπα ότι το 122 Ευρώ που έκλεισα εγώ..είναι σούπερ προσφορά έτσι κι αλλιώς. Πόσο δε τα 102 Ευρώ που αν ενδιαφέρεται κάποιος και μπορεί εκείνο το διάστημα...να το κάνει με τα χίλια! Εγώ δεν θα μπορούσα έτσι κι αλλιώς τις συγκεκριμένες ημερομηνίες.
 

MARIONA

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
μμμμμμμμμμμμ!

Υπαρχει καποιος που εχει πετυχει καλυτερη τιμη την τελευταια στιγμη?Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση στις αεροπορικες να πεσουν τις τελευταιες μερες οι τιμες?Γιατι εχω κλεισει για λονδινο σε 2 εβδομαδες και θα ηθελα να κανω καποιες μικρο-αλλαγες:) στο προγραμμα, αλλα οι τιμες (για θεσσαλονικη) τις καθιστουν, προς το παρον, απαγορευτικες...:(
τελικα ισχυει αυτο;θελω να παω φρανκφουρτη και θυμαμαι παλια καποιος μου ειχε πει πει κατι για τα εισητηρια της τελευταιας στιγμης
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
τελικα ισχυει αυτο;θελω να παω φρανκφουρτη και θυμαμαι παλια καποιος μου ειχε πει πει κατι για τα εισητηρια της τελευταιας στιγμης
Για εισιτήρια δεν ξέρω αλλά στα ξενοδοχεία συμβαίνει καθώς όταν βλέπουν πως έχουν απούλητα δωμάτια μερικές μέρες μετά κάνουν προσφορές. Όμως είναι σίγουρο ότι το διακινδυνεύει κανείς καθώς δεν ξέρει αν θα βρει τις ημερομηνίες που θέλει σε ξενοδοχείο που να τον ικανοποιεί. Ε, τα πάντα είναι θέμα ρίσκου φυσικά...πχ εγώ πήρα το "ρίσκο" κι έκλεισα δωμάτια από τώρα για Αϋγουστο (λέω ρίσκο γιατί ασφαλώς είναι αρκετός καιρός πριν και δεν ξέρει κανείς ποτέ τι θα συμβεί)...
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
εν τελει, στην πολυνησια στο απ'ευθειας παρ ολο που ο τουρισμος ηταν πολυ πεσμενος και ελαχιστα δωματια ηταν κλεισμενα δεν εριχναν τις fix εξωπραγματικες τιμες τους ουτε ''ενα φρανγκο ειρηνικου''κι ας ζητουσες better price for 5 days η απαντηση ηταν κατηγορηματικα οχι.δεν εδιναν ουτε μια ευκαιρια για παζαρι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.794
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom