London Short Stories

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ποιους 16 Δώρα μου;;; Μακάρι να είχαμε και 16 βαθμούς...Τα ραδιόφωνα σε πυρπολούν με χριστουγεννιάτικα τραγούδια- έχω βαρεθεί να ακούω τη mariah 15 χρόνια μετά- μαγαζιά με στολίδια και εμείς γιορτές δεν έχουμε καταλάβει με τους 20 βαθμούς μέσο όρο..
Ως τουρίστρια λοιπόν κι εγώ χαίρομαι για το κλίμα που μας μεταφέρεις! Χιονισμένο Λονδίνο λοιπόν:xmas_cheesygrin:
Υ.Γ. Τι ώρα είπαμε ξυπνάς το πρωί; 05.20???:xmas_eek:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια σας. Ομολογω ότι με εκπλήσσει, αλλά και συνάμα με ευχαριστει, που κάποιοι ενδιαφέρονται για τις περιπέτειες μου στην πολύπλευρη αυτή μητρόπολη... :xmas_redface:

Εδώ το χιόνι συνεχίζει να πέφτει (και η θερμοκρασία επίσης..) τα σχολεία κλείσαν, και πολλοί βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν "δικαιολογημένη" λούφα από τη δουλειά, όπως η συνάδελφος μου πχ... "ε, ναι, μήπως μπορείς να μου καλύψεις τις ώρες μου? εεεε, έχει χιόνι μωρέ και δεν μπορώ να φτάσω στο tube (!)" -τι εννοείς, δεν μπορείς να φτάσεις στο tube? Στο Λονδίνο ζεις, δεν ζεις στις άλπεις! Ήμαρτον... Και τρέχα εσύ, που είσαι ο Τζειμς Μποντ και περνάς τους παγετώνες με το σμόκιν ατσαλάκωτο, να δουλέψεις διπλοβάρδια! (αυτά για να μη νομίζετε ότι η λούφα και η κουτοπονηριά είναι αποκλειστικό μας προνόμιο..)

όπως και ναχει, ευχαριστώ και πάλι!

ΥΓ. Εσύ η απο πάνω, twinkie κορίτσι μου, δεν διάβασες προσεκτικά... 0520 δεν ξυπνάω, 0520 φεύγω από το σπίτι.. :xmas_mrgreen:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Μπράβο και από μένα Δώρα μου, για την τόσο γλυκιά ανταπόκριση από τη λονδρέζικη διαμονή σου :xmas_lol:

Περιττό να σου πω , ότι επιστρέφοντας από τη δουλειά μου, ήμουν ένα όρθιο πτώμα (είναι και αυτή η ζέστη-με-υγρασία ασυνήθιστη για την Ελλάδα..:xmas_evil:)....
μόλις εντόπισα τις μικρές λονδρέζικες ιστορίες σου.....τις διαβασα μονομιάς....το καλό σου γράψιμο, που οδηγεί σε μια γλαφυρή περιγραφή καταστάσεων και εικόνων, με ξεκούρασε ...
ΜΠΡΑΒΟ σου..... αναμένουμε συνεχειες.....:xmas_rolleyes::xmas_lol:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Όντως πολύ λούφα εξαιτίας του χιονιού.
Οι μισοί συνάδελφοι στο Λονδίνο έχουν να φανούν μέρες.
Η εταιρία υπολειτουργεί.
Ντόρα καλά να παιρνάς!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ο Χριστός και η μαμά του καλέ! Τι ώρα δηλαδή ξυπνάς; Και κυρίως τί ώρα κοιμάσαι; Επίσης πόσες ώρες δουλεύεις για να αντέξεις αυτό το αξημέρωτο;

Σε πυρπόλησα αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση το 0520 :xmas_eek:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δουλεύω πάρα πολλές ώρες. Είναι αδύνατον να ζήσεις αξιοπρεπώς στο Λονδίνο χωρίς να δουλεύεις πάρα πολύ. Είναι μια πόλη εξωφρενικά πανάκριβη. Δεν θαθελα να σας κουράσω με λεπτομέρειες του πως πάει εδώ η φορολογία, η ασφάλεια, τα νοίκια και τα σχετικά.. εγώ πάντως αισθάνομαι ότι πληρώνω συνεχώς και ούτε που ξέρω αν έχει και κάποιο αντίκρισμα τελικα... Και να χαρείτε, μη μου πείτε α εγώ πήγα στο λονδίνο και ψώνισα πάμφτηνα στα primark και έφαγα τσάμπα στην Chinatown... η πόλη μου είναι υπέροχη, αλλά είναι πανάκριβη, end of story. Dealing with London, is the price you pay to live in London...

Οσο για το ωράριο, σηκώνομαι 0450 γιατί πρέπει να είμαι στη δουλειά μου στις 0630, που ειναι στην αντίθετη ακριβώς μεριά της πόλης! Τρεις φορές την εβδομάδα το κάνω αυτό, γιατί τις άλλες δύο έχω σχολή, οπότε πάω στη δουλειά μετά το μάθημα και αρα σηκώνομαι γύρω στις 8 και άλλες δυο εχω ρεπό οπότε σηκώνομαι όποτε θέλω...:xmas_mrgreen:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Δεν θαθελα να σας κουράσω με λεπτομέρειες του πως πάει εδώ η φορολογία, η ασφάλεια, τα νοίκια και τα σχετικά..
Εμένα πάντως δε θα με κούραζαν καθόλου τέτοιου είδους πληροφορίες!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καθόλου ούτε μένα! Ίσα ίσα που είναι χρηστικότατες για μένα παράδειγμα που δεν έχω έρθει στη πόλη σου!
Και όσο για την ακρίβεια, μπορώ στο ελάχιστο να σε καταλάβω μιας και φίλος μου εργαζόταν και έμενε Λονδίνο αρκετά χρόνια και κατανοώ πλήρως αυτό που λές...Άλλο ο τουρίστας που μπορεί να κόψει ίσως πράγματα ή να βρει πακετάκια κι άλλο η καθημερινότητα!
Κι άλλο London stories Δώρα!:xmas_wink:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Η αλήθεια είναι ότι αυτή η κατάσταση στην ΑΘήνα είχε καταντήσει πολύ αρρωστημένη, οπότε ίσως είναι πιο λογικό και ωραίο να κάνει λίγο κρύο το χειμώνα, ωστόσο αυτό το πρωινό εγερτήριο σε συνδυασμό με κρύο.... δεν παλεύεται ρε παιδί μου. Σε νιώθω απόλυτα, είναι πολύ βάρβαρο αλλά όπως λες και συ, η εμπειρίες απαιτούν και θυσίες και το Λονδίνο απαιτεί όπως φαίνεται πολλές αλλά χαλάλι του! Πάντως τις τούμπες τις φοβάμαι πάρα πολύ, πέρυσι στη Βουλγαρία που ήμουν για διακοπές ανέβαινα μια στενή σκάλα και πήγα να πέσω προς τα πίσω, τελευταία στιγμή και ενώ κρεμόμουν με το κεφάλι να κοιτάει σχεδόν την άκρη ενός σκαλιού κρατήθηκα από την κουπαστή. Είδα το χάρο με το μάτια μου! Από τότε το συνειδητοποίησα - σκάλες και πάγος = κακό.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Με έχουν κουράσει τα Tube strikes. Καλά κάνουν και απεργούν οι άνθρωποι, μέχρι και το πρόεδρο του σωματείου τους συμπαθώ που τον αντιπαθεί το 99.9% του πληθυσμού. Αλλά όταν έχει απεργία γίνετε χαμός...δηλαδή χαλάς το 50% της ενεργειάς σου για να φτάσεις στη δουλειά σου.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αν και ξεκούδουνο... ναι, κι εγώ άμα απεργεί το tube, το θέλω το διωράκι μου... τι να κάνεις. Έτσι είναι οι απεργίες. Και το tube έχει πολλά προβλήματα που ζητούν λύση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom