Μογγολία Mongolia live

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Απόψε κατάφερα ν' ακούσω την εκπομπή. Πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα σας αν και θα ήθελα να σ' έχει ρωτήσει χιλιάδες ακόμη πράγματα για τη ζωή στην Μογγολία και για τις εμπειρίες σας!
Για πες λοιπόν μερικά από αυτά τα χιλιάδες πράγματα! Δεν παίρνω όρκο να απαντήσω άμεσα, αλλά ωραίο είναι να πέφτουν προτάσεις για το τι ενδιαφέρει τον καθένα να διαβάσει σε μια μελλοντική ταξιδιωτική ιστορία.
Άντε λοιπόν να κάνουμε τη συγγραφή λιγάκι πιο διαδραστική!


+ πολυ ωραια φωνη!
Ε αυτό πια! Κοίτα πως κοκκίνησα :xmas_redface::xmas_redface::xmas_redface:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.761
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για πες λοιπόν μερικά από αυτά τα χιλιάδες πράγματα! Δεν παίρνω όρκο να απαντήσω άμεσα, αλλά ωραίο είναι να πέφτουν προτάσεις για το τι ενδιαφέρει τον καθένα να διαβάσει σε μια μελλοντική ταξιδιωτική ιστορία.
Άντε λοιπόν να κάνουμε τη συγγραφή λιγάκι πιο διαδραστική!
Ας ξεκινήσω από τα εύκολα λοιπόν:
Καταρχήν ποιό ήταν το δρομολόγιο που ακολουθήσατε; Εκτός από την Ουλάν Μπατόρ και την Γκόμπι τι πορεία ακολουθήσατε;
Βλέπω ότι η Γκόμπι έχει πολύ έντονο ανάγλυφο και εσύ την περιέγραψες σαν "μη κλασσική έρημο". Θα ήθελα μερικές εντυπώσεις ακόμα για τα τοπία που είδατε (και αν γίνεται και καμιά φωτογραφία). Αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου για την Μογγολία είναι το στερεότυπο της αχανούς στέπας για όσο βλέπει το μάτι. Φαντάζομαι ότι γενικά θα ισχύει αλλά σίγουρα θα είδατε και άλλες εικόνες.
Δεν άκουσα καθόλου αν μπορέσατε να μιλήσετε με ντόπιους, εννοώ συζητήσεις γενικότερου ενδιαφέροντος. Τι εντυπώσεις αποκομίσατε;

Αυτά τα λίγα για αρχή και βλέπουμε...:xmas_biggrin:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ας ξεκινήσω από τα εύκολα λοιπόν:
Καταρχήν ποιό ήταν το δρομολόγιο που ακολουθήσατε; Εκτός από την Ουλάν Μπατόρ και την Γκόμπι τι πορεία ακολουθήσατε;
Βλέπω ότι η Γκόμπι έχει πολύ έντονο ανάγλυφο και εσύ την περιέγραψες σαν "μη κλασσική έρημο". Θα ήθελα μερικές εντυπώσεις ακόμα για τα τοπία που είδατε (και αν γίνεται και καμιά φωτογραφία). Αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου για την Μογγολία είναι το στερεότυπο της αχανούς στέπας για όσο βλέπει το μάτι. Φαντάζομαι ότι γενικά θα ισχύει αλλά σίγουρα θα είδατε και άλλες εικόνες.
Δεν άκουσα καθόλου αν μπορέσατε να μιλήσετε με ντόπιους, εννοώ συζητήσεις γενικότερου ενδιαφέροντος. Τι εντυπώσεις αποκομίσατε;

Αυτά τα λίγα για αρχή και βλέπουμε...:xmas_biggrin:
Mariath, καλά το πας! Όλα τα παραπάνω θα ληφθούν υπόψη και θα αναλυθούν εκτενώς στην μελλοντική ταξιδιωτική ιστορία (τρέχα γύρευε δηλαδή πότε :xmas_lol:). Πάντως για να δώσω μια χοντρική ιδέα του δρομολογίου, θα πω εδώ ότι κάναμε τον λεγόμενο Μεγάλο Κύκλο (καλά, μόνο κύκλος δεν είναι, αλλά λέμε τώρα!) όπως φαίνεται παρακάτω στον χάρτη

awww.zyrinis.gr_sites_default_files_images_mongolia.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Που ειναι ο χαρτης παιδι μου?
Ωραιες φωτο..πολυ ωραιες παρεπιπτοντως.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ας ξεκινήσω από τα εύκολα λοιπόν:
Καταρχήν ποιό ήταν το δρομολόγιο που ακολουθήσατε; Εκτός από την Ουλάν Μπατόρ και την Γκόμπι τι πορεία ακολουθήσατε;
Βλέπω ότι η Γκόμπι έχει πολύ έντονο ανάγλυφο και εσύ την περιέγραψες σαν "μη κλασσική έρημο". Θα ήθελα μερικές εντυπώσεις ακόμα για τα τοπία που είδατε (και αν γίνεται και καμιά φωτογραφία). Αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου για την Μογγολία είναι το στερεότυπο της αχανούς στέπας για όσο βλέπει το μάτι. Φαντάζομαι ότι γενικά θα ισχύει αλλά σίγουρα θα είδατε και άλλες εικόνες.
Δεν άκουσα καθόλου αν μπορέσατε να μιλήσετε με ντόπιους, εννοώ συζητήσεις γενικότερου ενδιαφέροντος. Τι εντυπώσεις αποκομίσατε;

Αυτά τα λίγα για αρχή και βλέπουμε...:xmas_biggrin:
Mariath, καλά το πας! Όλα τα παραπάνω θα ληφθούν υπόψη και θα αναλυθούν εκτενώς σε μελλοντική ταξιδιωτική ιστορία (τρέχα γύρευε δηλαδή αν και πότε :xmas_lol:). Πάντως για να δώσω μια χοντρική ιδέα του δρομολογίου, θα πω εδώ ότι κάναμε τον λεγόμενο Μεγάλο Κύκλο (καλά, μόνο κύκλος δεν είναι, αλλά λέμε τώρα!) όπως απεικονίζεται απλουστευμένα στον παρακάτω στον χάρτη

awww.zyrinis.gr_sites_default_files_images_mongolia.jpg

Μιλάμε χοντρικά για 3000 χιλιόμετρα, εκ των οποίων τα 2800 από χωματόδρομους (που συχνά χαράζαμε εμείς οι ίδιοι).

Βόρεια, από Moron μέχρι Hovsgol είσαι στη Σιβηρία, ενώ η Γκόμπι ξεκινάει από Baga Gazryn νότια της Ουλάν Μπατόρ.

Για τα υπόλοιπα ...υπομονή.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Που ειναι ο χαρτης παιδι μου?
Ωραιες φωτο..πολυ ωραιες παρεπιπτοντως.
Πρέπει να έκανα κάποιο λάθος μανούβρα κι απ' ότι βλέπω το ίδιο μήνυμα ανέβηκε δυο φορές (την πρώτη φορά λειψό). Ελπίζω να με διορθώσει η αξιότιμη διεύθυνση του τράβελστορις :xmas_wink:.

Κλεό, σε ποιες φωτό αναφέρεσαι? Δεν ανέβασα ακόμα καμία φωτό από Μογγολία. Αν πάλι εννοείς αυτές που είδες πατώντας πάνω στο χάρτη, είναι από το .... Κιργιστάν.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εξαιρετικά! Καλώς ήρθες! Αποθήκευσα το λινκ για να ακούσω την εκπομπή απόψε! (μεγάλη φαν των προφορικών παραδόσεων :) )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πρέπει να έκανα κάποιο λάθος μανούβρα κι απ' ότι βλέπω το ίδιο μήνυμα ανέβηκε δυο φορές (την πρώτη φορά λειψό). Ελπίζω να με διορθώσει η αξιότιμη διεύθυνση του τράβελστορις :xmas_wink:.

Κλεό, σε ποιες φωτό αναφέρεσαι? Δεν ανέβασα ακόμα καμία φωτό από Μογγολία. Αν πάλι εννοείς αυτές που είδες πατώντας πάνω στο χάρτη, είναι από το .... Κιργιστάν.
Ναι ναι το γραφει απο κατω αλλωστε οτι ειναι απο το Κιργισταν.
Αυτο το μικρο εικονιδιακι που δεν ειχε χαρτη σε βαζει στο Παμε γι' αλλα ...και σχολιασα τις φωτο απο Κιργισταν.Στεπα και βουνα στο μπακγκραουντ.Αυτα αρεσουν πολυ στον αντρα μου...καθε μερα βαζει και παρακολουθει καιρο απο Ιρκουτσκ Σιβηριας για παραδειγμα.Ε..ρε τρελα που εχει ο κοσμος!!!!:xmas_eek::xmas_mrgreen:
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Για λίγο έλειψα κι έχασα τα καλύτερα... Σπεύδω να αναπληρώσω!!!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Αυτο το μικρο εικονιδιακι που δεν ειχε χαρτη σε βαζει στο Παμε γι' αλλα ...και σχολιασα τις φωτο απο Κιργισταν.
Τι γίνεται που να πάρει ο (ηλεκτρονικός) διάολος; Εγώ πάλι βλέπω κανονικά μέσα στο μήνυμά μου τον χάρτη της διαδρομής φαρδιά πλατιά στην οθόνη μου... Ας πει και κάνας άλλος τι βλέπει.


Εξαιρετικά! Καλώς ήρθες! Αποθήκευσα το λινκ για να ακούσω την εκπομπή απόψε! (μεγάλη φαν των προφορικών παραδόσεων :) )
Μπράβο βρε bat-suit (υποκοριστικό!). Όχι σαν κάτι άπληστους εδώ μέσα που τα θέλουνε και γραπτά!

Για λίγο έλειψα κι έχασα τα καλύτερα... Σπεύδω να αναπληρώσω!!!
Γρήγορα, γιατί αύριο έχει εξετάσεις εφ' όλης της ύλης και σε θέλω διαβασμένη!

Επίσης λινκ από δω (το ανέβασα σήμερα)
ΜΟΓΓΟΛΙΑ - LIVE | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom