Mangiare αλά ιταλικά στην Ελλάδα

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ συνήθως πάω στο Il postino στη Γριβαίων, και καμμιά φορά στο Il doppio στα Εξάρχεια, σε πιο περιφερειακά δεν εχω πάει είναι η αλήθεια, μονίμως στο κέντρο περιφέρομαι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χμ... Από τότε που δυστυχώς έκλεισε το (καταπληκτικό) Da Romolo e Remo στην Γ. Παπανδρέου στου Ζωγράφου, δεν έχω βρεί κανένα καλό ιταλικό στην Αθήνα, που να το πλησιάζει έστω και ελάχιστα!
πρέπει να γυρίζω με τα πόδια πιο συχνά στη "γειτονιά μου"..ούτε ήξερα ότι έκλεισε..από χρόνια?
'οντως ήταν πολύ καλό αλλά μάλλον δεν το βοήθησε η θέση. λίγο "χαμένο" στην Παπανδρέου. πάντως καποια καλά θα υπάρχουν δε μπορεί..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εγώ συνήθως πάω στο Il postino στη Γριβαίων, και καμμιά φορά στο Il doppio στα Εξάρχεια, σε πιο περιφερειακά δεν εχω πάει είναι η αλήθεια, μονίμως στο κέντρο περιφέρομαι
grazie για τις χρήσιμες προτάσεις που μας έκανες μια κι εγώ γυρνάω στο κέντρο. θα τα δοκιμάσω..
στο μενού του doppio έχει ένα φάουλ..καρμπονάρα με κρέμα γάλακτος..ελληνοποίηση του πιατου διαπράττοντας μια bestemmia..όταν δημιουργηθηκε το πιάτο δεν υπήρχε η κρέμα γάλακτος ούτε και προστέθηκε αργότερα τουλάχιστον εντός ιταλικού εδάφους..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
στο μενού του doppio έχει ένα φάουλ..καρμπονάρα με κρέμα γάλακτος..
ναι, το χω προσέξει, αλλά νομίζω ότι την κάνει και χωρίς κρέμα..
το postino είναι πολύ καλύτερο, δεν έχει πολύ μεγάλη ποικιλία αλλά δεν είναι ελληνοποιημένο, είναι πιο αυθεντικό! αν δεν έχεις πάει πέρνα μια βόλτα να δοκιμάσεις!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Tο Σάββατο που ανέβηκα Αθήνα έφαγα στην Osteria da Claudio στο Χαλάνδρι.Το φαγητό μου φάνηκε αρκετά καλό,χωρίς επιτήδευση .

www.osteriaclaudio.gr/
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να προσθέσω το Le due terre στην οδό Βασιλέως Γεωργίου στη Θεσσαλονίκη καθώς και το La Forchetta στη Θεμιστοκλή Σοφούλη.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
grazie για τις χρήσιμες προτάσεις που μας έκανες μια κι εγώ γυρνάω στο κέντρο. θα τα δοκιμάσω..
στο μενού του doppio έχει ένα φάουλ..καρμπονάρα με κρέμα γάλακτος..ελληνοποίηση του πιατου διαπράττοντας μια bestemmia..όταν δημιουργηθηκε το πιάτο δεν υπήρχε η κρέμα γάλακτος ούτε και προστέθηκε αργότερα τουλάχιστον εντός ιταλικού εδάφους..
Πέστα χρυσόστομε!!! εδώ δυστυχώς .....όσο πιό πολύ "γράσσο" τόσο πιό καλά...και
τρώει ο κοσμάκης
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Να προσθέσω το Le due terre στην οδό Βασιλέως Γεωργίου στη Θεσσαλονίκη καθώς και το La Forchetta στη Θεμιστοκλή Σοφούλη.
Το πρωτο ειναι το αγαπημενο μου ιταλικο μακραν στην Ελλαδα!
Αν και λιγο τσιμπιμενο αξιζει!
Το La Forchetta ειναι καλο Ερση, εχεις φαει τελευταια?
Ειχα παει παλια και δεν ενθουσιαστηκα..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πηγαμε στο La forchetta πριν τρεις τεσσερεις εβδομαδες και μειναμε ευχαριστημενοι. Φυσικα και δεν εχει το επιπεδο του le due terre, αλλα ουτε και τις τιμες του.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
να πάτε και στο κάζα μαντοβάνι όχι όμως στο κέντρο μα σ' αυτό που είναι στην Περαία;)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
να πάτε και στο κάζα μαντοβάνι όχι όμως στο κέντρο μα σ' αυτό που είναι στην Περαία;)
Ωραιο το Καζα Μαντοβανι αν και λιγο μακρια
Και να θελαμε στο κεντρο Leftrisb δεν εχει πια ..:(
Εχει γινει Λαδικο !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom