Mου αρεσε / Δεν μου αρεσε..

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Θα γράψω για την Αίγυπτο πρώτα επειδή μου έρχονται διάφορα αρνητικά...

Μου άρεσε:
- Το Sharm El Sheikh
- Τα μηχανήματα με ακτίνες που πέρναγες ανάμεσα για να δουν αν έχεις πάνω σου διάφορα που απαγορευονταν
- Η αστυνομία στους δρόμους γιατί αισθανόμουν μια κάποια ασφάλεια
- Το όρος Σινά και το μαναστήρι της Αγίας Αικατερίνης
- Η ανατολή του ηλίου από το όρος Σινά
- Το νησί Τιράν στο Sharm
- Η σφίγγα επιβλητική σε όλο της το μεγαλείο
- Η θέα των πυραμίδων από μακριά
- Η μουσική τους που σου θύμιζε που βρίσκεσαι
- Το παζάρι που έκανες για να αγοράσεις πράγματα
- Οι καμήλες
- Η φιλοξενία τους και το ότι ήταν πολύ ευγενικοί με εμάς τους Έλληνες λόγω θρησκείας
- Τα μαγαζάκια τους και οι υπαίθριες αγορές
- Τα αρώματά τους

Δεν μου άρεσε:
- Το ότι παλιά κλέβανε τις πέτρες από τις πυραμίδες και ενώ από μακριά φαίνονται εντυπωσιακές από κοντά βλέπεις ότι έχουν καταστραφεί σε πολλά σημεία (είναι θαύμα βέβαια το ότι υπάρχουν μέχρι και σήμερα)
- Το κυνήγι που σου κάνουν οι Αγύπτιοι για να σε βγάλουν μια φωτογραφία και μετά ζητάνε χρήματα
- Οι θάλασσες στο Sharm πολύ πολύ ριχές και κοφτερά κοράλια
- Το φαγητό
- Το μαύρο νερό τους που ούτε πινόταν αλλά αναγκαστικά έκανες μπανιο με αυτό
- Το ότι δεν υπήρχε καθαριότητα σε πολλούς χώρους τους
- Το ότι δεν φροντίζουν κατάλληλα το μουσείο τους που έχει μέσα τα απίστευτα εκθέματα και η μόνη αίθουσα που έχει κλιματισμό είναι αυτή που έχει την μάσκα του Τουταγχαμών
- Το ότι όταν έμπαινες σε κάποιο μαγαζί "έπρεπε" και να αγοράσεις κάτι γιατί αλλιώς σε ζαλίζανε
- Η οδήγηση τους
- Τα σπίτια στο Κάιρο που ήταν το 90% με τούβλα χωρίς σοβά (λόγω φτώχιας)
- Το ότι οι άντρες εκεί είναι λίγο "λιγούρηδες"!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.226
Μου αρέσει
που μπορώ και βρίσκω τρόπους να κλείνω εισιτήρια και να οργανώνω ταξίδια πιο οικονομικά απ' ό,τι παλιότερα (και το forum έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ενημέρωσή μου με τη ροή πληροφοριών), άρα να ταξιδεύω περισσότερο έχοντας καθορισμένο budget.
Δεν μου αρέσει
Που έχω ρίξει τα στάνταρ στη διάρκεια των ταξιδιών.
Που πολλοί από τους φίλους μου έχουν δυσβάσταχτες οικονομικές υποχρεώσεις και αυτό τους απαγορεύει να ακολουθήσουν (κάτι που παλιότερα το έκαναν με μεγαλύτερη ευκολία). Που η κρίση μας κάνει κατά κάποιο τρόπο και λιγότερο κοινωνικούς. Που μερικές φορές ντρέπομαι όταν τους το λέω ότι ακόμη -κουτσά στραβά -τα καταφέρνω να ταξιδεύω.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
1. εισαι εντελως λαθος για το γεωγραφικο προσδιορισμο. και σε επιβαρυμενες κυκλοφοριακα πολεις οπως Ναπολη, Παλερμο, Ρωμη σταματανε μονο που θα εκδηλωσεις προθεση να περασεις, ποσο μαλλον να διασχισεις το δρομο. στις διαβασεις εννοειται. για τους ελληνες που περνανε οπου ναναι δε σταματανε.
2. απο τα καλυτερα στην Ευρωπη. μονο με τα αγγλικα συναγωνιζονται. βεβαια ειναι υποκειμενικο,πρεπει να ξερεις τη γλωσσα,και να γνωριζεις λιγο τα καναλια. σε σχεση με τα δικα μας μιλαμε για μερα με την (ελληνικη) νυχτα..

1. Σε μεγαλο βαθμο εχεις δικιο, αλλα Ρωμη π.χ. θα δεις και μερικες περιπτωσεις οδηγων που "Ελληνίζουνε".. Βορεια Ιταλια μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση. Για διαβασεις μιλαμε εννοειτε παντα..
2. Δεν παρακολουθησα και πολυ τηλεοραση.. διακοπες ημουν:D αλλα οποτε ανοιγα τηλεοραση.. κυριως βραδυ.. τα καναλια που επιανε ή θα ειχαν τηλεπαιχνιδι ή κατι show τύπου Kορομηλά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Birigkokos said:
1. Σε μεγαλο βαθμο εχεις δικιο, αλλα Ρωμη π.χ. θα δεις και μερικες περιπτωσεις οδηγων που "Ελληνίζουνε".. Βορεια Ιταλια μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση. Για διαβασεις μιλαμε εννοειτε παντα..
2. Δεν παρακολουθησα και πολυ τηλεοραση.. διακοπες ημουν:D αλλα οποτε ανοιγα τηλεοραση.. κυριως βραδυ.. τα καναλια που επιανε ή θα ειχαν τηλεπαιχνιδι ή κατι show τύπου Kορομηλά
1. να δεις ποση εντυπωση θα σου κανει στο νοτο. να γινεται ο χαμος στη Ναπολη κ να πλακωνονται ολοι ΙΧ, λεωφορεια κ εκατομμυρια σκουτερ στα φρενα μολις απλα.βαλεις το ποδι σου στη διαβαση.
2. ειπαμε ειναι υποκειμενικο. δεν μπορω να σε πεισω φυσικα ουτε ειχα τετοια προθεση. απλα στο λεω οτι ειναι πολυ καλη. ειδησεις που ειναι ειδησεις οχι σοου, σηριαλ επιπεδου, πολιτικες εκπομπες υψηλου επιπεδου, ντοκυμαντερ απιστευτα, ψαγμενες εκπομπες. οσοι εχουν πιατα κ βλεπουν, καταλαβαινουν. υπαρχουν κ καποια σοου με πολλα ωραια πραγματα..μας αρεσουν κι αυτα...αν κ δυστυχως σπανιζουν τελευταια. πανε τα παλια..
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
1. να δεις ποση εντυπωση θα σου κανει στο νοτο. να γινεται ο χαμος στη Ναπολη κ να πλακωνονται ολοι ΙΧ, λεωφορεια κ εκατομμυρια σκουτερ στα φρενα μολις απλα.βαλεις το ποδι σου στη διαβαση.
2. ειπαμε ειναι υποκειμενικο. δεν μπορω να σε πεισω φυσικα ουτε ειχα τετοια προθεση. απλα στο λεω οτι ειναι πολυ καλη. ειδησεις που ειναι ειδησεις οχι σοου, σηριαλ επιπεδου, πολιτικες εκπομπες υψηλου επιπεδου, ντοκυμαντερ απιστευτα, ψαγμενες εκπομπες. οσοι εχουν πιατα κ βλεπουν, καταλαβαινουν. υπαρχουν κ καποια σοου με πολλα ωραια πραγματα..μας αρεσουν κι αυτα...αν κ δυστυχως σπανιζουν τελευταια. πανε τα παλια..
Samion το ξέρεις φαντάζομαι ότι έχεις πάψει να εισαι αντικειμενικός με την Ιταλία;;; :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
1. να δεις ποση εντυπωση θα σου κανει στο νοτο. να γινεται ο χαμος στη Ναπολη κ να πλακωνονται ολοι ΙΧ, λεωφορεια κ εκατομμυρια σκουτερ στα φρενα μολις απλα.βαλεις το ποδι σου στη διαβαση.
2. ειπαμε ειναι υποκειμενικο. δεν μπορω να σε πεισω φυσικα ουτε ειχα τετοια προθεση. απλα στο λεω οτι ειναι πολυ καλη. ειδησεις που ειναι ειδησεις οχι σοου, σηριαλ επιπεδου, πολιτικες εκπομπες υψηλου επιπεδου, ντοκυμαντερ απιστευτα, ψαγμενες εκπομπες. οσοι εχουν πιατα κ βλεπουν, καταλαβαινουν. υπαρχουν κ καποια σοου με πολλα ωραια πραγματα..μας αρεσουν κι αυτα...αν κ δυστυχως σπανιζουν τελευταια. πανε τα παλια..
Αυτό που λες στη Νάπολη δεν το είδα...Ίσα ίσα το ανάποδο...Επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
piccolo_mondo said:
Samion το ξέρεις φαντάζομαι ότι έχεις πάψει να εισαι αντικειμενικός με την Ιταλία;;; :)
το ενα απο τα 2 θεματα που παρεθεσες ξεκαθαρισα οτι ειναι υποκειμενικο. για το 1ο ελπιζω να ειδες οτι ηταν ενδοιταλικο..κ η αντιρρηση μου αφορουσε τις διαφορες εντος Ιταλιας. αρα μαλλον δεν πολυταιριαζε εδω το σχολιο σου..δεν ειπα οτι ειναι κ Σουηδια..
πες μας κι εσυ την εμπειρια σου. απο οσο νοτια εχεις παει..
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Samion said:
το ενα απο τα 2 θεματα που παρεθεσες ξεκαθαρισα οτι ειναι υποκειμενικο. για το 1ο ελπιζω να ειδες οτι ηταν ενδοιταλικο..κ η αντιρρηση μου αφορουσε τις διαφορες εντος Ιταλιας. αρα μαλλον δεν πολυταιριαζε εδω το σχολιο σου..δεν ειπα οτι ειναι κ Σουηδια..
πες μας κι εσυ την εμπειρια σου. απο οσο νοτια εχεις παει..
Δεν εχω προσωπικες εμπειριες απο τον νοτο! Rumours have it!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
1. να δεις ποση εντυπωση θα σου κανει στο νοτο. να γινεται ο χαμος στη Ναπολη κ να πλακωνονται ολοι ΙΧ, λεωφορεια κ εκατομμυρια σκουτερ στα φρενα μολις απλα.βαλεις το ποδι σου στη διαβαση.
Ακριβως ετσι. Στις διαβασεις σταματανε, αλλα μονο εκει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
piccolo_mondo said:
Δεν εχω προσωπικες εμπειριες απο τον νοτο! Rumours have it!
οτι τι?οτι στο νοτο σταματανε λιγοτερο στις διαβασεις? κι αυτο τι σχεση εχει με την (ανυπαρκτη) αντικειμενικοτητα μου για την Ιταλια γενικα? δεν σε πιανω..
παντως σχολιασα γιατι βρισκω κακογουστο να αναπαραγονται κλισε βορρα-νοτου στα παντα (μα στις διαβασεις?!!!!) χωρις καμμια εμπειρια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.242
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom