ΗΠΑ North to South, East to West

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Είναι τα συμπεράσματα που έχω βγάλει από τον κόσμο που έρχεται εδώ ή έχω συναντήσει σε άλλες χώρες! Εκτός αν έπεσα πάνω στους χειρότερους, τι να σας πω... :-(
Δε λέω οτι είναι άσχημες οι χώρες τους, ο κόσμος δε μου αρέσει...
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
τη στιγμή που δεν έχεις πάει εκεί και δεν έχεις γνωρίσει τον κόσμο στις χώρες αυτές.
Δευκαλίων, μπορεί να πάω στην Αγγλία και να δω οτι εκεί συμπεριφέρονται π.χ. λογικά, όπως όλος ο κόσμος και όχι όπως στα Ελληνικά νησιά ή στην Ιταλία ή στην Ισπανία που τους είδα. Αυτό θα μου κάνει χειρότερη ακόμα εντύπωση γιατί δείχνει οτι δεν υπολογίζουν και δε σέβονται τη χώρα όπου επισκέπτονται! Εγώ προσωπικά συμπεριφέρομαι παντού σα να είμαι στο σπίτι μου. Αυτοί κάνουν ένα σωρό φασαρίες και ζημιές και δεν σέβονται-υπολογίζουν κανέναν!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ένα ταξίδι θα σε πείσει για το αν έχεις δίκιο ή άδικο. Είναι κρίμα πάντως να βγάζεις τέτοια απόλυτα συμπεράσματα για μέρη και ανθρώπους που δεν έχεις δει από κοντά.

Εγώ όταν πρωτοπήγα ΗΠΑ άλλαξα γνώμη για πάρα πολλά πράγματα που είχα παγιωμένα στο μυαλό μου μέχρι τότε. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να αποφευγουμε τιs γενικοτητεs του στυλ οι Αμερικανοι ειναι ετσι , οι Μεξικανοι ειναι αλλιωs.
Οι περισσοτεροι φιλοι που εχω -μεσω του internet παντα-ειναι Αμερικανοι και ειναι φοβερα ατομα.
Εγω ειπα οτι δε με τραβαει η Αμερικη για αλλουs λογουs , που εχουν να κανουν με το οτι προτιμω τα πολυ εξωτικα μερη και συγκεκριμενα τοπια και σε καμια περιπτωση τουs ανθρωπουs.

Οσο για τουs Αγγλουs , ειναι συγκεκριμενη η μεριδα ανθρωπων που ερχονται για διακοπεs και εχω δει γυμνουs στην tv να δειχνουν ...την ανατροφη τουs.Περισσοτερο ομωs τα βαζω με τη χωρα μου παρα με αυτουs.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Αν και η Αμερική και η Αγγλία δεν είναι στους άμεσους προορισμούς μου (βέβαια ποτέ δεν ξέρεις), δεν θα ήθελα να δω κάποιους λαούς σαν υποδεέστερους (ούτε φυσικά και σαν ανώτερους). Τι κουλτούρα και πολιτισμό έχει ο κάθε λαός είναι μία έννοια που, το πιθανότερο, δεν γίνεται κατανοητή ούτε με ένα ταξίδι, ούτε με δύο, πολύ δε περισσότερο όταν δεν τους έχουμε επισκεφθεί.

Σχετικά με αυτά τα φαινόμενα των Άγγλων, θα συμφωνήσω ότι είναι, στην καλύτερη περίπτωση, γελοία. Αλλά πρέπει κάποιος να γνωρίζει περισσότερα πράγματα για να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το ίδιο με τους υπόλοιπους επαθα κι εγώ.
Ξαναφτιαχνω τη λίστα των μελλοντικών προορισμών με τις ΗΠΑ να κερδίζουν θέσεις.
Οι λόγοι ειναι δυο
Ο Δάκης ( αν με φιλοξενήσει και μου δειξει τα ωραία)
και ο ΑΕΚfun με τις περιγραφές του.
Εχω και πρόταση:
Ακολουθω όποιο road trip στις ΗΠΑ θέλετε, αρκει να κάνουμε μαζί μετά την Παναμερικάνα ( Από ΗΠΑ μέχρι Παταγονία - ειναι παλιό μου όνειρο)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ούτε εμένα με ενθουσιάζουν οι ΗΠΑ. Νέα Υόρκη μόνο θα ήθελα ... τα υπόλοιπα δε ξέρω, δε μου έχουν κεντρίσει ποτέ το ενδιαφέρον. Ίσως φταίει το hollywood και ο τρόπος ζωής που περνάει, ίσως η εγκληματικότητα, δε ξέρω. Είναι και μια τεράστια χώρα και δε ξέρω τίποτα για τις ιδιαιτερότητες της κάθε περιοχής. Όλα βγαίνουν προς τα έξω σαν ΗΠΑ. Και φυσικά πολλά έξοδα αν θες να γυρίσεις μια περιοχή (σε σχέση με άλλες μακρινές αλλά πιο φτωχές χώρες).
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Βρε ΑΕΚφαν, πες μας στο τέλος και το κόστος όλου αυτού του ταξιδιού...
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
1. Δεν είναι ανάγκη να είναι ένα ταξίδι. Μπορεί να είναι περισσότερα.

2. Δε μπορώ να ξέρω το κόστος ενός τέτοιου ταξιδιού για σένα. Εμένα κάθε ταξίδι μου κοστίζει πολύ γιατί μένω στα καλύτερα, τρώω και πίνω τα καλύτερα, στα καλύτερα.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Can't wait to listen the southern experience of North Carolina State...

Πριν να παω στην Αμερικη, δηλαδη πριν το Φλεβαρη του 2003, ειχα και εγω την εντυπωση οτι δεν αξιζει να παω εκει και γιατι να παω εκει αφου υπαρχουν ενα σωρο αλλα μερη που θα ηθελα να παω, κτλ. Εξάλλου οι συγγενεις που μεταναστευσαν εκει ερχονται συχνα τα καλοκαιρια στην Ελλαδα, οποτε τι να το κανω να παω, εξοδα χωρις λογο???

Πηγα όμως, με την ευκαιρια του cousin Jonh B. Vastis που παντρευτηκε την εκλεκτη του ελληνικης καταγωγής Stacey (απο το Αναστασια)... και αλλαξα αμεσως την προκαθορισμενη μου γνωμη:

Η Αμερικη και οι πολίτες της ειναι απλοι και περιπλοκοι μαζι. Εχουν τα παντα, αλλα αναζητουν και αυτο το κατι αλλο και ειναι προθυμοι να σε ακουσουν και να συζητήσουν μαζι σου.

Έμεινα στα τεραστια σπιτια των θειων και εξαδελφων εκει περα (Charlotte, NC), εφαγα στα τεραστια εστιατορια, πεντανοστιμα και απλα "μεζεδακια" που ακομη τα ονειρευομαι -πχ Crispy Cream Donuts- και πηγα αι τριημερο στο Chicago, οπου εκει τα ειδα ολα απο ψηλα...

Δεν ειμαι τοσο καλη στις περιγραφες (οσο οι αγαπητοι μας, AEKfan + go2dbeach), αλλα οι εικονες και οι εμπειριες μου απο την Αμερικη μου εχουν σημαδεψει το μυαλο, θετικα παντα, και σιγουρα με την πρωτη ευκαιρια θα ξαναπηγαινα... και να που ερχεται συντομα: Του χρονου το καλοκαιρι, παντρευεται η ξαδελφη Katerina E. Vastis (ναι, καλα καταλαβατε, αδελφη του John), οποτε με βλεπω κατα κει για καμια 20αρια μερουλες, αν ολα παν καλα.

Και να φανταστειτε οτι εχω εκει ακομα περι τα 16 ξαδελφια που ειναι ανυπαντρα...:))))
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom