Ιταλία Milano per sempre

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν πάτε νωρίς και σας αφήσουν να μπείτε, θα δείτε ότι θα είστε οι μόνοι μη μοντέλα

Μάλλον δε μας έχεις δει από κοντά μου φαίνεται...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
stellina, δεν θα μείνω στο "μοντέλα" αλλά θα κολλήσω στο "νωρίς"!
Πρότεινέ μας και κανένα άλλο κλαμπάκι γιατί οι γνώσεις μου υστερούν σε αυτό το κεφάλαιο.
Και τώρα που θα πάει ο cakenet θα ρωτάει και δεν θα ξέρω τι να του απαντήσω!
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
stellina, δεν θα μείνω στο "μοντέλα" αλλά θα κολλήσω στο "νωρίς"!
Πρότεινέ μας και κανένα άλλο κλαμπάκι γιατί οι γνώσεις μου υστερούν σε αυτό το κεφάλαιο.
Και τώρα που θα πάει ο cakenet θα ρωτάει και δεν θα ξέρω τι να του απαντήσω!

χαχα! μοντέλα εννοούσα επαγγελματίες όχι από χόμπι:bleh: λοιπον, club, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με κανένα το Armani ήταν το καλύτερο μακράν και νωρίς εννοούσα κατα τις 11.30..Τώρα τα άλλα που τρώγονται σχετικά είναι το The club, και το Rolling Stone..Το πιο διάσημό τους είναι το Hollywood στο οποίο πηγαίνουν οι διασημότητες, αλλά τι να πω, εγώ μπήκα και σοκαρίστηκα, μου θύμιζε μπαρ στην ομόνοια τοοοσο χάλι!:roll: μέχρι και ένα πρεζάκι κοπέλα είχε σωριαστεί στην τουαλέτα και με έβριζε επειδή μπήκα- εκεί που πλένεις τα χέρια σου στον κεντρικό χώρο- παρολ αυτα δεν ήρθε ποτέ κανείς να τη μαζέψει. ένα άλλο που έχει πέραση πολύ είναι το old fashion στο parco sempione για το οποίο δεν τρελλαίνομαι επίσης, αλλά γούστα είναι αυτά. Επειδή δεν θυμάμαι διευθύνσεις των παραπάνω πες μου αν είναι να τα ψάξω! και ότι ειναι ρώτα με!:lol:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
χαχα! μοντέλα εννοούσα επαγγελματίες όχι από χόμπι:bleh: λοιπον, club, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με κανένα το Armani ήταν το καλύτερο μακράν και νωρίς εννοούσα κατα τις 11.30..Τώρα τα άλλα που τρώγονται σχετικά είναι το The club, και το Rolling Stone..Το πιο διάσημό τους είναι το Hollywood στο οποίο πηγαίνουν οι διασημότητες, αλλά τι να πω, εγώ μπήκα και σοκαρίστηκα, μου θύμιζε μπαρ στην ομόνοια τοοοσο χάλι!:roll: μέχρι και ένα πρεζάκι κοπέλα είχε σωριαστεί στην τουαλέτα και με έβριζε επειδή μπήκα- εκεί που πλένεις τα χέρια σου στον κεντρικό χώρο- παρολ αυτα δεν ήρθε ποτέ κανείς να τη μαζέψει. ένα άλλο που έχει πέραση πολύ είναι το old fashion στο parco sempione για το οποίο δεν τρελλαίνομαι επίσης, αλλά γούστα είναι αυτά. Επειδή δεν θυμάμαι διευθύνσεις των παραπάνω πες μου αν είναι να τα ψάξω! και ότι ειναι ρώτα με!:lol:
Σ' ευχαριστούμε stellina. Διευθύνσεις δεν χρειάζεται να μας πεις καθώς όποιος θέλει να τις βρει δεν έχει παρά να επισκεπτεί το Vivimilano της Corriere della sera (www.corriere.it).
Για να σας διευκολύνω η ιστοσελίδα για τα κλαμπ και μπαρ (αυτή τη στιγμή) είναι: Corriere Milano.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
stellina, δεν θα μείνω στο "μοντέλα" αλλά θα κολλήσω στο "νωρίς"!
Πρότεινέ μας και κανένα άλλο κλαμπάκι γιατί οι γνώσεις μου υστερούν σε αυτό το κεφάλαιο.
Και τώρα που θα πάει ο cakenet θα ρωτάει και δεν θα ξέρω τι να του απαντήσω!
A...κλείσαμε! Σε αυτό με τα μοντέλα θα πάω... να ανταγωνιστούμε σε ομορφάδα! :lol::lol::lol:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Piazza della Scala- Santa Maria della Grazie

Τα πανίνι (panini= sandwiches) στην Ιταλία κοστίζουν. Και κοστίζουν ακόμα περισσότερο αν τα αγοράσεις σε κάποιο από τα καφέ κοντά στο Duomo. Μας είχε ανοίξει, όμως, η όρεξη και ήμασταν αποφασισμένες να τα πληρώσουμε όσο και όσο! Βρήκαμε ένα καφέ- σαντουϊτσάδικο που η βιτρίνα του είχε για ντεκόρ πάμπολα πανίνι (δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του) και 16,80 Ευρώ ο τελικός λογαριασμός για τα τρία απλά σαντουϊτσάκια (μπαγκετούλα, τυράκι και προσιούτο). Στο χέρι πάντα! Γευστικότατα, όμως!

Συμβουλή: Μην πλησιάσετε το Autogrill, στην είσοδο της Galleria, Σαββάτο πρωί, για να πάρετε κάτι να φάτε. Θα σας κοπεί η όρεξη από την αναμονή! Κάντε λίγα βήματα παραπάνω και θα βρείτε καφέ με υπέροχα σάντουΐτς (και γλυκά και παγωτά!) που θα εξυπηρετηθείτε σχεδόν αμέσως.

Ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μας πίνοντας καπουτσίνο και βγήκαμε ξανά στους δρόμους. Σειρά είχε η πλατεία της Σκάλα (που οφείλει το όνομά της σε μια παλιά εκκλησία, τη Σάντα Μαρία Ντελα Σκάλα, που βρισκόταν στη θέση που σήμερα δεσπόζει το κτίριο της όπερας και όχι σε καμιά "σκάλα"!) που είναι ιδανική για ρετρό φωτογραφίες καθώς περικλείεται από πανέμορφα παλάτσι που χρησιμοποιούνται πια ως μουσεία και κέντρα πολιτισμού. Το τραμ, επίσης, που διατρέχει τον δρόμο μπροστά από την πλατεία δίνει μια νοσταλγική νότα στο χώρο.



Στο μέσο της πλατείας στέκεται ο Ντα Βίντσι και εξιστορεί στο πλήθος, που συνοστίζεται τριγύρω για μια φωτογραφία μαζί του, τις εφευρεύσεις του γιατί μην ξεχνάμε ότι ο Ντα Βίντσι εκτός από σπουδαίος ζωγράφος υπήρξε και ιδιοφυής επιστήμονας. Το Μιλάνο υπήρξε μια από τις πόλεις που ανέπτυξε σημαντική δράση προσφέροντας τις υπηρεσίες του στον ηγεμόνα Λουδοβίκο Σφόρτσα, σε διάφορους άλλους άρχοντες της εποχής και στους μοναχούς της πόλης.

Ο Ντα Βίντσι κοιτάει μόνιμα προς το κτίριο της Σκάλας (www.teatroallascala.org), εκεί που κατευθυνθήκαμε για να δούμε ποιο έργο δεν θα παρακολουθούσαμε εκείνη τη βραδιά. Τα παιδιά περίμεναν το κτίριο πιο εντυπωσιακό αλλά τους εξήγησα ότι είναι τόσο διάσημο και σπουδαίο λόγω των μεγάλων λυρικών τραγουδιστών που πέρασαν από εδώ. Φυσικά δεν ξέρω αν το εσωτερικό του θεάτρου είναι πιο εντυπωσιακό γιατί δεν έχω πάει ποτέ μέχρι τώρα αφού κόλλαγα συνήθως στο θέμα ένδυση. Όπερα είναι δεν μπορώ να πάω ούτε με τζινάκι, ούτε με μπότα φλατ, ούτε φυσικά με το μπουφάν και οι όλοι οι άλλοι γύρω μου να είναι ντυμένοι στην τρίχα! Από την άλλη βαριέμαι να κουβαλάω μαζί μου καλά ρούχα για ένα μόνο τριήμερο και έτσι το ραντεβού μου με την όπερα στη Σκάλα του Μιλάνου αναβάλλεται πάντα επ' αόριστον. Όλες οι απορίες μου όμως γύρω από το τι φοράμε ένα βράδυ στη Σκάλα λύθηκε όταν ένα φιλικό ζευγάρι, που πήγε λίγες εβδομάδες αργότερα από εμάς, με πληροφόρησε ότι δεν χρειάζεται να είσαι και πολύ καλά ντυμένος για να μπεις. Τις παραστάσεις τις παρακολουθούν πολλοί τουρίστες και έτσι το ντύσιμο δεν είναι εξηζητημένο. Οπότε με ένα παντελονάκι, ένα σακάκι ή ζακετούλα και ένα καλό παπουτσάκι είσαι αξιοπρεπώς ντυμένος για να παρακολουθήσεις την παράσταση και χωρίς να φοβάσαι μήπως φας πόρτα στην είσοδο. Περισσότερα για την ένδυση και το εσωτερικό της όπερας την επόμενη φορά που θα βρεθώ στο Μιλάνο καθώς ήδη έχω διαλέξει και την παράσταση!

Προς το παρόν ήταν αδύνατον να περάσουμε την κεντρική πόρτα του κτιρίου -ήταν και κλειστή άλλωστε!- και γυρίσαμε προς την απέναντι πλευρά της πλατείας όπου βρίσκεται το παλάτσο Μαρίνο. Εκείνες τις ημέρες είχε μια έκθεση του Καραβάτζιο και έτσι η ουρά μπροστά από την είσοδο κάλυπτε μεγάλο μέρος της πλατείας.

Επηρεασμένοι από τον Ντα Βίντσι τα παιδιά θέλουν να δουν τον "Μυστικό Δείπνο". Τους ενημερώνω ότι το βλέπω πολύ χλωμό να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί πρέπει να έχεις κλείσει την ημέρα και την ώρα μέσω ίντερνετ αλλά αποφασίζουμε να πάμε μέχρι την εκκλησία Σάντα Μαρία ντελε Γκράτσιε που βρίσκεται η τειχογραφία. Τουλάχιστον, αν δεν καταφέρουμε να δούμε τον "Μυστικό Δείπνο" θα ανάψουμε (που λέει ο λόγος) ένα κεράκι στη χάρη της Παναγίας.



Εννοείται ότι περπατήσαμε μέχρι την εκκλησία! Ήταν ο καλύτερος τρόπος να χάσουμε τα πανίνι που καταβροχθίσαμε! Τα πολλά άτομα που περίμεναν στο προαύλιο της εκκλησίας ήταν κακός οιωνός αλλά έκανα μια τελευταία προσπάθεια. Τίποτα τελικά! Οι επόμενες ώρες ήταν κλεισμένες με ραντεβού και ήμασταν και πολλά άτομα οπότε δεν μπορούσαν να μας χώσουν σε κανά γκρουπάκι που δεν θα είχε συμπληρωθεί!

--------------------------------
Η διάσημη τοιχογραφία του Λεονάρντο Ντα Βίντσι "Μυστικός Δείπνος" καλύπτει τον τοίχο της αίθουσας που χρησιμοποιούσαν για τραπεζαρία οι μοναχοί του μοναστηριού Σάντα Μαρία Ντελε Γκράτσιε. Το έργο όπως και η εκκλησία Σάντα Μαρία Ντελε Γράτσιε ανήκει από το 1980 στα προστατευόμενα μνημεία της Ουνέσκο. Η τοιχογραφία ολοκληρώθηκε το 1498, μετά από τέσσερα χρόνια, και απεικονίζει τη στιγμή που ο Ιησούς απευθυνόμενος στους μαθητές του λέει ότι "Ένας από εσάς θα με προδώσει". Ο τρόπος με τον οποίο αποδίδει ο Ντα Βίντσι την έκπληξη στα πρόσωπα των Αποστόλων και οι εκφραστικότατες χειρονομίες τους δίνουν στο έργο τεράστια αξία αλλά η τοιχογραφία έγινε περισσότερο γνωστή για την ιδιαίτερη τεχνική που εφάρμοσε ο καλλιτέχνης με αποτέλεσμα το έργο να φθείρεται στο πέρασμα του χρόνου. Για την προστασία του έργου οι επισκέψεις είναι περιορισμένες και γίνονται κατόπιν ραντεβού. Η είσοδος κοστίζει 6,50 Ευρώ (συν 1,50 Ευρώ για την προκράτηση θέσης) ενώ όλες τις πληροφορίες θα τις βρείτε στην ιστοσελίδα τους: Il Cenacolo. Η είσοδος στην εκκλησία είναι ελεύθερη.

Μετρό: Σταθμός Cadorna (γραμμές 1 -κόκκινη- και 2 -πράσινη), Τράμ: Νο 16.
--------------------------------
 
Last edited by a moderator:

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μπράβο marydim πολύ καλό!!!Συνέχισε...
Στο θέμα της διασκέδασης θα συμφωνήσω με τη stellina,Corso Como είναι μαζεμένα τα κλαμπάκια της πόλης...Το Hollywood ή Lollywood όπως το λένε οι Ιταλοί φίλοι μας είναι το πιο ιν στέκι της πόλης, όντως πρόκειται για ένα υπόγειο κλάμπ,όχι κάτι το ιδιαίτερο απο design,αλλα όπως και να το κάνουμε είναι το Hollywood στην Corso Como..Ο καλός ο κόσμος είναι στο "πριβέ" του μαγαζιού...
Ένα άλλο πολύ καλό κλαμπ στην περιοχή είναι το Eleven-σαφώς καλύτερη αισθητική και καλός κόσμος...
Όσο για το Nobu το προτιμώ για φαγητό και για για aperitivo το Armani Cafee..
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
sapienza, σ' ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια και για τις συμπληρωματικές πληροφορίες για τη νυχτερινή ζωή της πόλης.
Τόσο εσύ όσο και η stellina μας δώσατε τα καλύτερα tips για το νυχτερινό Μιλάνο.

Cakenet, χαίρομαι που βρίσκεις χρήσιμη την ιστοριούλα μου. Πιστεύω ότι θα καταφέρω να την ολοκληρώσω μέχρι να αναχωρήσεις για Μιλάνο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επηρεασμένοι από τον Ντα Βίντσι τα παιδιά θέλουν να δουν τον "Μυστικό Δείπνο". Τους ενημερώνω ότι το βλέπω πολύ χλωμό να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί πρέπει να έχεις κλείσει την ημέρα και την ώρα μέσω ίντερνετ αλλά αποφασίζουμε να πάμε μέχρι την εκκλησία Σάντα Μαρία ντελε Γκράτσιε που βρίσκεται η τειχογραφία. Τουλάχιστον, αν δεν καταφέρουμε να δούμε τον "Μυστικό Δείπνο" θα ανάψουμε (που λέει ο λόγος) ένα κεράκι στη χάρη της Παναγίας.



Εννοείται ότι περπατήσαμε μέχρι την εκκλησία! Ήταν ο καλύτερος τρόπος να χάσουμε τα πανίνι που καταβροχθίσαμε! Τα πολλά άτομα που περίμεναν στο προαύλιο της εκκλησίας ήταν κακός οιωνός αλλά έκανα μια τελευταία προσπάθεια. Τίποτα τελικά! Οι επόμενες ώρες ήταν κλεισμένες με ραντεβού και ήμασταν και πολλά άτομα οπότε δεν μπορούσαν να μας χώσουν σε κανά γκρουπάκι που δεν θα είχε συμπληρωθεί!

--------------------------------
Η διάσημη τοιχογραφία του Λεονάρντο Ντα Βίντσι "Μυστικός Δείπνος" καλύπτει τον τοίχο της αίθουσας που χρησιμοποιούσαν για τραπεζαρία οι μοναχοί του μοναστηριού Σάντα Μαρία Ντελε Γκράτσιε. Το έργο όπως και η εκκλησία Σάντα Μαρία Ντελε Γράτσιε ανήκει από το 1980 στα προστατευόμενα μνημεία της Ουνέσκο. Η τοιχογραφία ολοκληρώθηκε το 1498, μετά από τέσσερα χρόνια, και απεικονίζει τη στιγμή που ο Ιησούς απευθυνόμενος στους μαθητές του λέει ότι "Ένας από εσάς θα με προδώσει". Ο τρόπος με τον οποίο αποδίδει ο Ντα Βίντσι την έκπληξη στα πρόσωπα των Αποστόλων και οι εκφραστικότατες χειρονομίες τους δίνουν στο έργο τεράστια αξία αλλά η τοιχογραφία έγινε περισσότερο γνωστή για την ιδιαίτερη τεχνική που εφάρμοσε ο καλλιτέχνης με αποτέλεσμα το έργο να φθείρεται στο πέρασμα του χρόνου. Για την προστασία του έργου οι επισκέψεις είναι περιορισμένες και γίνονται κατόπιν ραντεβού. Η είσοδος κοστίζει 6,50 Ευρώ (συν 1,50 Ευρώ για την προκράτηση θέσης) ενώ όλες τις πληροφορίες θα τις βρείτε στην ιστοσελίδα τους: Il Cenacolo. Η είσοδος στην εκκλησία είναι ελεύθερη.

Μετρό: Σταθμός Cadorna (γραμμές 1 -κόκκινη- και 2 -πράσινη), Τράμ: Νο 16.
--------------------------------
τα διαβασες αυτα cakenet???? να την ακους την Ευαγγελια!!!! αντε τρεχα τωρα να κλεισεις ραντεβου για τον μυστικο δειπνο!!!:):)
 
Last edited by a moderator:

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Τι να κάνω; Φταίω εγώ που πήγα πάνω στο 2μηνο να τα κλείσω και ήταν ήδη καλυμμένες οι θέσεις; :mad::mad::mad:

Marydim...περιμένω να ολοκληρωθεί η σούπερ ιστορία σου...άλλωστε έχουμε ακόμη 41+ ημέρες! Θα τα καταφέρεις; :cool::cool::cool:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Pandora, σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις την ιστορία μου.

Ευαγγελία, ο cakenet έπεσε πάνω σε έκθεση οπότε είναι φυσικό να είναι κλεισμένες οι θέσεις για το "Μυστικό Δείπνο".

cakenet, θα προσπαθήσω αλλά δεν παίρνω και όρκο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom