Musica Latina!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Θα ελεγα οτι το αγαπημενο μου ειναι το Enzzo de Cuba με το Cubanita δευτερο.
Απο τα παραπανω κλαμπς δεν εχω επισκεφτει ποτε το Fuego - κατι πρεπει να κανω γι'αυτο συντομα :bounce:. Εχει παει κανεις? Εντυπωσεις?
Έχω πάει εγώ! 'Εχει λιγότερο κόσμο από το Enzzo και το Cubanita αλλά μαζεύει κόσμο από Λατινική Αμερική που ζεί μόνιμα Ελλάδα και Έλληνες πιο φανατικούς λατινολάτρεις! Κατά τη γνώμη μου έχει πιο αυθεντικό latin spirit...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κατά τη γνώμη μου έχει πιο αυθεντικό latin spirit...
Καλο ακουγεται :D θα το διαπιστωσω συντομα!
Latin spirit διαβασα και σκεφτηκα salsa clasica , Cuba και Justo Betancour! Pa΄bravo yo :)
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Καλο ακουγεται :D θα το διαπιστωσω συντομα!
Latin spirit διαβασα και σκεφτηκα salsa clasica , Cuba και Justo Betancour! Pa΄bravo yo :)
Tέλειο το video!!! Νομίζω ότι το fuego είναι κλειστό το καλοκαίρι...είναι και σε όροφο οπότε δεν τραβάει κόσμο το καλοκαίρι...
awww.tourtripgreece.gr_fuego_images_fuego3.jpg


awww.tourtripgreece.gr_fuego_images_fuego5.jpg


awww.tourtripgreece.gr_fuego_images_fuego10.jpg
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Hola και από μένα στους απανταχού λατινολάτρες!!!
Ομολογώ ότι διαβάζοντας τα post σε αυτό το group έχω διευρύνει τις γνώσεις μου σχετικά με τη λατρεμένη Λατινική Αμερική..Να είστε καλά όλοι για τις χρήσιμες πληροφορίες!!!
Σιγά σιγά θα ανεβάζω και εγώ τα δικά μου αγαπημένα κομμάτια...
Fuego para siempre!!!! Είμαι μόνιμη θαμώνας...Πράγματι για καλοκαίρι έχει κλείσει,ωστόσο οι συντελεστές του κάθε Τετάρτη και Κυριακή διοργανώνουν latin βραδιές στο Koo Koo (στο Γκάζι):xalara: Hablamos!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Hola και από μένα στους απανταχού λατινολάτρες!!!
Ομολογώ ότι διαβάζοντας τα post σε αυτό το group έχω διευρύνει τις γνώσεις μου σχετικά με τη λατρεμένη Λατινική Αμερική..Να είστε καλά όλοι για τις χρήσιμες πληροφορίες!!!
Σιγά σιγά θα ανεβάζω και εγώ τα δικά μου αγαπημένα κομμάτια...
Fuego para siempre!!!! Είμαι μόνιμη θαμώνας...Πράγματι για καλοκαίρι έχει κλείσει,ωστόσο οι συντελεστές του κάθε Τετάρτη και Κυριακή διοργανώνουν latin βραδιές στο Koo Koo (στο Γκάζι):xalara: Hablamos!!!
bienvenida xrisa. εδώ θ' ακούσεις απ΄όλα. περιμένουμε τα δικά σου
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να ξεκινήσω με ένα αγαπημένο τραγούδι.. Από Hector Acosta"El Torito" μαζί με Aventura στους ρυθμούς της bachata.. "Me Voy"
 
Last edited by a moderator:

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα τελευταία 2' από το προηγούμενο video είναι εισαγωγή για το τραγούδι "Ella y yo" από Aventura y Don Omar...reggaeton..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Xrisa21 καλως ηρθες στους λατινολατρες και μαλιστα δυναμικα με τους αγαπημενoυς μου aventura:clap::clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για όσους δεν ξέρουν την περουβιανή Cecilia Noel, ακούστε δείγματα της εξαιρετικής δουλειάς της στο παρακάτω link Biografia - Cecilia No
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
«Καράβι» ενός θρυλικού «καπετάνιου»​

awww2_rizospastis_gr_getImage_do_f48ea1e38269a0b0faf859255b4f936d._.jpg

Κομπάι Σεγκούντο

Μια μυθική μορφή της κουβανέζικης μουσικής υπήρξε ο Κομπάι Σεγκούντο, ο σπουδαίος καλλιτέχνης, που με απίστευτο ταλέντο και ενέργεια για δεκαετίες υπηρέτησε δημιουργικά την πλούσια μουσική παράδοση του τόπου του. Μπορεί το «πούρο» του θρυλικού παππού της κουβανέζικης μουσικής, να έσβησε για πάντα το 2003, αλλά 100 χρόνια μετά τη γέννησή του, η ανάμνηση της φλόγας του συνεχίζει να ανάβει φωτιές... Το μουσικό «πλοίο» του «Grupo Compay Segundo» (το συγκρότημα που ο ίδιος ίδρυσε), ακολουθώντας πάντα το όραμα του πλοιάρχου του, συνεχίζει να ταξιδεύει μέσα από θάλασσες και περιπέτειες, τραγουδώντας τη ζωή, τον έρωτα, την ελπίδα.
Στις 15 Ιούλη θα «αράξει» στον Πολυχώρο Τεχνόπολης Κρήτης, ενώ στις 16 Ιούλη (9.30 μ.μ.), στο Θέατρο «Badminton», στην Αθήνα, κομίζοντας «έργα και ημέρες» μιας ζωής παθιασμένης με τη μουσική, όπως αποτυπώθηκε μοναδικά το 1996 στο φιλμ του Βιμ Βέντερς «Buena Vista Social Club». Οπως τη γιορτάζουν σήμερα 10 από τα πρωτοπαλίκαρα του «πληρώματός» του, μεταδίδοντας στις εμφανίσεις τους την ατόφια ενέργεια ενός πραγματικού θρύλου, μιας ολόκληρης χώρας και μιας πλούσιας μουσικής παράδοσης που κατέκτησε ολόκληρο τον κόσμο. Ερμηνεύοντας τις κλασικές επιτυχίες Chan Chan, Μacusa, Sabroso, Las Flores de la Vida, κ.ά. και «διδάσκοντας» στα πέρατα του κόσμου τη μαγική ενέργεια του son, του «απόλυτου» κουβανέζικου ρυθμού. Για δύο αξέχαστες καλοκαιρινές νύχτες, στη σκηνή, ο «παλιός» του σχήματος και γιος του Κομπάι Σεγκούντο, Salvador Repilado Labrada (μουσική διεύθυνση, κόντρα μπάσο) και η παρέα του, ένα σύνολο από την αφρόκρεμα των μουσικών της Κούβας (Hugo Garzοn Βargallο - φωνητικά, Rafael Fournier Navarro - bongo drums, Haskell Armenteros Pons & Rafael Inciarte Rodrιguez - κλαρινέτο, Nilso Arias Fernαndez - κιθάρα, κ.ά.)


awww2_rizospastis_gr_getImage_do_0d74229c296e4d3f4f0d51b9f5ac42a2._.jpg

Ο Κομπάι Σεγκούντο (Μαξίμο Φραντσίσκο Ρεπιλάντο Μουνιός, το πραγματικό του όνομα) γεννήθηκε στο Σιμπονέι, κοντά στο Σαντιάγο της Κούβας το 1907. Εμαθε κιθάρα, τρες (μεξικάνικο όργανο), κλαρινέτο, ενώ σπούδασε θεωρία και κλασική μουσική. Ο μεγάλος καλλιτέχνης που έγινε γνωστός με το ψευδώνυμο Segundo, επειδή έκανε πάντα δεύτερη φωνή στα μουσικά σχήματα που συμμετείχε, έμεινε στη συνείδηση του λαού του και όχι μόνο ως ο «πατριάρχης του son». Επίσης, ένα άλλο στοιχείο που τον έκανε να ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους μουσικούς της Κούβας είναι ότι κατάφερε, μαζί με άλλη μια σπουδαία προσωπικότητα του κουβανέζικου son, τον Miguel Matamoros, να ενσωματώσει στους στίχους και τη μουσική του τους ιδιωματισμούς των Κουβανών χωρικών και την πλούσια λαϊκή παράδοση της χώρας του, με δημιουργικότητα και σατιρικό πνεύμα.
H διεθνής αναγνώριση ήρθε το 1997 όταν ο Αμερικανός κιθαρίστας R. Cooder, ηχογράφησε το άλμπουμ «Buena Vista Social Club», με τη συμμετοχή γνωστών Κουβανέζων μουσικών των δεκαετιών του '40 και του '50, που η φήμη του ταξίδεψε αστραπιαία από στόμα σε στόμα σε όλο τον κόσμο, ξεπερνώντας κάθε προηγούμενο. Δύο χρόνια αργότερα ο Β. Βέντερς αποτύπωσε σε φιλμ εμφανίσεις και συνεντεύξεις του συγκροτήματος, στο ομώνυμο μουσικό ντοκιμαντέρ. Την τελευταία δεκαετία της ζωής του, ο Κομπάι Σεγκούντο ήταν ηλικιακά ο μεγαλύτερος μουσικός/τραγουδιστής εν ενεργεία στον κόσμο, που παρά τα 90 του χρόνια συνέχιζε να δίνει εκατοντάδες συναυλίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom