Ρωσία Mother Russia!!!

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Vito πραγματοποιεις ενα απο τα ονειρα μου!Το οποια εφτασα πολυ κοντα να πραγματοποιησω αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα τον περασμενο απριλη!!Παρολα αυτα αυτο που ειπες δεν μου αρεσε!Δεν ισχυουν οτι λενε στο net?Μηπως μπορεις να δωσεις ενα κοστος του ταξιδιου μεχρι το Πεκινο??Ξερεις??Υποχρεος θα σου μαι!!!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Vito πραγματοποιεις ενα απο τα ονειρα μου!Το οποια εφτασα πολυ κοντα να πραγματοποιησω αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα τον περασμενο απριλη!!Παρολα αυτα αυτο που ειπες δεν μου αρεσε!Δεν ισχυουν οτι λενε στο net?Μηπως μπορεις να δωσεις ενα κοστος του ταξιδιου μεχρι το Πεκινο??Ξερεις??Υποχρεος θα σου μαι!!!
Μην μπερδεύεσαι!! Αυτό που είπα είναι ότι βρήκα διαφορετικές τις ώρες των δρομολογίων στο ιντερνετ. Κατα τα άλλα, οι τιμές είχαν μικρές διαφορές.
Όσο αφορά το πεκίνο, δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς γιατί εγώ έκανα τη διαδρομή μέχρι το ιρκούτσκ και μετά γύρισα πίσω στη μοσχα.
Στο πήγαινε, έκανα το ταξίδι σπαστό με διάφορα αργά τραίνα και στην 3 θέση και πλήρωσα λιγότερο από 100 ευρώ. ( Μόσχα – Ιρκουσκ). Στην επιστροφή πήγα απ ευθείας στη Μόσχα με γρήγορο τραίνο και 2 θέση και πλήρωσα περιπού 200 ευρώ. Το ταξίδι το έκανα σε 3 μέρες. Ένα άλλο τραίνο λίγο πιο αργό έκανε την ίδια διαδρομή σε λίγο λιγότερο από 4 μέρες και για τη 2 θεση έδινε περίπου 120-130 ευρώ.
Τώρα για το πεκίνο, υπολόγισε άλλες 3 μέρες από το ιρκούτσκ, οπότε υπολόγισε και τα ανάλογα λεφτά.
Είναι απίστευτη εμπειρία!!! Να ξαναβάλεις αυτό το ταξίδι στα σχέδια σου...;)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Μην μπερδεύεσαι!! Αυτό που είπα είναι ότι βρήκα διαφορετικές τις ώρες των δρομολογίων στο ιντερνετ. Κατα τα άλλα, οι τιμές είχαν μικρές διαφορές.
Όσο αφορά το πεκίνο, δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς γιατί εγώ έκανα τη διαδρομή μέχρι το ιρκούτσκ και μετά γύρισα πίσω στη μοσχα.
Στο πήγαινε, έκανα το ταξίδι σπαστό με διάφορα αργά τραίνα και στην 3 θέση και πλήρωσα λιγότερο από 100 ευρώ. ( Μόσχα – Ιρκουσκ). Στην επιστροφή πήγα απ ευθείας στη Μόσχα με γρήγορο τραίνο και 2 θέση και πλήρωσα περιπού 200 ευρώ. Το ταξίδι το έκανα σε 3 μέρες. Ένα άλλο τραίνο λίγο πιο αργό έκανε την ίδια διαδρομή σε λίγο λιγότερο από 4 μέρες και για τη 2 θεση έδινε περίπου 120-130 ευρώ.
Τώρα για το πεκίνο, υπολόγισε άλλες 3 μέρες από το ιρκούτσκ, οπότε υπολόγισε και τα ανάλογα λεφτά.
Είναι απίστευτη εμπειρία!!! Να ξαναβάλεις αυτό το ταξίδι στα σχέδια σου...;)
Πολυ φτηνα μου ακουγεται!Απο οτι κοιταξα το Ιρκουτσκ-Πεκινο το βρισκω σε ενα site 180 euro αλλα το ιδιο site μου εδινε το Μοσχα-Ιρκουτσκ με 250 γιουρα!Δυστυχως απο οτι καταλαβα πρεπει να τα κλεισω απο πριν γιατι αλλιως ειναι λιγο δυσκολη η βιζα (τις θελει ακριβως τις ημερομηνιες),αν και ελπιζω επειδη εχω ξαναβγαλει βιζα να μου τη δωσουν λιγο πιο ευκολα αυτη τη φορα!
Με την 3η θεση τι παιζει?(Το site αυτο μου το εδινε πολυ φτηνοτερα την τριτη θεση!(Καπου 130 το Μοσχα Ιρκουτσκ!),μισα λεφτα!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Πολυ φτηνα μου ακουγεται!Απο οτι κοιταξα το Ιρκουτσκ-Πεκινο το βρισκω σε ενα site 180 euro αλλα το ιδιο site μου εδινε το Μοσχα-Ιρκουτσκ με 250 γιουρα!Δυστυχως απο οτι καταλαβα πρεπει να τα κλεισω απο πριν γιατι αλλιως ειναι λιγο δυσκολη η βιζα (τις θελει ακριβως τις ημερομηνιες),αν και ελπιζω επειδη εχω ξαναβγαλει βιζα να μου τη δωσουν λιγο πιο ευκολα αυτη τη φορα!
Με την 3η θεση τι παιζει?(Το site αυτο μου το εδινε πολυ φτηνοτερα την τριτη θεση!(Καπου 130 το Μοσχα Ιρκουτσκ!),μισα λεφτα!
sorry! για το τραινο που κοστιζει 120-130 ευρω, εγραψα λαθος. η τιμη αυτή είναι 3 θεση.
σου προτεινω να ταξιδεψεις με 3 θεση. ειναι εμπειρια!! ειχα εισιτηριο για 3 θεση απο ιρκουτσκ μοσχα αλλα επειδη τα σχεδια μου άλλαξαν στο ιρκουτσκ, το μονο τραινο που με βολευε για να μην χασω το αεροπλανο στη μοσχα ειχε μονο 2 θεση. οχι οτι με χαλασε..επειδη ηταν πιο κυριλε το τραινο, μας σερβιραν και φαγητο..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μη μου πεις τώρα οτι θα περιμένουμε ξανά χρόνους μήνες δώδεκα για τη συνέχεια της ιστορίας...
 

mainitsa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ρωσία- Πεκινο!!!

καλησπέρα παιδιά. σειρά μου να θέσω και εγω τις απορίες μου, ελπίζοντας να βρεθεί κάποιος καλοθελητής και να μου απαντήσει!
*αν κατάλαβα καλα, κατά μήκος της διαδρομής, υπάρχει δυνατότητα να κατεβαίνουμε από το τρένο, να μενουμε σε καποια πολη της επιλογης μασ κανα- δυο μερεσ και μετα να παιρνουμε το επομενο δρομολογιο με αλλο τρενακι, συνεχιζοντασ με το ιδιο εισιτηριο που βγαλαμε εξ' αρχης?

* ειδα κατι φωτογραφιες των κουπε στα τρενα, και μου φανηκαν λιγο σαν τσαντηρια.... ή μηπως δεν ισψυει για πρωτη θεση?

*στο τελοσ της διαδρομης μπορεις να παρεις αεροπλανακι και να γυρισεις. σωστα??

ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ... ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ!!! ευχαριστω παιδια!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ανάλογα ποια θέση κοίταγες
υπάρχει η θέση Platskartny τα οποία είναι τα ποιο φθηνά αλλά είναι για κάφρικες περιστάσεις (βλέπε καμένους φοιτήτες) :rolleyes: είναι 3 όροφα κρεβάτια κατά μήκος του διαδρόμου κι η μόνη private επιλογή είναι ένα κουρτινάκι

υπάρχει μετά η δευτέρη θέση κουπέ που είναι κάτι σαν καμπίνα με 4 κρεβάτια μέσα, τραπεζάκι κι ένα βραστήρα σε κάθε "καμπίνα"

κι τέλος το Spalny vagon που είναι η πρώτη θέση με μόνο 2 κρεβάτια μέσα

κι επίσης υπάρχουν 2 τρένα για Πεκίνο από Μόσχα δυστήχως δε θυμάμαι ποια

το ένα πάει μέσω Μογγολίας (αρά θα χρειαστείς βίζα transit) ή να πας μέσω Harbin αρά δε θα χρειαστείς βίζα για Μογγόλια αλλά θα κάνεις μια μέρα παραπάνω

κι από ότι ξέρω πως μπορείς να κάνεις στάση μία ή δύο κι μπορείς να γυρίσεις με αεροπλάνο πίσω :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Που ήταν αυτό το θέμα/ιστορία;;;
Πάω για ύπνο, αλλά αύριο πρωί πρωί...καφέ με διάβασμα!
Πρέπει να ξεψαχνίσω τα πάντα εδώ.
Το χειρότερο είναι ότι προσπαθώ να επικοινωνήσω με το προξενείο (consulate) της Μογγολίας εδώ και μερικές μέρες και δε το σηκώνει κανείς...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κατ'αρχήν τι έγινε μ'αυτή την ιστορία;;;;
Άντε Vito, Πόσα χρόνια παίρνει να την γράψεις;; :D:D

Οι ερωτήσεις μου είναι:

- γιατί δεν αγόρασες τα εισιτήρια του τρένου απο ιντερνετ για να μην έχεις όλο το άγχος και το θέμα που δεν μιλάνε αγγλικά;

- Τη visa αν έχω voucher για όλα τα ξενοδοχεία που θα μείνω, είναι οκ; Δε θέλω ΚΑΙ inv.letter τότε, ε; Ή πρόσκληση θέλω έτσι κι αλλιώς; Επίσης, εγώ δε μένω Αθήνα, μπορεί να τα κανονίσει ο φίλος που θασ πάμε μαζί που μένει Αθήνα και για τη δική μου βίζα ή πρέπει να βρεθώ ο ίδιος εκεί;


varis81;113324Δυστυχως απο οτι καταλαβα πρεπει να τα κλεισω απο πριν γιατι αλλιως ειναι λιγο δυσκολη η βιζα (τις θελει ακριβως τις ημερομηνιες) said:
Δε μας λές κι εσύ πώς έβγαλες βίζα τη πρώτη φορά να ξέρουμε πάνω κάτω;

Σήμερα, μετά απο αρκετών ημερών προσπάθειες, σήκωσαν το τηλ στη πρεσβεία της Μογγολίας (για όποιον ενδιαφέρεται μέσω Μογγολίας), αλλά μου είπε η κοπέλα να πάρω 5-8 το απόγευμα που θα είναι εκεί ο πρόξενος. Όταν και αν θα έχω νεότερα, θα σας ενημερώσω!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κριμα παντως να μεινει ετσι αυτη η ιστορια.Πολυ ενδιαφερον προορισμος και ταξιδι.
Καιρο εχουμε να τον ακουσουμε το Vito.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
- Τη visa αν έχω voucher για όλα τα ξενοδοχεία που θα μείνω, είναι οκ; Δε θέλω ΚΑΙ inv.letter τότε, ε; Ή πρόσκληση θέλω έτσι κι αλλιώς; Επίσης, εγώ δε μένω Αθήνα, μπορεί να τα κανονίσει ο φίλος που θασ πάμε μαζί που μένει Αθήνα και για τη δική μου βίζα ή πρέπει να βρεθώ ο ίδιος εκεί;
Ναι θες invitation. Το voucher δεν αρκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom