Μογγολία Mongolia live

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Δεν ξέρω αν μπορεί και πρέπει να θεωρηθεί "ταξιδιωτική ιστορία", αλλά και γιατί όχι, λέω εγώ; Στο κάτω κάτω εκτός από τη γραπτή ιστορία, υπάρχει και η προφορική παράδοση, έτσι δεν είναι; :D
Και για να μην τα πολυλογώ, λίγο παρακάτω θα βρείτε το λινκ για μια ιντερνετική ραδιοφωνική εκπομπή με περίπου δίωρη χύμα κουβεντούλα (μετά μουσικής) περί τη Μογγολία και μερικές πρώτες εντυπώσεις από το ταξίδι μας.
Αυτά λοιπόν τα ολίγα σαν πρώτη δόση, γιατί μέχρι να καταλαγιάσουν μέσα μου οι εμπειρίες και να πιάσω να γράφω (και) γι αυτό το ταξίδι... ζήσε Μάη μου!

Globaltica με καλεσμένη την Ισαβέλλα Μπερτράν μετά απο 1 μήνα αλητείας στην…Μογγολία



(Εδώ μπορείτε να επισκεφτείτε το πραγματικά ενδιαφέρον μπλόγκ του Κώστα Ζυρίνη και της Ισαβέλλας Μπερτράν)
download





.

ageo_yahoo_com_serv_da6d9ec4411d88ca9e097a92ca3be024._.gif

__,_._,___
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σε άκουσα!!
Ευχαριστούμε και για αυτό. Ταξιδέψαμε μαζί σου...
Περιμένουμε και ιστορία όμως ε;;; Μη νομίζεις ότι μας κάλυψε το 2ωράκι!! ;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Isabele!!!!!!!
Μου θύμισες το πιο παραξενο ταξίδι μου!!
υπέροχη χώρα με σεληνιακά τοπία και τους πιο αγνους ανθρώπους..
οι γιουρτες ολα τα λεφτά!!
μάθε πως μπορούμε να αποκτήσομε μια μπας και γλυτώσουμε απο τα μπετόν και τα χαράτσια τους..:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ισαβελλα μου ..να πω αρχικα οτι χαρηκα πολυ που σε γνωρισα καλυτερα χτες.
Κατα δευτερον ...θελουμε την πενα σου και αναμενουμε και ιστορια ..εεε?
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Σε άκουσα!!
Ευχαριστούμε και για αυτό. Ταξιδέψαμε μαζί σου...
Περιμένουμε και ιστορία όμως ε;;; Μη νομίζεις ότι μας κάλυψε το 2ωράκι!! ;)
Ιστορια? Μα αφού ήδη το σημείωσα: "Ζήσε Μάη μου". Ας μη βιαζόμαστε λοιπόν. Δεκέμβρη έχουμε ακόμα!:xmas_cheesygrin:

Ισαβελλα μου ..να πω αρχικα οτι χαρηκα πολυ που σε γνωρισα καλυτερα χτες.
Κατα δευτερον ...θελουμε την πενα σου και αναμενουμε και ιστορια ..εεε?
Κι εγώ χάρηκα πολύ. Άλλο πράγμα η δια ζώσης κουβεντούλα, πως να το κάνουμε!
Αλλά κι εσύ τέκνον Βρούτε ζητάς ιστορία; Και μάλιστα από την πένα μου όταν το μόνο που διαθέτω είναι ένα ξεχαρβαλωμένο κλαβιέ; Τέλος πάντων, για να μην επαναλαμβάνομαι, βλέπε ως άνω απάντηση στον σύζυγό σου Αντώνιο.

Να πω οτι είμαι καταπράσινη από ταξιδιωτική ζήλεια;
(είπα και εγώ πού χάθηκε η Ισαβέλλα!)
Κι αν σου πω ότι κάθε φορά που προφέρω τη λέξη Μογγόλος γελάω από μέσα μου γιατί σκέφτομαι τα δικά σου "μόγγολα" της Αιγύπτου :xmas_lol:.
Καλώς σε ξαναβρίσκω Ερσάκι!

Isabele!!!!!!!
Μου θύμισες το πιο παραξενο ταξίδι μου!!
υπέροχη χώρα με σεληνιακά τοπία και τους πιο αγνους ανθρώπους..
οι γιουρτες ολα τα λεφτά!!
μάθε πως μπορούμε να αποκτήσομε μια μπας και γλυτώσουμε απο τα μπετόν και τα χαράτσια τους..:D
Νάμαστε και σε τσακώσαμε! Και που είναι η ιστορία απ' αυτό το ταξίδι; Ε; Που είναι; Κι εγώ έψαχνα στο φόρουμ για πληροφορίες και πληροφορίες δεν έβρισκα. Αίσχος! Γιαυτό έστω και τώρα ομολόγησε τα πάντα εδώ: Πότε; Με τι μέσο; Πόσες μέρες; Σε ποιές περιοχές; Άντε, μπας και εξιλεωθείς!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.983
Iσαβέλα, χάρηκα πολύ που σε γνώρισα την Παρασκευή... θα μπορούσα να σε ακούω ώρες να μιλάς για τα ταξίδια σου... αλλά ναι, συμφωνώ με Κλεό, θέλουμε και την πένα σου!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
.
Καλώς σε ξαναβρίσκω Ερσάκι!


Νάμαστε και σε τσακώσαμε! Και που είναι η ιστορία απ' αυτό το ταξίδι; Ε; Που είναι; Κι εγώ έψαχνα στο φόρουμ για πληροφορίες και πληροφορίες δεν έβρισκα. Αίσχος! Γιαυτό έστω και τώρα ομολόγησε τα πάντα εδώ: Πότε; Με τι μέσο; Πόσες μέρες; Σε ποιές περιοχές; Άντε, μπας και εξιλεωθείς!
Καλώς όρισες Ισαβέλλα! :xmas_biggrin:
Μπορεί να μην έχουμε πολλές πρακτικές πληροφορίες για τη Μογγολία, αλλά κάποιες λίγες έστω υπάρχουν: http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...DE-%F4%E7%F2-%EC%EF%E3%E3%EF%EB%DF%E1%F2.html
Υποθέτω βέβαια οτι για μια τόσο ξεσκολισμένη ταξιδεύτρια αυτές οι πληροφορίες είναι απλώς η αλφαβήτα!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ιστορια? Μα αφού ήδη το σημείωσα: "Ζήσε Μάη μου". Ας μη βιαζόμαστε λοιπόν. Δεκέμβρη έχουμε ακόμα!:xmas_cheesygrin:
Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις πόσο άπληστοι είναι οι ταξιδιώτες μερικές φορές... :xmas_wink:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αντε Αντωνη μας παντρεψε η Ζεζεμπελ:xmas_mrgreen:
Αυτο ηταν δηλαδη κυρια μου?Αλλο ποστ εστω κ συντομο να αναμενουμε?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Απόψε κατάφερα ν' ακούσω την εκπομπή. Πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα σας αν και θα ήθελα να σ' έχει ρωτήσει χιλιάδες ακόμη πράγματα για τη ζωή στην Μογγολία και για τις εμπειρίες σας!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Iσαβέλα, χάρηκα πολύ που σε γνώρισα την Παρασκευή... θα μπορούσα να σε ακούω ώρες να μιλάς για τα ταξίδια σου... αλλά ναι, συμφωνώ με Κλεό, θέλουμε και την πένα σου!
Κι εγώ πολύ χάρηκα, γι αυτό να το κάνουμε πιο συχνά!
Και σιγά μη διαφωνούσες με την Κλεό. Λες να μην κατάλαβα τι ντουέτο έχετε φτιάξει εσείς οι δύο :xmas_lol:
Καλώς όρισες Ισαβέλλα! :xmas_biggrin:
Μπορεί να μην έχουμε πολλές πρακτικές πληροφορίες για τη Μογγολία, αλλά κάποιες λίγες έστω υπάρχουν: http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...DE-%F4%E7%F2-%EC%EF%E3%E3%EF%EB%DF%E1%F2.html
Υποθέτω βέβαια οτι για μια τόσο ξεσκολισμένη ταξιδεύτρια αυτές οι πληροφορίες είναι απλώς η αλφαβήτα!
Όχι καλέ, απλά ως ψιλοάσχετη έψαξα μόνο στις ιστορίες, οπότε αυτό δεν το είδα. Αλλά που θα μου πάει, να δεις που κάποτε θα το παίζω στα δάχτυλα το φόρουμ! (σε μερικά χρόνια).

Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις πόσο άπληστοι είναι οι ταξιδιώτες μερικές φορές... :xmas_wink:
Αν ξέρω λέει! Κι όχι μόνο μερικές φορές, αλλά μονίμως. Αλλιώς τι ταξιδιώτες θα ήταν!

Αντε Αντωνη μας παντρεψε η Ζεζεμπελ:xmas_mrgreen:
Αυτο ηταν δηλαδη κυρια μου?Αλλο ποστ εστω κ συντομο να αναμενουμε?
Εσένα κυρία μου δεν σε πάντρεψα εγώ αλλά η Ιστορία. Εγώ δηλαδή φταίω που αλλαζες αυτοκράτορα σαν τα πουκάμισα και πέρασες από την αγκαλιά του Καίσαρα σ' αυτήν του Αντώνιου; Όχι για να ξερω δηλαδή;
Όσο για πρόσθετο ποστ, επειδή με ξερω, πες πες πες αργά ή γρήγορα θα υποκύψω (το αργά ή γρήγορα είναι σχήμα λόγου, μάλλον το αργά ισχύει). Για την ώρα η κατάσταση έχει ως εξής: Για την ώρα γράφουμε μαζί με τον Ζυρ Βολιβία μέρος Α' για να τ' ανεβάσουμε στο σάιτ την Παρασκευή, χρωστάω εδώ μερικά σταν, ε και μετά μάλλον θα πάρει σειρά η Μογγολία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom