Mobile Internet/τηλεφωνία στην Ευρώπη

gordito

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Bελιγραδι
Σχετικη αναζητηση στο google δεν βοηθησε οποτε ποσταρω εδω τις ερωτησεις μου.

Θα παω στην Σερβια την ερχομενη βδομαδα, οποτε σκεφτομαι μολις περασω τα συνορα, να αγορασω απο καπου μια prepaid καρτουλα για το κινητο, οπου βρω. Εκει ευτυχως τις αγοραζεις ακομα απο το περιπτερο, και δεν χρειαζεσαι ταυτοτητες κλπ

Τι παιζει εκει με το mobile internet; Υπαρχουν πακετα, οπως εδω, οπου στελνω ενα μυνημα καπου και ενεργοποιω πχ 100ΜΒ με καποια δηναρια;;
Συγκεκριμενες πληροφοριες θα βοηθησουν πολυ!!

Long shot, αλλα μηπως εχει χρησιμοποιησει καποιος επιτυχως υπηρεσιες τυπου viber και whatsapp;;;
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεια σας. Μήπως ξέρει κάποιος την οικονομικότερη λύση για να έχω Internet στο κινητό μου στο Λονδίνο και στη Βουδαπέστη; Να πάρω κάρτα απο εδώ; Μπορώ να πάρω κάρτα απο εκεί; Κάποια δοκιμασμένη λύση;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γεια σας. Μήπως ξέρει κάποιος την οικονομικότερη λύση για να έχω Internet στο κινητό μου στο Λονδίνο και στη Βουδαπέστη; Να πάρω κάρτα απο εδώ; Μπορώ να πάρω κάρτα απο εκεί; Κάποια δοκιμασμένη λύση;
Mε ενδιαφέρει και μένα αυτό που ρωτάς για Λονδίνο.Βέβαια είναι και το wifi που μπορείς να βολευτείς.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έχω βρει κάποια apps στο iPhone για μεταφορές με λεωφορείο και άλλα που χρειάζονται Internet.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Υπάρχει roaming για δεδομένα με ελάχιστο κόστος χρησιμοποιώντας τα MB που έχεις στο προγραμμά σου. πχ η WIND έχει το DATAROAMER , που διαφημίζεται και εδώ σε banners με επιπρόσθετο κόστος 5€. Δοκιμασμένο στο Λονδίνο τον Μάϊο.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν συμφέρει καλύτερα να αγοράσω αγγλικό νούμερο;
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Για μένα αφού λειτούργησε μια χαρά το roaming , δεν κοίταξα για λύση άλλης κάρτας.
Δες και τα πακέτα για toppup που υπάρχουν απο διάφορες ετιαρείες και σύγκρινε με τα εδώ.
Πιστεύω ότι της Wind είναι η καλύτερη προσφορά, τουλάχιστον απο τις ελληνικές.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το είδα το topup αλλά δεν κατάλαβα πως ακριβώς λειτουργεί. Πάντως με 13€ περίπου σου δίνει 1gb νομίζω.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Εννοείς την Wind ή εταιρείες στην Αγγλία.
Απο Wind , παίρνεις ένα F2GO , κάνεις online εγγραφή , παίρνεις μια κάρτα των 10, βάζεις τα 5 σε πακέτο unlimited serf (online) , τα 500 mb στα κάνει 1000 στέλνεις και ένα μήνυμα DATAROAMER, τρως άλλα 5€ και είσαι ΟΚ με 1000 mb. Δηλαδή με 15,00 € είσαι ΟΚ και σου περισσεύει χρόνος ομιλίας. .Καλα με 2-3 κλήσεις έφυγε ο χρόνος , αλλά ....
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Χαίρετε!Παρόλο που ταξιδεύω σε 3 μήνες,εγώ είμαι τρελή και θέλω να έχω προγραμματίσει κάθε μικρή λεπτομέρεια για να είμαι σίγουρη.Θέλω να ρωτήσω (γιατί δεν βρήκα κάτι πρόσφατο στο φόρουμ) τι γίνεται με συνδέσεις ίντερνετ στο εξωτερικό.Για megabyte δηλαδή.Θα είμαι Λονδίνο,και παρότι θυμάμαι ότι όλο και κάπου βρίσκεις wifi,θέλω να έχω megabyte για να χρησιμοποιώ εφαρμογή με μετακινήσεις (το citymapper συγκεκριμένα,που δυστυχώς δεν είναι offline και δεν έχω βρει κάποιο πιο αξιόλογο).Πήρα στην κοσμοτέ (έχω καρτοκινητό κοσμοτέ) και μου είπαν να βάλω ενα 30άρι (για 3 μέρες ταξίδι!) γιατί λέει το ίντερνετ θέλει 15 ευρώ για 7 μέρες το -υποτίθεται- απεριόριστο (σύνολο 150mb!) συν να έχω άλλα τόσα για κλήσεις που θα κάνω ή θα μου κάνουν (που δεν θα κάνω και δεν θα το σηκώνω επίσης).Δε θυμάμαι πόσο μου είπαν χρεώνεται η κλήση από ελληνικό κινητό στην Αγγλία,σε ελληνικό πάλι στην Αγγλία,αλλά θυμάμαι ότι το μήνυμα ήταν 0,07 οπότε είπα με μηνύματα θα επικοινωνούμε.
Απλά μου φαίνονται πολλά τα 15 ευρώ για 150mb,είναι εντελώς κλεψιά και ήθελα να ρωτήσω τι εμπειρίες έχετε από αυτό το πρόγραμμα ή αν έχετε να μου προτείνετε άλλες λύσεις.(άλλες εταιρείες ουσιαστικά).Θεεεενκ γιου!
(επίσης να πω ότι είχα κάρτες αγγλικές αλλά έχει περάσει 2ετία και δεν λειτουργούν πλέον)
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Σε data προγράμματα η WIND είναι η καλύτερη λύση (προσωπική άποψη) . Με 5 € επιλέγεις το data roamer και έχεις τα mb του προγράμματος στο εξωτερικό. Εγώ το δοκίμασα όταν πήγα Λονδίνο στο δικό μου , με προγραμμα σύνδεσης, και με άλλο ένα καρτοκινητό (f2g). Για δες στο site της , να δεις τι προγράμματα δίνει το f2g και τι ισχύει για το dataroamer. Τώρα πρόσεξα ότι το dataroamer ισχύει μόνο για πακέτα συμβολαίου. Στην καρτοκινητή το κατέργησε και έβαλε κάτι αντίστοιχο με αυτό που αναφέρεις πιο πάνω σαν της Cosmote.
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Σε data προγράμματα η WIND είναι η καλύτερη λύση (προσωπική άποψη) . Με 5 € επιλέγεις το data roamer και έχεις τα mb του προγράμματος στο εξωτερικό. Εγώ το δοκίμασα όταν πήγα Λονδίνο στο δικό μου , με προγραμμα σύνδεσης, και με άλλο ένα καρτοκινητό (f2g). Για δες στο site της , να δεις τι προγράμματα δίνει το f2g και τι ισχύει για το dataroamer. Τώρα πρόσεξα ότι το dataroamer ισχύει μόνο για πακέτα συμβολαίου. Στην καρτοκινητή το κατέργησε και έβαλε κάτι αντίστοιχο με αυτό που αναφέρεις πιο πάνω σαν της Cosmote.
Ναι,και η wind "απεριοριστο" (150 mb) δινει,μπηκα και το ειδα.Γιαυτο ρωταω μηπως εχει κανεις να μου προτεινει κατι αλλο.Για hotspot μου ειπαν,αλλα θελω να μπω να το ψαξω.δεν εχω ιδεα πως δουλευει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom