Γαλλία Loire Valley Castle Hopping (photo story)

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μωρε πρέπει να πάρω το μικρό απ' το σχολείο, αλλιώς... χρόνος υπάρχει! (λεφτά δεν...)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ονειρο μου ειναι το ταξιδι αυτο για τον Αυγουστο του 14 αλλα με τις τιμες που βλεπω στα αεροπορικα για Παρισι,ειναι απιαστο...προς το παρον τουλαχιστον.Εξαιρετικες οι φωτο!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ωραιο ταξιδι σιγουρα και μεσα απο τις ομολογουμενως εξαιρετικες φωτογραφιες σου υμνειται η δοξα των Βουρβονων......τελικα μηπως οι μπουρζουαδες ειναι και αυτοι μια λυσις?
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Aυτα τα μεγαλα τζακια πολυ τα ζηλεψα!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραίες φωτογραφίες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.866
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αν έλεγα και εγώ ότι οι φωτογραφίες είναι υπέροχες, θα ήταν πλεονασμός???? :icon_lol::icon_lol:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απεναντίας,ήθελα να ξέρω αν κουράζω με τα εσωτερικά των πύργων.Αν και νομίζω αντικατοπτρίζουν ακριβώς τι πάει να δει κανείς στην περιοχή -ιδιαίτερα το χειμώνα που η ύπαιθρος δεν είναι το ατού- αλλά και την διαφορετικότητα μεταξύ του ύφους και αναλόγως τη χρήση κάθε πύργου.

Με την ευκαιρία να τονίσω ότι η απόδοση του όρου "κάστρα" είναι μάλλον εσφαλμένη αφού το κάστρο υποδεικνύει οχυρωματικό έργο ενώ τα περισσότερα από αυτά τα κτίσματα στο Λίγηρα εξυπηρετούσαν άλλους λόγους παρά αμυντικούς.Αφετέρου και η λέξη πύργος λάθος είναι,αφού προσδιορίζει απλώς ένα αρχιτεκτονικό μέρος κι όχι ένα ολόκληρο κτίσμα.Έχετε να προτείνετε άλλη λέξη από την πλούσια γλώσσα μας;Νομίζω ότι και το παλάτι απορρίπτεται.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ωραιο ταξιδι σιγουρα και μεσα απο τις ομολογουμενως εξαιρετικες φωτογραφιες σου υμνειται η δοξα των Βουρβονων......τελικα μηπως οι μπουρζουαδες ειναι και αυτοι μια λυσις?
Οφείλω να σε διορθώσω ως προς τον οίκο που κυρίως προσδιόρισε το Λίγηρα και είναι αυτός των Βαλουά (Valois) και όχι των Βουρβόνων,με προεξάρχοντα τον Φραγκίσκο Ι.
P1070358.JPG

Επίσης η λέξη μπουρζουαζία αποδίδεται σε μέλη της υψηλής αστικής τάξης και όχι σε βασιλείς,που κάθε άλλο παρά τέτοιοι ήταν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.868
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom