Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Το τρένο πλέον σταματάει και στο T2 (ο σταθμός άνοιξε το 2016). Aκολουθεί όμως περίεργη διαδρομή και κάνει 57 λεπτά να φτάσει, όταν το λεωφορείο κάνει υπό κανονικές συνθήκες μόνο 40', αλλά με το τρένο είναι φιξ φυσικά η διάρκεια του ταξιδιού. Δες στο internet ποιό είναι το τελευταίο δρομολόγιο του τρένου με το οποίο προλαβαίνεις το επόμενο τρένο που θες, και αποφασίζεις επιτόπου. Αν έχεις χρόνο όταν φτάσεις, πας με το τρένο για να είσαι σίγουρη. Αν όχι, παίρνεις το λεωφορείο και ελπίζεις να μην έχει κίνηση...
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι είχε ανοίξει στο Τ2 σταθμός.. οπότε θα το ψάξω!! Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!! Καλές γιορτές :)
 

alexiapa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Γειά σας και χρόνια πολλά! :icon_lol:

Γνωρίζετε εάν στο Μιλάνο μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο μέσω κάποιου Site ή Εφαρμογής;
Υπάρχει γενικότερα η συγκεκριμένη φιλοσοφία στην περιοχή, ποδηλατόδρομοι κτλ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Απο malpensa για κεντρο (milan centrale) τι ειναι πιο ανετο;τρενο η λεωφορειο;
Ταξιδευω με aegean το φλεβαρη
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Λεωφορείο ( για μένα) .
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Να γραψω και εδω λιγα πραγματακια. Ισως να βρειτε κατι ενδιαφερον, εαν οχι δεν πειραζει να τα θυμαμαι εγω γιατι πλεον εχω αρχισει να μπερδευω προορισμους "στο Λονδινο, στο Βερολινο η στην Ρωμη ηταν εκει που...;"

Απο οσα αεροδρομια εχω παει νομιζω οτι αυτο του Μπεργκαμου ειναι το πιο ευκολο, βγαινεις εξω και τα πραγματα ειναι πολυ απλα, μπροστα σου ειναι τα λεωφορεια που σε πανε στον κεντρικο σταθμο με 5€ η διαδρομη η 9€ το πηγαινελα.

Σιγουρα προτεινω σε ολους την πρωτη μερα που θα μπορεσετε το milan free tour, ξεκιναει 10:00 απο το Museo del Novecento. Ειναι μια μεγαλη βολτα στην πολη διαρκειας 3,5 ωρων με ενα διαλειμα μισης ωρας για φαγητο και τουαλετα. Εχει ποδαροδρομο και ειναι καπως κουραστικο, ειδικα εαν εχεις περπατησει ολη την προηγουμενη μερα και εισαι πιασμενος αλλα αξιζει. Αρκετα οργανωμενο με ξαιρετικα αγγλικα, καποιες φορες αισθανθηκα οτι μας λεει περισσοτερες πληροφοριες απο οσο χρειαζεται.

Για φαγητο θα ελεγα οτι η πολυγραφοτατη Piz (Via Torino, 34) δεν με ενθουσιασε ιδιαιτερα, με το που πλησιασεις σου την πεφτουν με κερασματα ποτηρι σαμπανια και κομματι πιτσας. Μικρο μαγαζι και η κυριως αιθουσα ειναι στο υπογειο, πολυ μικρη ποικιλια πιτσας 3 μονο και εχει το στησιμο ευκολο μενου να παραγγειλεις γρηγορα να φυγεις γρηγορα, τα κερασματα πανε και ερχονται, για το τελος λιμοντσελο η σφηνακι με γευση σοκολατα, και οση ωρα περιμενεις για πληρωμη επανω και αλλα κερασματα. Θα το ελεγα τουριστικη παγιδα.

Ακριβως την αντιθετη γνωμη εχω για το καταστημα Portobello (Via Plinio, 29) το οποιο τυχαια ηταν πολυ κοντα στο ξενοδοχειο μας, ειναι πολυ κοντα στην σταση Lima. Προκειται για ενα μαγαζακι μακρια απο τους τουριστες, γεματο απο ιταλους που απλα τρωνε το μεσημεριανο τους. Μεγαλη ποικιλια σε πιτσες και ζυμαρικα με σαλατες και διαφορα αλλα. Πραγματικα χαρηκα την πιτσα εδω, και γενικα οτι δοκιμασα, καλυτερες τιμες.
Υποψην οτι παιζει 2ευρω ανα ατομο στο σερβιρισμα σε οσα καταστηματα καθισαμε.

Για προχειρο φαγητο στο κεντρο σιγουρα το Luini (Via Santa Radegonda, 16) μικρο μαγαζακι, σαν τα δικα μας τυροπιταδικα, το καταστημα εχει ανθρωπο ασφαλειας που τακτοποιει την κοσμοσυροη, εκει εχει πιτακια σαν κλειστες πιτσες, δοκιμασα το μοτσαρελα-σπανακι και μοτσαρελα-ντοματα, πραγματικα πεντανοστιμα.
Το αλλο προχειραδικο το Spotini (Via Santa Radegonda, 11) σε διαφορα σημεια γυρω απο την Duomo δεν ελεγε κατι, πουλαγε ουσιαστικα 3 διαφορετικα ειδη πιτσας με πολυ χοντρο ζυμαρι, εαν πεινας καλο ειναι, μεχρι εκει.

Απο οσα ειδα μου αρεσε παρα πολυ το Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci, εισοδος στα 10ευρω και εχει μεσα απιστευτα πραγματα, δεν το πετυχα στην καλυτερη του κατασταση καθως οταν ειμασταν εμεις εκει ξαναφτιαχναν καποιες πινακιδες για το τι βλεπουμε και καποια πραγματα απλα δεν δουλευαν οπως επρεπε. Μεσα στο μουσειο εχει εργαστηρια για σχολικες ταξεις με μαθηματικα, βιολογια και διαφορα αλλα που κανουν εκπαιδευτικα προγραμματα (εδω δεν μπορεσα ελεγα γιατι οχι και εμεις). Στο μουσειο περα απο εργα του Λεοναρντο Ντα Βιτσι ειχε μεσα τρενα, αεροπλανα, ολοκληρο υποβρυχιο και μεγαλο ξυλινο ιστιοπλοικο καραβι. Ειχε περασει η ωρα και οι υπαλληλοι περιμεναν να σχολασουν και δεν το ειδαμε ολο οπως πρεπει.

Στο κεντρο και ακριβως απεναντι απο την Duomo υπαρχει το πολυκαταστημα Rinascente Milano, το οποιο αξιζει μια βολτα, στον επανω οροφο εχει ανοιχτο καφε με θεα την κορυφη της Duomo. Τα σοκολατακια παπουτσια ειναι απο εκει.

Μην ξεχασετε στην μεγαλη στοα-εμπορικο κεντρο να πατησετε τους ορχεις του ταυρου και να κανετε μια στροφη, φερνει τυχη λενε :)

27018377_209947366234209_213105377_o.jpg
27018885_209947439567535_1924468910_o.jpg
27046759_209947229567556_505566792_o.jpg
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
@orck Ιιιιιι ιεροσυλια για το Spontini!(γνωμη μου παντα!)αν και χοντρο ζυμαρι η πιτσα και τα λαζανια τους ηταν τελειααα!(τρεχει σαλακι)επισης ειναι το μοναδικο(ισως)μαγαζι που σερβιρει ως τις 1 το ξημερωμα!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δοκιμασα και τα λαζανια, σοβαρα σου αρεσαν; Εμενα μου φανηκαν μετρια τα λαζανια στην καλυτερα (ζεσταμενο φαγητο) και η πιτσα χειροτερη και απο Pizza fan, ειχε μια λαδιλα και ηταν ξεροκαμενη στις ακρες. Μεχρι τις 1 δεν αντεχω ουτε για αστειο με περπατημα ολη μερα :)

Luini πηγες; Το μετανοιωσα που δεν ξαναπερασα απο πλατεια με τα μπαγκαζια να παρω εφοδια για το αεροδρομιο.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Δοκιμασα και τα λαζανια, σοβαρα σου αρεσαν; Εμενα μου φανηκαν μετρια τα λαζανια στην καλυτερα (ζεσταμενο φαγητο) και η πιτσα χειροτερη και απο Pizza fan, ειχε μια λαδιλα και ηταν ξεροκαμενη στις ακρες. Μεχρι τις 1 δεν αντεχω ουτε για αστειο με περπατημα ολη μερα :)

Luini πηγες; Το μετανοιωσα που δεν ξαναπερασα απο πλατεια με τα μπαγκαζια να παρω εφοδια για το αεροδρομιο.
Κοιτα πετυχα κομματι που ταν σουπερ,πετυχα και κομματι που ταν οπως το περιγραφεις!χαχα εμας μια μερα παντως μας βολεψε λογω απροοπτων καταστασεων και με πεινα τερμα!ναι πηγα!και η αληθεια ειναι πως και εγω το μετανιωσα που δε ξαναφαγα απο εκει αλλα δε με εφτασαν οι μερες δυστηχως!αλλος ενας λογος να ξαναπαω δηλαδη χαχαχα :p
 

Giorgos Zisis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπερα σε ολους ειμαι καινουριος και θελω την βοηθεια σας . Εχω διαβασει διαφορα λιγο μπερδευτικα λιγο ανγχωφηκα .Αρχικα παω μπερκαμο 15 αυγουστου πρωι και φευγω απο μπεργκαμο 19 αυγουστου πρωι.Δεν θα εχω αυτοκινητο θα κινηθω με μμμ .Θελω σιγουρα μια μερα μπελατζιο και βαρεννα ημερισια δεν ξερω ακριβως πως να παω με τρενο η με λεοφωρειο απο μιλανο. Αν καποιος μπορει να μου πει την γνωμη του. Σκεφτομαι με το που θα φτασω μπεργκαμο να φυγω μιλανο και απο εκει να κανω ημερησιες και 18 αυγουστου να παω μπεργκαμο να το δω να μεινω το τελευταιο βραδυ γιατι το πρωι πεταω απο εκει.Ευχαριστω πολυ οποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Καλησπερα σε ολους ειμαι καινουριος και θελω την βοηθεια σας . Εχω διαβασει διαφορα λιγο μπερδευτικα λιγο ανγχωφηκα .Αρχικα παω μπερκαμο 15 αυγουστου πρωι και φευγω απο μπεργκαμο 19 αυγουστου πρωι.Δεν θα εχω αυτοκινητο θα κινηθω με μμμ .Θελω σιγουρα μια μερα μπελατζιο και βαρεννα ημερισια δεν ξερω ακριβως πως να παω με τρενο η με λεοφωρειο απο μιλανο. Αν καποιος μπορει να μου πει την γνωμη του. Σκεφτομαι με το που θα φτασω μπεργκαμο να φυγω μιλανο και απο εκει να κανω ημερησιες και 18 αυγουστου να παω μπεργκαμο να το δω να μεινω το τελευταιο βραδυ γιατι το πρωι πεταω απο εκει.Ευχαριστω πολυ οποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ
1) Τρένο : Milano Centrale - Varenna Esino (Regionale ) : 8:20 - 9:23 βόλτα στη Βαρένα ( αριστερός ανηφορικός δρόμος) προς πλατεία κ εκκλησία - κατηφορική διαδρομή μέσα από τα στενά προς την προκυμαία - καφέ στο φανταστικό Cafe Varenna δίπλα στο νερό , περπάτημα επί της προκυμαίας δεξιά προς τα φέρυ . http://www.trenitalia.com/tcom-en
2) Φέρυ : Varenna - Bellaggio ( π.χ. : 12:10 - 12:25 ) βόλτα στο Bellagio και στην Villa Melzi , http://www.navigazionelaghi.it/eng/c_orari_1.asp
3) Λεωφορείο Linea C30 : Bellagio - Como ( 15:02 - 16:15) http://www.asfautolinee.it/wr-resource/upload/ORARI PDF/ORARI_INVERNALE/C30.pdf?cbck=wrReq93922
βόλτα και φαγητό στο Κόμο
4) Τρένο : Como - Milano , πολύ συχνά δρομολόγια είτε από Como S. Giovanni - Milano Centrale (37 λεπτά) είτε από Como Nord Borghi - Milano Nord Cadorna (47 λεπτά)
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Καλησπερα και απο μενα
φτανω Μπεργκαμο Μεγαλη Παρασκευη δικια μας στις 10 το πρωι και φευγω τη Δευτερα στις 11 το βραδυ
ακομα δεν εχω κλεισει διαμονη, και δεν παιζει και αυτοκιμητο λογω μη πιστωτικη καρτας
το σχεδιο ηταν να κλεισω διαμονη Παρασκευη Σαββατο Μιλανο Κυριακη να παμε απο Κομο Μπελατζιο και να καταληξουμε Μπεργκαμο για διανυκτερευση
το Θεμα ειναι ομως τι θα κανουμε τισ βαλιτσες ολη μερα την Κυριακη....?? δεν εχω βρει καποια λυση...
δευτερο σχεδιο διαμονη την Παρασκευη Μιλανο και να παμε Μπεργκαμο Σαββατο απογευμα και απο εκει Κομο την Κυριακη
τριτο διαμονη ολες τις μερες Μπεργκαμο και ημερισιες με το τρενο Μιλανο Κομο
και τεταρτο να μεινουμε ολες τις μερες Μιλανο και τουρς απο εκει

τι προτείνεται οι γνώστες της περιοχης?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom