ΗΠΑ North to South, East to West

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Χμμμ. Τελικά αφήνει εξαιρετικές εντυπώσεις η Αμερική ... και αναποδογυρίζει και γνώμες.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν έχεις την οικονομική άνεση να πηγαίνεις στα καλύτερα σίγουρα είναι καλά, αναρωτιέμαι όμως τι βλέπεις από τη πραγματική κοινωνία. Ωραία θα περάσεις αν πας για φαγητό στο Διόνυσο κάτω από την Ακρόπολη, αλλά αν πας για μπριζόλες στον Τέλη στην Ευριπίδου θα γνωρίσεις καλύτερα την Αθήνα. Ακόμη κι όταν έχω χρήματα να χαλάσω δεν αλλάζω τον τρόπο διαβίωσής μου, απλώς επισκέπτομαι περισσότερα μέρη για περισσότερο χρόνο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
+1 απο μενα στον ipanag.
AEKfan περιμενουμε τη συνεχεια..
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
+1 ipanag και συμπληρώνω οτι τα καλύτερα (όσον αφορά την ποιότητα των τροφών) βρίσκονται στα χωριά και στα βουνά, όχι στις μαγαλουπόλεις... Άλλο τα καλύτερα, άλλο τα ακριβότερα...
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Δεν έγινα κατανοητός.
Ναι, γυρνάω στα χωριά και στα καφενεία. Ναι, πηγαίνω σε seedy bars για να πιω με το λούμπεν μεθύστακα της περιοχής και να μαθω τις ιστορίες του. Ναι, μαζεύω σκόρπιες κουβέντες σε υπαίθρια παζάρια. Άμα λάχει μένω και σε καταγώγια αν μου γυαλίσει κανένα.
Αλλά όταν θέλω να πιω ένα καλό κρασί που κοστίζει, θα τα δώσω. Και μη μου πει παρακαλώ κάποιος από εσάς ότι ο θείος Κίτσος από την Πετρομαγούλα έχει ένα γιοματάρι που ανασταίνει και νεκρούς ή ο Μπάμπης ο Χοντρός -ξακουστός καπελάς στο Μουστοξύδι-φτιάχνει ένα αρετσίνωτο που δε συγκρίνεται με κανένα εμφιαλωμένο, γιατί θα μπω στον κόπο να απαντήσω πως ο νο. 1 κανόνας του οινόφιλου είναι πως ότι πληρώσεις πίνεις.
Και αν θέλω να χαρώ τη βραδυά μου παρέα με ένα Chateau Cheval Blanc, ένα Chateau Ausone, ή ένα Chateau Petrus, για να πάω στα ιερά τέρατα του οινικού πάνθεου, τότε καλό θα είναι να ανοίξω το πουγγί μου διάπλατα.
Θα με ρωτήσετε, και γιατί να σκάσεις ένα κάρο λεφτά ρε φίλε στα κρασιά και να μη μείνεις μια βδομάδα παραπάνω στις διακοπές σου (όπως προτείνει ένας φίλος παραπάνω)? Μμμ, ας πούμε ότι το Παρίσι το χαίρομαι περισσότερο με ένα μεγάλο κρασί κι ένα απολαυστικό πούρο. Ας πούμε ότι τη Βαρκελώνη την απολαμβάνω πιο πολύ όταν κάνω σπονδές στους Ίβηρες θεούς με στο σωστό νέκταρ. Και τη Νέα Υόρκη. Και τη Ρώμη. Και την Πράγα. Και το Σαν Φραντσίσκο. Τα σκάω λοιπόν -για την εμπειρία- κι ας ροκανίζω έτσι χρονικά τις διακοπές μου.
Αλλά αυτά τα κάνω εγώ. Αυτός είμαι εγώ. Δε διεκδικώ το σωστό των θέσεών μου και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν σας. Απλά αυτή τη ζωή απολαμβάνω.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεκτές οι διευκρινήσεις.
Με δυο λόγια ... περι ορέξεως κολοκυθόπιτα (με τι κρασί να τη συνοδέψουμε; Προτείνω Chateau Cheval Blanc Μυρμηγκόστανης)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
AEKfan , σε εμενα ειχεs γινει απολυτα κατανοητοs απο το Africa post...:cool:
Συμφωνω με τα λεγομενα του ipanag , γιατι τυχαινει αυτοs ειναι και ο δικοs μου τροποs ταξιδιου.
Απο την αλλη δεν υπηρχε περιπτωση να μπερδεψω εσενα με τουs ρηχουs θαμωνεs ενοs All Inclusive.Γι'αυτο και περιμενω με αγωνια τη συνεχεια:clap:.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Συμφωνω οτι το αναστέναγμα της παλέτας με ενα - κακά τα ψέμματα, όντως πρέπει να τα σκάσεις για να το πιεις - ακριβό κρασί δε συγκρίνεται ουτε με μια και δυο παραπάνω διανυκτερεύσεις... όπου και να'ναι.

ο οινικος προϋπολογογισμός ενός οινόφιλου ειναι πέρα και πάνω απ'όλα!
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Επιτέλους! Το περίμενα πως και πως...

Crispy cream donuts, Winston-Salem και Westbend Vineyards ήταν απο τα μέρη - πραγματα που τίμησα και εγώ με την παρουσία μου εκεί το θρυλικό 2003! Ετσι όπως τα λες ειναι...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω να δειs πωs το περιμενα!
Δεν κανω κανενα σχολιο AEKfan , τα κειμενα σου ειναι α-α-απεριγραπτα!:clap:
Στο τελοs θα μου αρεσουν οι ΗΠΑ μου φαινεται!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom