Γερμανία Moνοημερη εκδρομη απο Κολωνια.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μετα κοπων και βασανων καταφερα να κλεισω τελικα για Κολωνια το 3ημερο του Αγιου Πνευματος.
Θα ηθελα προτασεις για μονημερη εκδρομη.Αξιζουν οι Βοννη-Ντυσσελντορφ?Υπαρχουν ομορφα ,γραφικα χωρια κατα μηκος του Ρηνου?Γενικα που να προτιμησω να παω?(θα υπαρχει αυτοκινητο)
Να μπω Βελγιο καλυτερα -υπαρχει καποιο ωραιο μερος προς εκεινη την πλευρα η να μην παιρνω και πολυ θαρρος?:D
Μια αλλη ιδεα που μου ηρθε τωρα:
Οι δρομοι του κρασιου-Χαιδελβεργη-Στουτγκαρδη ειναι πολυ μακρια για μονοημερη?
Να μην το σκεφτομαι καν?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πρόσφατα πήγα στους συγγενείς μου στο Ham(Sieg), οπότε επισκέφτηκα με αυτοκινητο και Wissen(Sieg), Neunkirchen και άλλα χωριουδάκια στην περιοχή. Προσωπικά μου άρεσε, είδα την "επαρχία" της Γερμανίας, και βοήθησε και ο καιρός και ήταν πολύ όμορφα και γραφικά. Δεν ξέρω βέβαια αν θα αρεσει στον καθένα, αλλά είναι κλασικά χωριουδάκια, μεσα στο πράσινο, κοντα σε ποταμακια, με τα κλασικά σπιτια που τα έχουν πολύ περιποιημένα κλπ
Βεβαια ολα αυτά ειναι αρκετά πιο δυτικά. Κανα 40-45λεπτο μακριά από Βόννη.
Αλλά αν σου περισσεύει μια μέρα, αξιζει γενικώς να παρεις το αυτοκινητο και να κάνεις βολτες στην περιοχη γυρω από Βόννη. Έτσι για να δεις...να γεμίσει το μυαλό εικόνες και ο εγκέφαλος οξυγόνο :-D.
Ξαναλέω, προσωπική άποψη. Σε άλλους αρέσουν μόνο οι πόλεις, τα αξιοθέατα κλπ. Αν είσαι πιο πολύ της φύσης, πιστευω θα σου αρεσουν. Ρώτα και τους ντόπιους άλλωστε. Θα έχουν να σου προτεινουν αρκετά μερη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω πολυ tita.Διαβασα την ιστορια της axinos και ανεφερε την πολη Κοblenz.
Eδα φωτο κι ειναι πολυ ομορφα.
Για εισοδο στο Βελγιο η προς νοτια -δρομοι κρασιου- ειναι πολυ μακρια?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αυτο δεν το γνωριζω. ειχα παει με τρένο Άμστερνταμ-Κολονία και ήταν περιπου 2 ώρες. Τωρα για Βέλγιο..θα σε γελασω
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
amsterdam ειναι πολυ ωραια. εγω οταν πηγα amsterdam ψαχνομουνα να παω καμια μονοημερη βελγιο και τα παιδια εδω μεσα μου λεγανε οτι δεν αξιζει και πολυ.
amsterdam και να πατε βολτιτσα με το καραβακι στα καναλια.... ή καφεδακι εκει και για φαγητο στο volendam(τελειο χωριουδακι,τελειο τελειο....σπιτακια σαν απο παραμμυθι και 25χμ απο αμστερνταμ)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Koln-Heidelberg ειναι 254 χλμ και θα κανεις 2 ωρες και 24 λεπτα συμφωνα με το via michellin, με το τρενο και πιο συγκεκριμενα με το ICE θα κανεις 1:50 και ειναι 74 ευρω μονο να πας, δεν κοιταξα αν παιζει καποια καλυτερη τιμη αν παρεις και την επιστροφη, υπαρχουν και πιο φτηνα βεβαια αλλα πιο αργα! Οταν σπουδαζα πριν χρονια με αφραγκιες κτλ το ειχα κανει 5 ωρες :haha:!!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα σου προτεινα να κανεις μια μονοημερη κρουαζιερα στον ρηνο, αν ο καιρος ειναι καλος. Κατεβαινεις τον ρηνο με το καραβακι μεχρι το Mainz αν θυμαμαι καλα και παιρνεις το τελευταιο τρενο για να επιστρεψεις. Πολυ γραφικη διαδρομη και ξεκουραστη.
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Mπορει να σε πετυχω πανω ...:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
amsterdam ειναι πολυ ωραια. εγω οταν πηγα amsterdam ψαχνομουνα να παω καμια μονοημερη βελγιο και τα παιδια εδω μεσα μου λεγανε οτι δεν αξιζει και πολυ.
amsterdam και να πατε βολτιτσα με το καραβακι στα καναλια.... ή καφεδακι εκει και για φαγητο στο volendam(τελειο χωριουδακι,τελειο τελειο....σπιτακια σαν απο παραμμυθι και 25χμ απο αμστερνταμ)
Aυτη η ιδεα για Αμστερνταμ δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο για να πω την αληθεια.Ειναι ομως μακρυα απο Κολωνια ?Σημειοτεον θα υπαρχει αυτοκινητο -οποτε μειωνεται και πολυ ο χρονος ταξιδιου.Ποσα χιλιομετρα ειναι Αμστερνταμ-Κολωνια?

Koln-Heidelberg ειναι 254 χλμ και θα κανεις 2 ωρες και 24 λεπτα συμφωνα με το via michellin, με το τρενο και πιο συγκεκριμενα με το ICE θα κανεις 1:50 και ειναι 74 ευρω μονο να πας, δεν κοιταξα αν παιζει καποια καλυτερη τιμη αν παρεις και την επιστροφη, υπαρχουν και πιο φτηνα βεβαια αλλα πιο αργα! Οταν σπουδαζα πριν χρονια με αφραγκιες κτλ το ειχα κανει 5 ωρες :haha:!!!!!
Τιποτα δεν ειναι 2:30 ωρες.Θα υπαρχει αυτοκινητο οπως ειπα ,οποτε ολα θα ειναι πιο ευκολα.

Θα σου προτεινα να κανεις μια μονοημερη κρουαζιερα στον ρηνο, αν ο καιρος ειναι καλος. Κατεβαινεις τον ρηνο με το καραβακι μεχρι το Mainz αν θυμαμαι καλα και παιρνεις το τελευταιο τρενο για να επιστρεψεις. Πολυ γραφικη διαδρομη και ξεκουραστη.
Ευχαριστω Ερση μου για το τιπ.Διαβαζα στην ταξ.ιστορια "Κολώνια απο την Κολωνία" οτι η κρουαζιερες στο Ρηνο δεν αξιζουν.Ετσι ελεγαν .Εσυ εχεις παει?Ποια ειναι η γνωμη σου?

Mπορει να σε πετυχω πανω ...:haha:
Γιατι ,θα εισαι και συ τις ιδιες μερες πανω στην Κολωνια?:)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Άμστερνταμ Κολωνία είναι 271 χλμ σύμφωνα με το viamichelin.
Εκτιμώμενος χρόνος:
02h50 which 02h33 on motorways Για ξανασκέψου το...!
Πάντως η Χαϊδελβέργη πρέπει να είναι πανέμορφη, θα πάω κι εγώ για μιάμιση μέρα, έχω μάλιστα ανοίξει θέμα και ζητώ πληροφορίες:lol:
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον απ ο,τι βλεπω βγαινουν και η Χαιδελβεργη και το Αμστερνταμ.Με κολασατε τωρα παιδια !Το θεμα ειναι ποιο απο τα 2?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Λοιπον απ ο,τι βλεπω βγαινουν και η Χαιδελβεργη και το Αμστερνταμ.Με κολασατε τωρα παιδια !Το θεμα ειναι ποιο απο τα 2?
Και οι δύο πόλεις είναι πανέμορφες και εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους.
Για μονοήμερη χαλαρή εκδρομούλα εγώ θα επέλεγα τη Χαϊδελβέργη.

Το Αμστερνταμ θα το προτιμούσα για περισσότερες μέρες γιατί έχει "πιο πολύ ζουμί".

Πάντως, όποιο μέρος επιλέξεις από τα δύο, σίγουρα θα το ευχαριστηθείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.279
Μηνύματα
886.167
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom