Γερμανία Moνοημερη εκδρομη απο Κολωνια.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι εγινε βρε παιδια ?Πως και ετυχε και εχουμε κοινα 3ημερα και με Γερμανους και με Ολλανδους?
Φετος ειχαμε κοινο Πασχα. Οποτε και του Αγιου Πνευματος πεφτει μαζι. Και στη γερμανια το εορταζουν πολυ παραπανω απο οτι εμεις. Ειναι καθολικη αργια (δηλαδη πιανει και τα μαγαζια και τις ιδιωτικες δουλειες) και πιανει περισσοτερες ημερες.
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Γιατι ,θα εισαι και συ τις ιδιες μερες πανω στην Κολωνια?:)
Nαι θελω να ανεβω για αλλο λογο...Την ιδια περιοδο γινεται και το παγκοσμιο πρωταθλημα χοκει επι παγου και θα γινεται χαμος...Εγω για αυτο τον λογο θα ανεβω...:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Nαι θελω να ανεβω για αλλο λογο...Την ιδια περιοδο γινεται και το παγκοσμιο πρωταθλημα χοκει επι παγου και θα γινεται χαμος...Εγω για αυτο τον λογο θα ανεβω...:haha:
Πω πω εγω δεν τα ηξερα ολα αυτα !Καλα που θα μεινω σε φιλη γιατι ειδαλλως με βλεπω να την εβγαζα στα παγκακια.:shock:
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Aυτη η ιδεα για Αμστερνταμ δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο για να πω την αληθεια.Ειναι ομως μακρυα απο Κολωνια ?Σημειοτεον θα υπαρχει αυτοκινητο -οποτε μειωνεται και πολυ ο χρονος ταξιδιου.Ποσα χιλιομετρα ειναι Αμστερνταμ-Κολωνια?

οταν το ψαχνα και γω απο αμστερνταμ για κολωνια ειχα δει οτι με το τρενο ειναι 2 ωρες φανταζομαι με αυτοκινητο λιγοτερο.δεν ειναι μακρυα, αν φυγεις πρωι πρωι θα εχεις μια γεματη μερα εκει. παντως εμας μας αρεσε παρα πολυ, ξαναπηγαιναμε ανετα και ειδικα αν πας σε κανα χωριουδακι τριγυρω θα παθεις πλακα, αλλη ατμοσφαιρα. και να πατε και βολτα με το καραβακι στα καναλια, μη το χασεις δε βλεπεις πλωτα σπιτια καθε μερα, ειναι καλη φαση:D:D

οταν το ψαχνα και γω απο αμστερνταμ για κολωνια ειχα δει οτι με το τρενο ειναι 2 ωρες φανταζομαι με αυτοκινητο λιγοτερο.δεν ειναι μακρυα, αν φυγεις πρωι πρωι θα εχεις μια γεματη μερα εκει. παντως εμας μας αρεσε παρα πολυ, ξαναπηγαιναμε ανετα και ειδικα αν πας σε κανα χωριουδακι τριγυρω θα παθεις πλακα, αλλη ατμοσφαιρα. και να πατε και βολτα με το καραβακι στα καναλια, μη το χασεις δε βλεπεις πλωτα σπιτια καθε μερα, ειναι καλη φαση:D:D

κοιταξα τωρα το viamichellin(site για χιλιομετρικες αποστασεις) και το δινει 2:50 min αλλα οι δυομισυ ωρες ειναι σε αυτοκινητοδρομο και φανταζομαι οτι παιζεται αναλογα με το ποσο παει κανεις....(βεβαια ποτε δεν τρεχουμε πολυ ε? παντα με προσοχη για να ειμαστε ασφαλεις).παντως σου λεω οτι αξιζει(δικη μου αποψη), ειναι τελειως διαφορετικη πολη. και αν πας περνα και καμια βολτα απο κανα coffee shop υπαρχουν παντου...:D:D
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τα τρενα στην Ευρωπη κανουν τις αποστασεις πιο γρηγορα από οτι με το αυτοκινητο. Δεν ειναι Ελλαδα... χιχι:D
αν κι εγω πηγα με ICE.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλα ολα αυτα βρε παιδια αλλα παραπανω μιλαγαμε για πολυ κινηση αυτες τις μερες....κλαψ κλαψ !
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Καλα ολα αυτα βρε παιδια αλλα παραπανω μιλαγαμε για πολυ κινηση αυτες τις μερες....κλαψ κλαψ !

δικιο εχεις αλλα οι αυτοκινητοδρομοι εκει δεν ειναι σαν την εθνικη τη δικη μας, καμια μα καμια σχεση..εχω συγγενεις στο ντυσελτορφ και μου εχουν πει οτι ειναι ασπρο - μαυρο η συγκριση.τωρα δεν μπορω να πω τιποτα standar γιατι δεν εχω παει ποτε.

δικιο εχεις αλλα οι αυτοκινητοδρομοι εκει δεν ειναι σαν την εθνικη τη δικη μας, καμια μα καμια σχεση..εχω συγγενεις στο ντυσελτορφ και μου εχουν πει οτι ειναι ασπρο - μαυρο η συγκριση.τωρα δεν μπορω να πω τιποτα standar γιατι δεν εχω παει ποτε.



α!και κατι αλλο, οποιος τελικα ταξιδεψει με αυτοκινητο στους δρομους της γερμανιας προσοχη!! ξεχναμε την κακια συνηθεια που εχουν οι περισσοτεροι ελληνες να πετανε πραγματα απο το αυτοκινητο, ανοιγωντας το παραθυρακι, στο δρομο. πριν 20 χρονια που ειχανε παει οι γονεις μου εκανε το λαθος η γλυκια μου μανουλα καθως οδηγουσανε να πεταξει ενα χαρτακι απο τσιχλα και τους σταματησανε στο πιο κατω μπλοκο, τη βγαλανε εξω ,την πηρανε με τα ποδια και τη γυρισανε πισω να το μαζεψει. πολυ ρομπα....:haha::haha::haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι ειναι αληθεια οι Γερμανοι ειναι παρα πολυ τυπικοι σ΄ αυτα ενω εμεις δεν ειμαστε ,αλλα γιαυτο εχουμε και τα χαλια μας ως κρατος.Φανταζομαι οτι οι οικοδεσποτες μου θα με κατατοπισουν για ολα τα πρεπει-δεν πρεπει.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
γεια σου κλεοπατρα!
επεστεψα απο το ταξιδι μου την τριτη που ηταν γερμανια-ολλανδια-βελγιο.
εγω εκανα την διαδρομη ντυσσεντολφ-αμστερνταμ με το τρενο.
αμα θες να πας στο βολενταμ μπορεις να βγαλεις εισητηριο -για λεωφορειο- που ειναι 7 ευρω απο εξω απο τον κεντρικο σταθμο των τρενων του αμστερνταμ και να πας στο βολενταμ,στο ενταμ και στο νησακι απεναντι που δεν ξερω το ονομα του.το εισητηριο ειναι και επιστροφης.
εγω εμενα λαιντεν οποτε μια μερα την αφιερωσα στο βελγιο αλλα προλαβαμε μονο μπριζ.το εισητηριο ειχε 51,50 ευρω με το ICE και εκανε 3 ωρες.
αμα εχεις βεβαια αμαξι ισως να γινει και πιο γρηγορα αναλογα αν ο οδηγος ξερει το δρομο.
αμα σε ενδιαφερει κατι αλλο που μπορω να σε βοηθησω ρωτα με,τα εχω ευκαιρα ακομα!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
γεια σου κλεοπατρα!
επεστεψα απο το ταξιδι μου την τριτη που ηταν γερμανια-ολλανδια-βελγιο.
εγω εκανα την διαδρομη ντυσσεντολφ-αμστερνταμ με το τρενο.
αμα θες να πας στο βολενταμ μπορεις να βγαλεις εισητηριο -για λεωφορειο- που ειναι 7 ευρω απο εξω απο τον κεντρικο σταθμο των τρενων του αμστερνταμ και να πας στο βολενταμ,στο ενταμ και στο νησακι απεναντι που δεν ξερω το ονομα του.το εισητηριο ειναι και επιστροφης.
εγω εμενα λαιντεν οποτε μια μερα την αφιερωσα στο βελγιο αλλα προλαβαμε μονο μπριζ.το εισητηριο ειχε 51,50 ευρω με το ICE και εκανε 3 ωρες.
αμα εχεις βεβαια αμαξι ισως να γινει και πιο γρηγορα αναλογα αν ο οδηγος ξερει το δρομο.
αμα σε ενδιαφερει κατι αλλο που μπορω να σε βοηθησω ρωτα με,τα εχω ευκαιρα ακομα!

το leiden ηταν κι αυτο πολυ ωραιο χωριουδακι,ειχαμε παει και μεις και στο ενταμ, γενικως τα χωρια της ολλανδιας ειναι πανεμορφα και γραφικα.
το αλλο ψαροχωρι απεναντι απο το volendam λεγεται marken και περνας με το φερυ.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
το leiden ηταν κι αυτο πολυ ωραιο χωριουδακι,ειχαμε παει και μεις και στο ενταμ, γενικως τα χωρια της ολλανδιας ειναι πανεμορφα και γραφικα.
το αλλο ψαροχωρι απεναντι απο το volendam λεγεται marken και περνας με το φερυ.

ναι οντως το λαιντεν μου αρεσε πολυ!
απο οτι μας ειπαν υπαρχει λεωφορειο που σε παει στο νησακι και δεν ειναι απαραιτητο να παρεις το καραβακι.βεβαια δεν το εκανα οποτε δεν σου το λεω σιγουρα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
H αληθεια ειναι οτι μου ειχε περασει απο το μυαλο και η Brugge .(Αληθεια ποσο απεχει απο Κολωνια ?)
Αφηστε τα εχω κανει αχταρμα στο μυαλο μου ...για μια ημερησια απο Κολωνια ξεκινησα και γω και τωρα υπαρχουν οι κατωθι επιλογες:(αν δεν μου κανει βεβαια ασχημο χουνερι η τεφρα)
1.Χαιδελβεργη..και γενικα τα χωριουδακια διπλα στο Ρηνο.
2.Αμστερνταμ
3.Brugge
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.661
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom