London Short Stories

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Και σου το πα εγώ πριν φύγεις να μου προσέχεις. Εσύ μου ξενυχτάς, και γυρνάς μόνη σπίτι τέτοιες ώρες!!!
Την επόμενη φορά να γυρίσεις με παρέα. Κατά προτίμηση ανδρική νεαρή και ενδιαφέρουσα.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ακόμα κι αυτό το dark Λονδίνο πόσο μου αρέσει!! Είχες και ευτυχή κατάληξη οπότε το απόλαυσα περισσότερο...Κι άλλες short stories από London..Είμαι εκεί και δεν έχω καν πάει ακόμη:rolleyes:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Σουτ μη φωνάξει κανείς,μ αυτό που θα πω στη μικρή μας Dorotija

Εγώ το νυχτερινό Λονδίνο και μάλιστα έτσι όπως το έζησες
το βρήκα Συναρπαστικό.:clap:
Μ αρέσει που είσαι τολμηρή ,συνέχισε και δε θα χάσεις.
( για να μην ξεφύγουμε τελείως απ το πνεύμα,πρόσεχε λιγάκι
στις νυχτερινές εξορμήσεις)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Αχ πολύ μ' αρέσουν οι ιστορίες σου :clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, για καλό και για κακό κράτα κανένα μαστίγιο μαζί σου. Αν δεν έχεις ζήτα από την Astral που έχει μεγάλη συλλογή.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
απαπαπα!με τρομαξες κοπελια!
ανηπομονουσα να φτασω στο τελος της ιστοριας να δω τι θα γινει......
την αλλη φορα να μεινεις στην φιλη σου!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Dark, spooky, foggy...Στο μυαλό μου σχηματίστηκαν εικόνες από ταινίες μυστηρίου...Αφού η κατάληξη ήταν ευτυχής, η ιστορία μετατρέπεται αυτόματα σε εμπειρία που διηγείσαι σε βραδιές τρόμου!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Ευχαριστούμε πολύ για τις διαφορετικές οπτικές που μας δείχνεις μέσα από τις ιστορίες σου, Δώρα! Από τη μια το λαμπερό, εμπορικό, γιορτινό Λονδίνο και από την άλλη η σκοτεινή πλευρά που κάθε μεγαλούπολη κρύβει στα στενά της. Συνέχισε έτσι και να προσέχεις, ε!;!
 

δημητρου

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης με τρένο
πολύ όμορφη περιγραφή ταξιδιού! θα πάω και εγώ Λονδίνο (για πρώτη φορά) την πρωτοχρονιά. υποθέτω ότι θα έχει ακόμα περισσότερο κόσμο! Οπότε θα ανταλλάξουμε λονδρέζικες εμπειρίες..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
It s Snow time!

Όταν ανοίγεις τις κουρτίνες και ο ουρανός είναι μαύρος, βαρύς και μουρτζούφλης, ξέρεις ότι η μέρα θα είναι τυπικά βρετανική. Όταν ανοίγεις τις κουρτίνες και ο ουρανός είναι λευκός, κατάλευκος σαν γάλα, τότε ξέρεις ότι την έχεις πατήσει άσχημα. Χτες το πρωί ξύπνησα αξημέρωτα γιατί διψούσα –παραμέρισα την κουρτίνα, είδα το λευκό ουρανό, είπα «ωχ» και ξαναβούτηξα στο πάπλωμα. Δύο ώρες αργότερα, στο επίσημο εγερτήριο, τα πάντα έξω ήταν κάτασπρα και το χιόνι έπεφτε πυκνό πυκνό. Έριξα μια ματιά στο BBC –weather: από 1 έως -2 σήμερα. Notbad...

Και ναι, χιονίζει! Ξέρω ότι φαίνεται απίστευτο, ξέρω ότι μιλάω σε ανθρώπους που έχουν 16 βαθμούς, αλλά εδώ, ούτε ένα μήνα από το κείμενο που σας περιέγραφα το μαγικό λονδρέζικο φθινόπωρο, γράφουμε θερμοκρασίες υπό του μηδενός και ξεπαγιάζουμε ομαδικώς. Η πρώτη αντίδραση φυσικά, είναι να ντυθείς σαν κρεμμύδι (και καθόλου sexy, το είπαμε..) και να βγεις να χαρείς το χιόνι. Τα πάντα είναι λευκά και όμορφα. Το πάρκο απέναντι από το σπίτι μου είναι μια μικρή winterwonderland. Η μουντάδα είχε δώσει τη θέση της στην αθωότητα του χιονιού. Στου Hampstead τις ανοιχτωσιές, σου ερχόταν να στρωθείς να φτιάχνεις χιονάνθρωπους.

Αν βέβαια ξεπεράσεις την πρώτη χαρά, και αν βέβαια δεν είσαι τουρίστας, τα πράγματα δεν είναι τόσο ρομαντικά… παρά τις χαμηλές θερμοκρασίες του, το Λονδίνο δεν είναι μια πόλη προετοιμασμένη για τα χιόνια. Τα μισά τρένα ακινητοποιήθηκαν και τα άλλα μισά λειτουργούσαν με τεράστιες καθυστερήσεις, ενώ σημειώθηκε το φαινόμενο επιβάτες να μείνουν δύο ώρες εγκλωβισμένοι σε ακίνητο τρένο στο πουθενά! Οι εφημερίδες σήμερα και χτες αφιέρωναν τετρασέλιδα στα προβλήματα που προκλήθηκαν από την κακοκαιρία, ενώ η γκρίνια συνεχιζόταν και στις μέσα σελίδες (όχι, δεν είναι μόνο το δικό μας εθνικό σπορ.. ) Αλλά και εντός πόλης, δεν πάνε καλύτερα τα πράγματα. Το tube είναι πιο crowded και από την περίοδο των εκπτώσεων, η κίνηση στους δρόμους μάλλον ως ακινησία περιγράφεται, και στην σουρεάλ περίπτωση που πρέπει να πάρεις cabή λεωφορείο… άσε, κόψτο με τα πόδια καλύτερα. Που και σε αυτή την περίπτωση, αν δηλαδή το κόψεις με τα πόδια, γλιστράει παντού και το διάστρεμμα είναι προ των πυλών.

Σήμερα το πρωί 0520 ξεκίνησα από το σπίτι για τη δουλειά και η διαδρομή ήταν πραγματικός εφιάλτης. Τα πάντα ήταν τέλεια παγωμένα, και το έδαφος τόσο επικίνδυνα ολισθηρό, που σκεφτόμουν να αγοράσω παγοπέδιλα, αφήνω που σε κάθε βήμα η καρδιά μου έκανε βόλτες (όχι, wecannotaffordένα γυρισμένο αστράγαλο επί του παρόντος..) Όσο για το κρύο, διαπερνούσε τα μάλλινα κασκόλ, τα χοντρά μπουφάν και τα σκουφιά, κι έφτανε μέχρι μέσα στο στήθος. Κάθε φορά που μπαίνω σε κλειστό χώρο, χρειάζομαι πέντε λεπτά να βγάλω όλα τα απαραίτητα από πάνω μου, και όταν τελειώνει όλη αυτή η ιστορία, έχω μείνει ο μισός άνθρωπος. Όταν δε, είναι να βγω, άλλα πέντε λεπτά για την αντίστροφη διαδικασία… (είμαι πλέον σίγουρη ότι οι τσολιάδες και οι ιππότες χρειάζονταν λιγότερο χρόνο) Ευτυχώς, όταν δουλεύεις και είσαι προφυλαγμένος πίσω από τοίχους και τζαμαρίες, το χιόνι ξαναβρίσκει τη ρομαντική του ιδιότητα…

Πάντως ήλιος προβλέπεται για το Σαββατοκύριακο- για να δούμε τι θα δούμε με αυτό τον τρελό καιρό στη Ουαλία που νάτη, έρχεται, καταφτάνει…
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Bρίσκομαι σε μια μικρή λετονική πόλη στη μέση του πουθένα, επισκέπτρια σε έναν φίλο που εργάζεται εδώ το τελευταίο πεντάμηνο. Η θερμοκρασία είναι στους -15 και χιόνια υπάρχουν παντού. Το τοπίο είναι πραγματικά παραμυθένιο κι εγώ από την σκοπιά του τουρίστα το απολαμβάνω...Όμως η καθημερινότητα είναι δύσκολη υπόθεση. Το δεκάλεπτο περπάτημα ως το supermarket σήμερα ήταν άσκηση θάρρους με το κρύο να σε διαπερνά παντού κι εμένα να εγκαινιάζω την σαβουροεποχή τρώγοντας την πρώτη τούμπα στον πάγο!
P.S. Απολαμβάνω πολύ τις λονδρέζικες ανταποκρίσεις σου!!!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Αααχ τι ωραία, χιονισμένο Λονδίνο!!! :bounce:
Να 'σαι καλά, κατάλαβα χειμώνα για λίγο, γιατί αυτό το πράγμα εδώ πέρα με τους 20 βαθμούς κάθε μέρα, εγώ προσωπικά ΔΕΝ το αντέχω άλλο :xmas_evil:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom