Musica Latina!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταρχήν ας βάλουμε το επίσημο κλιπάκι:

Και τώρα το background: O Jacob Forever είναι ο ένας εκ των δύο Gente De Zona, που χωρίστηκαν επειδή ο άλλος -λέγεται ότι- του έφαγε μισό μύριο δολάρια. Βγαίνει λοιπόν ο Τζέικομπ Φορέβα με το κομμάτι "μέχρι να στεγνώσει η Μαλεκόν" και τα χώνει στον άλλον "μου πανε ότι ρωτάς για μένα, είμαι καλύτερα από ποτέ, καλύτερα μόνος παρά με σάπια παρέα, εγώ συνεχίζω να τραγουδάω και να κάνω μουσικές παραγωγές... μέχρι να στεγνώσει η Μαλεκόν, εγώ ποτέ δε χάθηκα, τώρα βρήκα τον εαυτό μου κλπ".

Το κλιπάκι είναι χιτ διότι το "μέχρι να στεγνωσει η Μαλεκόν" εκτός από πιασάρικο, κολλάει και σε όλα. Πας στην τράπεζα, πάλι δεν έχουν χαρτόσημα, ρωτάς πότε θα φέρουν, σηκώνει η ταμίας τους ώμους και σου λέει "μέχρι να στεγνώσει η Μαλεκόν, δεν το βλέπω". Πήγα στον ΟΤΕ ρώτησα πότε διάολο θα μπει σε εφαρμογή ο νόμος με τον οποίο θα επιτρέπεται το ίντερνετ στο σπίτι, ίδια απάντηση "σύντροφε, μάλλον μέχρι να στεγνώσει η Μαλεκόν". Με μια πιτσιρίκα βγηκα, πάμε να φάμε, αργεί το φαγητό, λέει στο σεβριτόρο "μη στεγνώσει η Μαλεκόν πριν φέρεις το φαγητό ε;;".

Μη σου πω ότι το χορεύει και ο Ομπάμα ήδη όταν τον ρώτησαν μέχρι πότε θα έχουμε το κωλοεμπάργκο, υπάρχει και σχετικό κλιπάκι στο προσωποβιβλίο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Βρε το πιτσιρικά , μισό μυριο του εφαγε !!
Και λέμε εμεις που ειμαστε γιουμα οτι μας τρωνε καποια κουκια !!
Εδω μεταξυ τους και κλεβονται .....
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Κικη εσυ το ξερεις καλυτερα οτι μεταξυ τους σκοτωνονται για ενα δολαριο,χαλανε "αδερφικες" φιλιες και "οικογενειες"....
Παμε στο θεμα μας τωρα.Τους Gente de zona τους ειχα δει στο capri το 2009 φοβερη συναυλια.Για πολυ καιρο χτυπουσε το κινητο μου με το Ay lola....

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μέσα σε ένα αεροπλάνο γράφτηκε το επόμενο (αγαπημένο μου) τραγούδι από τον Roberto Cantoral ενώ πετούσε προς Μεξικό για την κηδεία του αδερφού του. 'El Triste', (ο λυπημένος) μιλάει για τη θλίψη που νιώθει κάποιος που χάνει κάποιο αγαπημένο πρόσωπο χωρίς να αναφέρεται σε συγκεκριμένη σχέση.
Το τραγούδι δόθηκε στο νεαρό τότε Jose Jose για να εκπροσωπήσει το Μεξικό στο διεθνές φεστιβάλ λάτιν τραγουδιού το 1970 κι εκείνος το έκανε με τον καλύτερο τρόπο απογειώνοντας την εκπληκτική σύνθεση του Cantoral.
Η ερμηνεία του ήταν μοναδική και ανάγκασε τους θεατές να χειροκροτήσουν όρθιοι απαιτώντας να πάρει το πρώτο βραβείο. Κανείς δεν κατάλαβε γιατί όχι μόνο δεν βγήκε πρώτο το τραγούδι, αλλά τρίτο (για την ιστορία, το νικητήριο τραγούδι ήταν της Βραζιλίας, με δεύτερο της Βενεζουέλας). Παρόλα αυτά η καριέρα του Jose Jose από εκείνο το βράδυ απογειώθηκε, χαρίζοντας του τον τίτλο του "πρίγκηπα του τραγουδιού" ενώ κανείς δε θυμάται τα δύο πρώτα τραγούδια.
Εδώ είναι η ερμηνεία του από εκείνη τη βραδιά (το ύφος του κυρίου το 2:47 που μοιάζει με το Νίκο Ρίζο :haha:, τα λεει όλα)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τραγούδι αφιερωμένο από τη Lila Downs σε μια από τις πιο σημαντικές προσωπικότητες στην ιστορία του Μεξικό, τον Emiliano Zapata με το κλιπ γυρισμένο στο κεντρικό Μεξικό στο Tlayacapan του Morelos
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το πασίγνωστο Περουβιανό βαλσάκι "Que nadie sepa mi sufrir" γράφτηκε το 1936, από δύο Αργεντινούς, τον Ángel Cabral (μουσική) και τον Enrique Dizeo (στίχοι) κατά τη διάρκεια περιοδίας τους στο Περού, σε πρώτη εκτέλεση από τον Αργεντινό τραγουδιστή Hugo de Carril, ενώ επιτυχία στη Νότια Αμερική, έγινε με την ερμηνεία του Julio Jaramillo από το Εκουαδόρ.
Είκοσι χρόνια αργότερα η Εντίθ Πιάφ, σε μία περιοδεία της στην Αργεντινή, το άκουσε ερμηνευμένο από τον διάσημο Αργεντινό τραγουδιστή του tango και ηθοποιό Alberto Castillo, ενθουσιάστηκε, ζήτησε να του βάλουν γαλλικό στίχο για να το πει η ίδια και να το μετατρέψει τελικά σε ένα ευρωπαϊκό all-time classic με τον πασίγνωστο τίτλο “La Foule” το 1957.
Με την επιτυχία του La Foule το πρωτότυπο τραγούδι έγινε ξανά χιτ με τίτλο την πρώτη φράση του ρεφρέν “Amor de mis amores” χαρίζοντας δόξα και χρήμα στους δημιουργoύς του τραγουδιού, οι οποίοι έμειναν έκπληκτοι από την απήχηση που είχε στον κόσμο. Όπως είχε δηλώσει σε συνέντευξη του ο Ángel Cabral: “Είμαι ικανοποιημένος, είναι ένα όμορφο περουβιανό βαλσάκι, νομίζω ότι μου έλαχε εμένα να με αγγίξει το μαγικό ραβδάκι. Διαφορετικά δεν μπορώ να το καταλάβω, αφού υπάρχουν τουλάχιστον 20.000 καλύτερα τραγούδια…”!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το γκρουπάκι από την Κολομβία Mojito lite σε μια bachata version γνωστής επιτυχίας τους
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Ας ακουσουμε και το τραγουδι που ξεσηκωνει τις Κουβανες!!!


Ενα που μου αρεσει και ακουγεται πολυ...


Απο αυτο μου αρεσουν τα λογια στο ρεφρεν και ο ρυθμος του!!!

 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ας βάλω κι εγώ μια μπατσατούλα που έχω καιρό να βάλω!

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom