Γαλλία Loire Valley Castle Hopping (photo story)

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Με την ευκαιρία να τονίσω ότι η απόδοση του όρου "κάστρα" είναι μάλλον εσφαλμένη αφού το κάστρο υποδεικνύει οχυρωματικό έργο ενώ τα περισσότερα από αυτά τα κτίσματα στο Λίγηρα εξυπηρετούσαν άλλους λόγους παρά αμυντικούς.Αφετέρου και η λέξη πύργος λάθος είναι,αφού προσδιορίζει απλώς ένα αρχιτεκτονικό μέρος κι όχι ένα ολόκληρο κτίσμα.Έχετε να προτείνετε άλλη λέξη από την πλούσια γλώσσα μας;Νομίζω ότι και το παλάτι απορρίπτεται.
Ίσως το παλάτι που απορρίπτεις ή το ανάκτορο να είναι και το πιο λογικό για την ελληνική απόδοση. Και οι δύο λέξεις προσδιορίζουν κατοικία βασιλιά, αυτοκράτορα, ηγεμόνα, άρχοντα κλπ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απεναντίας,ήθελα να ξέρω αν κουράζω με τα εσωτερικά των πύργων.Αν και νομίζω αντικατοπτρίζουν ακριβώς τι πάει να δει κανείς στην περιοχή -ιδιαίτερα το χειμώνα που η ύπαιθρος δεν είναι το ατού- αλλά και την διαφορετικότητα μεταξύ του ύφους και αναλόγως τη χρήση κάθε πύργου.

Με την ευκαιρία να τονίσω ότι η απόδοση του όρου "κάστρα" είναι μάλλον εσφαλμένη αφού το κάστρο υποδεικνύει οχυρωματικό έργο ενώ τα περισσότερα από αυτά τα κτίσματα στο Λίγηρα εξυπηρετούσαν άλλους λόγους παρά αμυντικούς.Αφετέρου και η λέξη πύργος λάθος είναι,αφού προσδιορίζει απλώς ένα αρχιτεκτονικό μέρος κι όχι ένα ολόκληρο κτίσμα.Έχετε να προτείνετε άλλη λέξη από την πλούσια γλώσσα μας;Νομίζω ότι και το παλάτι απορρίπτεται.
Αν και τα Chateaux αποδιδονται στα ελληνικα ως Καστρα η ακριβης τους σημασια οπως σωστα λες δεν ειναι ακριβως αυτη. Τα chateaux ηταν οι κατοικιες των αρχοντων της καθε περιοχης, των φεουδαρχων δηλαδη. Ετσι οπως μου ειπαν (μην νομιζεις κι εγω την ειχα την απορια) σωστοτερη αποδοση του ορου ειναι οι λεξεις αρχοντικο ή κτημα.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Οφείλω να σε διορθώσω ως προς τον οίκο που κυρίως προσδιόρισε το Λίγηρα και είναι αυτός των Βαλουά (Valois) και όχι των Βουρβόνων,με προεξάρχοντα τον Φραγκίσκο Ι.
View attachment 57656

Επίσης η λέξη μπουρζουαζία αποδίδεται σε μέλη της υψηλής αστικής τάξης και όχι σε βασιλείς,που κάθε άλλο παρά τέτοιοι ήταν.
Αναμενόμενη η διόρθωση ως προς τον οικο-θυμόμουν μονο τους Ανζου και τους Βουρβονους -.
Σχετικα με την μπουρζουαζια...εισαι αρκετα ευστροφος maltakia και ως εκ τουτου θεωρω οτι καταλαβαινεις μια χαρα τι εννοω!!
Και για κατακλειδα...βρισκω το οδοιπορικο σου εξαιρετο-με ολα τα chateaux του και τους πυργους του και τα καστρα του-προσωπικα σε ευχαριστω που μπαινεις στο κοπο να το μοιραστεις ...και αναμενω(μην μου πεις οτι δεν ξερεις)...merci monsieur
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Maltakias πες λίγο πόσα χιλιόμετρα έγραψες συνολικά και οι πτήσεις πήγες και γύρισες από Παρίσι, για να μπεις στα κάστρα, εεεε αρχοντικά ήθελα να πω, έχει κάποια είσοδο και σε πόσες μέρες το έκανες αυτό το ταξίδι, που έμεινες κτλ κτλ. όλα αυτά μία ερώτηση!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα τι σπαρτιάτικες ερωτήσεις που κάνεις;:D

Έγραψα περίπου 1000χλμ. συνολικά.Ναι πήγα-γύρισα από Παρίσι.
Όλα τα κάστρα έχουν είσοδο που κυμαίνεται από 8€-11,5€.Τα μεγαλύτερα παραμένουν ανοιχτά όλο το έτος,σε αντίθεση με κάποια μικρότερα διαμαντάκια που ανοίγουν μόνο άνοιξη-καλοκαίρι,οπότε και μεταμορφώνεται όλη η επαρχία και οι δραστηριότητες που είναι διαθέσιμες (όπως π.χ. μια υπερπτήση με αερόστατο,βαρκάδες στους παραπόταμους του Λίγηρα ή ιππασία στα αχανή πάρκα των Chateaux).Όμως δεν λυπήθηκα καθόλου γι'αυτό,αφού εξαιτίας της χαμηλής τουριστικής κίνησης τα περισσότερα κάστρα ήταν σχεδόν για πάρτη μας,όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.Οι πόλεις ήταν λίγο φαντάσματα αλλά σε αυτό συμβάλλει και το κουλό ωράριο καταστημάτων το οποίο θα κουβεντιάσουμε κάποια στιγμή αργότερα και με την βοήθεια όσων γνωρίζουν τα της Γαλλίας.

Έμεινα διαδοχικά σε Orleans,Blois,Amboise και δύο βράδια στη Saumur.Το μέγιστο που πλήρωσα ήταν 65€ και κανένα δεν ήταν πάτος.Όλα χωρίς πρωινό.

Το πρόγραμμα μου βγήκε στην εντέλεια,χωρίς ιδιαίτερη πίεση αν εξαιρέσω την πρώτη μέρα που "έχασα" ένα δευτερεύουσας σημασίας αλλά καλοδιατηρημένο chateau κοντά στην Orleans,κυρίως γιατί δεν φανταζόμουν ότι θα χρειαζόμασταν κοντά στις 2 ώρες!!!! για να βγούμε από το μητροπολιτικό Παρίσι.Αντικρίζοντας το ίδιο φαινόμενο και στην επιστροφή κατέληξα σε δύο συμπεράσματα.
α)Η Αθήνα ΔΕΝ έχει κίνηση
β)Αν θέλετε να κινηθείτε εκτός Παρισιού με αυτοκίνητο και ο προορισμός σας είναι οπουδήποτε νότια από αυτό,πετάξτε για Orly αν σας βολεύουν οι προϋποθέσεις του ή πάρτε τραίνο για τον επόμενο προορισμό σας και από εκεί νοικιάστε αμάξι.Βέβαια εδώ υπεισέρχεται το θέμα του κόστους που ίσως γίνεται δυσανάλογο κλπ κλπ πάντως καταλάβατε τι εννοώ...
 
Last edited:

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
maltakia πολύ όμορφες φωτογραφίες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom