Live from... (click and post one photo)

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τώρα βόσκουμε εμείς!!!
Σε 3 μήνες θα βγουν και τα σύκα (οι ορνιοί) να φτιάξουμε γλυκό. Έχει αρκετές αρσενικέ συκιές η περιοχή.
Η φωτογραφία είναι σε ένα στενό της Εθνάρχου Μακαρίου κοντά στην Αττική Οδό.
Ρε μπας και πήγαινες στο μέντιουμ;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αγία Φωτεινή Μαντινείας

Σήμερα εξερευνήσαμε μια από τις πιο παράξενες εκκλησίες που έχουμε δει μέχρι τώρα! Το αρχιτεκτονικό αυτό τόλμημα ανήκει στον αρχιτέκτονα και αγιογράφο, κ. Κώστα Παπαθεοδώρου. Βρίσκεται απέναντι από τον αρχαιολογικό χώρο της Μαντινείας στην Αρκαδία. Πρόκειται για αρχιτεκτόνημα που συνδυάζει αρχαιότροπους ρυθμούς με στοιχεία βυζαντινών επιρροών.

DSC_0383.jpg


Στον περιβάλλοντα χώρο υπάρχει Ηρώο για να τιμηθούν οι πεσόντες των πολέμων, το οποίο διέπεται από την ίδια λογική με τον ναό.

DSC_0395.jpg


Επίσης υπάρχει το λεγόμενο Φρέαρ του Ιακώβ, με περίστυλη κρήνη με ιδιαίτερη κατασκευή.

DSC_0381.jpg
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η περιγραφή σου μου έφερε ένα τραγούδι στο μυαλό που έχω να ακούσω χροοοοονια!!! Σαν ανθισμένη αμυγδαλιά στα μέσα του χειμώνα....λα λα λα...
:D :D
Εγώ πάλι σκεφτόμουν σήμερα καθώς έβγαζα φωτογραφίες αυτό το παλιό που λέει "ετίναξε την ανθισμένη αμυγδαλιά", το οποίο τραγουδούσε ο παππούς μου όταν ήμουν μικρή. :)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αγία Φωτεινή Μαντινείας

Σήμερα εξερευνήσαμε μια από τις πιο παράξενες εκκλησίες που έχουμε δει μέχρι τώρα! Το αρχιτεκτονικό αυτό τόλμημα ανήκει στον αρχιτέκτονα και αγιογράφο, κ. Κώστα Παπαθεοδώρου. Βρίσκεται απέναντι από τον αρχαιολογικό χώρο της Μαντινείας στην Αρκαδία. Πρόκειται για αρχιτεκτόνημα που συνδυάζει αρχαιότροπους ρυθμούς με στοιχεία βυζαντινών επιρροών.

View attachment 336002

Στον περιβάλλοντα χώρο υπάρχει Ηρώο για να τιμηθούν οι πεσόντες των πολέμων, το οποίο διέπεται από την ίδια λογική με τον ναό.

View attachment 336003

Επίσης υπάρχει το λεγόμενο Φρέαρ του Ιακώβ, με περίστυλη κρήνη με ιδιαίτερη κατασκευή.

View attachment 336004
Εκεί παντρεψα την κόρη μου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Αγία Φωτεινή Μαντινείας

Σήμερα εξερευνήσαμε μια από τις πιο παράξενες εκκλησίες που έχουμε δει μέχρι τώρα! Το αρχιτεκτονικό αυτό τόλμημα ανήκει στον αρχιτέκτονα και αγιογράφο, κ. Κώστα Παπαθεοδώρου. Βρίσκεται απέναντι από τον αρχαιολογικό χώρο της Μαντινείας στην Αρκαδία. Πρόκειται για αρχιτεκτόνημα που συνδυάζει αρχαιότροπους ρυθμούς με στοιχεία βυζαντινών επιρροών.

View attachment 336002

Στον περιβάλλοντα χώρο υπάρχει Ηρώο για να τιμηθούν οι πεσόντες των πολέμων, το οποίο διέπεται από την ίδια λογική με τον ναό.

View attachment 336003

Επίσης υπάρχει το λεγόμενο Φρέαρ του Ιακώβ, με περίστυλη κρήνη με ιδιαίτερη κατασκευή.

View attachment 336004
Πολύ ιδιαίτερη εκκλησία και με ιδιαίτερη αγιογράφηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom