ΗΠΑ North to South, East to West

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21

Μου αρέσει πολύ η οδήγηση στις USA. Αν η Γαλλία είναι η χώρα που αγγίζει την καρδιά μου πιο πολύ (και κάνει τις γευστικές και τις ερωτογόνες ζώνες μου να ανεβοκατεβαίνουν οκτάβες), οι USA είναι η χώρα που με αφήνει άναυδο από τις αντιθέσεις, η χώρα που με κάνει να μη θέλω να αφήσω το τιμόνι κάθε φορά που νοικιάζω αυτοκίνητο στο JFK.

Καμία χώρα δε με έχει κάνει να θέλω να ρίξω άγκυρα και να ζήσω τη ζωή μου στα σύνορά της, αλλά η Αμερική με έχει κάνει να θέλω να πεθάνω στα χώματά της.

Είναι η χώρα που μου δίνει χιλιάδες εικόνες - κάθε εικόνα και δρομολόγιο.

Αφετηρία ΝΥ, φαί στο Babbo ή στο Lupa για δημιουργικό Ιταλικό, steak του θανάτου και οι καλύτερες τηγανητές πατάτες του ηλιακού συστήματος στον Peter Luger, πειραματική Γαλλική στο Daniel, φευγάτη Σκανδιναυική στο Aquavit, μπαράκια στο Village ή στο SoHo, συναυλία στο Knitting Factory στη Leonard street.

Φύγαμε από 'κει. Πορεία για Rhode Island.
(...συνέχεια μετά τα βαρετά μου meetings).
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτά είναι.... Θα γίνει σούπερ - τόπικ αυτό... Όποιος μετά το τέλος του δε δηλώσει συμμετοχή για το road trip του χρόνου το καλοκαίρι, θα λιθοβοληθεί δημόσια.

Ένα έχω να πω: οι πατάτες του Peter Luger δεν είναι απλώς οι καλύτερες του ηλιακού συστήματος :haha: , είναι και γενικότερα από τα πιο νόστιμα απλά φαγητά που έχω δοκιμάσει ποτέ.

Απλά τέλειες. Ρε γμτ δεν έχω πάει όμως Knitting Factory. Πήγα στο Smoke Jazz Club όμως που μου φάνηκε ενδιαφέρον αλλά για low profiile καταστάσεις. Όχι τόσο ψαγμένος κόσμος όσο -απ'ότι έχω καταλάβει- αυτός του Knitting.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν και η Αμερικη - μαλλον οι ΗΠΑ δεν ειναι η χωρα που θα ηθελα να επισκεφτω αμεσα,δεν ξερω γιατι δε με τραβαει. Μια-δυο φορεs ημουν ετοιμη να παω , αλλα εβαλα πλωρη για αλλου...Τελοs παντων γουσταρω τιs αφηγησειs του AEKfan και ισωs μεχρι το τελοs με πεισει. Αν οχι θα λιθοβολιστω οικειοθελωs:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια!! :clap:

(μου μυρίζει Amish County στη συνέχεια... :LOL: )
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Υπεροχοs τροποs γραφηs!! Δεν ξερω γιατι , αλλα με συγκινει...
Περιμενω τη συνεχεια..
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τελικά Aekfan, μπορεί να με πείσεις να πάω στις ΗΠΑ. Ο Defkalion ακόμα δεν τα κατάφερε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έτσι, έτσι. Αφού απηύδησα με την πάρτη σου, έβαλα τα μεγάλα μέσα. :) :)
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Πραγματικά αυτός ο AEKfan θα πείσει κι εμένα στο τέλος, που μια ζωή λέω οτι Αγγλία και Αμερική δεν πρόκειται να πάω ΠΟΤΕ!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
KostasSTi , τι υποβοσκει αραγε πισω απο αυτο το ΠΟΤΕ?
Γιατι Αγγλια και Αμερικη συγκεκριμενα?
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Επειδή τρέφω τεράστια αντιπάθεια και για τους δύο λαούς για κάποιους λόγους! Θεωρώ οτι τα αμερικανάκια είναι αυτό που λέει και το όνομά τους: αμερικανάκια! Βέβαια βλέπω οτι και τα ελληνόπουλα προς τα'κει οδεύουν... Γενικά τους θεωρώ πρόβατα, οτι δεν έχουν βούληση... Λαός με παροπίδες που τα πάντα στον κόσμο είναι η Αμερική και τίποτα άλλο!
Οι άγγλοι από την άλλη πλευρά, είναι ο πιο άθλιος λαός που έχω γνωρίσει! Όπου κι αν τους δείς, ειναι καραγκιόζηδες μέχρι αηδίας! Επίσης τους θεωρώ μεγάλα "χαιβάνια" -που λέμε εδώ- με υπερβολική δόση βλακείας!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με εντυπωσιάζει πάντως η ευκολία με την οποία αποδίδεις τέτοιους χαρακτηρισμούς από τη στιγμή που δεν έχεις πάει εκεί και δεν έχεις γνωρίσει τον κόσμο στις χώρες αυτές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom