Αζερμπαϊτζάν Nagorno Karabakh

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Βάζω και τον παρακάτω χάρτη με τις περιοχές που με ενδιαφέρουν (σε μαύρο κύκλο),το Aghdam το δείχνει σε Αζερμπαιτζανικό έδαφος γιαυτό παρουσιάζει και δυσκολίες.
 

Attachments

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Βάζω και τον παρακάτω χάρτη με τις περιοχές που με ενδιαφέρουν (σε μαύρο κύκλο),το Aghdam το δείχνει σε Αζερμπαιτζανικό έδαφος γιαυτό παρουσιάζει και δυσκολίες.
Και το stepanakert σε έδαφος του Αζερμπαϊτζάν φαίνεται να είναι, έτσι είναι;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όταν διάβασα αρχικά για την επίσκεψη στην πόλη-φάντασμα, μου κινήθηκε η περιέργεια και γι αυτό το έψαξα λίγο και κάποια από τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας ήταν οι σύνδεσμοι που παρέθεσα. Μελετώντας τις πληροφορίες που δίνουν και παρακολουθώντας το βίντεο μου γεννήθηκε η απορία για το τι ενδιαφέρον θα μπορούσε να παρουσιάζει το σημερινό Aghdam [μια παντελώς ερειπωμένη πόλη (πλην του τεμένους)] για τον οποιονδήποτε - πέραν των εμπλεκόμενων ντόπιων ή των ιστορικών - και μάλιστα υπό τις συνθήκες που επικρατούν εκεί. Η παρακάτω άποψη δίνει μιαν απάντηση

Η ιδέα για Agdam μου ήρθε διαβάζοντας την παρακάτω ιστορία ενός Σέρβου : Nagorno-Karabakh: Agdam
Ούτως η άλλως ημερήσια εκδρομή θα είναι απο Stepanakert .Τώρα το γιατί είναι σχετικό με το τι θέλει ο καθένας.Προσωπικά θα ήθελα να περπατήσω σε μία πόλη που πριν απο μερικά χρόνια έσφυζε από ζωή και τώρα είναι έρημη τελείως . Θέλω να δώ τους δρόμους τα σπίτια και να προσπαθήσω να φανταστώ την ιστορία που έχει να μου πεί το καθένα. Δεν είναι απαραίτητο να μου αρέσει απλώς θέλω να εισπράξω το συναίσθημα ,το τι θα πάρω όταν το καταθέσω στο "ταμείο" θα το ξέρω όταν γυρίσω.
Σαφώς Παναγιώτη και η Ελλάδα έχει έρημα χωριά ,αρκεί να πάει κάποιος στην Καστοριά /Φλώρινα και θα τα δει .Το καθένα έχει την Ιστορία του.Το Agdam μπήκε διότι θα είμαι Ερεβάν και Nagorno Karabakh ,δεν είναι όμως ο σκοπός του ταξιδιού.
που, όμως, έρχεται σε αντίφαση με αυτήν

...το Stepanakert δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα για να το επεσκεφθείς ,δυσκολία υπάρχει για να επισκεφθείς το Agdam χωρίς να είναι ακατόρθωτο .
Φυσικά θα πουλήσω την ανταπόκριση (και ακριβά μάλιστα) αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρος για Metrosport ,προς στιγμήν είμαι σε συζήτηση με τηλεοπτική εκπομπή (κάποιοι από την πίτα της Κοζάνης γνωρίζουν).
Αλλά μέχρι τότε νομίζω θα έχει αλλάξει ο τηλεοπτικός χάρτης ...
Δεν είμ' αυτός, φυσικά, που θα κρίνει κάποιον για τις επιθυμίες του και τους τρόπους με τους οποίους προσπαθεί να τις υλοποιήσει. Έχω διαφορετική άποψη και απλά την εκφράζω. Και θα συμφωνήσω με τον hydronetta

Πάντως από τις φωτό των συνδέσμων που παρέθεσε ο baba δεν μου φάνηκε κάτι το ενδιαφέρον. Ακόμα κι αν ψάχνει για πόλεις φαντάσματα υπάρχουν ανά το κόσμο πιο ενδιαφέρουσες ακόμα και στην Ελλάδα. Αν θες βομβαρδισμένη πόλη (αλλά ουχί φάντασμα) πολύ ενδιαφέρουσα ήταν η Massawa στην Ερυθραία (συμφωνείς baba?)
προσθέτοντας ότι η Massawa μου προσέφερε το δυνατότερο συγκινησιακά κομμάτι εκείνου του ταξιδιού (και όχι μόνον εκείνου) που - κυριολεκτικά - μ' έκανε να βλέπω πολλά πράγματα και - κυρίως - τους ανθρώπους με άλλο μάτι. Κι απ' αυτήν την άποψη, το ταξίδι μας στην "αδιάφορη" (; ) Ερυθραία ήταν από τα πιο σημαντικά στη ζωή μου και - σίγουρα - απείρως πιο ενδιαφέρον από αυτό που πραγματοποίησε στη γειτονική Αιθιοπία (υπό τις συνθήκες και τον τρόπο που το έκανε) ο φίλος μας toumpiotis (χωρίς παρεξήγηση, έτσι; :) προσωπική άποψη, είπαμε).
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Δεν μπορώ να καταλάβω φίλε Babaduma που ακριβώς μπερδεύτηκες .Τους λόγους που έβαλα να επισκεφθώ το Aghdam τους εξηγώ στο ποστ-απάντηση στον Hydronetta.Από εκεί και πέρα το άν είναι ενδιαφέρον το μέρος ή αν υπάρχουν (και είμαι βέβαιος πως υπάρχουν)πιο εβδιαφέροντα μέρη έχει σχέση με το τι θέλει ο καθένας και πως βλέπει το κάθε ταξίδι του.Προσωπικά όμως μιας και το αναφέρεις θα σε ενημερώσω πως δέν έχω δεί τρένο να φεύγει από σταθμό και να μην θέλω να είμαι μέσα όπως και δεν έχω δεί αεροπλάνο να πετάει και να μην θέλω να είμαι μέσα ,κατά τον ίδιο τρόπο δεν γνωρίζω και κάποιο μέρος στον κόσμο που να μην θέλω να το επισκεφθώ.Αν αύριο μεθαύριο βρεθώ στην Εριθραία το πιό πιθανόν είναι ότι θα επισκεφθώ και την Massawa αλλά προς στιγμήν θα βρεθώ στην Αρμενία οπότε θα επισκεφθώ και το Aghdam.

Όταν διάβασα αρχικά για την επίσκεψη στην πόλη-φάντασμα, μου κινήθηκε η περιέργεια και γι αυτό το έψαξα λίγο και κάποια από τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας ήταν οι σύνδεσμοι που παρέθεσα. Μελετώντας τις πληροφορίες που δίνουν και παρακολουθώντας το βίντεο μου γεννήθηκε η απορία για το τι ενδιαφέρον θα μπορούσε να παρουσιάζει το σημερινό Aghdam [μια παντελώς ερειπωμένη πόλη (πλην του τεμένους)] για τον οποιονδήποτε - πέραν των εμπλεκόμενων ντόπιων ή των ιστορικών - και μάλιστα υπό τις συνθήκες που επικρατούν εκεί. Η παρακάτω άποψη δίνει μιαν απάντηση



που, όμως, έρχεται σε αντίφαση με αυτήν



Δεν είμ' αυτός, φυσικά, που θα κρίνει κάποιον για τις επιθυμίες του και τους τρόπους με τους οποίους προσπαθεί να τις υλοποιήσει. Έχω διαφορετική άποψη και απλά την εκφράζω. Και θα συμφωνήσω με τον hydronetta



προσθέτοντας ότι η Massawa μου προσέφερε το δυνατότερο συγκινησιακά κομμάτι εκείνου του ταξιδιού (και όχι μόνον εκείνου) που - κυριολεκτικά - μ' έκανε να βλέπω πολλά πράγματα και - κυρίως - τους ανθρώπους με άλλο μάτι. Κι απ' αυτήν την άποψη, το ταξίδι μας στην "αδιάφορη" (; ) Ερυθραία ήταν από τα πιο σημαντικά στη ζωή μου και - σίγουρα - απείρως πιο ενδιαφέρον από αυτό που πραγματοποίησε στη γειτονική Αιθιοπία (υπό τις συνθήκες και τον τρόπο που το έκανε) ο φίλος μας toumpiotis (χωρίς παρεξήγηση, έτσι; :) προσωπική άποψη, είπαμε).
Ότι αφορά αυτό που θεωρείς αντίφαση έχει άμεση σχέση με την παρακάτω τοποθέτηση σου :
Πάντως, Βαγγέλη, δε νομίζω οι ντόπιοι να είναι τόσο ευεπίφοροι σε πρακτικές προσέγγισης Παοκτζίδικου τύπου σαν τους ιθαγενείς της Αιθιοπίας! ;)

Ωστόσο, δε χάνεις και τίποτα αν προσπαθήσεις να έλθεις σ' επαφή με τύπους σαν κι αυτούς...

FK Qaraba

Ποτέ δεν ξέρεις! :haha:

Μμμμ... κάτι μου λέει ότι βλέπεις στο μέλλον... τα πράγματα δεν πάνε καλά και μάλλον ψάχνεις για επαγγελματικές εναλλακτικές λύσεις... π.χ. Ανταποκριτής της METROSPORT ή άνθρωπος ειδικών αποστολών της γνωστής υπηρεσίας της Μεγάλης μας Φίλης πέραν του Ατλαντικού... :D


http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2078395
Στο ίδιο πνεύμα τοποθετήθηκα και εγώ (εκτός αν πραγματικά πιστεύεις ότι πάω ώς ανταποκριτής της εφημερίδας ή της μεγάλης μας φίλης πέραν του Ατλαντικού οπότε πές μου σε παρακαλώ από που έβγαλες το συμπέρασμα αυτό)
Αλλά αυτό που με παραξενέυει είναι ότι θα μπορούσες να μου πάρεις ένα τηλέφωνο και να μου πείς τι δεν κατάλαβες (μιας και είσαι από τα μέλη που έχουν το τηλέφωνο μου)και ευχαρίστως να σου εξηγήσω ,εκτός αν το έκανες για κάποιον άλλο λόγο ........
 
Last edited by a moderator:

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
βιζες και διαβατηρια

με βαση τη γεωργια , μπορω να παω αζερμπαιτζαν και μετα αρμενια? οι αρμενιοι επιτρεπουν την εισοδο αν εχεις αζερικη σφραγιδα? η αντιστροφα αν απο γεωργια παω αρμενια , μετα μπορω να μπω στο αζερμπαιτζαν? ξερει κανεις σιγουρα?????? ξερω οτι δεν υπαρχει απευθειας συγκοινωνια αρμενια - αζερμπαιτζαν , αλλα μονο μεσω γεωργιας....αλλα μην φαω πορτα σε καποια απο τις αλλεσ δυο λογω ανεπιθυμιτης σφραγιδας. αν ξερει καποιος σιγουρα ας βοηθησει.....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
... (εκτός αν πραγματικά πιστεύεις ότι πάω ώς ανταποκριτής της εφημερίδας ή της μεγάλης μας φίλης πέραν του Ατλαντικού οπότε πές μου σε παρακαλώ από που έβγαλες το συμπέρασμα αυτό)
Μμμμμάλιστα.... Χάσαμε και την αίσθηση του χιούμορ μας βλέπω...

Αλλά αυτό που με παραξενέυει είναι ότι θα μπορούσες να μου πάρεις ένα τηλέφωνο και να μου πείς τι δεν κατάλαβες (μιας και είσαι από τα μέλη που έχουν το τηλέφωνο μου)και ευχαρίστως να σου εξηγήσω ,εκτός αν το έκανες για κάποιον άλλο λόγο ........
Ναι, το έκανα για άλλον λόγο: Επειδή και οι δύο γράφουμε σε δημόσιο φόρουμ, το θέμα πιθανόν ενδιαφέρει και άλλα μέλη, και τα σχόλια, οι απορίες και οι απαντήσεις θα μείνουν και για τους επόμενους αναγνώστες (για τον ίδιο λόγο δεν άνοιξες κι εσύ το θέμα; Ή κάνω λάθος; ). Κι επειδή και κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν τις ίδιες απορίες αλλά απλά να μην τις εκφράζουν (γράφουν). Και οι διαφορετικές απόψεις (υποθέτω) είναι ευπρόσδεκτες και (θα έλεγα εγώ) και επιθυμητές για την σφαιρικότερη αντίληψη του πράγματος.

ΥΓ1. Όσον αφορά τη Massawa, τα όσα έγραψα ήταν απλά μια απάντηση και επιβεβαίωση στο ερώτημα του hydronetta η οποία (απάντηση) ουδεμία προτροπή ή πρόταση υπέκρυπτε.

ΥΓ2. Κι επειδή ανέφερες ότι ψάχνεις για παρέα για το εν θέματι ταξίδι, δεν έρχεσαι σ' επαφή μ' εκείνον τον τύπο που "την έψαχνε" για Σομαλία? Μπορεί να μην είναι το ορίτζιναλ αλλά μπορεί να βολευτεί προς το παρόν μ' ένα υποκατάστατο (έστω και υποδεέστερο)! (κι εδώ χιούμορ κάνω - σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
με βαση τη γεωργια , μπορω να παω αζερμπαιτζαν και μετα αρμενια? οι αρμενιοι επιτρεπουν την εισοδο αν εχεις αζερικη σφραγιδα? η αντιστροφα αν απο γεωργια παω αρμενια , μετα μπορω να μπω στο αζερμπαιτζαν? ξερει κανεις σιγουρα?????? ξερω οτι δεν υπαρχει απευθειας συγκοινωνια αρμενια - αζερμπαιτζαν , αλλα μονο μεσω γεωργιας....αλλα μην φαω πορτα σε καποια απο τις αλλεσ δυο λογω ανεπιθυμιτης σφραγιδας. αν ξερει καποιος σιγουρα ας βοηθησει.....
Δες τα links που παρέθεσα πιο πάνω. Νομίζω ότι αν έχεις σφραγίδες της μιας, η άλλη δεν σου επιτρέπει την είσοδο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
με βαση τη γεωργια , μπορω να παω αζερμπαιτζαν και μετα αρμενια? οι αρμενιοι επιτρεπουν την εισοδο αν εχεις αζερικη σφραγιδα? η αντιστροφα αν απο γεωργια παω αρμενια , μετα μπορω να μπω στο αζερμπαιτζαν? ξερει κανεις σιγουρα?????? ξερω οτι δεν υπαρχει απευθειας συγκοινωνια αρμενια - αζερμπαιτζαν , αλλα μονο μεσω γεωργιας....αλλα μην φαω πορτα σε καποια απο τις αλλεσ δυο λογω ανεπιθυμιτης σφραγιδας. αν ξερει καποιος σιγουρα ας βοηθησει.....
Νομίζω η Αρμενία δέχεται, το Αζερμπαϊτζάν όχι.
Δηλαδή πρέπει να πάς Αζερπαϊτζάν-Γεωργία-Αρμενία και αν πάς Αζερμπαϊτζάν να μην αναφέρεις καλύτερα ότι θα πάς Αρμενία... :rolleyes:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Μμμμμάλιστα.... Χάσαμε και την αίσθηση του χιούμορ μας βλέπω...

Εφόσον πρόκειτε για χιούμορ (έτσι το θεώρησα και εγώ) ακριβώς στο ίδιο πλαίσιο ήταν και η απάντηση μου συνεπώς καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει αντίφαση .

Ναι, το έκανα για άλλον λόγο: Επειδή και οι δύο γράφουμε σε δημόσιο φόρουμ, το θέμα πιθανόν ενδιαφέρει και άλλα μέλη, και τα σχόλια, οι απορίες και οι απαντήσεις θα μείνουν και για τους επόμενους αναγνώστες (για τον ίδιο λόγο δεν άνοιξες κι εσύ το θέμα; Ή κάνω λάθος; ). Κι επειδή και κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν τις ίδιες απορίες αλλά απλά να μην τις εκφράζουν (γράφουν). Και οι διαφορετικές απόψεις (υποθέτω) είναι ευπρόσδεκτες και (θα έλεγα εγώ) και επιθυμητές για την σφαιρικότερη αντίληψη του πράγματος.
Δεκτόν
ΥΓ1. Όσον αφορά τη Massawa, τα όσα έγραψα ήταν απλά μια απάντηση και επιβεβαίωση στο ερώτημα του hydronetta η οποία (απάντηση) ουδεμία προτροπή ή πρόταση υπέκρυπτε.

ΥΓ2. Κι επειδή ανέφερες ότι ψάχνεις για παρέα για το εν θέματι ταξίδι, δεν έρχεσαι σ' επαφή μ' εκείνον τον τύπο που "την έψαχνε" για Σομαλία? Μπορεί να μην είναι το ορίτζιναλ αλλά μπορεί να βολευτεί προς το παρόν μ' ένα υποκατάστατο (έστω και υποδεέστερο)! (κι εδώ χιούμορ κάνω - σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες)
Ήδη από εχθές έχει βρεθεί παρέα :clap: κλείστηκαν και τα εισητήρια για 15-24 Αυγούστου.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
με βαση τη γεωργια , μπορω να παω αζερμπαιτζαν και μετα αρμενια? οι αρμενιοι επιτρεπουν την εισοδο αν εχεις αζερικη σφραγιδα? η αντιστροφα αν απο γεωργια παω αρμενια , μετα μπορω να μπω στο αζερμπαιτζαν? ξερει κανεις σιγουρα?????? ξερω οτι δεν υπαρχει απευθειας συγκοινωνια αρμενια - αζερμπαιτζαν , αλλα μονο μεσω γεωργιας....αλλα μην φαω πορτα σε καποια απο τις αλλεσ δυο λογω ανεπιθυμιτης σφραγιδας. αν ξερει καποιος σιγουρα ας βοηθησει.....
Από την πρόσφατη αναζήτηση που έκανα βρήκα το εξής :

The Armenian-Azerbaijani border is closed because both countries remain at war. The Armenian-Turkish border is also closed due to tensions between both countries. To travel overland between Armenia and Azerbaijan and Armenia and Turkey, it is necessary to go through either Georgia or Iran.
Georgia's borders with Turkey, Armenia, and Azerbaijan are all open, making the country somewhat of a regional transit hub for the Caucasus. Since 2003's Rose Revolution in Georgia, bribes are absolutely not necessary for foreign travelers entering Georgia. However this cannot be guaranteed for Armenia and Azerbaijan.
Entering Azerbaijan with a used Armenian visa or vice versa could likely cause problems (suspicion) with border guards, but shouldn't prohibit entry. Nevertheless, it is recommended to visit Azerbaijan first and then Armenia, to avoid potential problems and a refusal of entry to Azerbaijan. However, you will not be allowed entry to Azerbaijan with a Nagorno-Karabakh visa (you can ask to get the NKR visa on a separate piece of paper, though), otherwise it would result with a permanent ban of entry to Azerbaijan.
Πρώτα πρέπει να επισκεφθείς το Αζερμπαιτζάν και μετά την Αρμενία (πάντα μέσω Γεωργίας)έτσι θα αντιμετωπίσεις τα λιγότερα προβλήματα στον έλεγχο ,αν όμως έχεις βίζα από Nagono Karabakh στο διαβατήριο δεν θα σου επιστρέψουν να μπεις στο Αζερμπαιτζάν .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.202
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom