Live from... (click and post one photo)

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εκδρομή στην επαρχία της Bejaia, 250km απο το Αλγέρι.

View attachment 395316
View attachment 395317

View attachment 395318

View attachment 395320

Η πόλη Béjaïa, που βρίσκεται στη μεσογειακή ακτογραμμή της Αλγερίας, είναι ταυτόχρονα η πρωτεύουσα της επαρχίας Béjaïa και η μεγαλύτερη πόλη στην Kabylia - μια περιοχή στα βόρεια της Αλγερίας που περιλαμβάνει μέρος των βουνών Tell Atlas καθώς και τα Djurdjura και Gouraya. Εθνικά πάρκα.
Επιπλέον, η Béjaïa φιλοξενεί έναν από τους μεγαλύτερους πληθυσμούς που μιλούν Βερβέρικα στην Αλγερία. Αγκαλιάζοντας την ακτογραμμή του κόλπου της Béjaïa, η πόλη έχει ως φόντο το βουνό Yemma Gouraya, με τα φυσικά της αξιοθέατα, όπως την παραλία Aiguades, τον ποταμό Soummam και την κορυφή Monkey Peak ή Pic des Singes.

Το Cape Carbon Lighthouse είναι ένας φαρος που υψώνεται 225 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας στο ομώνυμο Είναι ο ψηλότερος φυσικός φάρος στον κόσμο.

View attachment 395315
View attachment 395311

View attachment 395312
View attachment 395313

Πάνω από την πόλη βρίσκεται το όρος Γιεμμά Γκουράγια, του οποίου η διατομή λέγεται ότι μοιάζει με γυναίκα που κοιμάται

Ανάβαση στο όρος Gouraya. Μιάμισυ ώρα ανάβαση αλλά η θέα σε αποζημιώνει.

View attachment 395327

View attachment 395314

Επίσκεψη στο νεραιδοσπηλαιο Aokas.
Το νεραϊδοσπήλαιο του ΑΟΚΑΣ ανακαλύφθηκε το 1962, τυχαία, κατά τη διάρκεια εργασιών διάνοιξης σήραγγας.
View attachment 395321

View attachment 395322

View attachment 395323

View attachment 395324

View attachment 395325

View attachment 395326
Ο σταλαγμίτης της τελευταίας φωτογραφίας, έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία; Πολύ εντυπωσιακός!!! Πάντως εγώ έχω κάτι στο νου μου.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ο σταλαγμίτης της τελευταίας φωτογραφίας, έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία; Πολύ εντυπωσιακός!!! Πάντως εγώ έχω κάτι στο νου μου.
Αν και δεν βάζουν ταμπέλες νομίζω πως ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου και θα στο πω στην Αλγερινή διάλεκτο. Zabi που ναι μεν είναι γυναικείο όνομα που σημαίνει λουλούδι αλλά χρησιμοποιείται και στην αργκό για αυτό που έχεις στο μυαλό σου.;)
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
7.944
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εσύ έχεις μπάρμπα στην Κορώνη για αυτό έβαλες 6 !
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αποχωρώντας από την Αίγινα. Ενώ όλα τα καράβια ήταν γεμάτα και δεν υπήρχε ούτε ένα εισιτήριο για αμάξι, στις παραλίες μέσα δεν κολυμπούσε κάνεις λόγω καιρού και φόβου για τις μέδουσες.

PXL_20220613_070844024.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.593
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom