Newsweek: Οι 100 καλύτερες χώρες για να ζήσετε

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποιες δυο μέρες βρε παιδιά; Ένας πρώην συνάδελφός μου στην Αυστρία πήρε ένα χρόνο άδεια ως νέος πατέρας, αφού πήρε ένα χρόνο και η γυναίκα του πρώτα... Δηλαδή από ένα χρόνο κάθε γονεάς και μάλιστα αν θέλουν μπορεί να μην είναι και ταυτόχρονα ώστε το παιδί στα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του να έχει πάντα έναν από τους δυο γονείς στο σπίτι.
για άδεια τοκετού μιλάμε, όχι πατρότητας. αυτή είναι 9 μήνες για τον πατέρα, αν δεν την πάρει η μητέρα. και φυσικά μπορούν να την πάρουν εναλλάξ. και με πλήρεις αποδοχές.
να τονίσω εδώ ότι στην Ιταλία είναι πολύ χειρότερα από την Ελλάδα. οι αποδοχές ακόμα και της μητέρας είναι αρκετά μειωμένες στην άδεια μητρότητας. εκτός που είναι μόνο 6 μήνες. να μην γκρινιάζουμε λοιπόν για την Ελλάδα.

Προφανώς αστειεύεται ο Samion...
καθόλου. διάβασε καλύτερα τη νομοθεσία. και ότι έγραψα πιο πάνω.
στο δε Δημόσιο είναι κρυφό μυστικό ότι κάθε παιδί σημαινει > 2 χρόνια άδεια με την αναρρωτική και πλήρεις αποδοχές φυσικά. για δοκιμάστε αναρρωτική στην Ιταλία να δείτε το κοινωνικό κράτος.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
καθόλου. διάβασε καλύτερα τη νομοθεσία. και ότι έγραψα πιο πάνω.
στο δε Δημόσιο είναι κρυφό μυστικό ότι κάθε παιδί σημαινει > 2 χρόνια άδεια με την αναρρωτική και πλήρεις αποδοχές φυσικά. για δοκιμάστε αναρρωτική στην Ιταλία να δείτε το κοινωνικό κράτος.
Και στη Ρουάντα τα παιδάκια πεθαίνουν, τι πάει να πει αυτό? Το ότι μία χώρα είναι περισσότερο μπουρδέλο από τη δική μας πρέπει να μας κάνει υπερήφανους??? Εσύ δηλαδή υποστηρίζεις ότι υπάρχει κοινωνικό κράτος στην Ελλάδα? Ή πιστεύεις ότι η νομοθεσία εφαρμόζεται? Δεν αναφέρομαι μόνο στο θέμα της μητρότητας, αλλά και σε πολλά άλλα κοινωνικής χροιάς. Για ρώτα έναν ανάπηρο τι (μηδενικά) προνόμια του δίνει το κράτος μας και ρώτα και έναν στη Βρεταννια. Να παίρνουμε μια χώρα σαν παράδειγμα και να λεμε, α εμείς είμαστε καλά, είναι εντελώς αντι-επιστημονικό και δημιουργεί λάθος εντυπώσεις...

Το ευχαριστώ κατά λάθος...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και στη Ρουάντα τα παιδάκια πεθαίνουν, τι πάει να πει αυτό? Το ότι μία χώρα είναι περισσότερο μπουρδέλο από τη δική μας πρέπει να μας κάνει υπερήφανους??? Εσύ δηλαδή υποστηρίζεις ότι υπάρχει κοινωνικό κράτος στην Ελλάδα? Ή πιστεύεις ότι η νομοθεσία εφαρμόζεται? Δεν αναφέρομαι μόνο στο θέμα της μητρότητας, αλλά και σε πολλά άλλα κοινωνικής χροιάς. Για ρώτα έναν ανάπηρο τι (μηδενικά) προνόμια του δίνει το κράτος μας και ρώτα και έναν στη Βρεταννια. Να παίρνουμε μια χώρα σαν παράδειγμα και να λεμε, α εμείς είμαστε καλά, είναι εντελώς αντι-επιστημονικό και δημιουργεί λάθος εντυπώσεις...

Το ευχαριστώ κατά λάθος...
φυσικά και υπάρχει κοινωνικό κράτος. πάρε παιδεία, υγεία. όλα τσάμπα. δες και τι γίνεται σε μια χώρα πιο προηγμένη και θα δεις ότι δεν είμαστε στο G7 αλλά κοντά.
πάντως άλλη χώρα σαν παράδειγμα δεν έφερα εγώ πρώτος...απλά απάντησα με μία άλλη που ξέρω καλά.
δεν πειράζει για το ευχαριστώ, μου χρώσταγες από αλλού..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
φυσικά και υπάρχει κοινωνικό κράτος. πάρε παιδεία, υγεία. όλα τσάμπα. δες και τι γίνεται σε μια χώρα πιο προηγμένη και θα δεις ότι δεν είμαστε στο G7 αλλά κοντά.
εχω τις (σοβαρές) ενστάσεις μου αλλά θα βγούμε οφτοπικ.

πάντως άλλη χώρα σαν παράδειγμα δεν έφερα εγώ πρώτος...απλά απάντησα με μία άλλη που ξέρω καλά.
Αντίστοιχα κι εγώ απάντησα για έναν τομέα που ξέρω καλά

δεν πειράζει για το ευχαριστώ, μου χρώσταγες από αλλού..
Όλα εδώ πληρώνονται :bleh::bleh::bleh:
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Αν το παίρναμε λίγο ανάποδα... και προσπαθούσαμε να απαριθμήσουμε αυτά στα οποία πιστεύουμε ότι είμαστε από τους πρώτους (και ας αφήσουμε απ' έξω τα κλισέ τύπου ήλιος, θάλασσα, κλίμα κλπ), θα φτιάχναμε μεγάλη λίστα άραγε;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ασ'τα Samion, ίσως ξέρεις πολύ καλύτερα τη νομοθεσία, αλλά εγώ γέννησα πριν από 10 μήνες και ξέρω τι τράβηξα. Ο πατέρας ήταν μαζί μου μόνο τη μέρα της γέννας και τη μέρα της εξόδου από το μαιευτήριο. Μόνο 2 μέρες. Κατά τα άλλα αν πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν έχεις πλήρεις αποδοχές. Ο πατέρας μπορεί να πάρει άδεια ΑΝ δεν πάρει η μητέρα και στη δική μας περίπτωση δεν μπόρεσε να πάρει κανένας από τους δυο μας γιατί καλή η νομοθεσία αλλά υπάρχουν ένα σωρό όροι και προϋποθέσεις. Το επίδομα τοκετού σου φτάνει μόνο αν γεννήσεις σε δημόσιο μαιευτήριο, αλλιώς δεν καλύπτει ούτε το 1/5 των εξόδων.
Τέλος πάντων, σίγουρα αν συγκριθούμε με άλλες χώρες (και με την κατα τα άλλα πολυαγαπημένη μου Ιταλία) είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα, σίγουρα όμως θα προτιμούσα να είχα γεννήσει στην Αυστρία ή στη Γαλλία.
 
Μηνύματα
52
Likes
9
αυτές οι άδειες υπάρχουν κ στην Ελλάδα. προς τι η εντύπωση? μήπως να γνωρίσουμε καλύτερα τους νόμους?

ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΕΤΩΝ 2000 ΚΑΙ 2001
..........
ΑΡΘΡΟ 10

Άδεια γάμου και γέννησης τέκνου

Η άδεια γάμου του άρθρου 6 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. του 1993 προσαυξάνεται σε έξι (6) εργάσιμες ημέρες για όσους εργάζονται εξαήμερο και παραμένει σε πέντε (5) εργάσιμες ημέρες για όσους εργάζονται πενθήμερο.Σε περίπτωση γέννησης παιδιού ο πατέρας δικαιούται δύο (2) ημέρες άδεια με αποδοχές.

ας μας πουν σε ποιες δουλειες δινονται αυτές οι αδειες το 2010(ενδεικτικα)
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
στο δε Δημόσιο είναι κρυφό μυστικό ότι κάθε παιδί σημαινει > 2 χρόνια άδεια με την αναρρωτική και πλήρεις αποδοχές φυσικά.
Ως εκ τουτου δεν ειναι να απορει κανεις που ολοι οι ελληνες θελουν να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι. Αν συγκρινει κανεις τις κοινωνικες παροχες δημοσιου και ιδιωτικου τομεα (ετσι οπως εφαρμοζονται, οχι οπως αναφερουν οι νομοι) του λυνεται καθε απορια... :D
 

Pemuteran

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ως εκ τουτου δεν ειναι να απορει κανεις που ολοι οι ελληνες θελουν να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι. Αν συγκρινει κανεις τις κοινωνικες παροχες δημοσιου και ιδιωτικου τομεα (ετσι οπως εφαρμοζονται, οχι οπως αναφερουν οι νομοι) του λυνεται καθε απορια... :D
Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά, δεν είναι στον χαρακτήρα μου ,όμως μερικά πράγματα είναι εξωφρενικά ,στις περισσότερες χώρες ισχύει το δικαίωμα να απέχουν από την εργασία τους φυσικά με αποδοχές και στους δυο γονείς είτε μητέρα η πατέρας για να μεγαλώσουν το παιδί τους για ένα εύλογο χρονικό διάστημα συνήθως ένας χρόνος με πλήρες "αποδοχες" σε αρκετές περιπτώσεις. Οχι Μονο στην βαλκανική ελλάδα χωρα εδώ και 30 χρονια και πλήρες μέλος της Ευρωπαϊκής ένωσης ..! μα τι αναισθησία τι καταφρόνια ,τι απελπιστικά τριτοκοσμική χωρα ..! ντροπή ,χωρα μονο για λίγους ,για ραγιάδες ,για σουλτάνους ,για πλουσιους και γλείφτες εάν είναι δυνατόν κάτι που είναι αναφαίρετο δικαίωμα σε κάθε χωρα της Ευρώπης εδώ και δεκαετίες ..!δεν έχω λόγια να περιγράψω την αγανάκτηση μου για την συμπεριφορά του ελληνικού κράτους στους πολίτες του . Καλο βραδυ απο Γερμανία .Chris.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Οχι Μονο στην βαλκανική ελλάδα
Νομίζω ότι πληγώθηκε λίγο η πολύτιμη και χιλιοτραγουδισμένη βαλκανική μου αξιοπρέπεια :(

Πέρα από την πλάκα όμως, συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν ωστόσο το αποτέλεσμα δε μου προκαλεί τόση εντύπωση, για τον απλούστατο λόγο ότι, όπως ανέφερε και ο Yorgos σε παλιότερο ποστ, σε μια διεθνή σύγκριση είναι προφανές ότι σε δυτικές και γενικότερα ανεπτυγμένες χώρες με συνολικά (και όχι συγκεκριμένα, όπως πολλά σημεία που αναφέρθηκαν σε άλλα ποστς) καλύτερες υποδομές η χώρα μας θα έμπαινε σε μια τέτοια θέση. Προφανώς η έρευνά τους δε λογαριάζει μόνο το αν αργούν π.χ. τα ασθενοφόρα, λογαριάζει αν υπάρχουν γιατροί, αν υπάρχουν νοσοκόμοι, αρκετά φάρμακα και εξοπλισμός στα χειρουργεία κλπ. Σε πολλές χώρες (και μιλάω ΚΑΙ για ευρωπαικές χώρες) ακόμα και η επάρκεια σε φάρμακα ΒΑΣΙΚΑ και καθημερινής χρήσης (π.χ. ιώδιο, οροί, παυσίπονα) δεν είναι καθόλου δεδομένες. Οπότε χωρίς να διαφωνώ με την άποψη ότι υστερούμε σε πολλά σημεία, υποστηρίζω απλά ότι η κατάταξη μάλλον δίκαιη μου ακούγεται.

Λίγο άσχετο αλλά αν και ακούω παράπονα από πολύ κόσμο σχετικά με το σύστημα υγείας της Ελλάδας, τα οποία ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν αμφισβητώ, εμένα και τις δύο φορές που μου χρειάστηκε νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο η όλη εξυπηρέτηση μου φάνηκε πολύ καλή :shock: Ή είμαι πολύ τυχερός, ή απλά έχω πολύ χαμηλά standards :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ασ'τα Samion, ίσως ξέρεις πολύ καλύτερα τη νομοθεσία, αλλά εγώ γέννησα πριν από 10 μήνες και ξέρω τι τράβηξα.
εννοέιται ότι ξέρεις καλύτερα από μένα. εγώ απλά απάντησα για το θέμα της νομοθεσίας. ότι οι άδειες προβλέπονται κανονικά και απ' ότι ξέρω στο Δημόσιο δίνονται κατά γράμμα. τώρα αν δίνονται ή όχι από τον Χ εργοδότη στον ιδιωτικό τομέα είναι άλλη συζήτηση.
ας μας πουν σε ποιες δουλειες δινονται αυτές οι αδειες το 2010(ενδεικτικα)
σε όλες θεωρητικά. για τα περαιτέρω υπάρχει ο Συνηγορος του Πολίτη και άλλοι αρμόδιοι. όπως και οι νόμοι.
Οχι Μονο στην βαλκανική ελλάδα χωρα
Καλο βραδυ απο Γερμανία .Chris.
μαλλον δεν διάβασες τι ισχύει στην Ιταλία. να μην ξεφύγουμε από το θέμα να μιλήσουμε πχ για το κοινωνικό κράτος στη Γερμανία και τι περίθαλψη θα λάβεις αν είσαι ανασφάλιστος. όπως Αμερική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.519
Μέλη
38.942
Νεότερο μέλος
evrhdhkh

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom