"No photos, please!"

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ονειρεμένο Ταξίδι
Los Santos, San Andreas
Πέρσι εποχή Χριστουγέννων επισκέφτηκα την Βουδαπέστη και πήγα στο Corvinus University να βρω έναν φίλο. Μέσα στο κτήριο, είδα την βιβλιοθήκη και θέλησα να βγάλω φωτογραφία την επιγραφή πάνω από την είσοδο, μαζί με την βιβλιοθήκη...

Με το που κατέβασα την μηχανή, είδα μπροστά μου έναν συμπαθητικό κύριο προχωρημένης ηλικίας, ο οποίος πρέπει να ήταν κάτι σαν ασφάλεια του χώρου και με τα σπαστά αγγλικά που ήξερε και με αυστηρό ύφος μου είπε : "No photos, no"!

"Καλά ντε, μην βαράς...!"...Μάλλον δεν του άρεσε το γεγονός ότι ήταν μέσα στο πλάνο...

:lol::lol::lol:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
θυμηθηκα τωρα ενα σκηνικο στη καππαδοκια...ημουν σε μια υποσκαφη εκκλησια οπου υπηρχε σημα οτι απαγορευονται οι φωτογραφιες με φλας....εγω εβγαλα 2 φωτογραφιες χωρις φλας και βλεπω μια γερμανιδα τουριστρια να τρεχει απο 10 μετρα μακρια προς το μερος μου φωναζοντας nicht allowed ( μισα γερμανικα , μισα αγγλικα) και να μου κανει και τη κινηση με το χερι....τη κοιταζω με απορια και της δειχνω το σημα ....μαλλον το παρερμηνεψε οτι απαγορευονταν οι φωτο γενικα, αλλα πραγματικα ειχα μεινει αγαλμα .....τετοιος ζηλος
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Στο Belize οι ντόπιοι δεν θέλανε να τους τραβάνε φωτογραφίες. Κάποιοι προσπαθούσαν να τους τραβήξουν στα κρυφά και αν τους αντιλαμβανόντουσαν στράβωναν τρελά και τους έλουζαν με βρισιές στα Κρεολικά.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
]Κάποιοι προσπαθούσαν να τους τραβήξουν στα κρυφά και αν τους αντιλαμβανόντουσαν στράβωναν τρελά και τους έλουζαν με βρισιές στα Κρεολικά.
και καλά τους κάνανε
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα να βγάλω φωτό σε χριστιανικό ναό, είτε ορθόδοξο, είτε καθολικό, είτε σε γκόσπελ στη ΝΥ (πολύ διακριτικά πάντα). Εκεί που είχα σοβαρό πρόβλημα είναι στο τείχος των δακρύων, το Σάμπαθ...όλο στα μουλωχτά, μέχρι που ανέβηκα σε ένα ψηλο σημείο από πάνω και έκανα δουλειά με το ζουμ. Ανθρώπους δε τραβάω ποτέ, το θεωρώ λίγο αγενές να πω την αμαρτία μου...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μερικες απαγορευμενες φωτογραφιες

1)Συρια.Παλατι Αζεμ που σημερα λειτουργει ως λαογραφικο μουσειο.
Απαγορευετε η φωτογραφηση αλλα με ενα μικρο μπαξισι ολα γινονται.
Εξαλλου δε βλεπω το λογο να απαγορευετε η φωτογραφηση.

2)Συρια.Τζαμι Ομεγιαδων.Εδω αναψε το ρημαδι το φλας και και παραλιγο να τις φαω απο την ομαδα που εξαγριωθηκε.

3)Λουβρο.Ετσι κι`αλλιως ολοι φωτογραφιζαν την τζοκοντζα.
 

Attachments

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
2)Συρια.Τζαμι Ομεγιαδων.Εδω αναψε το ρημαδι το φλας και και παραλιγο να τις φαω απο την ομαδα που εξαγριωθηκε.
Και γιατί τις γλίτωσες;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ενα μερος που θα ηθελα να φωτογραφισω αλλα δεν το εκανα γιατι υπηρχαν πινακιδες "no photos" ειναι η cristiania,η ανεξαρτητη κοινοτητα στην Κοπεγχαγη...ιδιαιτερο μερος και πανεμορφο μεσα στο πρασινο...ωστοσο θεωρησα δικαιολογημενη την απαιτηση τους γιατι οπως και να το κανουμε ,να ερχονται γυρω απο το σπιτι σου και να σε φωτογραφιζουν ολη την ωρα δεν ειναι και πολυ ευχαριστο...αλλωστε στο διαδικτυο υπαρχουν ενα σωρο φωτο απο την κοινοτητα....
 
Last edited by a moderator:

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Και γιατί τις γλίτωσες;
Ειναι Ιρακινοι φανατικοι ισλαμιστες σε ωρα κυριγματος.Το τελευταιο πραγμα που θαθελαν ηταν να τους τραβας φωτογραφιες,στον ιερο τους χωρο.
Φταιω φυσικα και την εκανα με ελαφρια δινοντας τους εντυπωση συγνωμης.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Ειναι Ιρακινοι φανατικοι ισλαμιστες σε ωρα κυριγματος.Το τελευταιο πραγμα που θαθελαν ηταν να τους τραβας φωτογραφιες,στον ιερο τους χωρο.
Φταιω φυσικα και την εκανα με ελαφρια δινοντας τους εντυπωση συγνωμης.
Mα ναι, τους καταλαβαίνω, εννοώ ότι θα έπρεπε να σε δείρουν :bleh::bleh:
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip America
Στο Neues Museum στο Βερολίνο σε άφηναν να βγάλεις τα πάντα εκτός από την Nefertiti όπου υπήρχαν 2 φύλακες στο δωμάτιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom