Ιταλία Milano per sempre

MARCO

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ciao Marydim!!!! Υπέροχο το άρθρο σου για το Μιλάνο!!! Εσύ έγραψες ολόκληρο ταξιδιωτικό οδηγό πόλης!!! Μονό που αφιέρωσες τόσο αρκετό χρόνο για να γράψεις όλες αυτές της πληροφορίες σου αξίζει ένα μεγάλο BRAVO!!! Kαι εγώ επίσης επισκέπτομαι συχνά το Μιλάνο, γιατί είναι ο κόμβος μου για την βόρεια Ιταλία., και έχει γίνει η αγαπημένη μου πόλη! Μελλοντικά θα σας παρουσιάσω πληροφορίες για το Τορινο και την Βερόνα, μιας και η αγαπητή μας Μarydim πιστεύω ότι μας έχει καλύψει πλήρως για το Μιλάνο!!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Με την ευκαιρία θέλω κι εγω να πω brava! στην Μarydim, για την λεπτομερέστατη αφήγηση για το Μιλάνο. Αν υπάρχει ιστορία και για άλλα μέρη της Λομβαρδιας, θα ήταν ωραίο να τα διαβάσουμε.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Όντως...άψογη η περιγραφή...θα κρατήσω όλες τις πληροφορίες για το επερχόμενο ταξίδι μου εκεί.

Αλήθεια...υπάρχει κάποια κάρτα για το Μιλάνο...τύπου Roma Card?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Μπορεί για κάποιους να είναι κουραστικό να διαβάζει τόσα πράγματα για το Μιλάνο αλλά θεωρώ ότι για κάποιον που ψάχνει πληροφορίες του είναι απαραίτητα όλα αυτά.
Δυστυχώς, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να γράψω αναλυτικότερα και για τις υπόλοιπες ιταλικές πόλεις που έχω επισκεφθεί.

Όντως...άψογη η περιγραφή...θα κρατήσω όλες τις πληροφορίες για το επερχόμενο ταξίδι μου εκεί.

Αλήθεια...υπάρχει κάποια κάρτα για το Μιλάνο...τύπου Roma Card?
Αν και δεν γνωρίζω τι είναι η Roma Card υποθέτω ότι έχει σχέση με εκπτώσεις σε μουσεία, εκθέσεις, εστιατόρια κτλ.
Ούτε έχω χρησιμοποιήσει ούτε έχω αναζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο στο Μιλάνο.
Νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει γιατί δεν την έχω δει πουθενά.
Εξάλλου, το Μιλάνο ακόμα είναι στα πρώτα του βήματα όσον αφορά τον τουρισμό.
Ψάξε λίγο το θέμα της κάρτας στο επίσημο site της πόλης www.milanotour.eu
(που επιτέλους μετά από 3 χρόνια λειτουργεί) καθώς και στο www.ciaomilano.it και φυσικά ενημέρωσε και εμάς.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το καλό στους ακριβούς εμπορικούς δρόμους του Μιλάνου είναι ότι κάνεις άνετα την βόλτα σου, όσον αφορά τον κόσμο. Γιατί όταν περάσεις τη διάβαση στην piazza San Babila και βρεθείς απέναντι στο πεζοδρομημένο Corso Vittorio Emanuele, το περπάτημα δυσκολεύει λίγο και ειδικά αν πρόκειται για Σάββατο δυσκολεύει πολύ!

Κόσμος στον πεζόδρομο, κόσμος στα καταστήματα, κόσμος στα καφέ, κόσμος στα εστιατόρια, κόσμος παντού! Διάφορα happenings, μπάντες από νεαρούς κυρίως καλλιτέχνες, μικροπωλητές, τουρίστες και η ημέρα σου εδώ αποκτά μια διαφορετική διάσταση.

Τις βιτρίνες τις είχαμε δει και ξαναδεί το προηγούμενο βράδυ οπότε κάναμε μια στάση στην έκθεση ενός διαστημόπλοιου που πραγματοποιούνταν μπροστά από την εκκλησία San Carlo (Στους δύο κεντρικούς πεζόδρομους του Μιλάνου όπως είναι το Corso Vittorio Emanuele και η Via Dante πραγματοποιούνται καθ' όλη τη διάρκεια του έτους υπαίθριες περιοδικές εκθέσεις ποικίλου περιεχομένου).

Είχαμε μείνει πολύ ώρα, όμως, όλοι μαζί και για να μην συνηθίσουμε τα αγόρια τράβηξαν προς τη μπουτίκ της Ίντερ να προμηθευτούν τα απαραίτητα για τον αγώνα (κασκόλ, σκούφο και γάντια διαφορετικά θα τους έκοβε στο γήπεδο με τόσο κρύο που έκανε!) και εμείς για τον καθεδρικό ναό.

Σε ανοιχτό χώρο όπως είναι η piazza Duomo το κρύο είναι ακόμα πιο έντονο και έτσι τρέξαμε να χωθούμε μέσα στο ναό. Ευτυχώς, εδώ δεν είχε τόσο κόσμο. Αναμειχθήκαμε με τους προσκυνητές και τους υπόλοιπους τουρίστες και αφεθήκαμε στη μαγεία του τέταρτου (ή του τρίτου?) μεγαλύτερου ναού του κόσμου σε μέθεγος. Οι ναοί ανεξάρτητα σε ποια θρησκεία ανήκουν έχουν τη δύναμη να με γαληνεύουν. Δεν έχει υπάρξει φορά που να είμαι στο Μιλάνο και να μην έχω περάσει λίγες ώρες στο Duomo. Κάναμε μια μικρή περιήγηση στο ναό κλέβοντας εικόνες και σκηνές από το εσωτερικό του ναού και στη συνέχεια καθίσαμε στα στασίδια να προσευχηθούμε.

Βγήκαμε από μια παράπλευρη πόρτα με σκοπό να ανέβουμε στην κορυφή του Duomo αλλά αυτό αποδείχθηκε τελικά λίγο περίπλοκο. Οι Ιταλοί υπάλληλοι των ασανσέρ είχαν αποφασίσει ότι πρέπει να κάνουν το διάλειμμα που δικαιούνται πολύ νωρίτερα από το κανονικό. Έτσι κατέβασαν ρολά, ακινητοποίησαν τα ασανσέρ και άφησαν όλους τους άμοιρους τουρίστες να ανεβαίνουν από τις σκάλες. Απευθυνθήκαμε στον υπάλληλο που εκδίδει τα εισιτήρια για το ασανσέρ (το Duomo info point- εκδοτήριο εισιτηρίων βρίσκεται στο παραδίπλα κτίριο από το ναό) αλλά αυτός μας είπε ότι θα κόψουμε εισιτήρια στην είσοδο. Στην είσοδο φυσικά υπήρχαν μόνο οι φύλακες που εκτός ότι δεν έκοβαν εισιτήρια, μας έστειλαν ο καθένας με τη σειρά του στην άλλη πλευρά του ναού. Αφού επισκεφθήκαμε, λοιπόν, και τους δύο χώρους των ασανσέρ χωρίς κανένα αποτέλεσμα, επιστρέψαμε στο αρχικό σημείο όπου ο φύλακας άλλαξε τροπάρι και μας είπε ότι τα ασανσέρ απλά δεν λειτουργούν και καλύτερα να ανέβουμε απ' τις σκάλες! Από τις σκάλες δεν υπήρχε καμία περίπτωση ν' ανέβουμε γιατί εκτός ότι υπάρχει στενότητα χώρου και άρα η ανάβαση και η κατάβαση θα ήταν γολγοθάς είχε σχηματιστεί και μια τεράστια ουρά και θα έπρεπε να περιμένουμε καμιά ώρα στο κρύο! Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να αρχίσουν να ανεβοκατεβαίνουν τα ασανσέρ ξανά και κουβέντα στη κουβέντα μας είπε να περιμένουμε ένα τεταρτάκι ακόμα.

Ξαναπήγα, λοιπόν, στο εκδοτήριο που αυτή τη φορά ως εκ θαύματος, ο ίδιος υπάλληλος έβγαζε εισιτήρια (7 Ευρώ κοστίζει το εισιτήριο για όσους χρησιμοποιήσουν το ασανσέρ ενώ αυτοί που θέλουν να δοκιμάσουν τις σωματικές τους αντοχές και να μετρήσουν πόσα είναι τα σκαλοπάτια μέχρι την κορυφή, το εισιτήριο κοστίζει δύο ευρώ λιγότερο, δηλαδή 5Ευρουλάκια. Μπορείτε να ανεβείτε στην κορυφή καθημερινά 9 πμ-5 μμ). Η αναμονή μας στο ψοφόκρυο δεν κράτησε ούτε καν τεταρτάκι και και έτσι μετά από μερικά λεπτά, βρεθήκαμε να ατενίζουμε την πόλη του Μιλάνου από ψηλά. Η ατμόσφαιρα δεν ήταν και πεντακάθαρη αλλά ο κυκεώνας των κτιρίων της πόλης απλωνόταν μπροστά μας. Για να φτάσουμε στην κορυφή του ναού περάσαμε μέσα από ένα δάσος αγαλμάτων και περίτεχνων σχεδίων που κάνουν τόσο ιδιαίτερο τον ναό του Duomo. Στο ψηλότερο σημείο του ναού στέκει ολόχρυση και μικροσκοπική η Madonnina έχοντας υπό την προστασία της ολόκληρη την πόλη του Μιλάνου. Της κρατούσαν συντροφιά μόνο ξένοι τουρίστες και αμέτρητες σκαλωσιές λόγω των έργων αποκατάστασης του ναού που συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό.

Σαν καλές τουρίστριες βγάλαμε αμέτρητες φωτογραφίες με φόντο πότε τις στέγες των σπιτιών του Μιλάνου, πότε τη Madonnina, πότε την πλατεία Ντουόμο που βρισκόταν ακριβώς από κάτω μας και πότε τα αμέτρητα αγάλματα.
Το κρύο δεν έκανε δυνατή την παραμονή μας στα ψηλά για περισσότερο από δεκαπεντάλεπτο και έτσι εγκαταλείψαμε τη Μαντονίνα για έναν ακόμα καπουτσίνο στην Galleria και στο Gucci.


--------------------
O Καθεδρικός ναός του Μιλάνου (Duomo Milano - Sito ufficiale della Veneranda Fabbrica del Duomo di Milano e del Duomo di Milano -), με την πλατεία Duomo να εκτείνεται μπροστά του, θεωρείται το κέντρο της πόλης και σημείο εκδηλώσεων των μεγάλων γεγονότων. Ο ναός, γοτθικού στυλ, εντυπωσιάζει με τις τεράστιες διαστάσεις του και με το εντυπωσιακό εξωτερικό του, το οποίο αποτελείται από χιλιάδες αγάλματα αγίων, ζώων και τεράτων, σχέδια και φιγούρες που πρέπει να διαθέτει ατελείωτες ώρες κάποιος για να μπορέσει να τα ξεχωρίσει όλα αυτά. Η κατασκευή του ναού ξεκίνησε το 1836 όταν ο τότε κυβερνήτης της πόλης θέλησε να αφιερώσει στο Θεό έναν μεγαλειώδη ναό ζητώντας του ως αντάλλαγμα έναν διάδοχο για το θρόνο του. Οι εργασίες τυπικά ολοκληρώθηκαν στις αρχές του 1800 όταν ο Ναπολέοντας απαίτησε να τελειώσει η πρόσοψη του ναού προκειμένου να στεφθεί εκεί, βασιλιάς της Ιταλίας. Ουσιαστικά, όμως, οι προσθήκες στο ναό δεν σταμάτησαν ποτέ ενώ η συντήρηση όλων αυτών προϋποθέτει εργασίες που συνεχίζονται ακόμα και σήμερα.

Το εσωτερικό του ναού είναι λιγότερο εντυπωσιακό από το εξωτερικό του, για να μην αποσπά την προσοχή των πιστών από την προσευχή, και διαμορφώνεται από 52 κολόνες που χωρίζουν το ναό σε 5 κύριους διαδρόμους, διακοσμημένες όλες με αγάλματα. Τα βιτρό παράθυρά του παριστάνουν σκηνές από τη Βίβλο ενώ αριστερά και δεξιά της Αγίας Τράπεζας υπάρχουν ειδικοί χώροι για προσευχή που συγκεντρώνουν πιστούς που θέλουν να προσευχηθούν πιο ήσυχα.

Ο ναός είναι ανοιχτός για το κοινό καθημερινά από τις 7 το πρωί έως τις 7 το βράδυ. Κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας συνήθως δεν αφήνουν τουρίστες να μπουν στο ναό αλλά όποιος γνωρίζει ιταλικά και τους ζητήσει να παρακολουθήσει τη λειτουργία δεν θα του απαγορέψουν την είσοδο (εννοείται ότι η φωτογραφική μηχανή είναι κρυμμένη!).

Το Μουσείο του Ντουόμο λειτουργεί σε διπλανό κτίριο, νότια του ναού, και λειτουργεί καθημερινά, εκτός Δευτέρας.
--------------------
 
Last edited by a moderator:

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
marydim συγχαρητήρια για το άρθρο σου! πολύ καλές οι πληροφορίες σου!
έμεινα στο Μιλάνο ένα χρόνο με το πρόγραμμα εράσμους και -αν και δεν την βρίσκω όμορφη σαν πόλη, παρόλ' αυτά, την αγαπώ!
Περιμένω να ακούσω και την συνέχεια της ιστοριούλας!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
marydim μπράβο.....
ταξιδιωτικό σφηνάκι .....η τέλεια αφήγηση για τους shoping maniac και όχι μόνο.
Μιλάνο δέν έχω πάει αλλά μέσα από τήν αφήγηση σου πιστέυω ότι έμαθα αρκετά.
μπράβο και μήν μασάς :D:D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
marydim συγχαρητήρια για το άρθρο σου! πολύ καλές οι πληροφορίες σου!
έμεινα στο Μιλάνο ένα χρόνο με το πρόγραμμα εράσμους και -αν και δεν την βρίσκω όμορφη σαν πόλη, παρόλ' αυτά, την αγαπώ!
Περιμένω να ακούσω και την συνέχεια της ιστοριούλας!
stellina, xαίρομαι ιδιαίτερα που κάποια που έχει ζήσει την πόλη του Μιλάνου εκ των έσω, βρίσκει καλές τις πληροφορίες μου.

Πράγματι, το Μιλάνο δεν ανήκει στις πόλεις που την ερωτεύεσαι με την πρώτη ματιά όπως άλλες πολλές άλλες ιταλικές αλλά είναι μια πόλη που δεν την βαριέσαι εύκολα.

Τώρα που σε έχουμε στην παρέα μας, θα χαρούμε πολύ να μας δώσεις κάποια tips για το Μιλάνο από πράγματα που δεν μπορεί να δει και να ανακαλύψει ένας επισκέπτης της πόλης.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
marydim μπράβο.....
ταξιδιωτικό σφηνάκι .....η τέλεια αφήγηση για τους shoping maniac και όχι μόνο.
Μιλάνο δέν έχω πάει αλλά μέσα από τήν αφήγηση σου πιστέυω ότι έμαθα αρκετά.
μπράβο και μήν μασάς :D:D
Σ' ευχαριστώ, XRISTOS71, και μην ανησυχείς δεν σταματάω εύκολα!
Το Μιλάνο είναι, όντως, από τις πόλεις που οι shopping maniacs βρίσκουν τον παράδεισό τους:clap::clap::clap: έστω και αν δεν ψωνίσουν τίποτα!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Marydim...και πάλι μπράβο για την καταπληκτική σου ξενάγηση! Όλο αυτό το ποστ θα το ξεσκονίσω ξανά και ξανά μέχρι τον Μάιο! :clap:
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
stellina, xαίρομαι ιδιαίτερα που κάποια που έχει ζήσει την πόλη του Μιλάνου εκ των έσω, βρίσκει καλές τις πληροφορίες μου.

Πράγματι, το Μιλάνο δεν ανήκει στις πόλεις που την ερωτεύεσαι με την πρώτη ματιά όπως άλλες πολλές άλλες ιταλικές αλλά είναι μια πόλη που δεν την βαριέσαι εύκολα.

Τώρα που σε έχουμε στην παρέα μας, θα χαρούμε πολύ να μας δώσεις κάποια tips για το Μιλάνο από πράγματα που δεν μπορεί να δει και να ανακαλύψει ένας επισκέπτης της πόλης.
Βόλτα στh via dante που έχει πάντα κάποια έκθεση φωτογραφίας κατά μήκος του δρόμου, πικ νικ στο parco sempione και βόλτα με ποδήλατο στο parco lambro, παγωτο στο chocolat -και μόνο εκεί!- στη via cadorna, όλα τα άλλα ωχριούν μπροστά του, απλά οπλιστείτε με υπομονή γιατι έχει...ουρά μέχρι έξω! clubbing στο Armani Nobu στη via Monte Napoleone, πηγαίντε τις Πέμπτες -αν πάτε νωρίς και σας αφήσουν να μπείτε, θα δείτε ότι θα είστε οι μόνοι μη μοντέλα!Είναι η μέρα που το κλείνει ο ίδιος ο Αρμάνι :bleh:! Και οπωσδήποτε, οπωσδήποτε, σαν τυπικός μιλανέζος 7-9 θα πάτε για apperitivo. Οι μιλανέζοι το έχουν σαν τον δικό μας καφέ. Εκεί συναντιούνται και λένε τα νέα τους και μάλιστα είναι και πιο οικονομικό! Γιατί στην τιμή του ενός ποτού έχει κ δωρεάν μπουφέ! όσο πιο καλό το μπαρ τόσο καλύτερος και ο μπουφές του! δοκιμάστε τα μπαράκια στι Navigli αλλα και το -καταπληκτικής τοποθεσίας, χάλι ποτό και μπουφέ- Bar Bianco το οποίο είναι μέσα ακριβώς στο πάρκο sempione με μία θέα μαγευτική! Για τους μιλανέζους δεν είναι σαν τα τουριστικά happy hour στα νησιά, είναι κανονικός θεσμός, το κάνουν όλα τα bar ανεξαιρέτως και συναγωνίζονται στην ποικιλία και στις ποσότητες. Οι μιλανέζοι εκεί κλείνουν όλα τα ραντεβού τους και τα αμέτρητα bar σφύζουν από ζωή. Και εγώ το βρίσκω και πιο ξεκούραστο από τη δική μας ώρα ποτού αφού κατά τις 10 το βράδυ είσαι στο σπιτάκι σου, έχοντας διασκεδάσει μεν, αλλά όντας ξεκούραστος δε!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom