Ιταλία Milano per sempre

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μarydim μου πραγματικά έχεις δώσει πολύ χρήσιμες πληροφορίες,ειδικά για κάποιον που θα επισκευτεί πρώτη φορά το Μιλάνο θα βοηθήσουν πολύ!!!
Στα νυχτερινά τίπς να προσθέσω και το Lotvs Via Monte Grappa 10 ,ωραίο μαγαζάκι,πέραστε έστω για ένα apperitivo ή ένα ποτάκι πριν κατηφορίσετε στην Corso Como..Διαθέτει και γκουρμέ εστιατόριο αν αντέχει η τσέπη σας...Πληρώνεις λίγο πολύ το περιβάλλον ενώ μπορείς να φάς σε ωραιότατες τρατορίες καλύτερο φαϊ και σαφώς πιο οικονομικά..Κάλή λύση για φαγητό hostaria della clotilde,Via Vespucci, 3...
Για κάποιον που θέλει να δεί το Μιλάνο και ν απολαύσει την νυχτερινή του ζωή,milano da morire θα έλεγα,συνιστώ να διανυχτερεύσει στην περιοχή Corso Como ώστε να γλιτώσει το ταξί και το πρωί να μπορεί να μετακινείται άνετα με το μετρό (Porta Garibaldi )..Προτεινόμενα ξενοδοχεία Ata hotel και hotel Una..
Πρωτομαγιά θα βρίσκομαι και πάλι στο Μιλάνο,οπότε επιστρέφοντας ελπίζω να έχω και νέες προτάσεις...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
προσωπικα θεωρω το Μιλανο πολυ μικρη πολη γιαυτο και δεν χρησιμοποιησα καθολου τα μεσα μαζικης μεταφορας παρα μονο απο και προς το αεροδρομιο.την περπατησα σχεδον ολη !!! το βορειο μερος της πολης ειναι μακραν καλυτερο απο το νοτιο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αν αρέσει σε κάποιον το περπάτημα και κινηθεί εντός του κέντρου μπορεί άνετα να μην χρησιμοποιήσει καθόλου τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

Για εκτός κέντρου όμως οι αποστάσεις είναι μεγάλες για να καλυφθούν με ποδαρόδρομο και η χρήση συγκοινωνίας κρίνεται απαραίτητη. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι η απόσταση από τον Stazione Centrale έως το Navigli είναι περίπου 5 χιλιόμετρα οπότε στην επιστροφή αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις συγκοινωνία!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...Καλό είναι να υπάρχει κοντά ένας σταθμός του μετρό...Πολλές φορές κι η κούραση όταν είσαι όλη μέρα στη γύρα,μαγαζιά,κτλ,επιβάλει
το μετρό!!!;)
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Τι να κάνω; Φταίω εγώ που πήγα πάνω στο 2μηνο να τα κλείσω και ήταν ήδη καλυμμένες οι θέσεις; :mad::mad::mad:
Ακούστε τώρα τη δική μου εμπειρία με το Μυστικό΄Δείπνο...παίρνω τηλ. μια μέρα να κλείσω εισιτηρια κ δεν είχε λέει για 2 μήνες...περνάνε κάποιες μέρες κ αποφασίζω να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου...πάλι έφαγα πόρτα...δοκίμασα μετά από 5 λεπτά (!) με την λογική ότι θα παρακαλέσω να μου βρουν έστω κ μία θέση κ μου βρήκανε όποια μέρα ήθελα, κ όποια ώρα, ακόμα και την επόμενη μέρα, χωρίς να παρακαλέσω καθόλου κ για 3 άτομα κιόλας!
Ηθικό δίδαγμα? Απ' ότι κατάλαβα λένε όχι δεν έχουμε, για να κλείσουνε με τα γκρουπ αλλά κάποια μέρα, κάποια ώρα θα υπάρχουν 2-3 θέσεις κενές...πιέστε λίγο, ξανατηλεφωνήστε τους μήπως είναι καμμία υπάλληλος καινούρια :bleh::haha:
το ξέρω πως ακούγεται παράξενο, και είναι, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την τακτική τους...απλά εγώ αυτή τη συμβουλή μπορώ να δώσω απο προσωπική εμπειρία!:rolleyes::roll:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Α...εγώ κάνω μέρα παρά μέρα προσπάθειες στην ιστοσελίδα τους...μήπως και ακυρωθεί κάτι και βολευτούμε!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να συμπληρώσω στα λεγόμενα της stellina ότι πέρσι χωρίς να έχω κάνει κράτηση αποφάσισα να δω τον "Μυστικό Δείπνο", μιας και ήμουν στη γειτονιά, και βρήκα θέση στο αμέσως επόμενο γκρουπ που δεν ήταν συμπληρωμένο. Βέβαια, ήμουν μόνη μου, ήταν Παρασκευή πρωί και το Μιλάνο, γενικότερα, δεν είχε πολλούς εκδρομείς εκείνες τις ημέρες.
Απλά, πρέπει να το ρισκάρεις κανείς. Αν θέλει, όμως, κάποιος να εξασφαλίσει ότι θα δει οπωσδήποτε το έργο η κράτηση μέσω internet είναι μονόδρομος

Πάντως, παράξενο δεν είναι που απαιτούν προκράτηση γιατί κάτι τέτοιο δημιουργεί ένα ακόμα μεγαλύτερο μύθο γύρω από τον "Μυστικό Δείπνο" με αποτέλεσμα να αυξάνεται ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον των επισκεπτών της πόλης για την τοιχογραφία.
Επιπλέον, δεν διαμαρτύρεται και κανείς για το 1,5 Ευρώ παραπάνω που πρέπει κάποιος να καταβάλλει για να κλείσει το ραντεβού!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ όταν μπήκα πριν κανένα 3μηνο, είχα βρει διαθέσιμες θέσεις. Αλλά δεν τις έκλεισα γιατί δεν είχα ιδέα για το πρόγραμμα, αφού πως να κανονίσεις για συγκεκριμένη μέρα και ώρα αν δεν γνωρίζεις κατά προσέγγιση το πρόγραμμά σου και τις αποστάσεις στην πόλη;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν πειράζει cakenet. Αν δεν μπορέσεις να πας τώρα την επόμενη φορά.
Σου υπόσχομαι να σε ενημερώσω αν βρω εισιτήρια των 60 Ευρώ με Easy!!!:clap:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι..έχε το νου σου! Να πεταχτώ ίσα ίσα για ένα σ/κ να το δω κι αυτό και να ξαναπάρω μια δόση Ιταλίας! :clap::clap::clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
San Siro

Μείναμε κανά μισάωρο στην εκκλησία μέχρι που αποφασίσαμε να κατευθυνθούμε όλοι μαζί προς το Σαν Σίρο (Σαν Σίρο από την ομώνυμη περιοχή) ή Μεάτσα (Μεάτσα από τον ποδοσφαιριστή της Μίλαν Τζουζέπε Μεάτσα): www.sansiro.net και www.sansirotour.com. Βρήκαμε τον κοντινότερο σταθμό μετρό (Cadorna), πήραμε το τρένο της διαδρομής που είχαν πάρει την προηγούμενη μέρα τα παιδιά καθώς δεν είχα ιδέα πως θα πηγαίναμε στο γήπεδο και αφεθήκαμε να παρατηρούμε τους γύρω μας.

Τα παιδιά ήταν οι μόνοι με κασκόλ μέσα στο βαγόνι και με παραξένεψε λιγάκι αυτό. "Σίγουρα πήραμε το σωστό τρένο?", ρωτάω.
"Ναι, αυτό πήραμε και εχτές! Απλά μάλλον πηγαίνουν αργά οι Ιταλοί στο γήπεδο", μου απαντάει ο Παύλος!

Αμ δε! Απλά την προηγούμενη ημέρα έπεσαν πάνω στο σωστό τρένο! Η κόκκινη γραμμή του μετρό (γραμμή 1) έχει δύο τερματικούς σταθμούς στη μια της κατεύθυνση, έτσι κάποια τρένα πηγαίνουν προς τη Fiera και κάποια άλλα προς το Bisceglie. Το Lotto, η περιοχή που βρίσκεται το στάδιο Μεάτσα, είναι στην κατεύθυνση προς Fiera. Εμείς δεν προσέξαμε το μπροστινό βαγόνι για να δούμε που τερμάτιζε το τρένο και έτσι πήραμε αυτό που πήγαινε προς Bisceglie! Ευτυχώς, το καταλάβαμε εγκαίρως, και έτσι ξαναγυρίσαμε πίσω για να μπούμε τελικά στο σωστό τρένο το οποίο ήταν γεμάτο φυσικά από φιλάθλους τόσο της Ίντερ όσο και της Γιουβέντζους! Πάλι καλά που δεν αφέθηκα εντελώς δηλαδή!



Από τη στάση του μετρό μέχρι το γήπεδο είναι σχετικά μια απόσταση (την υπολογίζω περίπου όσο σταθμός ηλεκτρικού Ειρήνης με Ολυμπιακό Στάδιο -δεν ξέρω και ακριβώς καθώς δεν την έκανα με τα πόδια-). Πρότεινα ποδαρόδρομο ακολουθώντας το πλήθος της Ίντερ για να νιώσουμε και την ατμόσφαιρα αλλά κανείς δεν με άκουσε. Πήραμε ένα λεωφορειάκι, που είχε στάση σχεδόν απ' έξω από την έξοδο του μετρό, το οποίο απ' ότι κατάλαβα έκανε ένα κυκλικό δρομολόγιο γύρω από το γήπεδο, και σταματήσαμε καμιά εκατοστή μέτρα μακριά. Κάναμε στάσεις στους δεκάδες αυτοσχέδιους πάγκους που είχαν στηθεί για τις ανάγκες του αγώνα χαζεύοντας κασκόλ, καπέλα, σκούφους, λάβαρα, σημαίες, κτλ. σε διάφορες παραλλαγές (της Ίντερ πάντα).

Η κύρια μάζα του φίλαθλου κόσμου δεν είχε αρχίσει να έρχεται ακόμα αλλά εμείς κοντεύαμε να κοκκαλώσαμε περιφερόμενοι εκτός του γηπέδου και αφού δεν είχαμε καμία διάθεση να πληρώσουμε τα 8 Ευρώ για να ξεναγηθούμε στο μουσείο του γηπέδου που με τόση χαρά επισκέφθηκαν την προηγούμενη ημέρα τα παιδιά, αποφασίσαμε να φύγουμε. Τους ευχηθήκαμε Καλή Τύχη με τους κυριούληδες στον έλεγχο των εισιτηρίων, τους δώσαμε συμβουλές για το τι να κάνουν αν δουν ότι δεν τους επιτρέπουν την είσοδο (τύπου "βάλτε τα κλάματα":haha:) και τους αφήσαμε να ξεπαγιάζουν μπροστά από τη Θύρα 15 του Μεάτσα.

Έξω από την αλάνα του Σαν Σίρο υπάρχουν διάφορα τραμ και έτσι αποφασίσαμε να βρούμε ποιο είναι αυτό που πηγαίνει προς το κέντρο (γιατί κάποιο θα πήγαινε σίγουρα στο κέντρο!). Ήμασταν τυχερούλες και στον πρώτο οδηγό τραμ (Νο 16) που ρωτήσαμε μας είπε "μπείτε μέσα κορίτσια, αυτό είναι το τραμ για το Ντουόμο" (εντάξει, δεν μας το είπε και έτσι ακριβώς!). Μέσα στο τραμ ένας παπούλης αλγερινής καταγωγής ανέλαβε τον άτυπο ρόλο του ξεναγού μας και μας περιέγραφε με κάθε λεπτομέρεια από που περνάγαμε, τι βλέπαμε, που θα κατέβουμε, πως θα πάμε στο Ντουόμο, πόσα παιδιά έχει, πόσα παίρνει, που πηγαίνει βόλτα, πόσο νοσταλγεί την Αλγερία, κτλ.. και καθώς η διαδρομή μέχρι τη στάση μας στο κέντρο (via Mazzini) ήταν κάμποση ωρίτσα και πέσαμε και σε κίνηση, καταλαβαίνετε πως μάθαμε πολλές πληροφορίες από πρώτο χέρι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom