Mου αρεσε / Δεν μου αρεσε..

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο Birigkokos μας λέει στο αρχικό του πόστ να γράψουμε πράγματα που μας άρεσαν και δεν μας άρεσαν από χώρες που έχουμε επισκεφθεί...
Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος... το θέμα είναι subtopic του Γενικά Περί Ταξιδίων και όχι του περιοδικού ΣΙΝΕΜΑ. Για την περίπτωση αυτή υπάρχει ειδικό θέμα του φόρουμ στο social για τους κινηματογραφόφιλους.

Κινηματογραφική κουβέντα.... - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
επανερχομαι στο θέμα. όποιου δεν του αρέσει κουμπί αναφοράς, ή τα μπογαλάκια του κ σε άλλο θέμα.
1. να ρωτήσω τι είδες? φιλμ?
2. υπάρχει πάθος..μιλάμε παίζεται σε prime ωρα παντα..
3. της ΑΖ φυσικά στην πρώτη θέση...ειδικά Raoul Bova στη μυθική AZ620
4. από Sicilia?
5. ποια περιοδικά?
6.υπερβάλλεις λίγο..
7. εδώ είμαστε..

Λοιπόν εδώ είμαι!!
1. όχι κάποιο από τα θεατρικά τους, που είναι δικηγόροι νομίζω...αλλά στην πορεία ειδα και φιλμ τους..
2. χαχαχα χαμός!!
3. φυσικά από τα αγαπημένα μου και αυτά, ειδικά αυτό με την γυναίκα του "Ω είστε πανέμορφη, αν ήμουν ελευθερος θα σας παντρευόμουν"... χαχαχα αν και τα μακράν αγαπημένα μου είναι αυτά για την επετειο των 150 χρόνων από την ένωση, που μιλάνε Ιταλοί αλλά σε dialetto και ο ένας δεν καταλαβαίνει τον άλλο κ όλοι οι διάλογοι τελειωνουν με ένα "Εεεε??" Πολύ γέλιοοοο:haha::haha:
4. Καταγωγή ναι, εξου και τα υπέροχα arancini απλά έδώ και χρόνια μένουν Crema (Emilia Romagna)
5. βασικά έχω κόλλημα με το ιταλικό focus αλλά για πιο ελαφρύ διαβάζω και ενα Espresso...(γυναικες!!)
6. Ισως ναι απλά το λέω γιατί έχω ακούσει διάφορα από βόρειους για νότιους και δεν ήταν πάντα τα καλύτερα λόγια....:roll:
7. δεν έχω κάτι να πω γιατί όπως είπα δεν έχω διαβάσει πολλά πανω στη μαφια (ντροπή μου το ξέρω) απλά θεωρώ πως είναι ένα αγκάθι σ'αυτό το λουλούδι που ονομάζεται Ιταλία...

Ελπίζω να σε κάλυψα...!!;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion μου απλά να πω κάτι στα παιδιά που μας θεωρούν οφ τόπικ
θα έλεγα αυτα τα παιδιά και τα μελλοντικά παιδια που θα ασχοληθουν αν ειμαστε ή όχι οφ τοπικ να τα αγνοήσεις. ούτε ψυχίατροι, ούτε μοντ είμαστε να ασχοληθουμε με τα προβληματα τους, ούτε δεχόμαστε και υποδείξεις πλην μοντ. επιμένω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις μια τζουρα balsamico θα τους κανει να αισθανθούν καλύτερα γιατι θα επακολουθησει πολυ Ιταλία εδώ.
5. βασικά έχω κόλλημα με το ιταλικό focus αλλά για πιο ελαφρύ διαβάζω και ενα Espresso...(γυναικες!!)
6. Ισως ναι απλά το λέω γιατί έχω ακούσει διάφορα από βόρειους για νότιους και δεν ήταν πάντα τα καλύτερα λόγια....:roll:
7. δεν έχω κάτι να πω γιατί όπως είπα δεν έχω διαβάσει πολλά πανω στη μαφια (ντροπή μου το ξέρω) απλά θεωρώ πως είναι ένα αγκάθι σ'αυτό το λουλούδι που ονομάζεται Ιταλία...
5. εγώ με το focus storia.. θα το βαλω στη λιστα μου με αυτά που μου άρεσαν...οταν βρω χρόνο..παντως και τα δύο έρχονται κανονικά στην Ελλάδα και σχετικά άμεσα. το espresso για γυναίκες? κατεξοχήν πολιτικό περιοδικό..
6. και αντίστροφα ισχύει. αλλα το ποσοστό εναντιον της Ενωσης ειναι εξαιρετικά μικρό.
7. ε και είπα εδω είμαστε να σε διαφωτίσουμε. αν όχι να σε μυήσουμε...:haha:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
5. εγώ με το focus storia.. θα το βαλω στη λιστα μου με αυτά που μου άρεσαν...οταν βρω χρόνο..παντως και τα δύο έρχονται κανονικά στην Ελλάδα και σχετικά άμεσα. το espresso για γυναίκες? κατεξοχήν πολιτικό περιοδικό..
6. και αντίστροφα ισχύει. αλλα το ποσοστό εναντιον της Ενωσης ειναι εξαιρετικά μικρό.
7. ε και είπα εδω είμαστε να σε διαφωτίσουμε. αν όχι να σε μυήσουμε...:haha:
Να διευκρινήσω στο 5....για γυναίκες που ενδιαφέρονται λιγάκι παραπάνω για Ιταλία και κάνουν έτσι λίγο pratica και στο λεξιλόγιο τους...:haha: Αν και αναφερόμουν πιο πολύ στις στήλες με fashion και κουζίνα...;)

6.ναι ειμαι σίγουρη ότι ισχύει και το αντίστροφο απλά δεν έχει τύχει να έρθω σε επαφή και να συζητήσω με κάποιον από το νότο...το ποσοστό δεν το γνωρίζω αλλά όταν ακούω φίλο μου από το Fermo που δεν είναι καν βόρειος να λέει τους Ναπολιτάνους "ζώα" δε μπορώ τσαντίζομαι γιατί είναι και νέος σε ηλικία και δε θα έπρεπε να έχει αυτή τη νοοτροπία...βέβαια εκεί είναι λίγο πιο κλειστή η κοινωνία, δεν είναι και Μιλάνο αλλά και πάλι μου χτυπάει άσχημα...

7. ωραία λοιπόν, βρήκα άνθρωπο να πρήζω με τις ερωτήσεις μου!!! :clap: και επίσης νομίζω ότι βρήκα παρέα για sicilia...:clap::clap:
 

mountains

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ischgl
Ταξίδι-Όνειρο
Zermatt
Μου άρεσε
Το χιονισμένο Μιλάνο
Η μουντίλα της Β. Ιταλίας
Το Duomo
Η τελείως διαφορετική κουλτούρα από τον Νότο
Ο πλακατζής ταξιτζής από το Μιλάνο
Η διαδρομή Μιλάνο-Saas Fee(Ελβετία)
Στην Ρώμη σχεδόν τα πάντα

Δεν μου άρεσε
Η άθλια συγκοινωνία Ιταλίας-Ελβετίας με τρένο
Η αγένεια σε σταθμούς τρένου
Το ότι δεν μιλούν αγγλικά οι περισσότεροι Ιταλοί
Οι Πακιστανοί παντού σε Ρώμη-Μιλάνο
Τα €80 για ταξί στην διαδρομή αεροδρόμιο Ρώμης-ξενοδοχείο (25')

Αυτά εν συντομία :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
mountains said:
1.Ο πλακατζής ταξιτζής από το Μιλάνο
2.Τα €80 για ταξί στην διαδρομή αεροδρόμιο Ρώμης-ξενοδοχείο (25')
)
1. πλακατζης κ μιλανεζος δυσκολο..μηπως ηταν νοτιος?
2. μαλλον επεσες θυμα απατης. τοσο εγραψε το ταξιμετρο? η ταριφα ειναι φιξ για το ιστορικο κεντρο.
 

mountains

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ischgl
Ταξίδι-Όνειρο
Zermatt
1. πλακατζης κ μιλανεζος δυσκολο..μηπως ηταν νοτιος?
2. μαλλον επεσες θυμα απατης. τοσο εγραψε το ταξιμετρο? η ταριφα ειναι φιξ για το ιστορικο κεντρο.
1. Κι όμως ήταν Μιλανέζος, τουλάχιστον έτσι είπε.
2. Ναι προφανώς ήταν απάτη γιατί τόσο έδειξε το ταξίμετρο. Ήταν σε προάστιο το ξενοδοχείο αλλά η διαδρομή ήταν 25' από την περιφερειακή...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
mountains said:
1. Κι όμως ήταν Μιλανέζος, τουλάχιστον έτσι είπε.
2. Ναι προφανώς ήταν απάτη γιατί τόσο έδειξε το ταξίμετρο. Ήταν σε προάστιο το ξενοδοχείο αλλά η διαδρομή ήταν 25' από την περιφερειακή...
1. οκ. μου εχει τυχει εκει σιτσιλιανος να το παιζει τορινεζος..
2.η φιξ ταριφα υπαρχει κ για αλλες περιοχες. αν για Tiburtina στην αλλη ακρη ειναι στα 55..λυπαμαι αλλα υπαρχει ενα θεμα με την ταριφομαφια του αεροδρομιου. κοινη δυστυχως σε πολλες χωρες.
το ισχυον tariffario:
http://www.comune.roma.it/wps/porta...gecode=newsview.wp&ahew=contentId:jp_pagecode
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Οκ ήθελα να πάω Ιταλία κάποια στιγμή αλλά με όλα αυτά εσείς θα με κάνετε να θέλω να πάω αύριο κιόλας!!! :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
με όλα αυτά εσείς θα με κάνετε να θέλω να πάω αύριο κιόλας!!! :)
... ή να μην πας καθόλου... (όπως το βλέπει κανείς το μάρκετινγκ και το προμόσιον... - λέγε με "πλύση εγκεφάλου")
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε μου άρεσε που σε πρόσφατο πέρασμα απ' τη Ρώμη άστεγοι-ναρκομανείς (?) τσακώνονταν ουρλιάζοντας σε πεζοδρόμιο σούπερ τουριστικής περιοχής απέναντι απ' το Βατικανό με αποτέλεσμα οι τουρίστες να πρέπει να περπατάνε στο δρόμο για να τους αποφύγουν, ενώ οι αστυνομικοί που ήταν κοντά κάθονταν τελείως απαθείς χωρίς να επεμβαίνουν.

[ame="http://vimeo.com/52222823"]Rome At Night
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ιταλοφιλοι μην ξεχνατε...για τους γερασμενους,ξυνισμενους, ιδιοτροπους εγκεφαλους προσθετουμε καλγκον...η απλη πλυση δεν κανει τπτ.
αντε να αραιωνουμε απο τη Ρωμη γιατι μαζευτηκαν πολλοι. παρα πολλοι. κι αυτο ειναι το μονο που δεν μου αρεσει. υπερβολικα πολυς κοσμος κατα περιοδους. οι ρωμαιοι τη χαιρονται την πολη τους και η εννοια του ΣΚ-αποδρασης δεν υφισταται κι ετσι καποια ΣΚ,γιορτες που ειναι ολοι εξω γινεται το αδιαχωρητο. για τους αγοραφοβικους τοτε ειναι ευκαιρια για αποδρασεις στην υπεροχη επαρχια..απο τη θαλασσα εως τους λοφους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom