ΗΠΑ New Orleans & New York: The Louisiana Blues

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μετά του "Αιγαίου τα μπλουζ",μας πας στα πιο αυθεντικά τους λημέρια!!!Τέλεια ψηλέ μπράβο, διαβάζουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον και αυτήν την ιστορία σου!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μετά του "Αιγαίου τα μπλουζ",μας πας στα πιο αυθεντικά τους λημέρια!!!Τέλεια ψηλέ μπράβο, διαβάζουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον και αυτήν την ιστορία σου!!!
Του Αιγαίου τα μπλουζ αργούν ακόμα, μετά τον Αύγουστο, προς το παρόν θα εμβαθύνουμε στα blues της Νέας Ορλεάνης. :cool:
Σ' ευχαριστώ για όσα λες!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@psilos3 είδα ότι δε "καιγόσουν" ιδιαίτερα για τη Νέα Υόρκη... Αλήθεια, έχω απορία, θα ήθελες να επισκεφθείς κάποια άλλη πόλη στις ΗΠΑ? Νομίζω ένα Λας Βέγκας θα σας ταίριαζε στην παρέα... Ίσως κ ένα Μαϊάμι..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
@psilos3 είδα ότι δε "καιγόσουν" ιδιαίτερα για τη Νέα Υόρκη... Αλήθεια, έχω απορία, θα ήθελες να επισκεφθείς κάποια άλλη πόλη στις ΗΠΑ? Νομίζω ένα Λας Βέγκας θα σας ταίριαζε στην παρέα... Ίσως κ ένα Μαϊάμι..
Ο ψηλός που του αρέσουν οι μουσικάρες είναι για τζαζομπαρα και blues & soul bars του Σικάγο, το Λας Βέγκας δε νομίζω να του άρεσε. Και η Αριζόνα θα του πήγαινε .

Για εθνικά πάρκα Καλιφόρνια και Γιούτα μάλλον πρέπει να τον πάρω μαζί μου και να ανακαλύψουμε κατα πόσο του ταιριάζουν. :clap: :clap: :clap:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο ψηλός που του αρέσουν οι μουσικάρες είναι για τζαζομπαρα και blues & soul bars του Σικάγο, το Λας Βέγκας δε νομίζω να του άρεσε. Και η Αριζόνα θα του πήγαινε .

Για εθνικά πάρκα Καλιφόρνια και Γιούτα μάλλον πρέπει να τον πάρω μαζί μου και να ανακαλύψουμε κατα πόσο του ταιριάζουν. :clap: :clap: :clap:
Πέρα από Σικάγο νομίζω θα του ταίριαζαν και Βοστώνη, Σιάτλ και Κάνσας ή και Χαντσβιλ, Ντάλας και Χιούστον ίσως
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.762
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για εθνικά πάρκα Καλιφόρνια και Γιούτα μάλλον πρέπει να τον πάρω μαζί μου και να ανακαλύψουμε κατα πόσο του ταιριάζουν
Και μένα να με πάρετε σ αυτά Ορέστη! :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Και μένα να με πάρετε σ αυτά Ορέστη! :)
Εσύ έτσι όπως το πάμε μαλλον θα έχεις κανονίσει να πάει στο Κολοράντο τις ίδιες μέρες και θα είμαστε στα 500χλμ απόσταση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 είδα ότι δε "καιγόσουν" ιδιαίτερα για τη Νέα Υόρκη...
Αλήθεια είναι αυτό, δεν ήταν από τις άμεσες προτεραιότητες μας. Δε λέω, εντυπωσιακή, ήθελα να τη δω, ωστόσο δε μπορώ να πω ότι θα ξαναπήγαινα ή ότι ξετρελάθηκα και ήθελα να μείνω μια βδομάδα. Σ' ένα ακόμη πέρασμα βέβαια για άλλο ταξίδι δε θα 'λεγα όχι, προκειμένου να δω τα μπουζουξίδικα της Αστόρια όσα δε πρόλαβα. ;)
Αλήθεια, έχω απορία, θα ήθελες να επισκεφθείς κάποια άλλη πόλη στις ΗΠΑ?
Μμμμ ναι, σίγουρα το Nashville το οποίο αναφέρω κιόλας. Μαζεύω πληροφορίες και για υπόλοιπες.
Θα ήθελα επίσης να δω πράγματα εκτός πόλεων, έχω ζηλέψει με τις διηγήσεις του @orestcrete και του @va5ilis ,θέλω να πάω στα φαράγγια της Utah παρόλο που δεν είμαι της φύσης στις εκδρομές μου, και βέβαια το μεγαλύτερο στόχο όλων, roadtrip στην California, αρχής γενομένης από Σαν Φρανσισκο. Σαν πολλά μαζεύτηκαν και δε το βλέπω ούτε στην επόμενη ζωή...:haha:
Νομίζω ένα Λας Βέγκας θα σας ταίριαζε στην παρέα...
Παραδόξως όσοι έχουν πάει μου είπαν ότι τους άρεσε και πέρασαν καλά, άτομα που εμπιστεύομαι, για ένα μέρος που προσωπικά δεν έδινα σημασία έως τώρα, μου ήταν λίγο αποκρουστικό αυτό το φτιαχτό.

Και η Αριζόνα θα του πήγαινε .
Έχω επίσης μια πληροφορία για το Austin και τα εκεί blues bars. :cool:
Για εθνικά πάρκα Καλιφόρνια και Γιούτα μάλλον πρέπει να τον πάρω μαζί μου και να ανακαλύψουμε κατα πόσο του ταιριάζουν. :clap: :clap: :clap:
Το έγραψα πριν διαβάσω την απάντηση σου φίλε. 🙃
Τύπωσα το ESTA και το 'βαλα στη κωλότσεπη να ναι έτοιμο, φύγαμε!

νομίζω θα του ταίριαζαν και Βοστώνη
Θα 'θελα να τη δω, λέγεται ότι έχει αρκετά ευρωπαϊκό αέρα, είναι ενδιαφέρουσα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Good Morning New York



Μας το λέγανε και δε το πιστεύαμε παρά μόνο όταν συνέβη, ξυπνώντας αρκετά νωρίς και σίγουρα πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι. Το καλό του δωματίου ήταν η καφετιέρα του, αλλά το ακόμα καλύτερο ήταν η προαναφερθείσα τυρόπιτα που κουβαλούσα μαζί μου απ’ την πατρίδα. American Breakfast κι αηδίες…

DSC_0195.jpg

Βγήκαμε στο δρόμο λίγο μετά τις 8:30, αποφασισμένοι να γυρίσουμε την πόλη όσο περισσότερο γινόταν. Η πρώτη εικόνα υπό το φως της ημέρας ήταν αυτή του Empire State Building που φαινόταν θεόρατο στο βάθος απέναντι μας:

DSC_0195b.JPG


Πρώτο μας μέλημα ήταν να τελειώσουμε τα διαδικαστικά, οπότε κινηθήκαμε αρχικά προς την 23η και το σταθμό του μετρό προκειμένου να δούμε το βολικότερο δρομολόγιο για την επομένη προς το JFK, μιας και είχαμε πρωινή πτήση, γεγονός που δε σήκωνε πειραματισμούς.

DSC_0202.JPG

DSC_0205.JPG


Φτάσαμε τελικά ως το σταθμό της 8ης όπως μας υπέδειξε η ευγενέστατη υπάλληλος, για να έχουμε και μια εικόνα της απόστασης από το ξενοδοχείο. Δε χρειαζόταν να εκδώσουμε κάποια κάρτα, μιας και μπορείς να μπεις στο μετρό σκανάροντας απλά τη χρεωστική/πιστωτική σου. Οι δρόμοι ήταν σχετικά άδειοι μιας κι ακόμα ήταν νωρίς και οι εικόνες καθαρά νεοϋορκέζικες:

DSC_0208.JPG

DSC_0214.JPG


Το δρομολόγιο που θα ακολουθούσαμε ήταν μέσω της διάσημης Broadway, από τις λίγες οδούς που αναφέρονται με όνομα κι όχι με αριθμό στο Μανχάταν, κάνοντας αμέσως μια μικρή παράκαμψη. Το Tin pan alley στο οποίο με συγκίνηση προχωρούσα, δεν είναι τίποτε άλλο από ένα μικρό στενάκι στο κέντρο που αποτελεί τον τόπο γέννησης της μουσικής σκηνής των ΗΠΑ κατά το τέλος του 19ου αιώνα μέχρι τις αρχές του 20ου, που πρόσφατα αναγνωρίστηκε ως ορόσημο και αναφέρεται σε ουκ ολίγα blues τραγούδια, με αγαπημένο μου αυτό του τεράστιου Stevie Ray Vaughn:

DSC_0216.JPG

DSC_0217.JPG


Συνεχίσαμε την πορεία μας στην Broadway με την κίνηση σε ανθρώπους και αυτοκίνητα να αυξάνεται διαρκώς, στρίβοντας δεξιά στην 34η για να δούμε κι από κοντά το Empire State Building, που η βάση του μόνο έπιανε ένα τετράγωνο:

DSC_0227.JPG

DSC_0237.JPG


Έπρεπε να παιδευτώ για να το χωρέσω στην εικόνα, κάτι που έγινε από απέναντι, την ίδια ώρα που μας πλεύρισαν δυο παλικαράκια για να μας πουλήσουν την είσοδο σ’ αυτό ως αξιοθέατο, κάτι που πολλοί προτιμούν. Ρώτησα από περιέργεια για κόστος. 45$ λέει μέχρι τη μέση, 70$ για ν’ ανέβετε στον τελευταίο όροφο, plus tax όπως είναι αυτονόητο. Ρε δεν είμαστε καλά λέω, δηλαδή μια οικογένεια θέλει 300€ για μια βόλτα σ’ έναν ουρανοξύστη; Και να τα είχα δε τα έδινα…

DSC_0236b.jpg


Ξαναμπήκαμε στο δρόμο μας περνώντας κι ένα παρκάκι που απαγορεύονταν το τσιγάρο, βλέποντας παράλληλα με περιέργεια τα φανάρια με τα λευκά σύμβολα των πεζών, εικόνα εντελώς ξένη στα μάτια μας:

DSC_0242.JPG

DSC_0249.JPG


Το πλήθος και οι αλλεπάλληλες διαφημιστικές οθόνες φανέρωναν ότι φτάναμε κοντά σ’ ένα ακόμη ζητούμενο, πολυφωτογραφημένο και χιλιοπαιγμένο μέχρι αηδίας:

DSC_0254.JPG

DSC_0257.JPG


Η μυρωδιά από κάτι που παρέπεμπε σε χόρτο ήταν διάχυτη, όπως επίσης και οι ατμοί που βγαίνουν υπογείως (δεν είναι μόνο στις ταινίες), κάτι που σχολιάσαμε προχωρώντας προς την Times Square που απλώνονταν στα πόδια μας:

DSC_0259.JPG

DSC_0263.JPG


Ο κόσμος δεν ήταν ακόμη πολύς, οι φωτογράφοι όμως έδιναν κι έπαιρναν, σ’ ένα μέρος που κατά τη γνώμη μου εντυπωσιάζει μεν αλλά δεν είναι και κάτι τόσο τρομερό που θα κάτσεις για ώρες. Βγήκαμε ως κλασσικοί μαϊντανοί τουρίστες τη φωτογραφία μας στα γνωστά κόκκινα σκαλιά της πλατείας κι αναχωρήσαμε:

DSC_0271.JPG

DSC_0272e.jpg


Ψωνίσαμε 2 μαγνητάκια στο πολύ ωραίο μαγαζάκι με τα αναμνηστικά στα δεξιά της πλατείας, του οποίου τον πρώτο όροφο ήθελα να σηκώσω ολόκληρο, ιδιαίτερα τις ρετρό φανέλες των αγαπημένων μου Lakers, αλλά με 130$ το κομμάτι δε πας πουθενά! Κατεβήκαμε περνώντας από την κάτω μεριά των σκαλιών, όπου διαπιστώσαμε ότι πρόκειται για κτήριο έκδοσης εισιτηρίων θεαμάτων:

DSC_0273.JPG

DSC_0278.JPG


Ο δρόμος μας πήγαινε μέχρι την 49η και το Rockefeller Center στη βάση του οποίου υπήρχε έκθεση στο πεζοδρόμιο αλλά κι ένα ανοικτό παγοδρόμιο αμέσως δίπλα, με αρκετά παιδάκια αλλά και μεγάλους να δοκιμάζουν την τύχη τους:

DSC_0286.JPG

DSC_0293.JPG


Ακριβώς ένα στενό πιο κάτω βρισκόταν και ο γοτθικός καθεδρικός του 1879 «St. Patrick's» στον οποίο και κάναμε μια σύντομη επίσκεψη:

DSC_0291.JPG


Μέρες που είναι να μη τον τιμήσουμε τον άγιο ρε φίλε, με ρώτησε ο Νίκος, μ’ εμένα να σέβομαι απόλυτα τέτοια θρησκευτικά ζητήματα και να μη φέρνω αντιρρήσεις, περνώντας πάραυτα την πόρτα της Ιρλανδικής «Reilly's Plates & Pours» που είχαμε ήδη τσεκάρει:

DSC_0297b.jpg


Ήταν και η πρώτη φορά που πληρώσαμε ακριβώς ότι αναγραφόταν στον πίνακα (7$) χωρίς μα μου, ωστόσο ο χρόνος δεν μας επέτρεπε να συνεχίσουμε, προχωρώντας αρχικά σε πολύ ωραίες συνοικίες πάνω στην 48η :

DSC_0305.JPG


Στρίβοντας αριστερά προς την 10η, διανύοντας την απόσταση των 2,5 χιλιομέτρων με τα πόδια, εξακολουθώντας να μυρίζουμε χόρτο συχνά-πυκνά στην ατμόσφαιρα:

DSC_0306.JPG


Φτάναμε κιόλας κάτω από το κτήριο της επόμενης μας δραστηριότητας.

DSC_0315.JPG





Went down to Tin Pan Alley
See what was goin' on
Things was too hot down there
Couldn't stay very long
Hey hey hey hey
Alley's the roughest place I've ever been


All the people down there
Livin' for their whisky, wine, and gin...
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απ’ τον ουρανό στις δυο ρόδες…



Είχαμε φτάσει σχεδόν οριακά βάσει χρόνου, οπότε μπήκαμε γρήγορα στο εμπορικό κέντρο «Hudson Yards» μέσω του οποίου μπορούσαμε να φτάσουμε στο κτήριο «Edge» που είχαμε σκοπό να επισκεφτούμε, βρίσκοντας την είσοδο προς τα ενδότερα με σχετική δυσκολία.

Δε ξέρω γιατί είχα σκαλώσει μ’ αυτό το αξιοθέατο, ήθελα όμως να το δω όπως και να ‘χει, καταβάλλοντας τα 37€ μέσω της προσφοράς του booking. Η αντίστοιχη τιμή αν θέλει κάποιος να κλείσει μέσω του site είναι στα 40$ συν φόρο φυσικά μη ξεχνιόμαστε! Η σειρά αναμονής για το ασανσέρ ήταν μεγαλούτσικη και περιμέναμε κάποια λεπτά βλέποντας παράλληλα την παρουσίαση του κτηρίου βασισμένη μάλιστα στην πράσινη ενέργεια:

DSC_0324.JPG


Η αίσθηση που είχαμε και οι δύο ήταν ότι το ασανσέρ ανέβαινε διαγώνια, κάτι που δε κατάφερα να επιβεβαιώσω, γεγονός ήταν πάντως ότι είχαμε φτάσει στο ανώτερο σημείο με τις πρώτες εντυπώσεις θαυμασμού να έργοχνται βλέποντας έξω απ' τα παράθυρα περιμετρικά της αίθουσας:

DSC_0326.JPG


Είδαμε τις τιμές στο μπαρ και κάναμε μεταβολή όπως ήμασταν, οδηγούμενοι προς το εξωτερικό μπαλκόνι και το υπερθέαμα που έβλεπαν τα μάτια μας απέναντι στους αχανείς ουρανοξύστες του Manhattan. Ο @Kyriakao μου ‘χε πει στη τελευταία συνάντηση για την πίττα στη Θεσσαλονίκη πως «είναι μερικές στιγμές στη νέα Υόρκη που αισθάνεσαι ασήμαντος«, ατάκα που συγκράτησα και καταλάβαινα πλέον με τον καλύτερο τρόπο:

DSC_0328.JPG
DSC_0335.JPG


Ακατάλληλο μέρος σίγουρα για υψοφοβικούς, edge όνομα και πράγμα, με την κατάληξη των προστατευτικών τζαμιών να είναι με κλίση προς τα μέσα, δίνοντας απόλυτη οπτική. Ακόμα πιο περίεργο είναι και το γυάλινο δάπεδο το οποίο βλέπετε στην ακόλουθη φωτογραφία, με αρκετούς επισκέπτες να φοβούνται και να μη τολμούν να πατήσουν πάνω του:

DSC_0346.JPG


Οι εικόνες που έβλεπαν τα μάτια μας ήταν ασύλληπτες, με τη θέα προς τα ποτάμια εκατέρωθεν να ναι εντυπωσιακή:

DSC_0350.JPG


Έως την άκρη του New Jersey και το άγαλμα της ελευθερίας:

DSC_0352.JPG

DSC_0354.JPG


Ανεβήκαμε στα σκαλιά για μερικές ακόμη λήψεις ακούγοντας παράλληλα κι Ελληνικά από μια παρέα, βλέποντας το μεγαλύτερο σημείο του τριγωνικού μπαλκονιού που δίνει την αίσθηση του πλοίου. Ποθούσαμε εννοείται να πιούμε κι ένα κατιτίς εκεί πάνω, ωστόσο δεν άξιζε με τόσα πολλά χρήματα:

DSC_0359.JPG


Έτσι βολτάραμε λίγο ακόμα, βλέποντας και την επιπλέον δραστηριότητα όπου με ειδικούς ιμάντες μπορούσες να κρεμαστείς εξωτερικά του κτηρίου (!) και πήραμε το ασανσέρ προκειμένου να βγούμε εκτός.


Η έξοδος που χρησιμοποιήσαμε ήταν διαφορετική απ' αυτήν που εισέλθαμε στο κτήριο, με αποτέλεσμα να βλέπουμε απέναντι μας το εντυπωσιακό κτήριο Vessel που μοιάζει με κυψέλη, την ώρα που δε ξέρω τι σκεφτόμασταν και δεν επισκεφτήκαμε:

DSC_0379.JPG


Α ναι, μάλλον να πιούμε καμιά Guinness που τόσο στερηθήκαμε, κάτι που έγινε άμεσα στην πολύ ωραία μπάρα του «Scruffy Duffy's Bar» που όλως τυχαίως βρέθηκε στο δρόμο μας:

DSC_0385.JPG


Να που κατεβαίναμε και πάλι στη 10η επιστρέφοντας στο κέντρο, χωρίς ιδιαίτερο άγχος (πέραν του καιρού) μιας και ήμασταν σχετικά ευέλικτοι για την επόμενη δραστηριότητα μας. Η συνάντηση μας μ’ ένα ελληνικό εστιατόριο και η ανάγνωση του καταλόγου μας έκαναν ν’ αναρωτηθούμε για ποιο λόγο δεν πηγαίνουμε στη ΝΥ να γίνουμε εστιάτορες:

DSC_0389.JPG

DSC_0394.JPG


Είχαμε ήδη στρίψει στην 58η με κατεύθυνση το κατάστημα ενοικίασης ποδηλάτου στο οποίο μας κατεύθυνε ο χάρτης. Η κράτηση είχε γίνει μέσω του Viator κόστους 24€ για δύο άτομα και τρεις διαθέσιμες ώρες. Παρόλο που οι κριτικές έλεγαν διάφορα, εμείς αντιμετωπίσαμε μια χαρά εξυπηρέτηση, σ’ ένα μαγαζί με αρκετές επιλογές:

DSC_0400.JPG

DSC_0402.JPG


Τι να το κάνεις θα μου πεις το ποδήλατο σε μια πόλη όπως η Νέα Υόρκη, απαντώντας πολύ εύκολα ότι είναι ό πιο εύκολος τρόπος να δει κανείς το central park σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, ειδικά αν δεν έχει χρόνο όπως εμείς. Τουλάχιστον έτσι το ‘χα σκεφτεί από πριν και να που δικαιώθηκα πανηγυρικά. Καβάλα στο ποδήλατο λοιπόν, είσοδος από τη διασταύρωση 59ης & 5ης και ξεκινάμε, αποφασίζοντας ότι θα κάνουμε στάση όπου μας τη δώσει, όπως καλή ώρα για ν’ ακούσουμε την μπάντα κάτω από το άγαλμα του Κολόμβου:

DSC_0403.JPG

DSC_0415.JPG


Δεν αργήσαμε πολύ να φτάσουμε ποδηλατώντας ως την Bethesda Terrace και την πρώτη λιμνούλα που θα βρίσκαμε στο δρόμο μας. Ακόμα μια σύντομη στάση χαζεύοντας κι ακούγοντας μουσικές από τους πλανόδιους ήταν επιβεβλημένη:

DSC_0421.JPG

DSC_0427b.jpg


(Να και ο easy rider που σας αφηγείται την ιστορία εν δράσει)

DSC_0429e.jpg


Δύσκολο χόμπυ η φωτογράφηση όταν είσαι πάνω σε ποδήλατο και παράλληλα οδηγείς, αν και νομίζω τα κατάφερα καλά. Μέχρι και σκιουράκι κατάφερα να βγάλω απ’ τα ουκ ολίγα που έχουν σημείο διαμονής το πάρκο:

DSC_0438.JPG

DSC_0447.JPG


Επόμενη στάση στο κέντρο του πάρκου, προκειμένου να δούμε τη μεγάλη λίμνη που βρίσκω ως «Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir» και προκαλεί πραγματικά εντύπωση:

DSC_0450.JPG


To Central park που καλύπτει έκταση 843 στρεμμάτων δεν είναι το μεγαλύτερο πάρκο της πόλης, είναι σίγουρα όμως το πιο πολυκινηματογραφημένο και επισκέψιμο, δεχόμενο σταθερά πάνω από 40 εκατομμύρια κόσμο ετησίως. Οι δρόμοι του είναι αποκλειστικά φτιαγμένοι για πεζούς και ποδηλάτες (εκτός αστυνομίας και ασθενοφόρων) με σήμανση και φανάρια, και διασταυρώνεται σε αρκετά σημεία με τις παράπλευρες οδούς όπου υπάρχουν οι αντίστοιχες πύλες πρόσβασης σ' αυτό:

DSC_0455.JPG


Έχοντας κάνει έναν αξιοσέβαστο γύρο όπως μπορείτε να δείτε επιστρέψαμε προς την έξοδο, πεζοί στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής μιας και ο Νίκος είχε παραδώσει πνεύμα..

DSC_0462.JPG

DSC_0479.JPG


Την ίδια ώρα, για μια ακόμη φορά σε εκδρομή το τελευταίο διάστημα πετύχαινα τι άλλο, φωτογράφιση γάμου...

DSC_0490.JPG


Μα τι ωραία βόλτα ήταν αυτή!



 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νύχτα, μέχρι …όσο πάει



Είχαμε φτάσει στην έξοδο, απ’ το ίδιο πολυσύχναστο σημείο απ’ όπου μπήκαμε προκειμένου να γυρίσουμε στο γραφείο ενοικιάσεως:

DSC_0492.JPG


Η ώρα που 'χαμε στη διαθεση τελικά ήταν αρκετή, έτσι γυρίσαμε τα ποδήλατα πριν τη λήξη του χρονικού περιθωρίου ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια εξαιρετική εμπειρία. Ήταν σχεδόν έξι το απόγευμα όταν ξεκινήσαμε να ανεβαίνουμε την 8η προς αναζήτηση φαγητού:

DSC_0495.JPG


Φυσικά τι καλύτερο από παραδοσιακό Αμερικανικό junk food. Αφού απορρίψαμε κάποια μπεργκεράδικα που γινόταν χαμός, καταλήξαμε στα Wendy’s παρακαλώ, των οποίων την ταμπέλα είχα να δω από την Αθήνα των 90s (Σίγουρα οι Αθηναίοι θα με καταλάβετε). Αυτοματοποιημένο σύστημα παραγγελίας κι εκεί, με την πληρωμή να γίνεται με κάρτα. Συν φόρο έτσι, αυτονόητο:

DSC_0500.JPG


Φάγαμε ήσυχα την ώρα που όλο και περισσότερος κόσμος κατέφτανε στο μαγαζί και συνεχίσαμε στην McGee’s Pub για ένα ψευτό-Pint που πληρώσαμε ακριβά:

DSC_0505.JPG


Όταν ξαναβγήκαμε στο δρόμο είχε κιόλας νυχτώσει ακολουθώντας το ίδιο δρομολόγιο που κάναμε το πρωί, ανεβαίνοντας δηλαδή την Broadway:

DSC_0514.JPG

DSC_0518.JPG


Η δίψα μας δεν έλεγε να σβήσει, κι επειδή δε χαρήκαμε το προηγούμενο κάναμε άλλη μια στάση για ένα τίμιο τη φορά αυτή Pint στην σαφώς ωραιότερη και εννοείται Ιρλανδική O'Donoghue's pub ,στην οποία πάρθηκε η σοφή απόφαση να πάρουμε το πρόγραμμα σερί μιας και η ώρα είχε περάσει και δεν είμασταν να ξαναβγαίνουμε. Είχαμε μέσα σ' όλα και πρωινό ξύπνημα για πτήση.

DSC_0518b.jpg


Ήδη φτάναμε ξανά στην Times Square, που χωρίς να ναι προγραμματισμένο επιλέξαμε να κάνουμε ένα ακόμη πέρασμα, μιας και είχαμε ακολουθήσει αυτή τη διαδρομή:

DSC_0519.JPG

DSC_0523.JPG


Τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά τέτοια ώρα, με τον κόσμο να κατακλύζει την πλατεία απ’ άκρη σ’ άκρη όπως μπορείτε να δείτε, τις διαφημίσεις με τις led πινακίδες να σου ζαλίζουν το κεφάλι και τους πλανόδιους (επιστήμονες τολμώ να πω) φωτογράφους να ‘χουν πιάσει δουλειά για τους υποψήφιους ινφλουένσερ. Ωραία δουλειά!

DSC_0527.JPG


Μέχρι και το περιπολικό με τους ένστολους από το σώμα του NYPD που ήταν προσαρμοσμένο στο ύφος της πλατείας αποτελούσε αξιοθέατο, μιας και δε δίσταζαν να φωτογραφηθούν με όποιον τους ζητούσε:

DSC_0529.JPG


Όπως ήταν λογικό δε μείναμε πολύ, ανηφορίζοντας το δρόμο μέσα απ’ το παρκάκι με τα τραπεζάκια στην Golda meir Square που σας περιέγραφα στο παραπροηγούμενο κεφάλαιο με την απαγόρευση του καπνίσματος:

DSC_0538.JPG

DSC_0543.JPG


Όσο πλησιάζαμε την περιοχή του ξενοδοχείου τόσο ενισχύοταν το μυαλό μου μια ιδέα που χα ψάξει καιρό πριν. Ήθελα να πάρω εικόνα νυχτερινής Νέας Υόρκης από ψηλά για να έχω και αυτή την εμπειρία, έτσι χωρίς περιστροφές άνοιξα τους χάρτες με σκοπό να κατευθυνθούμε στη γωνία 5ης & 27ης. Εκεί βρίσκεται ένα από τα ανοικτού τύπου bars που είχα τσεκαρισμένα, το 230 Fifth Rooftop Bar που φιλοξενείται στην ταράτσα ενός ξενοδοχείου. Βρήκαμε την είσοδο και κατευθυνθήκαμε στους ανελκυστήρες, όπου βγαίνοντας λίγο μετά αντικρύσαμε αυτό:

DSC_0549.JPG


Ο χώρος είναι εντελώς ανοικτός προς κάθε κατεύθυνση, με την πανοραμική νυχτερινή θέα να ναι μαγική όπως μπορείτε να δείτε. Οι επιλογές που ΄χει κάποιος είναι είτε για εξωτερικό τραπεζάκι με θερμάστρα, είτε ένα από αυτά τα ιγκλού που ναι της μοδός τελευταία:

DSC_0553.JPG


Το bar λειτουργούσε self-service, με το κόστος του Pint να ναι στα 9$ (τίμια για το μέρος) χωρίς τον παραμικρό φόρο αυτή τη φορά. Πήραμε τις μπύρες μας στο χέρι και κατευθυνθήκαμε σ’ ένα από τα ανοικτά τραπέζια, όπου επίσης απαγορεύεται το κάπνισμα, έχοντας απέναντι μας κάδρο τους ουρανοξύστες:

DSC_0556.JPG


Χαζέψαμε, βγάλαμε τις φωτογραφίες, ήπιαμε το μπυράκι μας γρήγορα κι αναχωρήσαμε γιατί εντάξει, δεν είναι και για πολύ κάτι τέτοια. Να πως φαίνεται η αντίστοιχη εικόνα από το δρόμο αυτή τη φορά:

DSC_0558.JPG


Η νύχτα σήκωνε μια μικρή συνέχεια, έτσι βασιζόμενοι στους χάρτες της Google κάναμε αναζήτηση για 2 μπαρ που εντόπισα στην περιοχή, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα μιας και ήταν κλειστά, όμως η τύχη δε μας εγκατέλειψε εντελώς στέλνοντας μας και πάλι (ω τι θαύμα) σε Ιρλανδική, πιο συγκεκριμένα στην John Doe pub, όπου τιμήσαμε μερικές τελευταίες μπυρίτσες:

DSC_0559.JPG

DSC_0559c.jpg


Περνώντας από το Madison Square Park συνειδητοποίησα και την περιοχή που μέναμε, μια περιοχή που αναφέρεται σε γνωστό κι αγαπημένο ρεμπέτικο τραγούδι της Αμερικής του Δημοσθένη Ζάττα, ένα αριστούργημα το οποίο γράφτηκε 95 ολόκληρα χρόνια πριν και παραμένει επίκαιρο

DSC_0559d.jpg


Ήταν περασμένες 11 όταν περνούσαμε τη διάβαση 5ης & 25ης με κατεύθυνση το ξενοδοχείο μας. Κοντά 15 ώρες στο δρόμο, σε μια άκρως χορταστική και απολαυστική μέρα στη Νέα Υόρκη γεμάτη ασύλληπτες εικόνες. Από την επομένη μας περίμενε ο νότος. Φεύγαμε γι’ …άλλες πολιτείες.

DSC_0559e.jpg




Εις στον Πειραιά καθόμουνα
που ειναι το Πασαλιμάνι,
μα στο Νιου Γιόρκι κάθομαι
στο Μάντισον σε χάνι.



Και ξερτέ βρε Αρκαντάσηδες
πώς μπερδεύτηκεν ο κόμπος,
γιατί την ανακάλυψε
αυτή τη γη ο Κολόμπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom