ΗΠΑ Location για ξενοδοχείο στη Νέα Υόρκη

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Κλείσαμε τις πτήσεις για ΝΥ, θα κλείσουμε και ξενοδοχείο σιγά σιγά...λοιπόν, 20 με 29 Μαίου, 9 νύχτες στη ΝΥ και αφού έχω ψάξει αρκετά καλά το φόρουμ, έχω ψιλομπερδευτεί αφού η πόλη είναι αχανής και προσφέρει πάρα πάρα πολλές επιλογές...

Σε ποιο location περίπου να κλείσω ξενοδοχείο? Διάβασα από τον taver ότι όπου και να κλείσεις, σε κάποια αξιοθέατα θα είσαι κοντά, σε άλλα μακριά....λογικό αυτό, αλλά σκέφτομαι ότι καλύτερα θα ήταν κάπου που το βράδυ έχει ζωή, ώστε η βραδυνή έξοδος να μην είναι πολύυυυ μακριά από το κρεβάτι μας....

Μόνο γύρω από τη Times Square προτείνετε ή π.χ. και ένα μπλοκ κάτω από το Πάρκο είναι ΟΚ? (Salisbury Hotel (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor)

Ή να αρχίζουμε να κατηφορίζουμε? Και μέχρι πόσο νότια? Χοντρικά θα ήθελα και το ξενοδοχείο θα το επιλέξω μετά....

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Και μια έξτρα ερώτηση: αν δεν έχει πρωϊνό στη τιμή το ξενοδοχείο που επιλέξω, να τα βάψουμε μαύρα ή συνίσταται η εμπειρία του πρωϊνού εκτός ξενοδοχείων στη πόλη?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γύρω από την times square η νυχτερινή ζωή δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, γεμάτη τουρίστες και γκρουπ με γιαπωνέζους. Αν θες να είσαι σε περιοχή με νυχτερινή ζωή πρέπει να μείνεις Village ή SoHo.

Τα περισσότερα ξενοδοχεία εκεί δεν έχουν πρωινό μέσα στην τιμή. Είναι ότι καλύτερο να κόβεις βόλτες το πρωί για να βρεις πρωινό στην πόλη, μην κλειστείς στο χοτέλ ούτε για το πρωινό. :)
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Να συμφωνήσω απόλυτα με τον Defkalion και στα δυο σκέλη της απάντησης του.

Τα βράδια που έτυχε να κυκλοφορήσω κοντά στην Times Square μόνο τουρίστες έβλεπα και κάτι ιδιαίτερο για νυχτερινή διασκέδαση π.χ μπαράκια δεν υπήρχε.
Μάλιστα μια βραδιά που με πήγε η σύζυγος του ξαδέρφου μου με το αμάξι μέχρι το Central Park διασχίσαμε το Manhattan κατά μήκος.
Λοιπόν περάσαμε και από το SoHo και μου είπε ότι το μέρος αυτό έχει αρκετά μπαράκια και νυχτερινή ζωή. Επίσης μου ανέφερε ότι εκεί κοντά υπάρχει και Πανεπιστήμιο και η νεολαία βγαίνει εκεί για ένα ποτάκι.

Τώρα όσον αφορά το πρωινό του ξενοδοχείου καλύτερα 1000 φορές να κάνετε τη βόλτα σας στην πόλη και να φάτε κάτι για πρωινό παρά μέσα στο ξενοδοχείο.

Υ.Γ κοντά στις περιοχές SoHo και Village δεν νομίζω να υπάρχουν τόσα ξενοδοχεία όσα κοντά στο Central Park.


Όπως και να έχει το πράμα είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε τέλεια.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα τότε θάσαι μακριά από τις περιοχές αυτές που λέμε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Απαραίτητη διευκρίνηση: βραδυνή έξοδος δεν είναι για μένα το ξενύχτι, άρα κλαμπ, μπαράκια κτλ δεν είναι πρώτη προτεραιότητα. Εννοώ να έχει λίγη ζωή το μέρος που θα μείνουμε, να μην είναι νέκρα το βράδυ....να έχει εστιατόρια και γενικώς να είναι ενδιαφέρουσα η βόλτα...δε ξέρω αν είμαι κατανοητός.
 

panos2080

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εγω παντως εκλεισα times square στο crowne plaza.Χωρις πρωινο οπως ειπαν τα παιδια.Οσο για βραδινες εξοδους σκεφτομαι να χρησημοποιουμε το μετρο.
Ρε παιδια να ρωτησω κατι ψιλοασχετο?Στο woodbury outlet αν το ξερετε παιζει περιπτωση να βρω εποχιακα ειδη εκτος εποχης?Π.Χ. στολες σκι το καλοκαιρι?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
το τελευταίο διάστημα έχω περάσει άπειρες ώρες ψάχνοντας για ξενοδοχείο στη Νέα Υόρκη!(επίσης για μαϊο)... είχα ως πρώτη επιλoγή το village, αλλά εκεί δεν έχει τόσο πολλά ξενοδοχεια ή ήταν πολύ ακριβά ή δεν έβρισκα διαθέσιμα δωμάτια, οπότε έκλεισα ένα στο τσέλσι, μετά από πολύ ψάξιμο!! το συγκεκριμένο κάνει 210 δολάρια με πρωινό(το πρωινό δε με επηρέασε στο να το επιλέξω, απλά η τιμή ήταν ίδια με τα άλλα που είχα επιλέξει, οπότε λέω σιγά το πολύ πολύ δεν τρώμε εκει..)
συνεχίζω να κοιτάω γενικά για ξενοδοχεία μπας και πετυχω κάτι καλυτερο στην ίδια τιμή ή κάτι αντιστοιχο αλλά φθηνότερο... το συγκεκριμένο το επέλεξα βάσει κριτικών κυρίως.. (Colonial House Inn) kai (Colonial House Inn (New York City, NY) - Inn Reviews - TripAdvisor ξέρω αν είναι στο μπατζετ σου.Απλά να σημειώσω ότι είναι gay friendly (με αρκετούς gay πελάτες δηλαδη, αν και από τις κριτικες του tripadvisor διαπιστώνω ότι έχει διάφορους πελάτες, από οικογένειες μέχρι ότι θέλεις), δεν ξέρω αν αυτό σε πειράζει, ή αν θέλεις κάτι πιο ατμοσφαιρικό λόγω honeymoon...
τι ποσό διαθέτεις εσύ? γιατί έχω ξεχωρίσει και σημειώσει κάποια που μου είχαν αρέσει..να βρω τι λίστα μου και θα επανέλθω
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Φτιάχνω κι εγώ λίστα Μαίρη σιγά σιγά και θα δούμε....μπάτζετ μέχρι 150 Ευρώ/βράδυ και όχι, δε ψάχνω κάτι ιδιαίτερα ατμοσφαιρικό κι ας είναι γαμήλιο....ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο σε καλό location θέλω...

π.χ. The New Yorker Hotel (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor
The Belvedere (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor
Hotel Chandler (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor
Salisbury Hotel (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor

για να σου πω μερικά...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
μιας και έχουμε το ίδιο μπάτζετ θα σου γράψω μερικά να ρίξεις μια ματιά..
αυτό που ήθελα περισσότερο λόγω περιοχής αλλά το διαμέρισμα που θέλαμε εμείς (4 άτομα) δεν ήταν διαθέσιμο Village Guest House/Home
καλό χοτέλ που έδινε καλές τιμές στο booking
Booking.com: ξενοδοχείο The Marcel at Gramercy, Manhattan (New York), Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής - 265 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

μετά New York Hotels - Herald Square Hotel "NYC's Best Value Buy"
επίσης Hotels in Manhattan NY - Tribeca Hotels - Cosmopolitan Hotel - Downtown New York City Hotels απλά είναι πολύ νότια (tribeca)


τελικά ήμουν μεταξύ δύο, αυτού που έκλεισα και του Marcel..το marcel είναι αντικειμενικά πιο ωραίο, είχαν ίδια τιμή, απλά το άλλο μου έκανε κλικ (ουσιαστικά μου βγάζουν περισσότερη "θέρμη" οι κριτικές και προτιμώ την περιοχή του)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι ρε, εκεί είναι Harlem, μην πας εκεί. ΩΡαία είναι μεν, αλλά είσαι μακριά από το κέντρο του μανχάταν.

Δείτε πάντως και το Beekman Tower.

Στο μεταξύ καλά, πόσοι θα πάτε το Μάιο ρε παιδιά ΝΥ; έλεγα να πάω κι'εγώ, μήπως να κάνουμε συνάντηση; :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom