Ηνωμένο Βασίλειο Mια βραδυά στο Covent Garden..., Λονδίνο ξανά!

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάρκο St.james λοιπόν που θεωρείται το πιό κομψό πάρκο(αν και εμένα άλλο...είναι αυτό που μου πήρε τα μυαλά)Δένδρα,παρτέρια με λουλούδια,λίμνη,γέφυρες,όοοοοοοτι δεν έχουμε στη χώρα μας το χορταίνουμε στο Λονδίνο στον υπερθετικό βαθμό.Διάβασα κάπου ότι είναι η μοναδική πόλη στόν κόσμο με τη μεγαλύτερη αναλογία δένδρων πρός ανθρώπους.Κι εκεί που τριγυρνούσα και το μάτι μου χόρταινε πράσινο...τι είναι αυτό;ένα ξύλινο κομψό σπιτάκι μέσα σ έναν κηπάκο περιφραγμένο γύρω γύρω..Διαβάζω απ'έξω τα σχετικά..:ελβετικό ξύλινο σπιτάκι(chalet)γιά τον βρεττανό φύλακα των πουλιών..Χτίστηκε το 1841 αρχικά για σπίτι του φύλακα των πουλιών..είχε και ένα δωμάτιο για την ορνιθολογική εταιρεία του Λονδίνου που βοηθούσε σε ότι αφορούσε τις πάπιες και τις χήνες του πάρκου..,ο σχεδιασμός του σαν ελβετικό μικρό σπιτάκι έγινε για να έρθει σε αντίθεση με την επιβλητική αρχιτεκτονική των κτιρίων της κυβέρνησης που βρίσκονται τριγύρω.
Το σπιτάκι άλλαξε πολλές φορές όπως και η χρήση του...τώρα πλέον οι χώροι του χρησιμεύουν ως γραφεία.
aimg594.imageshack.us_img594_283_dsc00095d.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλημέρα, μόλις ανακάλυψα την υπέροχη ιστορία σας
πέρυσι τον αύγουστο ταξίδεψα κι εγώ στο λονδίνο πρώτη φορά και διαβάζοντας την ιστορία σας πραγματικά "ξαναπερπάτησα" μαζί σας τις διαδρομές και οι εικόνες ζωντάνεψαν στο μυαλό μου.....
το λονδίνο μου άρεσε πάρα πολύ, με γοήτευσε ο συνδυσμός μοντέρνου - κλασσικού, καθώς έκανα βόλτα με το λεωφορείο (για μένα ο καλύτεροσ τρόπος να δεις μια πόλη) έβλεπες κτίρια πολύ παλιά ανάμεσα σε μοντέρνες κατασκευές
έβλεπες ανθρώπους απόλες τις μεριές του κόσμου να συνυπάρχουν
η πόλη έχει άλλους ρυθμούς.....

επειδή έμενα στην περιοχή soutwark κάθε βράδυ απολάμβανα τον τάμεση από μια μπυραρία εκεί κοντά, και μάλιστα γνωρίσαμε και έναν έλληνα ( ο καυμένος άκουγε 5 κοπέλες να μιλάν δυνατά και να γελάνε και το απολάμβανε και φυσικά μας έπιασε την κουβέντα)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ακόμα δεν έχω πάει Λονδίνο, δεν μου κάνει "κλικ" :rolleyes:. Όταν όμως πάω θα "σώσω" την ιστορία σου να την πάρω μαζί μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom